Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zabezpieczenie hipoteczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym artykule autor odnosi się do problemu modelowania ryzyka kredytowego wierzytelności hipotecznych z perspektywy roli dla rozwoju rynku finansowania nieruchomości. W tym celu zostały przedstawione okoliczności i uwarunkowania stanowiące istotne bodźce uzasadniające potrzebę przyspieszania wdrażania systemowych rozwiązań do zarządzania ryzykiem portfeli kredytów hipotecznych. W ramach tych rozwiązań zagadnienie rozwoju i wykorzystania instrumentów do redukcji ryzyka banku i sprzedaży ryzyka do innych instytucji finansowych staje się jednym z podstawowych problemów oraz głównych celów modelowania ryzyka kredytowego. W związku z tym rozwój rynku ubezpieczeń i rynku instrumentów pochodnych staje się ważnym zagadnieniem dla praktyki oraz stymulowania rozwoju pierwotnego i wtórnego rynku finansowania nieruchomości. Autor stawia tezę, że osiągnięcie skali rozwoju rynku finansowania nieruchomości mierzonego stosunkiem wielkości portfela kredytów hipotecznych do PKB na poziomie 50% jest możliwe dzięki dobrze rozwiniętemu rynkowi ubezpieczeń i gwarancji portfeli kredytów hipotecznych1. W dalszej części artykułu autor prezentuje w sposób ideowy istotne elementy odnoszące się do problemu ryzyka kredytowego oraz jego przenoszenia (ubezpieczenia) na firmę ubezpieczeniową. (fragment tekstu)
Banki finansujące nieruchomości stają przed kolejnymi wyzwaniami, wynikającymi z najnowszych regulacji nadzorczych. W artykule omówiono funkcjonowanie systemu AMRON oraz korzyści z jego wykorzystania dla wypełniania wymogów nadzoru finansowego.
Autorzy charakteryzują poszczególne rodzaje hipotek: hipotekę zwykłą, hipotekę przymusową, hipotekę ustawową.
W artykule została przedstawiona problematyka podstaw ustanowienia hipoteki przymusowej zabezpieczającej należności publicznoprawne, której przedmiotem jest nieruchomość stanowiąca współwłasność łączną podatnika i jego małżonka. Celem artykułu jest próba szczegółowej analizy warunków ustanowienia takiego zabezpieczenia na podstawie decyzji nieostatecznej. Autor jest świadomy powyższych problemów a jego artykuł jest próbą wyjścia tym problemom na naprzeciw. Tezą artykułu jest konstatacja, że warunkiem sine qua non skutecznego ustanowienie hipoteki przymusowej na podstawie decyzji nieostatecznej w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej jest jej doręczenie również małżonkowi podatnika. Powyższa analiza została dokonana w oparciu o ustawę Ordynacja podatkowa1 (dalej jako: OrdPU), ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych2 (dalej jako: SysUbSpołU), ustawę o księgach wieczystych i hipotece3 (dalej jako: KWU), a także przy uwzględnieniu stanowiska judykatury. (abstrakt oryginalny)
List zastawny stanowi szczególne narzędzie pozyskiwania środków pieniężnych przeznaczonych na kredyt długoterminowy, sprzężony z zabezpieczeniem rzeczowym, tj. hipoteką obciążającą określoną nieruchomość, jako element gwarantujący spłatę kredytu. Omówiono pojęcie banku hipotecznego jako banku specjalnego, a także uregulowania prawne i zasady funkcjonowania banków hipotecznych i emisji listów zastawnych. Na koniec przedstawiono rynek bankowości hipotecznej wraz z emisją listów zastawnych jako sposób finansowania działalności tych banków.
Je­go za­le­ty mu­szą być istot­ne, sko­ro już w 1989 ro­ku rząd ame­ry­kań­ski zde­cy­do­wał się udzie­lić gwa­ran­cji rzą­do­wych pierw­sze­mu ko­mer­cyj­ne­mu pro­duk­to­wi te­go ty­pu – Ho­me Equ­ity Co­nver­sion Mort­ga­ge. 10 lat póź­niej pro­duk­ty ty­pu RM by­ły do­pusz­czo­ne we wszyst­kich sta­nach. Ostat­nim, któ­ry się na to zde­cy­do­wał, był Te­ksas. Od 2000 ro­ku RM sta­je się co­raz po­pu­lar­niej­sze na ryn­ku nie­miec­kim, gdzie pio­nie­rem stał się Dresd­ner Bank. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę dotyczącą stosowania hipoteki przymusowej jako formy zabezpieczenia wykonania zobowiązania płatniczego z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Obecne rozwiązania normatywne określające ten rodzaj zabezpieczenia nie są dostatecznie spójne, w związku z czym mogą wywoływać istotne wątpliwości w praktyce obrotu prawnego. Autor podejmuje próbę wyjaśnienia problemów, jakie pojawiają się przy stosowaniu hipoteki przymusowej w odniesieniu do zabezpieczenia należności składkowych. Zwraca uwagę na konieczność doprecyzowania niektórych regulacji normatywnych, aby ustawa zapewniała realną gwarancję prawidłowego wykonywania przez płatnika zobowiązania składkowego. Szczególnej krytyce poddaje konstrukcję, wzorowaną na prawie podatkowym, zgodnie z którą zobowiązanie składkowe zabezpieczone hipoteką przymusową w przeciwieństwie do pozostałych zobowiązań składkowych niezabezpieczonych hipotecznie nigdy nie wygasa, czyli istnieje "wieczyście". (abstrakt oryginalny)
Hipoteka na nieruchomości odgrywa bardzo istotną rolę w zabezpieczaniu wierzytelności leasingowych. Funkcja tego zabezpieczenia wzrasta, jeśli obciążona hipotecznie nieruchomość jest (ma być) jednocześnie miejscem instalacji i użytkowania linii technologicznej (bądź innego niestandardowego przedmiotu leasingu o znacznych gabarytach), będącej przedmiotem leasingu. Sprzyjać to może wzrostowi (w przypadku zainteresowania potencjalnego nabywcy prowadzeniem właśnie "tej" działalności gospodarczej) wartości nie tylko nieruchomości, ale i zainstalowanego w niej przedmiotu leasingu. (fragment tekstu)
9
84%
W artykule przedstawiono nową metodę wyceny eksperckiej przedsiębiorstw rolniczych jako zintegrowanego kompleksu majątkowego. W metodzie zdefiniowano przedmioty i algorytm wyceny. Elementy składowe zintegrowanego kompleksu majątkowego są następujące: przedmioty (źródła dochodu), aktywa obrotowe (wspomagające źródła dochodu), aktywa nieobrotowe - niesklasyfikowane (potencjał wzrostu) oraz zlikwidowane (przyszłe źródła finansowania). Przedstawiona metoda obejmuje wycenę przedsiębiorstw rolniczych, bazującą na możliwym do uzyskania dochodzie z przedmiotu, przy uwzględnieniu rynkowej wartości aktywów oraz długu. (abstrakt oryginalny)
Wzmożony popyt na kredyty hipoteczne nie byłby możliwy bez sprzedaży ubezpieczeń, które są dla banków gwarancją otrzymania należności w razie niewywiązania siępożyczkobiorcy ze zobowiązań. Dzięki gwarancjom ubezpieczeniowym banki udzieliły około 50-60 proc. kredytów hipotecznych więcej niż w poprzednich latach. Największa oferta towarzystw dotyczy dwóch najbardziej poszukiwanych produktów tzw. ubezpieczenia pomostowego oraz ubezpieczenia brakującego wkładu własnego kredytobiorcy, tj. części kredytu stanowiącej różnicę pomiędzy wymaganym wkładem własnym kredytobiorcy, a wkładem faktycznie wniesionym przez kredytobiorcę.
11
Content available remote Fundusze hipoteczne oraz odwrócone hipoteki modelu sprzedażowego w Polsce
84%
Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka działalności funduszy hipotecznych w Polsce, przedstawienie ryzyka z nimi związanego, a także szans i zagrożeń wynikających z ich funkcjonowania na polskim rynku. W pracy zostanie również przedstawiona charakterystyka konstrukcji odwróconych hipotek oferowanych przez te podmioty. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono badania nad prawidłowością struktury przedmiotowej bankowych zabezpieczeń hipotecznych na nieruchomościach na tle przedmiotowej struktury obrotu nieruchomościami. Badanie obejmuje obszar gmin: Szczecin, Police, Kołbaskowo, Dobra Szczecińska oraz Nowe Warpno za rok 1999.
Wiarygodność informacji ekonomicznej przekazywanej przez banki jest jednym z kluczowych elementów budowy zaufania między tymi instytucjami a otoczeniem gospodarczym. Działalność krajowego sektora bankowego, z racji szczególnej odpowiedzialności za powierzone depozyty, podlega restrykcyjnym unormowaniom prawnym i jest kontrolowana przez nadzór bankowy. Obowiązującym banki aktem prawnym regulującym między innymi zasady pomiaru ryzyka kredytowego pochodzącego od ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie jest Rekomendacja S, która została wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. W publikacji omówiono niedoskonałości tej regulacji nadzorczej w zakresie definiowanych pojęć oraz zalecanych metod pomiaru wartości ekspozycji kredytowej, interpretacji i sposobu ustalania wartości zabezpieczenia hipotecznego oraz wskaźnika LtV, będącego podstawowym miernikiem pomiaru ryzyka kredytowego ekspozycji zabezpieczonych hipotecznie.(abstrakt oryginalny)
Ryzyko kredytowe wierzytelności hipotecznych jest podstawowym ryzykiem, na które narażone są banki finansujące inwestycje w nieruchomości. Oprócz niego są jeszcze inne rodzaje ryzyka towarzyszące uruchamianiu kredytu hipotecznego. Banki zabezpieczają się przed skutkami ryzyka kredytowego, jak również przed pozostałymi rodzajami ryzyka, stosując różne metody. Jedną z nich jest transfer ryzyka na inny wyspecjalizowany podmiot, jakim jest zakład ubezpieczeń. Celem artykułu jest analiza zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych na rynku polskim, omówienie ryzyka będącego konsekwencją braku spłaty tych zadłużeń oraz pokazanie możliwości zabezpieczenia przed konsekwencjami realizacji ryzyka kredytowego za pomocą ubezpieczenia.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu była analiza praw własności i próba wskazania związku między dysponowaniem wiązką praw własności właścicieli w Polsce, w tym użytkowników wieczystych nieruchomości, a sposobem realizacji tych praw w postaci możliwości uzyskania finansowania pod zabezpieczenie hipoteczne. Wobec powyższego założenia, autor przedstawił główne ograniczenia hipoteczne praw własności w Polsce i uwarunkowania z tej strony dla zaciągania kredytów zabezpieczonych hipotecznie.
Ocena polskiej hipoteki z punktu widzenia jej konstrukcji i przydatności dla praktyki bankowej jest co do zasady pozytywna. Znaczny postęp należy odnotować zarówno w zakresie rejestrowania praw do nieruchomości, jak również w zakresie wykonywania praw z hipoteki przez wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym (nowa pozycja wierzyciela hipotecznego w postępowaniu upadłościowym, poprawa kolejności zaspokajania należności w egzekucji, likwidacja tajnych zabezpieczeń na nieruchomości). Na tle innych systemów jej zaletą jest trwałość, wiarygodność i publiczna rękojmia dla wpisów objętych księgą wieczystą. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Nadzorcze środki ograniczania podaży kredytów zabezpieczonych hipotecznie
84%
Globalny kryzys gospodarczy, który na trwale rozpoczął się w 2008 r., dowiódł, że istnieje trwałe sprzężenie zwrotne pomiędzy stabilnością sektora finansowego a sytuacją na rynku nieruchomości. Z jednej strony intensywne kredytowanie potrzeb mieszkaniowych klientów uznawanych za przedstawicieli segmentu sub-prime (Szydło 2016) i następnie przeprowadzona sekurytyzacja ich zobowiązań, skutkująca bardzo dużą podażą papierów wartościowych są uznawane za kluczowe źródło powstania bańki spekulacyjnej w USA. Z uwagi na wzmożone zakupy amerykańskich instrumentów finansowych przez europejski sektor bankowy istotna korekta cen nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, związana z niemożnością obsługi zadłużenia przez nabywców ze zbyt niską zdolnością kredytową, negatywnie odbiła się na kondycji rynku finansowego w Unii Europejskiej. Z drugiej strony sektorem realnej sfery gospodarki, który w pierwszej kolejności odczuł negatywne skutki naruszenia stabilności finansowej, stało się budownictwo. W efekcie - czego klarownym przykładem były Hiszpania, Portugalia bądź Irlandia (Kitchin, Hearne, O'Callaghan 2015; Lourenco, Rodrigues 2014; Miralles, Garcia 2011) - w szybkim tempie spadły ceny nieruchomości, wolumen nowych inwestycji deweloperskich, a także zatrudnienie w tej części gospodarki. Te niekorzystne zjawiska promieniowały zaś na kolejne przedsiębiorstwa i całkowitą konsumpcję gospodarstw domowych. Na kanwie doświadczeń ostatniej dekady zdecydowana większość państw europejskich zdecydowała się wprowadzić szereg środków nadzorczych1, które nastawione są na limitowanie kredytowania rynku nieruchomości. Niektóre z nich przybrały formę działań mikroostrożnościowych, a więc koncentrujących się na działalności i stabilności finansowej pojedynczej instytucji bankowej. Drugi zbiór potencjalnie możliwych do zastosowania instrumentów należy określić jako składowe nadzoru makroostrożnościowego, dla którego celem nadrzędnym jest ograniczanie ryzyka systemowego, czyli zakłóceń funkcjonowania sektora finansowego mogących negatywnie wpłynąć na całą gospodarkę (Goodhart 2014). Celem niniejszego artykułu jest analiza konstrukcji i praktyki stosowania instrumentów wykorzystywanych w obydwu wspomnianych aspektach, choć wyłącznie w odniesieniu do podaży kredytów. W tym celu wykorzystano doświadczenia państwa należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dla których normy prawne Unii Europejskiej stanowią obligatoryjny składnik konwergencji regulacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule podjęto próbę analizy obowiązujących w Polsce rozwiązań dotyczących wyceny nieruchomości z punktu widzenia ich wad i zalet oraz przydatności do procesu sekurytyzacji. Celem artykułu jest prezentacja obowiązujących w Polsce rozwiązań w zakresie wyceny nieruchomości oraz wskazanie z jednej strony ich wad, które mogą przyczyniać się zarówno do ograniczenia ich możliwości aplikacyjnych w procesie sekurytyzacji, jak i do wzrostu ryzyka związanego z tym procesem, z drugiej starano się uwypuklić zalety obowiązujących metod wyceny nieruchomości, które niewątpliwie odpowiednio wykorzystane i wzmocnione właściwą procedurą przeszacowywania wartości zabezpieczenia hipotecznego mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa sekurytyzacji, a tym samym do zwiększenia zainteresowania emitowanymi w tym procesie papierami wartościowymi zabezpieczonymi hipotekami, takimi jak Mortgage Backed Securities. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie dziedziczenia przez gminy spadków zawierających długi spadkowe zabezpieczone hipoteką obciążającą nieruchomość wchodzącą również w skład spadku. Gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jest obecnie spadkobiercą koniecznym, a spadki stanowią jedno ze źródeł jej dochodów. Co do zasady odpowiedzialność gminy w takiej sytuacji ograniczona jest od wysokości aktywów spadku. Nie mniej regulacje art. 74 ustawy o księgach wieczystych i hipotece prowadzą do wniosku, iż w sytuacji istnienia wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie to ograniczenie nie będzie miało zastosowania, a gmina może być zmuszona pokryć zobowiązania w kwocie wyższej niż aktywa spadku, co doprowadzi do sytuacji, iż zamiast dochodu osiągnie ona stratę z tego tytułu. (abstrakt oryginalny)
Regulacje KNF w zakresie kształtowania ryzyka kredytowego w portfelach banków i zarządzania nim obligują je do przeszacowywania wartości nieruchomości będących zabezpieczeniem kredytów hipotecznych. Korzystając z możliwości zastosowania na polskim rynku analizy statystycznej do określenia wartości nieruchomości, podejmuje się prace nad zastosowaniem innych metod określania wartości nieruchomości niż wskazane w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Celem artykułu jest wskazanie możliwości aplikacyjnych oraz konsekwencji zastosowania metody taksonomicznej do aktualizacji wartości zabezpieczenia hipotecznego w bankach. W artykule porównano wyceny nieruchomości tradycyjną metodą porównywania parami (mpp) z wyceną metodą wzorca. Aktualizacja bankowego portfela nieruchomości mieszkaniowych dokonana na koniec 2016 r. metodą mpp to 50 wycen skorygowanych in minus i 47 in plus. Aktualizacja z wykorzystaniem metody wzorca wskazała 29 korekt in minus i 68 korekt in plus w wariancie I oraz 32 korekty in minus i 65 in plus w wariancie II. Zauważalna jest przewaga wzrostów wartości, co skutkowało większą zaktualizowaną wartością portfela, który w wariancie I osiągnął 33 742 098,85 zł, a w wariancie II 33 754 650,85 zł. W obu wariantach wartość portfela nieruchomości po zaktualizowaniu metodą wzorca wzrosła.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.