Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 193

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zachowania rynkowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
Content available remote Behaviour of Market Entities in Poland and the Process of European Integration
100%
Economic integration of Poland with the European Union may be understood as a process of integration of the Polish socio-economic system with the EU systems preceded by the legislative works adaptive in character, and the negotiations done by the State Administration (legislative and executive powers) aiming at fulfilling conditions of the Union accession. In that way macroeconomic conditions for integration are created. These constitute a proper basis for integration at the macroeconomic level.(fragment of text)
Celem artykułu jest analiza dostosowań instytucjonalnych społeczeństwa polskiego do szeroko rozumianego rynku, przede wszystkim rynku towarów i usług, rynku pracy i rynku pieniężno-kapitałowego.
Homo oeconomicus jako model człowieka ekonomicznego wykazuje liczne braki obecnie szeroko uwypuklane w literaturze przedmiotu. Jednym z zarzutów jest to, że tak redukcjonistyczna koncepcja człowieka, jaką sugeruje, jest niezgodna z empirycznymi badaniami i nie pozwala zadowalająco wyjaśnić zachowań ekonomicznych człowieka. Nie pozwala też na dokonywanie porównań z innymi modelami powstającymi w innych szkołach ekonomicznych. Celem opracowania jest propozycja modelu komponentów człowieka odwołująca się do antropologii filozoficznej, który pozwoliłby na uwzględnienie najważniejszych wymiarów człowieka wpływających na jego decyzje ekonomiczne i zachowania rynkowe. Stosując podejście interdyscyplinarne, opierając się na literaturze antropologicznej, ekonomicznej, filozoficznej i psychologicznej, wyróżniono i omówiono trzy wymiary koncepcji człowieka: zachowanie, motywację i sens. Wyjaśniono również wzajemne powiązania między tymi płaszczyznami. (abstrakt oryginalny)
W okresie ostatnich kilkunastu lat zmianie uległy zachowania nabywcze konsumentów. Przede wszystkim zmienił się sposób dokonywania zakupów. Konsument w warunkach rozwoju sieci handlowej, pełnej i ciągłej podaży dóbr i usług może dokonywać najkorzystniejszych z jego punktu widzenia wyborów nie tylko produktów, ale i miejsc zakupu. Zmiany w sferze handlu otworzyły przed nabywcami nowe możliwości wyboru zarówno miejsca zakupu, jak i środków zaspokajania potrzeb (dóbr i usług). Pojawiła się alternatywa zakupów przez Internet. Zakupy online oferują konsumentom szereg korzyści, ale niosą ze sobą także pewne zagrożenia. Dylematy związane z wyborem "tradycyjnie czy przez Internet" stały się codziennością wielu gospodarstw domowych, których członkowie należą do grupy młodych, wykształconych i zamożnych mieszkańców dużych miast. Pomimo rozwoju sprzedaży internetowej, silna pozycja sprzedaży tradycyjnej (stacjonarnej) w najbliższym czasie wydaje się być niezagrożona. Internet otwiera jedynie nowe możliwości oferowania produktów dla nowego segmentu konsumentów - tzw. e-konsumentów. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie odnosi się do zachowań młodych konsumentów, czyli grupy nabywców charakteryzujących się silnymi relacjami społecznymi, co czyni ich bardziej świadomymi i otwartymi w stosunku do nowych trendów. Biorąc pod uwagę koncepcję zrównoważonego rozwoju, należy wskazać na ewolucję postępowania młodego konsumenta na rynku - od konsumenta egoistycznego do konsumenta moralnie odpowiedzialnego. Przekształcenia w zachowaniach nabywczych kierują do tworzenia nowych trendów w konsumpcji. Zainteresowani zachowaniami młodych konsumentów są nie tylko przedstawiciele różnorodnych dziedzin naukowych, lecz także praktycy biznesowi. Wiedza płynąca z tego zagadnienia stanowi główny fundament do określenia strategii marketingowych przedsiębiorstw. W artykule podjęto próbę wskazania roli stylu życia w kształtowaniu zachowań rynkowych młodych konsumentów oraz wskazania typologii młodych nabywców reprezentujących różne style życia. Szczególną uwagę zwrócono na te trendy w zachowaniach rynkowych nabywców należących do pokolenia Y, które są zbieżne z ideą zrównoważonego rozwoju. Najpopularniejszymi są: etnocentryzm konsumencki, dematerializacja, konsumpcja współpracująca, freeganizm, domocentryzm i dekonsumpcja. Ze względu na teoretyczny charakter opracowania wykorzystano w nim wyłącznie wtórne źródła informacji. (fragment tekstu)
Zaprezentowano anomalie występujące na rynku kapitałowy tj. efekt stycznia, efekt poniedziałku, efekt wskaźnika Cena/Zysk, efekt wskaźnika P/BV oraz efekt wielkości. Sprawdzono czy wymienione anomalie występują na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
W artykule poruszono problematykę zachowań przedsiębiorców w zmiennych warunkach rynkowych, koncentrując się głównie na reakcji uczestników rynku na gwałtowne zmiany popytu na produkowany przez nich produkt. Wskazany problem został przeanalizowany na podstawie eksperymentu, przy wykorzystaniu gry ekonomicznej Agrocombat.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Identification of Inertia and Activity in the Market Behaviour of Enterprises
75%
W pracy przeanalizowano zachowania rynkowe polskich przedsiębiorstw. Skoncentrowano się na czterech różnych działaniach, w tym: wdrażaniu inwestycji rozwojowych, zwiększaniu poziomu zatrudnienia, wprowadzaniu nowych produktów i ekspansji na nowe rynki. Działania te są uważane za główne kryteria rozróżnienia między inercją a zachowaniami rynkowymi stosownych przedsiębiorstw. Celem badania było rozpoznanie, jaka kombinacja wybranych kryteriów jest najdokładniejsza w identyfikowaniu inercji i zachowań rynkowych stosownych przedsiębiorstw. W tym celu skonstruowano model badawczy i przeprowadzono zbiór danych pierwotnych na próbie 1238 polskich przedsiębiorstw. Wszystkie dane analizowano za pomocą Statistica. W walidacji modelu zastosowano porównanie krzywych ROC. Uzyskane wyniki wskazują, że najbardziej skrupulatne rozpoznawanie inercji i zachowań rynku stosownych przedsiębiorstw to trzy kryteria: realizacja inwestycji rozwojowych, wzrost poziomu zatrudnienia i ekspansja na nowe rynki. Taka kombinacja wybranych kryteriów daje najwyższą specyfikę modelu. Ponadto, biorąc pod uwagę dwa z czterech analizowanych kryteriów, najmniejszą podatnością na uznanie obojętnych i zgodnych zachowań rynkowych przedsiębiorstw są aspekty wzrostu poziomu zatrudnienia i nowej ekspansji rynkowej. Na podstawie badań wyciągnięto wnioski, które pomagają lepiej zrozumieć działalność na rynku. Przedstawione wyniki mogą doprowadzić do lepszej wiedzy na temat zachowań przedsiębiorstw i ich potencjału do przyczyniania się do rozwoju gospodarczego. Badanie można także wykorzystać w przyszłych prognozach gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Rola internetu w kształtowaniu zachowań rynkowych polskich konsumentów
75%
Głównymi czynnikami kształtującymi społeczne zachowania we współczesnym świecie są telewizja, reklama, podróże oraz nowe formy komunikacji, w tym przede wszystkim Internet. Z uwagi na fakt, iż Internet jest współcześnie istotną determinantą kształtowania zachowań rynkowych konsumentów, jako cel prezentowanego artykułu przyjęto przedstawienie wybranych działań Polaków na rynku kształtowanych w wyniku rozwoju Internetu. W związku z realizacją celu w artykule przedstawiono deklaracje Polaków o roli Internetu w kształtowaniu ich zachowań na rynku. Dla celów analizy wykorzystano raporty Centrum Badania Opinii Społecznej z lat 2008-2009, które są rezultatami badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski. Ponadto, aby przybliżyć rolę Internetu w kształtowaniu rynkowych zachowań w polskim społeczeństwie oraz tendencje zmian w tym zakresie, zinterpretowano także dane statystyczne obejmujące charakterystykę wyposażenia gospodarstw domowych w komputery i dostęp do sieci w latach 2004-2008. Dla celów tej części analizy wykorzystano dane statystyczne zawarte w opracowaniach GUS.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest pokazanie, że przedsiębiorstwa generujące odmienne zachowania rynkowe w zakresie stopnia niezbędności zasobów, sposobu kształtowania ról i sposobu określania strategii rynkowej, osiągają istotnie odmienną pozycję finansową. Hipoteza główna artykułu stanowi, że inny rodzaj przejawianych zachowań rynkowych skutkuje odmienną pozycją finansową. Hipotezy cząstkowe mówią, że: H1: Zróżnicowane zachowania przedsiębiorstw w zależności od stopnia niezbędności zasobów skutkują odmienną pozycją finansową; H2: Zróżnicowane zachowania przedsiębiorstw w zależności od sposobu kształtowania ról skutkują odmienną pozycją finansową; H3: Zróżnicowane zachowania przedsiębiorstw w zależności od sposobu określania strategii rynkowej skutkują odmienną pozycją finansową. W artykule wykorzystano metody analizy literatury, obserwacji nieuczestniczącej, analizy ekonomiczno-finansowej oraz metody wnioskowania statystycznego, w szczególności wielowymiarową analizę wariancji dla układów czynnikowych (MANOVA).(fragment tekstu)
Globalizacja jest zjawiskiem wszechobecnym i nienowym, a jej intensywność nasila się z dnia na dzień - w obecnym stadium proces ten nabiera szczególnego tempa. W ujęciu ekonomicznym globalizacja stanowi czynnik w otoczeniu podmiotów rynkowych, przenikający wszystkie elementy tego otoczenia i tworzący niespotykane dotąd uwarunkowania zachowań tych podmiotów. Złożoność globalizacji powoduje wiele trudności metodologicznych w prowadzeniu badań. Publikacje, studia i opracowania z zakresu globalizacji dotyczą zazwyczaj skali makro, a w niewielu źródłach można odnaleźć bezpośrednie związki pomiędzy globalizacją a zachowaniem gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Związki te w zasadzie są możliwe do zidentyfikowania poprzez badanie wpływu poszczególnych czynników związanych z globalizacją na zachowania podmiotów rynkowych. Nie jest to zadanie łatwe - ze względu na długofalowość i wielowymiarowość procesu globalizacji. Wpływ globalizacji na zachowania można zidentyfikować poprzez pryzmat wybranych czynników związanych z globalizacją, stanowiących uwarunkowanie zachowań zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw.Badając wpływ procesu globalizacji na zachowania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw należy precyzyjnie wyodrębnić podstawowe obszary badań oraz ustalić obserwowalne mierniki i wskaźniki, określające wpływ procesu globalizacji na zachowania tych podmiotów. (fragment tekstu)
Zachowania konsumentów na rynku są bardzo złożone i jednocześnie zróżnicowane. Zróżnicowanie to wynika zarówno ze złożoności przebiegu procesów decyzyjnych samego konsumenta, jak i wielości czynników, które warunkują i różnicują te decyzje. Trudo jest zatem uchwycić wszystkie aspekty i elementy zachowań konsumentów na rynku. Prowadząc badania empiryczne można jedynie zidentyfikować zachowania konsumentów w określonym momencie. Na bazie tego rozpoznania można dokonywać ustalenia pewnych prawidłowości w zachowaniach konsumentów, a następnie podjąć się próby skonstruowania modelu (modeli) tych zachowań. (fragment tekstu)
Zjawiskiem pozwalającym zauważyć różnorodność i wieloaspektowość współczesnych problemów gospodarczych są rynkowe zachowania przedsiębiorstw, będące źródłem użytecznej wiedzy o generujących je podmiotach oraz stanowiące bazę informacyjną dla podejmowania decyzji wszystkich podmiotów z ich otoczenia. Aby jednak w pełni wykorzystać informacje płynące z obserwacji zachowań rynkowych przedsiębiorstw, należy zrozumieć ich istotę i uwarunkowania. Zachowania przedsiębiorstw niewątpliwie zależą od procesów i zjawisk obecnych w ich otoczeniu. Każdy podmiot gospodarczy charakteryzuje się też indywidualnie ukształtowanym zbiorem cech, który odróżnia go od innych, jednocześnie odpowiadając za sposób działania i przejawy tych działań w otoczeniu. Cechy te da się sprowadzić do kategorii witalności, określanej mianem siły życiowej, która pozwala na dość spójne i wieloaspektowe rozważanie cech przedsiębiorstwa. Przyjęcie witalnościowej perspektywy rozważań zachowań rynkowych przedsiębiorstw prowadzi do konkluzji, że nurt behawioralny w naukach ekonomicznych należy wzbogacić o nowy paradygmat, który nie tyle zmienia sposób myślenia o funkcjonowaniu podmiotów gospodarczych, ile go wzbogaca. Podstawowym celem rozważań jest przedstawienie behawioralnej metodologii poznania uwarunkowań i skutków działań podmiotów gospodarczych, opartej na analizie indywidualnych cech tych podmiotów, przyjmujących postać ich witalności. Celami szczegółowymi są: ustalenie uwarunkowań zachowań rynkowych przedsiębiorstw oraz wyjaśnienie zjawiska witalności przedsiębiorstw jako podstawy kreowania ich zachowań rynkowych. (abstrakt oryginalny)
Kryzys gospodarczy nie pozostaje bez wpływu na zachowania konsumentów na rynku oraz na decyzje konsumpcyjne podejmowane przez nich w gospodarstwach domowych. Zmiany te postrzegane są jednoznacznie negatywnie. Konsekwencją dynamiki otoczenia rynkowego konsumentów jest szereg działań dostosowawczych podejmowanych przez gospodarstwa domowe, których członkami są konsumenci. Aktywność ta ma zarówno charakter pasywny, jak i aktywny. Zachowania pasywne polegają na zredukowaniu potrzeb do poziomu posiadanych zasobów i ochronie zaspokojenia potrzeb podstawowych. Postawy aktywne z kolei związane z dostosowywaniem się konsumentów do zmian przebiegać mogą wewnątrz i na zewnątrz gospodarstw domowych. Działania konsumentów wewnątrz gospodarstw domowych polegają w szczególności na stosowaniu nowych sposobów zaspokojenia potrzeb i racjonalizacji gospodarowania zasobami rzeczowymi. Zaś w przypadku aktywności na rynku konsumenci dążą do nabywania produktów tańszych oraz w ramach sezonowych obniżek cen i promocji sprzedaży. Zmiany w zachowaniach związane mogą być również ze zdobywaniem dodatkowych środków na realizację potrzeb przez zwiększenie aktywności na rynku pracy lub zaciąganie różnego rodzaju kredytów lub pożyczek. Niezwykle rzadko konsumenci decydują się na sprzedaż składników infrastruktury swego gospodarstwa domowego. Ponadto przeprowadzone analizy pozwoliły wyodrębnić 3 różne typy zachowań konsumentów w okresie kryzysu gospodarczego, tj. zachowanie nieodpowiedzialne, któremu przeciwstawić można zachowania przezorne, a także zachowania zachowawcze.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wynika badania narzędzi oddziaływania rynkowego, wykorzystywanych przez małe firmy handlowe w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone w połowie 1996 r. wśród 72 małych przedsiębiorstw handlu detalicznego i detaliczno-hurtowych, zróżnicowanych pod względem branży i lokalizacji.
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badań, które podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego TUW na życie przekształcały się w ubezpieczeniowe spółki akcyjne. Analiza przeprowadzona została na przykładzie USA, gdzie przekształcenia w ostatnim dziesięcioleciu dotyczyły ok. 15% wszystkich TUW działu I, wpływając istotnie na strukturę rynku ubezpieczeń na życie, czego skutkiem był spadek udziału aktywów TUW działu I w rynku o ok. 20%, a w przypisie składki o ok. 15%. Badanie podzielone zostało na dwie części. Pierwsza z nich charakteryzuje warunki prowadzenia działalności ubezpieczeniowej oraz ich zmiany w USA w latach 1992-2001, a także ich wpływ na towarzystwa ubezpieczeń na życie. Druga część (zostanie opublikowana w następnym numerze - red.) poświęcona będzie badaniu zachowań TUW na życie, w szczególności analizie zachowań wybranych TUW, które przekształciły się w spółki akcyjne w omawianym okresie.(fragment tekstu)
Przedstawiono wyniki badań, których celem była charakterystyka i ocena zachowań rynkowych akceptantów kart płatniczych, działających na obszarach wiejskich oraz identyfikacja czynników determinujących i różnicujących te zachowania. W badaniach uczestniczyło 117 punktów handlowo-usługowych, funkcjonujących na obszarach wiejskich w Małopolsce. Prawie 55% punktów handlowo-usługowych, które uczestniczyły w badaniu miało terminal POS, pozostałe podmioty nie akceptowały płatności kartami. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, wyposażenie punktu w terminal POS zależało od rodzaju punktu handlowo-usługowego oraz okresu funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku. Karty płatnicze najczęściej akceptowały punkty handlowe oraz przedsiębiorstwa, których okres działania na rynku nie przekraczał 10 lat. Głównym motywem, dla którego właściciele sklepów i punktów usługowych, zdecydowali się na przyjmowanie płatności bezgotówkowych kartą było zainteresowanie ze strony klientów. Barierami w rozwoju sieci akceptacji kart na obszarach wiejskich były duże opłaty pobierane przez agentów rozliczeniowych oraz to, że mieszkańcy wsi nie posiadali kart płatniczych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja zachowań gospodarstw domowych na rynku usług finansowych w okresie zmiany koniunktury oraz podjęcie próby budowy modeli tych zachowań. Przeprowadzone badania bezpośrednie metodą wywiadu kwestionariuszowego wśród klientów instytucji finansowych pozwoliły na opracowanie modelu reakcji gospodarstw domowych na zmiany koniunktury na rynku usług finansowych, obejmującego zarówno działania dotyczące zmian redukujących ograniczenia finansowe w gospodarstwach domowych, zmiany w sposobie zaspokajania potrzeb finansowych oraz zmiany w sposobie pozyskiwania środków zaspokajania potrzeb finansowych. Ponadto badania pozwoliły na opracowanie modelu zachowań gospodarstw domowych w warunkach zmian koniunktury na rynku usług finansowych, w którym wyodrębniono zachowania przezorne, zachowawcze i nieodpowiedzialne. Opracowane modele mogą zostać wykorzystane w praktyce przede wszystkim przez instytucje finansowe do przeprowadzenia segmentacji rynku i budowy skutecznych strategii marketingowych. Dają one także podstawy do zrozumienia społecznego złożonych związków i relacji konsument-firma w okresie zmian koniunktury oraz wyjaśnienia procesów podejmowania decyzji finansowych przez gospodarstwa domowe. (abstrakt oryginalny)
Zakup dóbr na rynku produkcyjnym (zwany w skrócie zakupem produkcyjnym) jest procesem decyzyjnym, w którym nabywcy określają, rozpoznają i oceniają potrzebę zakupu dóbr produkcyjnych, wybieranych spośród różnych dostawców. Zakup produkcyjny jest więc określonym łańcuchem zdarzeń, stanowiących ściśle określoną procedurę w przedsiębiorstwie, będącą najczęściej swego rodzaju regulaminem zakupu produktów. W literaturze można znaleźć wiele różnych opisów procedur zakupu przemysłowego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.