Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zabezpieczenie przed ryzykiem
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Polisa od utraty zysku to dla firmy to samo co ubezpieczenie na życie dla człowieka. Zapewnia dalsze działanie, mimo strat finansowych spowodowanych przestojem w produkcji po zniszczeniu lub uszkodzeniu maszyn, urządzeń albo budynków. Ubezpieczenie business interruption (BI) może okazać się tak istotne dla przetrwania przedsiębiorstwa jak ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. Większość następstw zdarzeń losowych może zostać objętych ubezpieczeniem, jednak standardowe ubezpieczenia majątkowe nie obejmują szkód przyszłych. Tego rodzaju ubezpieczenia pokrywają szkody jedynie wyrządzone w mieniu ubezpieczającego, nie pokrywają jednak poniesionych przez przedsiębiorstwo strat finansowych powstałych wskutek całkowitej lub częściowej przerwy w prowadzonej działalności gospodarczej, będącej następstwem szkody materialnej. Właściciel mienia oczekuje z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przyszłych zysków, które jako wartości niematerialne nie są ubezpieczone w ramach polisy majątkowej. W związku z tym zostało wprowadzone ubezpieczenie pośrednie, nazywane ubezpieczeniem utraty zysku, którego celem jest zrekompensowanie strat powstałych w następstwie zdarzenia losowego. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia zarys teorii dotyczącej wpływu strategii zabezpieczających przed ryzykiem na wycenę wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Przedstawiamy podstawowe czynniki, jakie mogą determinować wykorzystanie i implementowanie przez firmy strategii hedgingowych (ang. hedging strategy). Ponadto prezentujemy, jakie korzyści oraz jakie zagrożenia niesie ze sobą zarządzanie ryzykiem. (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwo, dążąc do osiągnięcia zysków z przeprowadzonych operacji, stara się także unikać niepotrzebnego ryzyka. W tym celu podejmuje działania, które mają to ryzyko obniżyć i zwiększyć pewność działania. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie pochodnych instrumentów zabezpieczających. Ponieważ w praktyce i w teorii istnieje wiele różnorodnych sposobów ograniczania ryzyka działalności za pomocą instrumentów pochodnych dlatego w opracowaniu przedstawiono wybrane uwagi na temat zastosowania tych instrumentów do zabezpieczeń w kontekście ryzyka z nimi związanego.(fragment tekstu)
W pierwszym rozdziale przedstawiono rozważania na temat złożonego problemu wpływu jednego z głównych uczestników rynku finansowego - funduszy hedge - na stabilność finansową. Ostatnio fundusze te stały się przedmiotem zainteresowania nie tylko świata finansów, ale także znalazły się na pierwszym miejscu na liście winowajców wszystkich problemów pojawiających się na rynkach. szczególnym rodzajem problemu związanym z funduszami hedge jest tak zwane ryzyko systemowe. Jest to wyjątkowo problematyczne zagadnienie, ponieważ fundusze hedge współtworzą to ryzyko, jednak nie są one jego przyczyną per se. W pierwszej części opracowania przedstawiono definicję funduszy hedge, w kolejnej przeprowadzono analizę zmian zachodzących w branży tych funduszy. w dwóch ostatnich częściach przedstawiono pojęcia: ryzyko systemowe oraz powiązane z nim "zatłoczone transakcje" (crowded trades). Oprócz analizy zmienności i zachowań stadnych wobec poszczególnych instrumentów finansowych postawiono także pytania dotyczące podejścia do rynków, nawiązując w ten sposób do coraz większej liczby opracowań z zakresu wpływu funduszy hedge na stabilność finansową.(abstrakt oryginalny)
Celem tworzenia rezerw w przedsiębiorstwie jest ograniczenie ryzyka gospodarczego i zabezpieczenie jednostki przed grożącymi jej niekorzystnymi skutkami przyszłych zdarzeń gospodarczych, które są możliwe do przewidzenia. Jednakże rezerwy, jako wielkość szacunkowa, często wykorzystywane są przez zarządy przedsiębiorstw do kreowania wyniku finansowego zarówno jako instrument zwiększający, jak i zmniejszający ten wynik. Niniejsze opracowanie poświecono problemowi manipulowania wynikiem finansowym przez zarządzających przedsiębiorstwem z wykorzystaniem rezerw. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego referatu jest porównanie efektywności zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym, gdzie współczynnik zabezpieczenia jest wyznaczany za pomocą dwóch spośród wielu metod, to jest metody najmniejszych kwadratów oraz metody opartej na warunkowych momentach rozkładów, a bazującej na dwuwymiarowym modelu BGARCH (ang. bivariate generalized autoregressive conditional heteroskedsticity) Efektywność zabezpieczenia mierzona jest jako procentowa redukcja wariancji ceny (stopy zwrotu) waluty obcej. Badania przeprowadzono dla walutowych kontraktów futures na euro i dolara amerykańskiego notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych SA w Warszawie. (fragment tekstu)
Artykuł ten ma na celu prezentację strategii opcyjnych redukujących lub eliminujących poziom kosztów początkowych, jakie są ponoszone przez przedsiębiorstwo w postaci premii. Koszt ten jest traktowany jako jedna z głównych wad opcji walutowych i stanowi pewną barierę psychologiczną w zastosowaniu tych instrumentów w zabezpieczeniu. (fragment tekstu)
The objectives of the study and the article are twofold. First, estimation of the expected loss ratio (EL), by examining the defaults of issuers of corporate bonds that occurred between Catalyst opening and the end of 2017 and the size of the loss due to default (LGD). Secondly, the article presents the results of the analysis of the recovery rate (1-LGD), with emphasis on the examination of the recovery rate obtained as a result of executing bond collaterals. We discuss our hypothesis of limited effectiveness of applied collaterals and we try to name and explain causes. The final part of the paper discuss' sufficiency/insufficiency of reward for the risk incurred and concludes there is one group of bonds bearing margin insufficiently compensating investors for the risk. Moreover, we falsified the hypothesis that the existence of the collateral improves investor's position in this group. (fragment of text)
Jednym z czynników mających istotny wpływ na wartość tworzonych i utrzymywanych przez banki rezerw celowych są zabezpieczenia przewidziane w prawie oraz zwyczajami przyjętymi w obrocie krajowym i zagranicznym, których banki mogą żądać od swoich klientów przed zawarciem lub w trakcie trwania umowy kredytowej. Celem artykułu jest analiza i prezentacja zasad wykorzystywania przyjętych przez banki zabezpieczeń w procesie tworzenia rezerw celowych. Zakres czasowy analizy obejmuje lata 1992--2008, a dokładniej okres od momentu nałożenia na banki w Polsce obowiązku tworzenia rezerw celowych, co nastąpiło w listopadzie 1992 r., do końca stycznia 2009 r. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje bardzo ważny problem zabezpieczenia przed ryzykiem w systemie kontraktacji produktów ogrodniczych. Na tle przeglądu źródeł ryzyka Autorka ukazuje zalety i niedoskonałości systemu kontraktacji jako czynnika zabezpieczającego plantatorów przed ryzykiem ze szczególnym wyeksponowaniem możliwości w tym zakresie polskiego systemu kontraktacji.
W niniejszej pracy zajmujemy się problemem wyboru prawnika poprzez zastosowanie modelu stanowiącego połączenie samoubezpieczenia i prewencji (SICP) w sytuacji możliwości zwrotu kosztów w razie wygranej sprawy w sądzie. Jako pierwsi zagadnienie badali Sevi i Yafil (2005) jednak tylko w kontekście prewencji, co oznacza wprowadzenie dodatkowego założenia, że wielkość poniesionej straty jest stała niezależnie od poniesionych kosztów. W tej pracy uogólniamy wynik Sevi i Yafila dowodząc, że założenie o stałych stratach jest nieistotne. Wykazujemy że wzrost awersji do ryzyka powoduje spadek inwestycji w usługi prawne, których koszty mogą być zwrócone w razie wygranej sprawy w sądzie, co jak wiadomo, nie jest prawdą w standardowych modelach prewencji i SICP. Ponadto interpretujemy ten wynik za pomocą pojęcia ryzykowności w sensie Rothschilda-Stiglitza. Dowodzimy, że wzrost inwestycji w SICP powoduje wzrost ryzykowności związanej z bogactwem końcowym. W konsekwencji osoby bardziej niechętne ryzyku decydują się na zmniejszenie poziomu inwestycji w zrekompensowane SICP. (abstrakt oryginalny)
W myśl znowelizowanej ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości oraz towarzyszącego jej rozporządzenia ministra finansów z 12 grudnia 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych, instrumentem zabezpieczającym może być każdy instrument pochodny, o ile można rzetelnie określić jego wartość godziwą. Ustawa dzieli finansowe instrumenty pochodne na aktywa finansowe i zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu lub na instrumenty zabezpieczające. Ewidencja zmian wartości godziwej pochodnych różni się w zależności od tego, do której grupy dany instrument zaliczymy. Stopień, w jakim zmiany wartości godziwej zabezpieczanej pozycji oraz zmiany przepływów środków pieniężnych z niej wynikających są kompensowane przez zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego lub zmiany przepływów środków pieniężnych z niego wynikających stanowi skuteczną część zabezpieczenia. Część nieskuteczną traktuje się jak każdy inny instrument finansowy przeznaczony do obrotu. Nieskuteczna część zabezpieczenia ma więc ten skutek, którego jednostka chciała uniknąć decydując się na zabezpieczenie określonej pozycji bilansowej lub przepływu pieniężnego - wzrostu ryzyka. Głównym warunkiem uznania instrumentu pochodnego za pozycję zabezpieczającą jest wysoka efektywność w redukcji ryzyka, którą rozporządzenie określa na 80% do 125%. Efektem zarządzania ryzykiem za pomocą instrumentów pochodnych niespełniających tego i pozostałych kryteriów rachunkowości zabezpieczeń zamiast stabilizacji może być wzrost wahań wyniku finansowego. Jednocześnie rozporządzenie nie podpowiada, w jaki sposób dokonywać pomiaru efektywności zabezpieczenia. W pracy „Pomiar efektywności zabezpieczenia i ewidencja pozycji zabezpieczanych i zabezpieczających” (A. Jabłońska-Mazur) wykazano wpływ nowych rozwiązań w rachunkowości zabezpieczeń na zmienność wyniku finansowego jednostki. (abstrakt oryginalny)
Stosowanie instrumentów zabezpieczających zmienność kursów walutowych powinno być przedmiotem analizy zarówno w płaszczyźnie finansowej, jak też prawnopodatkowej. Wpływ przepi­sów prawa podatkowego może nieść ze sobą istotne konsekwencje zwiększające zarówno koszt, jak też ryzyko stosowania określonego zabezpieczenia. Artykuł, stawiając tezę o wyższym dla przedsię­biorcy podatkowym ryzyku ustanowionego zabezpieczenia, dąży do falsyfikacji tego założenia poprzez szczegółową analizę obowiązujących przepisów z uwzględnieniem praktyki ich stosowania.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zarządzanie ryzykiem rynkowym w firmie - ujęcie modelowe
75%
Artykuł poświęcony został zagadnieniu zarządzania ryzykiem rynkowym, czyli ryzykiem wynikającym ze zmienności cen rynkowych. Przyjmując, że kryterium podejmowania decyzji w firmie jest wzrost jej wartości, można sobie postawić pytanie o to, czy podjęcie działań ograniczających ryzyko jest zgodne z realizacją tego kryterium. Argumentem na rzecz tezy, że owa zgodność występuje, jest m.in. stwierdzenie, że zarządzanie ryzykiem obniża prawdopodobieństwo wystąpienia trudności finansowych. W artykule przedstawiono procedurę prowadzącą do opracowania strategii zarządzania ryzykiem. Na potrzeby tej procedury skonstruowany został dynamiczny model symulacyjny łączący w sobie elementy planistyczne (zestawienia finansowe pro forma), modele wyceny instrumentów pochodnych oraz generatory liczb losowych o zadanych rozkładach. Dzięki wykorzystaniu w modelu dekompozycji Cholesky'ego lub funkcji copula możliwe stało się uwzględnienie współzależności czynników ryzyka. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie usługi ubezpieczenia faktoringu jako narzędzia pozwalającego zmniejszyć ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej poprzez rozłożenie go na większą liczbę podmiotów gospodarczych. (fragment tekstu)
Poziom ryzyka związanego z działalnością przedsiębiorstwa za granicą jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku rynku lokalnego. Wynika to z wielu czynników instytucjonalnych i rynkowych wpływających na funkcjonowanie podmiotów gospodarczych. Wśród nich znajdują się fluktuacje kursów walut generujące powstawanie ryzyka walutowego. Zmienność rynku walutowego, przy często niewysokiej stopie rentowności, może doprowadzić do straty całego zysku, a nawet do bankructwa przedsiębiorstwa. Stąd tak ważna jest właściwa identyfikacja i zarządzanie ryzykiem walutowym. (fragment tekstu)
System ochrony przedsiębiorstwa przed ryzykiem stanowi układ różnorodnych instrumentów ochronnych. W układzie tym przedsiębiorstwo może zastosować ubezpieczenie, które jest specyficznym instrumentem ochrony przed ryzykiem. Specyfika ta wynika z mechanizmu transferu ryzyka z przedsiębiorstwa na ubezpieczyciela i rzutuje na rolę i znaczenie ubezpieczenia w systemie ochrony przedsiębiorstwa przed ryzykiem. Ubezpieczenie nie może bowiem samodzielnie stanowić systemu ochrony, ale dopełnia całości będąc komplementarnym bądź substytucyjnym względem pozostałych instrumentów ochrony. (abstrakt ze strony domowej wydawcy)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych zagadnień dotyczących konstruowania systemu świadczeniowego zabezpieczającego ryzyko potrzeby opieki długoterminowej. Autor omawia następujące zagadnienia: zdefiniowanie ryzyka potrzeby opieki długoterminowej w kontekście sytuacji demograficznej, zakres i charakter świadczeń, organizację systemu oraz jego finansowanie. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najczęściej spotykanych w praktyce problemów związanych z aplikacją finansowych instrumentów pochodnych w celach asekuracji, zwłaszcza tych związanych z pogodą, jest zagadnienie wyboru najlepszej oferty. W tej pracy przedstawiono dwie grupy metod, które stosowane łącznie pozwalają rozwiązać ten problem. Empiryczny przykład producenta energii w Europie został wykorzystany jako przykład aplikacji tych metod w praktyce. (abstrakt oryginalny)
One of the most important components of an integrated service on the roads is a petrol station. Petrol stations are assigned to objects that represent increased risk. This risk is associated with the effects of the activities of the gas station and accidents on them. On road sections where the gas station, the concentration of harmful emissions into the atmosphere is increasing dramatically. In the event of an accident (eg, explosion) pollution can reach far beyond the critical standards, as it will delay traffic on the road, destruction facilities and as a result of large economic losses to eliminate the consequences of the accident. Today, placement of gas stations do not take into account the possible emergencies that can occur when flammable substances can get from the hardware into the environment and pose a real risk of fires and explosions fuel-air mixtures. The main parameter determining a safe distance from the gas station is its explosiveness. In the event of an accident at the station of explosion spilled fuel vapor overpressure blast, in the area of buildings, structures and vehicles may experience a strong and medium damage and cause injury to people. The consequences of such an accident will depend on the number of vehicles, buildings and, consequently, people caught in the affected area, as well as the force of the explosion. Therefore, the question of safety distances to the road and crowded places still open and sharp. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.