Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zabezpieczenie przed zmianą kursów walutowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Dynamiczne strategie zabezpieczające przed ryzykiem walutowym to opracowane procedury czynności, które należy wykonywać na bieżąco, w sytuacjach zmian kursu waluty, w czasie ciągłego monitorowania transakcji. Jest to zatem stałe, selektywne przeciwdziałanie powstawaniu otwartych pozycji w opcjach walutowych. Preferowane są te techniki zabezpieczania, które ograniczając wysokość strat, nie wykluczają zysków kursowych. Ich stosowanie wymaga dostępu do rzetelnych prognoz przyszłych zmian cen walut, a także określonego stopnia gotowości do ponoszenia tego typu ryzyka. Artykuł prezentuje dwa rodzaje dynamicznych strategii hedgingowych: delta hedging i delta-gamma hedging wraz z przykładami dla polskiego rynku walutowego. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy referat ma na celu przedstawienie instrumentów pochodnych i strategii, które mogą zostać wykorzystane przez przedsiębiorstwa zabezpieczające się przed spadkami cen aktywów bazowych, a szczególnie kursów walutowych. Główny nacisk został położony na omówienie rozwiązań, które stanowią efektywne zabezpieczenie fizycznych ekspozycji przedsiębiorstw, a jednocześnie są dla nich bezpieczne, tzn. nie generują dodatkowego ryzyka. Ponadto wskazano strategie, w stosunku do których znany jest całkowity koszt ich poniesienia już w momencie zawarcia oraz sposoby ograniczenia wydatków z tego tytułu.(abstrakt oryginalny)
Poruszono ważny w działalności przedsiębiorstwa problem zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym. Netting to wzajemne kompensowanie wpływów i wydatków, bądź, wyznaczanie pozycji netto, dla każdej waluty i dla każdego objętego analizą okresu. Może być stosowany do zarządzania ryzykiem walutowym w grupie podmiotów prowadzących rozliczenia w tych samych walutach. Celem kompensowania jest naturalne ograniczenie częstotliwości handlu walutą oraz łączenie wielu mniejszych transakcji tą samą walutą, na taki sam termin w jedną większą transakcję. Wpływa to na obniżenie kosztów transakcyjnych i umożliwia uzyskanie lepszych warunków wymiany waluty.
4
Content available remote Rachunkowość zabezpieczeń grupy kapitałowej. Studium przypadku
84%
Rachunkowość zabezpieczeń jest uznawana za jeden z najbardziej zaawansowanych i najtrudniejszych obszarów rachunkowości. Zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń ma na celu uchronić wartość wyniku finansowego przed nadmierną fluktuacją. Wykorzystywanie instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia jednostki przed zmiennością czynników zewnętrznych nie jest tożsame ze stosowaniem rachunkowości zabezpieczeń. Artykuł analizuje zasady ewidencji oraz prezentacji instrumentów pochodnych przez Grupę Kapitałową ABC w celu zabezpieczania przed ryzykiem zmienności przepływów pieniężnych oraz wyników finansowych wyrażonych w walutach krajowych ze względu na zmiany cen materiałów i towarów.(abstrakt oryginalny)
5
84%
Celem rachunkowości zabezpieczeń jest unikanie znaczących fluktuacji wyniku finansowego prezentowanego pomiędzy okresami bilansowymi, poprzez uzyskanie symetrycznych i znoszących się wzajemnie zmian w wartości godziwej pozycji zabezpieczanej i zabezpieczającej (fragment tekstu)
Podjęto próbę oceny korzyści z zastosowania transakcji terminowej do zabezpieczenia ekspozycji na ryzyko walutowe w przedsiębiorstwie produkcyjnym w 2001 r. Porównano dwa możliwe przypadki. W pierwszym spółka do zabezpieczenia ekspozycji walutowej wykorzystuje kontrakty terminowe. W drugim przedsiębiorstwo świadomie pozostawia otwartą pozycję walutową w zależności od kształtowania się kursu EUR/PLN na rynku.
Obrót walutami jest już praktycznie wolny (nieznaczne ograniczenia znikną po wejściu Polski do UE). Pozostaje jednak problem, po jakim kursie dokonać transakcji. Okazuje się bowiem, że pojęcie "kursu", czyli innymi słowy "ceny" złotego, nie jest jednoznaczne. Teoretycznie można mówić o czterech kursach złotego: międzybankowy, fixing, kantorowy i tzw. tabelę.
8
84%
Konieczność zarządzania ryzykiem walutowym staje się nieodłącznym elementem funkcjonowania polskich przedsiębiorstw. Z uwagi na powszechność ryzyka walutowego, artykuł omawia dostępne strategie i metody zarządzania (zabezpieczenia) tym ryzykiem. W publikacji opisano możliwe strategie zarządzania ryzykiem walutowym oraz przedstawiono instrumenty, które przedsiębiorstwa mogą stosować w celu zabezpieczenia się przed tym ryzykiem. (abstrakt oryginalny)
Polska funkcjonuje w ramach globalnej gospodarki i trudno jest skutecznie chronić nasze przedsiębiorstwa przed wpływem spekulacyjnych gier głównych graczy na międzynarodowych rynkach finansowych. Spekulujący opcjami walutowymi muszą mieć świadomość, że nie uda im się odrobić strat. Muszą także liczyć się z tym, że mogą zbankrutować.
W artykule zaprezentowano i porównano dwie strategie opcyjne wykorzystywane w zabezpieczaniu ryzyka zmian kursu walutowego. Przedmiotem badań był polski eksporter produktów rolno-spożywczych prowadzący wymianą handlową z krajami strefy euro. Zarówno opłacalność sprzedaży, jak i konkurencyjność tych firm zależała od zmienności cen na rynku (PLN/EUR). W artykule przedstawiono zastosowanie opcji waniliowych i barierowych opcji egzotycznych w zabezpieczaniu wyniku z działalności operacyjnej eksportera. Wykazano, iż strategia "risk reversal", w skład której wchodzi także egzotyczna opcja barierowa daje lepsze rezultaty niż zawierająca tylko opcje waniliowe strategia "synthetic short forward". (abstrakt oryginalny)
Cel: Analiza uwarunkowań oddziaływania poziomu kursu walutowego i jego zmienności na decyzje eksporterów dotyczące rozmiarów eksportu oraz skali i form zabezpieczania się przez nich przed ryzykiem kursowym. Metodyka badań: Podstawą analizy są wyniki badań ankietowych polskich eksporterów wyrobów przemysłu przetwórczego prowadzonych w Instytucie Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w latach 2007-2016. Wyniki te są rozpatrywane w kontekście ustaleń teoretycznych pochodzących z prostego mikroekonomicznego modelu optymalizacyjnego. Wyniki badań: Analiza wyników badań wskazuje, że niemal połowa polskich eksporterów nadal pozostaje wrażliwa na ruchy kursowe, nie zabezpieczając swej pozycji walutowej ani na rynku terminowym, ani przez hedging naturalny. Pozostali zabezpieczają się, korzystając głównie z tej drugiej możliwości. Heterogeniczność populacji eksporterów powoduje, że badania ekonometryczne na ogół nie wykazują istotnego wpływu zmienności kursu walutowego na eksport. Wnioski: Niewielkie zapotrzebowanie na zabezpieczenia wiąże się z cechami strukturalnymi przedsiębiorstw (firmy małe lub o niskim udziale eksportu w sprzedaży), ale także z dość znacznym w ostatnich latach przekraczaniem progu rentowności eksportu przez kurs rynkowy. Wiele firm zabezpieczających się stosuje różne formy kontraktowego hedgingu naturalnego, wykorzystując w tym celu wsad importowy, rozliczenia eksportu w złotych lub opłacanie zakupów materiałowych na rynku krajowym w walucie obcej. Wkład w rozwój dyscypliny: Wykazano, na podstawie wyników wieloletnich badań ankietowych, złożoność uwarunkowań oddziaływania poziomu kursu walutowego i jego zmienności na reakcje polskich eksporterów.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma charakter wprowadzający. Jego głównym celem jest przybliżenie Czytelnikom dorobku teoretycznego na temat hedgingu - definicja, rodzaje, cele i etapy. Informacje zostały wzbogacone elementami praktycznymi.
Dla Polski impulsem intensyfikującym zagraniczną wymianę handlową, a co za tym idzie większe narażenie firm będących uczestnikami rynku walutowego na ryzyko związane ze zmianami kursu walutowego, jest wejście w struktury Unii Europejskiej. Celem artykułu jest przedstawienie sposobów ograniczania ryzyka walutowego i rodzajów instrumentów, które pozwalają na zabezpieczanie przed tego rodzaju ryzykiem w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem opcji walutowych. Obecnie rośnie zapotrzebowanie na instrumenty finansowe, które pozwolą na optymalne zarządzanie tym rodzajem ryzyka. Skutkiem tego jest większe zainteresowanie instrumentami walutowymi ze strony uczestników rynku. Jednocześnie instytucje finansowe rozszerzają gamę dostarczanych instrumentów na rynek, aby jak najlepiej dopasować je do sytuacji narażenia na ryzyko danego klienta. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie nowoczesnych instrumentów służących do zabezpieczenia ryzyka walutowego w przedsiębiorstwie. Przedstawione zostaną podstawowe i najczęściej stosowane instrumenty, takie jak forward i opcje walutowe. Zaprezentowane zostaną różnice między nimi oraz ich wady i zalety. Szczególny jednak nacisk położę na stosunkowo nowe mniej znane instrumenty od niedawna dostępne w ofercie niektórych polskich banków, jakimi są opcje egzotyczne i zerokosztowe strategie opcyjne. Pozwalają one na indywidualne dostosowanie zabezpieczenia do potrzeb i specyfiki danego przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Umowy z partnerami zagranicznymi mogą być opłacalne niezależnie od wahań cen walut. Muszą być jednak zabezpieczone przed ryzykiem kursowym. W artykule przedstawiono sposoby zabezpieczenia przed zmianą kursów walutowych: kontrakty forward, opcje walutowe i strategie opcyjne.
W artykule dokonano charakterystyki strategii risk reversal, a szczególnie jej aktualnej wyceny. Podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie: czy rynkowa cena tych strategii dla kursów USD/PLN i EUR/PLN odzwierciedla tylko koszt ryzyka, czy jest w nią dodatkowo wkomponowana psychologiczna cena strachu? Strategia risk reversal określana również terminami combo oraz strategia asymetrii ryzyka, jest kombinacją dwóch opcji o niskiej wartości współczynnika delta, z których jedna jest opcją kupna danej waluty, a druga opcją sprzedaży tej samej waluty. Cena strategii asymetrii ryzyka jest różnicą między ceną opcji składowych strategii.
17
Content available remote Zabezpieczenie ryzyka walutowego w przedsiębiorstwie
67%
Przedsiębiorstwa dokonujące sprzedaży czy też zakupu towaru i usług na rynkach zagranicznych zmuszone są do ponoszenia dodatkowego ryzyka, którym jest ryzyko związane z wahaniami na rynku walutowym. Racjonalne zarządzanie ryzykiem kursowym przy użyciu instrumentów pochodnych (tj. kontraktu forward, futures, swap oraz opcje walutowe) jest w stanie zabezpieczyć przedsiębiorstwa przed znaczącymi stratami. Poprzez zastosowanie modelu zarządzania ryzykiem walutowym przy użyciu opcji walutowych, przedsiębiorstwo importujące towar z Chin a następnie sprzedające ten produkt na rynek Europy Zachodniej może całkowicie zniwelować wpływ niekorzystnych zmian na rynku walutowym.(abstrakt oryginalny)
Za cel niniejszego opracowania przyjęto zaprezentowanie systemu inwestycyjnego, którego funkcją będzie osiąganie realnych zysków na rynku walutowym przy ograniczonym ryzyku. (...) W pracy podjęto próbę stworzenia mechanizmu wyjścia z transakcji na podstawie konstruowanego dynamicznie Modelu Korekty Błędem (ECM), który estymując równanie modelu równowagi długookresowej, pozwala odpowiedzieć na pytanie, jakich wahań kursów należy się spodziewać w przyszłym okresie, dla danych ruchów instrumentów w momencie obecnym. (fragment tekstu)
Ryzyko zmian kursu walutowego to zjawisko złożone i powszechnie występujące we współczesnej gospodarce, zwłaszcza w okresie kryzysu. Skuteczne zarządzanie ryzykiem kursowym oznacza znalezienie drogi prowadzącej do jego wyeliminowania lub zredukowania do akceptowanego poziomu. Wykorzystuje się w tym celu zarówno hedging wewnętrzny, jak również zewnętrzny. Działania osłonowe dla transakcji walutowych są uzasadnione tylko wtedy, gdy koszty zabezpieczenia nie przewyższają potencjalnych strat, jakie mogłyby powstać na skutek niekorzystnych zmian kursów walut w przyszłości. Użyteczność instrumentów zabezpieczających, ich zdolność eliminowania ryzyka walutowego nie przesądza o efektywności ich zastosowania. Jednak ryzyko kursowe jest wysokie i instrumenty zabezpieczające przed zmianami kursu walutowego powinny być stosowane. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano wybrane metody zabezpieczeń przedsiębiorstw przed ryzykiem finansowym. Podjęto próbę porównania efektywości tych metod w ciągu ostatniego roku.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.