Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 264

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Youth education
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Paul D. Tieger i Barbara Barron-Tieger autorzy podręcznika "Rób to, do czego jesteś stworzony" na podstawie wielu lat pracy i doświadczeń zauważyli, że tajemnica satysfakcji zawodowej leży w wykonywaniu tego, co się lubi najbardziej. Młodzież ponadgimnazjalna nie zawsze potrafi jednoznacznie powiedzieć z jakim kierunkiem studiów chciałby związać swoją przyszłość. Kiedy nie zna się swoich predyspozycji zawodowych, słabych i mocnych stron wybory takie często okazują się błędne, pochopne i przypadkowe. Realizacja projektu "Nauka kluczem do sukcesu" umożliwiła uczniom uczestniczenie w takich zajęciach, które ich najbardziej interesują, pozwalają poznać swoje umiejętności i zdolności. To także możliwość uczenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Działania zrealizowane w ramach projektu na pewno nie udzieliły odpowiedzi na wszystkie pytania młodzieży związane z karierą zawodową, ale na pewno dały jej czas na podjęcie decyzji związanych z wyborem szkoły wyższej i kierunku kształcenia. Rozwijanie kompetencji kluczowych i związanych z nimi umiejętności to przede wszystkim dobrze zdany egzamin dojrzałości i szansa na podjęcie satysfakcjonujących studiów nie tylko w Polsce, ale również w krajach Unii Europejskiej. Zajęcia z doradcą zawodowym uświadomiły młodzieży, że wybór kierunku kształcenia nie może być podyktowany modą czy przypadkiem. Temu służyły warsztaty dotyczące zasad tworzenia CV i listu motywacyjnego. Świadomy wybór zawodu zgodnie z predyspozycjami zawodowymi to szansa na efektywne i satysfakcjonujące zatrudnienie. (fragment tekstu)
Powieści z fabułą opartą na motywie podróży w czasie należą do literatury fantastycznej, nie są utożsamiane z gatunkiem literackim, jaki stanowi powieść historyczna. Celem autorów jest głównie zapewnienie odbiorcom rozrywki. Opisy przygód postaci, które odbywają wędrówki do przeszłości, mają jednak również wartość edukacyjną. Twórcy fabuł starają się przekazywać wiedzę historyczną oraz treści wychowawcze, a także zachęcać czytelników do uczestnictwa w kulturze. Czasem utwory tego rodzaju mogą być przydatne w edukacji regionalnej i służyć promocji regionu. Walory kształcąco-wychowawcze mają szczególnie książki dla dzieci i młodzieży. Dobrym przykładem książki fantastycznej kierowanej do młodych czytelników jest powieść Na latającym dywanie autorstwa Ewy Lach, pisarki, której biografia wiąże się z terenami dzisiejszego województwa śląskiego. Pierwsze wydanie tego utworu ukazało się w 1963 roku w Wydawnictwie "Śląsk" w Katowicach, drugie po dwudziestu jeden latach w tej samej oficynie. Fakt, że Na latającym dywanie Ewy Lach dotąd miewa czytelników, wynika z tego, iż autorka umiejętnie połączyła w fabule rozrywkę z przekazem wiedzy i wartości wychowawczych, a także z beskidzko- -śląskimi i górnośląskimi realiami. Powieść stanowi niekanoniczny utwór literatury dziecięco-młodzieżowej. Ma trwałą wartość z uwagi na walory rozrywkowe i edukacyjne oraz regionalną treść. Może sięgałoby po nią więcej osób, gdyby ukazało się nowe wydanie - w wersji drukowanej i cyfrowej, w tym w formie audiobooka. Klasyczna oraz współczesna fantastyka od lat cieszy się wielką popularnością w gronie dziecięcych, młodzieżowych i dojrzałych odbiorców. (fragment tekstu)
3
Content available remote Scenariusz zajęć edukacyjnych "Gdzie zaczyna się droga do sukcesu"
100%
Autorka przedstawiła scenariusz zajęć edukacyjnych "Gdzie zaczyna się droga do sukcesu".
Nastoletnie macierzyństwo w polskim (zachodnioeuropejskim) kręgu kulturowym jest kojarzone z czymś negatywnym, niepożądanym, określane wręcz jako dysfunkcja i nieprawidłowość. Źródeł tego zjawiska można doszukiwać się niewątpliwie w niewłaściwie realizowanych funkcjach rodziny, w postępującej erotyzacji życia społecznego, w marginalizowaniu edukacji seksualnej oraz edukacji obejmującej zagadnienia z zakresu płciowości, w powszechnej dostępności filmów i zdjęć pornograficznych, w niskim poziomie wiedzy młodych ludzi na temat metod antykoncepcji, a także we wzmożonym pobudzeniu seksualnym charakterystycznym dla okresu dojrzewania przypadającego na 13.-17. rok życia. Splot tych wielu czynników może mieć znaczny wpływ na wzrost skali zjawiska nastoletniego macierzyństwa. (fragment tekstu)
Mimo licznych prac świadczących o ważności sztuki dla rozwoju dziecka1 we współczesnej szkole polskiej edukacja artystyczna jest nagminnie marginalizowana. Niestety brakowi twórczego podejścia do edukacji plastycznej sprzyja z jednej strony oferta podręczników szkolnych, a z drugiej - osoba nauczyciela nieprzygotowanego i zniechęconego do działań plastycznych. Podręczniki szkolne wpływają na odbiór świata przez dziecko, konstruują jego myślenie oraz estetykę. W tym artykule ważne będzie dla mnie ustosunkowanie się do kilku propozycji wydawniczych dla najmłodszych oraz wybranie najlepszej i najciekawszej oferty. Pytania dla mnie ważne, wobec zasygnalizowanej tutaj problematyki, to między innymi: Czy dochodzi do wykluczania treści plastycznych w podręcznikach do klasy I edukacji zintegrowanej?, Jaki obraz świata przedstawiany jest dziecku w treściach wizualno-werbalnych oraz czy podręczniki dla pierwszoklasistów kształcą pod względem kulturowo-twórczym i estetycznym? Pod "lupą" mojej analizy znajdą się takie propozycje, jak: Wesoła szkoła, Już w szkole i Słońce na stole. W krytycznym spojrzeniu na wysyłane do dziecka komunikaty (ilustracje, zdjęcia, przykłady z malarstwa) pomoże mi metoda wizualno-werbalna Günthera Kressa oraz Theo van Leeuwena (Kress, Leeuwen, 1996).(fragment tekstu)
6
Content available remote Problemy finansowania edukacji ponadgimnazjalnej w powiatach ziemskich
100%
Celem artykułu jest wskazanie na problemy związane z finansowaniem części zadań oświatowych w powiatach ziemskich, tj. funkcjonowania publicznych liceów ogólnokształcących, profilowanych i techników.(fragment tekstu)
7
Content available remote Tutoring jako alternatywna metoda pracy z uczniami zdolnymi w szkole
100%
Niniejszy artykuł przedstawia możliwość wykorzystania metody tutoringu w procesie stymulowania rozwoju zdolnych uczniów w szkole. Kształcenie jednostek o ponadprzeciętnych zdolnościach stanowi obecnie obszar pracy pedagogicznej często traktowany w sposób marginalny w wielu polskich placówkach oświatowych. Zważywszy na to, że sytuacja taka pociąga za sobą wiele negatywnych implikacji dla funkcjonowania poznawczego i społecznego zdolnych dzieci, kluczowe wydaje się szukanie rozwiązań, które poprawią jakość opieki dydaktyczno-wychowawczej nad uczniami zdolnymi. Jednym z nich może być wdrażanie w polskich szkołach tutoringu. W opracowaniu zostały scharakteryzowane podstawowe założenia tej metody, sylwetka tutora oraz możliwe korzyści, jakie może przynieść uczniom i nauczycielom jej wykorzystanie w szkole.(abstrakt oryginalny)
8
76%
Ostrów Wielkopolski pod koniec XX w. odgrywał ważną rolę ośrodka edukacyjnego w województwie kaliskim. Reforma administracyjna u schyłku lat 90. (wdrożona w 1999 r.) oraz reforma szkolnictwa w Polsce - poprzez wprowadzenie m.in. sześcioletniej szkoły podstawowej i trzyletniego gimnazjum (jako edukacji w wymiarze powszechnym, tzw. I stopnia) - postawiły miasto przed konicznością przystosowania się do pełnienia funkcji ośrodka edukacyjnego we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka Ostrowa Wielkopolskiego jako ośrodka edukacyjnego II stopnia (tzn. 3, 4 i 5 poziomu według Polskiej Ramy Kwalifikacji) z perspektywy kolejnego etapu przemian na przełomie XX i XXI w. Na podstawie danych ze szkół ponadpodstawowych ustalono empiryczny zasięg oddziaływania Ostrowa Wielkopolskiego oraz wykorzystano model różnicy potencjałów dla poszukiwania rozwiązania modelowego(abstrakt oryginalny)
Research background: For many years, the authors have been dealing with the issues of student inventiveness and the related innovation and creativity. The presented work refers to the sources, understood as shaping the pro-engineering attitudes of young people, which in effect translates into the creation of new, often innovative solutions in the field of technology. Purpose: The aim of the research is to identify activities related to knowledge in the field of science and technology during the period of attendance at secondary school. These activities include knowledge and skills acquired at school and other relationships between young people and science and technology resulting from passions and passions. An additional goal is to indicate proposals for development in this area, mainly concerning the teaching process. Methodology: The source of data for the conducted analyses are the results of surveys conducted in 2021. The analysis of the acquired data was carried out using the AHP (Analytic Hierarchy Process) method. The AHP method, by incorporating expert opinions, allows you to achieve an additional goal. This is an original approach to the analysis and interpretation of survey results. It will not replace classical statistical analyses of varying complexity, but it can be a kind of complement. Findings: The implementation of the research indicated a significant interest of young people in the issues of science and technology, and the obtained data allowed to take a comprehensive look at the education of young people in this area and present suggestions for the modification of teaching forms. This may contribute to reducing the shortage of engineering staff and researchers creating new innovative solutions in many countries. This will be an important factor in economic development based on innovative technologies.(original abstract)
Samsung LABO - program kursów dokształcających w zakresie nowoczesnych technologii oraz umiejętności biznesowych i społecznych dla uczniów techników miał swoją premierę w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach. Od stycznia będą oni podnosić swoje kwalifikacje zawodowe w klasie wyposażonej w rozwiązania technologiczne firmy Samsung. (fragment tekstu)
11
Content available remote Aktualne wybory edukacyjne absolwentów gimnazjów na terenie powiatu bialskiego
76%
W artykule opisano wyniki badań, których problematyka została wybrana nieprzypadkowo. Od pewnego czasu uwaga społeczna skupia się na zjawisku, jakim jest niż demograficzny. Z roku na rok demografowie obserwują niekorzystną tendencję. Statystyki nie kłamią, do województw o złych prognozach demograficznych należy zaliczyć woj. lubelskie i powiat bialski. Zatem należy sądzić, iż w interesie powiatu jest, aby absolwenci szkół gimnazjalnych kontynuowali naukę w szkołach prowadzonych przez powiat bialski. Ale czy tak faktycznie jest i czy wszyscy absolwenci chcą dalej kontynuować naukę w szkołach na terenie powiatu? Na to pytanie w szerszym kontekście będzie można odpowiedzieć po przeanalizowaniu wyników badań przeprowadzonych na terenie powiatu bialskiego w 2014 roku. (abstrakt oryginalny)
Dynamicznie i szybko rozwijająca się cywilizacja współczesnego świata spowodowała istotne zmiany w treściach i programach kształcenia. Dydaktyka szkoły wyższej powinna zmierzać do budowania właściwego porozumienia w procesie edukacyjnym.
Cel: Celem artykułu jest prezentacja zaangażowania organizacyjnego jako kluczowej kategorii badawczej oraz wyników autorskich badań mających na celu identyfikację poziomu zaangażowania organizacyjnego w instytucjach edukacyjnych. Metodyka badań: Przeprowadzono studia literaturowe oraz badania empiryczne z zastosowaniem metod ilościowych i jakościowych. Wyniki badań: Badania empiryczne wykazały wysoki poziom zaangażowania organizacyjnego badanych respondentów w zakresie wszystkich trzech jego komponentów. Wnioski: Zaangażowanie organizacyjne cieszy się dużym zainteresowaniem. Ze względu na korzyści płynące z wysokiego poziomu zaangażowania organizacyjnego dla organizacji zagadnienie to jest istotne dla nauki, a także kadry menedżerskiej. Wkład w rozwój dyscypliny: Zidentyfikowano poziom zaangażowania organizacyjnego pracowników instytucji edukacyjnych, uwzględniając trzy jego komponenty: zaangażowanie afektywne, zaangażowanie trwania oraz zaangażowanie normatywne. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest projekt przemodelowania dotychczasowego sposobu nauczania w szkołach ponadpodstawowych przedsiębiorczości w ogóle na przedsiębiorczość osobistą (zaradność życiową), która jest dopiero potem fundamentem każdej innej przedsiębiorczości (ekonomicznej, organizacyjnej, społecznej, politycznej itd.). PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problemem jest powszechnie dosyć niski poziom przedsiębiorczości osobistej uczniów i studentów, której nie uczą w szkołach ponadpodstawowych, a nawet na uniwersytetach. Takie osoby są potem mało zaradne w życiu, o czym świadczą przeprowadzone liczne ankiety, wywiady i obserwacje ich zachowań w życiu osobistym i zawodowym. PROCES WYWODU: Uczniowie i studenci nie potrafią rozwiązywać swoich licznych problemów w okresie ich gwałtownego rozwoju fizycznego i psychicznego. Obecne programy nauczania przedsiębiorczości tylko w małym stopniu są nastawione na taką wiedzę. Nie posiadają one większych wartości praktycznych odpowiednich do wieku tych młodych ludzi. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: W artykule autor stara się udowodnić, że dotychczasowy proces kształcenia w Polsce kompetencji miękkich związanych z przedsiębiorczością osobistą jest mało atrakcyjny oraz mało efektywny i nieskuteczny w życiu. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Autor zarysował w artykule projekt reformy programowej zmierzającej do nauczania młodych ludzi przedsiębiorczości osobistej i zaradności życiowej. W ślad za tym powstaje atrakcyjny poradnikpodręcznik pomagający rozwiązywać wiele problemów osobistych tych młodych ludzi. Projekt ten może być przedmiotem dalszej dyskusji programowej.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań własnych dotyczących postaw uczniów uczęszczających do klas IVI polskich szkół podstawowych na wsi i w mieście wobec korzystania z Internetu i celu jego użytkowania oraz ich postaw i poziomu zrozumienia zagrożeń wynikających ze spędzania czasu on line. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Przewodnim problemem publikacji jest określenie stopnia zagrożenia wynikającego z użytkowania nowych technologii przez dzieci. Do prezentacji wyników badań własnych użyto narzędzi analizy matematycznej, określając wielkość populacji i udziały związane z zagrożeniem i uzależnieniem w badanym przedmiocie. PROCES WYWODU: Wywód usystematyzowano w dwóch częściach: teoretycznej - opartej na przeglądzie literatury przedmiotu w zakresie uzależnień, oraz empirycznej - prezentującej wyniki badań własnych w podjętej problematyce, dokonując porównania postaw i zachowań wobec Internetu uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej na wsi i w mieście. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Innowacje, do których należy Internet, rozwijają się nieustannie, jak i wszystkie urządzenia, za których pośrednictwem można z niego korzystać. Laptopy posiadają już nie gigabajtowe, a terabajtowe dyski, przerastające możliwości przeciętnego ludzkiego mózgu. Zdobywanie informacji, śledzenie nowości i poznawanie nowych technologii jest jednoznaczne ze spędzaniem przed komputerem wielu godzin. Dzieci, będące dopiero na początku rozwoju intelektualnego, stanowią grupę szczególnie narażoną na zagrożenia z tym związane. Wyniki badań własnych wskazują na posiadaną przez nie pewną świadomość w tym zakresie. Pytanie jednak, czy wystarczającą. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Pojawia się pytanie, czy obecny system edukacji sprzyja świadomemu kształtowaniu umiejętności obiektywnego definiowania przez dzieci zarówno zalet, jak i wad związanych z użytkowaniem nowych technologii i Internetu.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest opis i analiza teatru młodzieży jako atrakcyjnej formy dialogu edukacyjnego oraz różnorodności i wspólnoty narracji osób w nim uczestniczących. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Tezą główną rozważań jest stwierdzenie, iż teatr szkolny posiada szczególną wartość w usprawnianiu i pogłębianiu procesu komunikacji międzyosobowej, jak również relacji międzypokoleniowej. Całość postępowania badawczego wywodzi się z nurtu fenomenologii i hermeneutyki. Zastosowana metoda badawcza to studium przypadku oraz metoda biograficzna z wykorzystaniem technik wywiadu i analizy dokumentów. PROCES WYWODU: Artykuł jest opisem i zarazem analizą jakościową różnorodności relacji i narracji osób uczestniczących w teatrze młodzieży. Teatrze, który powstaje, rodzi się we wspólnej kreacji wokół spraw i problemów ważnych dla młodzieży szkolnej i jej środowiska. Wprowadzone w działaniach teatralnych bodźce pozawerbalne wzbogacają możliwość porozumienia się. Można więc mówić o oddziaływaniu wychowawczym teatru, który jest miejscem spotkania z wartościami i w swoisty sposób poszukuje prawdy o świecie, innych ludziach. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Teatr jest jednym z obszarów rzeczywistości społecznej, gdzie człowiek spotyka się z wartościami poprzez ich doświadczanie, tworzenie i przeżywanie. Fenomen teatru młodzieży polega m.in. na tym, iż jest to wspólna kreacja młodzieży i pedagogów, gdzie zanika bariera anonimowości i przymusu, uczniowie w zajęciach teatralnych uczestniczą z wyboru, a istotą takiej formy teatru jest niekonwencjonalność. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Warsztat teatralny to niezbyt często występująca forma pracy dydaktycznowychowawczej w warunkach szkolnych. Teatr młodzieży jako przykład takiej niekonwencjonalnej formy dialogu edukacyjnego może tworzyć warunki do faktycznego spotkania osób i przyczynić się do odbudowy utraconych więzi osobowych w edukacji, a także w przestrzeni społecznej. Niewątpliwie, zajęcia teatralne wspomagają, czy wręcz przyspieszają proces społecznej adaptacji, wrastania w grupę, przełamywania barier w komunikowaniu edukacyjnym i społecznym.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem głównym pracy jest ukazanie koncepcji kształcenia w ponowoczesności, a dodatkowym zaprezentowanie sposobu wykorzystania elementów teorii ugruntowanej w badaniach społecznych. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem i metody badawcze wiążą się z odpowiedzią na pytanie, jak dostosować kształcenie w szkołach wyższych do zmian cywilizacyjnych. Za pomocą ankiety i fokusów zbadano wiedzę respondentów na temat ponowoczesności, rozważania na jej temat stały się podstawą do generowania not teoretycznych. PROCES WYWODU: W pierwszej kolejności omówiono wyniki badań ankietowych i fokusów dotyczących ponowoczesności, a następnie, za pomocą teorii ugruntowanej, zostały przedstawione koncepcje dostosowania edukacji do nowych warunków. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wyniki badań pozwoliły wyartykułować tezy związane z dostosowaniem programu studiów do współczesnych wymagań. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Wnioski mają znaczenie praktyczne i mogą być podpowiedzią, jak dostosować kształcenie do turbulentnych przeobrażeń społecznych.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote The Influence of Idealism on Curbing Schoolers' Defiant Behaviours
76%
This study intends to examine defiant behaviours among schoolers at the three levels of education in Gombe metropolis, which has reached a critical point. To guide the study, the research takes a descriptive survey design. Three research questions focusing on the defiant behaviours among schoolers were formulated. Eight institutions were randomly selected and a total number of 146 respondents were also randomly sampled for the study. A structured questionnaire with 12-items was designed. Results revealed that these defiant behaviours has caused high rate of dropouts among schoolers and so affected their contribution in the task of the nation building. It is the position of the paper that idealism, which emphasizes self-awareness and self-knowledge, can be used to tackle the problem of defiant behaviours among schoolers. (original abstract)
Jak wykazują badania przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej, młodzi ludzie chętniej działają w organizacjach sportowych niż w religijnych, politycznych czy też jakichkolwiek innych. Sport przyczynia się ponadto do walki z wykluczeniem całych grup społecznych, jest szansą wykazania się dla osób wywodzących się z właśnie takich grup (przeciwdziałanie temu zjawisku to jeden z celów Wspólnoty zdefiniowany w art. 13 traktatu ustanawiającego WE). Sport uczy tolerancji, szacunku dla osób innej rasy, wyznania i narodowości. Wybór roku 2004 dla realizacji kampanii wiąże się z ważnymi wydarzeniami sportowymi, które mają odbyć się w przyszłym roku: przede wszystkim z igrzyskami olimpijskimi w Atenach (sierpień), a także z mistrzostwami Europy w piłce nożnej w Portugalii (przełom czerwca i lipca). (fragment tekstu)
Celem badań była weryfikacja rozwiązań systemowych w zakresie nauczania prawa na etapie szkół średnich. Autorzy przeanalizowali główne czynniki mające wpływ na jakość i ilość materii dotyczącej prawa - podstawę programową, zagadnienia występujące na egzaminie maturalnym i inne okoliczności o charakterze lokalnym/związane z określoną placówką. Zdaniem autorów niska świadomość prawna wynika z niedoreprezentowania prawa na etapie szkół średnich. Wskutek przeprowadzonej analizy okazało się, iż problem nie leży w wyłącznie zbyt małej ilości zagadnień prawnych, ale jest skutkiem większej ilości niedoskonałych rozwiązań systemowych. W ostatnim rozdziale autorzy zasugerowali rozwiązania o charakterze optymalizacyjnym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.