Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zachowania konkurencyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Pomiędzy poszczególnymi instrumentami zachodzą przeważnie określone interakcje, które mogą zwiększać, zmniejszać bądź niwelować wpływ tych instrumentów. Zwykle wykorzystanie dwóch lub więcej instrumentów przez tego samego uczestnika rynku zwiększa siłę ich oddziaływania na wzrost obrotów, natomiast równoczesne wykorzystanie dwóch i więcej instrumentów przez różnych uczestników rynku prowadzi najczęściej do zmniejszenia ich siły oddziaływania na wielkość obrotów. Dlatego w badaniach skuteczności tych instrumentów powinno się uwzględniać wszystkie możliwe interakcje zachodzące między nimi. Ogólnie można wyodrębnić trzy rodzaje interakcji: 1) interakcje zachodzące między instrumentami marketingowymi (interakcje pierwszego rodzaju); 2) interakcje zachodzące między instrumentami marketingowymi a nakładami na działalność handlową i marketingową (interakcje drugiego rodzaju); 3) interakcje zachodzące między nakładami a udziałami rynkowymi (interakcje trzeciego rodzaju). Interakcje pierwszego rodzaju odznaczają się takimi samymi właściwościami jak typowe interakcje w analizie wariancji między dwoma czynnikami i większą ich liczbą. Z kolei interakcje drugiego rodzaju odznaczają się właściwościami podobnymi do efektów występujących w analizie kowariancji. Wreszcie interakcje trzeciego rodzaju odznaczają się właściwościami analogicznymi do efektów występujących w analizie regresji. W sumie więc w analizie interakcji uczestniczą trzy spokrewnione ze sobą dziedziny analiz: analiza wariancji, analiza kowariancji i analiza regresji. Interakcje mogą też wchodzić w związki liniowe bądź nieliniowe ze zmiennymi ilościowymi (ciągłymi). Teoretycznie może występować wiele typów i odmian modeli zachowań konkurencyjnych ze względu na rodzaj interakcji i postać zależności. W naszym przypadku omówimy tylko najbardziej typowe modele zachowań konkurencyjnych z uwzględnieniem interakcji pierwszego, drugiego i trzeciego rodzaju. (fragment tekstu)
Autor, w obliczu ekspansji przedsiębiorstw zagranicznych na rynek krajowy, opisał zachowania polskich przedsiębiorstw oraz zdiagnozował podejmowane przez nie działania umożliwiające im skuteczne konkurowanie. Prezentacja przypadków polskich przedsiębiorstw, którym udało się wygrać z firmami zagranicznymi może, zdaniem autora, stanowić przekonywujący przykład dla innych polskich podmiotów, jak należy reagować w podobnych sytuacjach.
3
Content available remote Liberalizacja rynku a bezpieczeństwo dostaw gazu
80%
Przedmiotem artykułu jest analiza związku między liberalizacją a bezpieczeństwem dostaw gazu. Problem jest rozważany w kontekście dwóch podstawowych i powiązanych ze sobą uwarunkowań, które determinowały dotąd strukturę i sposób funkcjonowania sektorów gazu w krajach członkowskich UE. Pierwszym z nich to czynnik geograficzny, czyli fakt lokalizacji kluczowych dla Europy zasobów gazu w krajach pozaeuropejskich, implikujący istnienie zależności krajów europejskich od importu gazu. Drugi to czynnik geopolityczny, dotyczący możliwości wykorzystania gazu jako instrumentu realizacji celów politycznych przez kraje eksportujące to paliwo, w tym zwłaszcza Rosję. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania rysuje się pytanie, czy fakt uzależnienia Europy od importu gazu nie generuje zagrożenia dla bezpieczeństwa jego dostaw i czy w związku z tym nie stanowi to ograniczenia dla możliwego stopnia liberalizacji rynku gazu, w tym zwłaszcza rozwoju konkurencyjnych rynków gazu. Próba zarysowania odpowiedzi na to pytanie jest głównym celem tego artykułu. Za pytaniem tym kryje się bowiem hipoteza, że wyraźnie wolniejszy, w stosunku do sektora elektroenergetycznego, postęp w trwającym już półtorej dekady procesie liberalizacji rynku gazu w ramach Unii Europejskiej, spowodowany był obawami, że liberalizacja tego rynku mogłaby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu na obszar Unii. Analiza tej hipotezy jest o tyle ciekawa i ważna, zwłaszcza z polskiej perspektywy, gdyż stanowi ona podstawę do zrozumienia skali możliwego przełomu, jaki w zakresie relacji między bezpieczeństwem dostaw gazu dla krajów UE a stopniem liberalizacji rynków gazu w tych krajach może przynieść potwierdzenie się doniesień o dokonanej w USA rewolucji na rynku gazu wywołanej technologicznym przełomem w zakresie wydobycia gazu łupkowego. (abstrakt oryginalny)
W zmieniającym się środowisku politycznym, społecznym i ekonomicznym o sukcesie rynkowym banków decyduje długoterminowa, efektywna polityka zarządzania konkurencyjnością. W artykule zaprezentowano zachowania konkurencyjne małopolskich banków wynikające ze zmian zachodzących na rynku lokalnym i światowym.
5
Content available remote Competitive Behaviour in Supply Chains
61%
Wstęp: W artykule dokonano oceny konkurencyjności i zachowań podmiotów w sieciach dostaw na podstawie przeprowadzonych badań literaturowych i empirycznych. Metody: Postawiono hipotezę badawczą: w relacjach pomiędzy przedsiębiorstwami w układzie dostawca-odbiorca występuje zarówno partnerstwo, jak i dominacja. W celu zweryfikowania hipotezy w 2012 roku przeprowadzono badania ankietowe, które objęły 116 przedsiębiorstw (firmy produkcyjne - 29%, usługowe - 28% oraz firmy handlowe). Badanie przeprowadzono w 54 firmach dużych, 26 średnich i 36 małych. Zidentyfikowano i przeanalizowano zachowania konkurencyjne w sieciach dostaw. Ponadto celem tych badań było wykazanie i rozpoznanie ewentualnych zależności między zachowaniami konkurencyjnymi a zachowaniami występującymi w strategiach sieci dostaw.Wyniki i wnioski: Analiza ankiet wykazała tendencję zmierzającą do zachowywania równowagi między liderem a podmiotami zależnymi w sieci. Znajduje to uzasadnienie praktyczne, gdyż istnieje konieczność utrzymania konkurencyjność sieci dostaw przy jednoczesnym uniknięciu jej załamania, które mogłoby nastąpić w wyniku wyeliminowania podmiotów zależnych. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia stereotypy zachowań konkurencyjnych, konkurencję relacyjną i negocjacyjną, globalizację w kreowaniu wartości konkurencyjnych, rolę usług medialnych w konkurencji.
The article deals with issues relating to the economic aspects of the operation of the air services market. It presents the market as a complex functional structure and the most important basic specific economic relations (cost-price) occurring on the relevant market. It also indicates the determinants of business aviation companies, referring to the most important economic aspects. The authors of the article conducted research and systematically analyzed the economic impact on the development and transformation of the modern aviation services market. The complexity of phenomena, the dynamics of their changes and economic specificity point to the necessity of systematic analyzes of the determinants of its functioning. The aim of the study is to present the structure and market dependencies and results of research on the economic air transport services market. For this purpose, the research and observational method were applied. A descriptive method, analysis-synthesis of market processes, participant observation and problem analysis were also used.(original abstract)
Celem artykułu jest wskazanie ogólnych problemów i zależności między procesami koncentracji ekonomicznej zachodzącymi w polskiej gospodarce a zachowaniami konkurencyjnymi przedsiębiorstw.
Autorzy przeprowadzili analizę, której celem była ocena konkurencyjności polskiego przemysłu mleczarskiego (przy wykorzystaniu pięcioczynnikowej metody M.E. Portera) oraz przedstawili potencjalne skutki integracji Polski z Unią Europejską dla branży mleczarskiej.
Celem artykułu jest ukazanie roli i znaczenia informacji w kształtowaniu struktury przedsiębiorstwa, w tym jego zachowań konkurencyjnych. Informacja jako jeden z podstawowych zasobów przedsiębiorstwa jest równocześnie odzwierciedleniem jego struktury oraz sprawności funkcjonowania. Przeprowadzone rozważania wskazują, że informacje jako podstawowy zasób przedsiębiorstwa pozyskiwane są zarówno z samego przedsiębiorstwa, czyli jego zasobów materialnych i niematerialnych, jak również z otoczenia przedsiębiorstwa. Ponadto przeprowadzony w artykule wywód uprawdopodobnił stwierdzenie, że posiadane przez przedsiębiorstwo informacje kształtują jego zachowania i uwarunkowania jego konkurencyjności.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia model symulacyjnej gry decyzyjnej oraz podaje przekłady modeli konkurencyjnych w symulacyjnych grach decyzyjnych.
Celem prezentowanego artykułu jest teoretyczna i empiryczna eksploracja związków pomiędzy określonymi zachowaniami konkurencyjnymi a rynkowymi i finansowymi wynikami działalności przedsiębiorstw. Wyniki prezentowanych badań jednoznacznie wskazują na istnienie znacznej heterogeniczności badanej populacji w zakresie osiąganych wyników przy przyjęciu interakcji rynkowych jako czynnika różnicującego. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami agrobiznesu, w procesie dostosowywania się do wymogów gospodarki rynkowej i integracji z Unią Europejską, w celu zapewnienia konkurencyjności i rentowności.
W artykule przedstawiono teoretyczne przesłanki, główne założenia i wyniki badań empirycznych dotyczących relacji zachodzących między indeksem nasycenia stylów zarządzania proprzedsiębiorczymi instytucjami a indeksem dynamiki wzrostu potencjału konkurencyjności przedsiębiorstw. Badania ukazały możliwości diagnozowania instytucjonalnych struktur przedsiębiorczości organizacyjnej oraz określania kierunków ich innowacji na rzecz kreowania potencjału konkurencyjności zdominowanego rozwojem form przedsiębiorczości interesariuszy przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
"Narzędziem analitycznym pomiaru skuteczności i efektywności promocji w warunkach konkurencji są modele zachowań konkurencyjnych podmiotów rynkowych uwzględniające w swej konstrukcji, obok zależności przyczynowo-skutkowych, również interakcje, które są związane z reakcjami podmiotów rynkowych na zachowania ich konkurentów". W pracy omówiono modelowanie skuteczności i efektywności promocji.
W artykule na przykładzie Polimex-Mostostal pokazano, jak budowana jest przewaga konkurencyjna przedsiębiorstwa. Prezentowana jest filozofia „ucieczki do przodu” i narzędzia pozwalające efektywnie przetrwać warunki kryzysu gospodarczego i finansowego i budować strategię dalszego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła podejście sieciowe, czyli system powiązań przedsiębiorstw, w celu optymalizacji ich działań na rynku, jako jedno z możliwych modeli poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw lokalnych. Zaprezentowała koncepcję klastra, czyli powiązania służącego koncentracji przestrzennej podmiotów, specjalizujących się w określonej dziedzinie i osiągającego specyficzne przewagi. Uczestniczenie w tej formie współpracy, pozwala przedsiębiorstwom podnosić swoją konkurencyjność, skutecznie zdobywać nowe rynki oraz konkurować na rynku globalnym. Autorka zwróciła uwagę na dwa warunki, istotne dla wzrostu konkurencyjności owego organizmu gospodarczego, jakim jest klaster, na czas oraz przychylne warunki otoczenia lokalnego.
Niezbędnym elementem udziału przedsiębiorstwa w procesach konkurencji na rynku jest wybór i wykorzystywanie instrumentów konkurencji, które determinują możliwości budowania i utrzymywania przewagi konkurencyjnej oraz efekty osiągane przez przedsiębiorstwo. Przedmiotem artykułu są: analiza istoty i funkcji instrumentów konkurencji, prezentacja różnorodnych czynników determinujących ich wybór przez przedsiębiorstwa reprezentujące podaż na rynku oraz konsekwencje tego wyboru. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę ukazania zmian identyfikacji otocznia konkurencyjnego przedsiębiorstw przejętych w procesach prywatyzacji bezpośredniej. Zmiany te zostały przedstawione przy pomocy metody M. E. Portera, zwanej analizą pięcioczynnikową.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.