Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zadłużenie wewnętrzne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Rosnące zadłużenie, będące rezultatem utrzymywania się przez długi okres deficytu budżetowego może osiągnąć poziom, który będzie zagrażał stabilności nie tylko finansów publicznych, ale i całej gospodarki1. Państwo, płacąc odsetki od długu, potrzebuje dodatkowych dochodów, które otrzymuje z podatków. Natomiast wyższe podatki zmniejszają korzyści, jakie ludzie mogą osiągać z produktywnych zachowań, takich jak praca, podnoszenie kwalifikacji, oszczędzanie i inwestowanie czy wprowadzanie innowacji2. Aby nie nastąpił nadmierny wzrost zadłużenia, ustawodawca ograniczył możliwość zaciągania przez jednostki sektora finansów publicznych zobowiązań, wprowadzając limit długu do Konstytucji. W celu zwiększenia jego skuteczności wprowadził również tzw. procedury ostrożnościowe i sanacyjne, które są uruchamiane, gdy państwowy dług publiczny do PKB przekroczy kolejne trzy progi: 50%, 55% i 60%3. Zatem celem opracowania jest zaprezentowanie długu publicznego w świetle konstytucyjnego limitu zadłużenia.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono zadłużenie Polski w walutach wymienialnych. Następnie omówiono stosunek między kosztami obsługi zadłużenia, a eksportem Polski za waluty wymienialne.
Troska, jaką wykazują niektórzy sternicy państwa o dewizowe zasoby NBP, stoi w sprzeczności z samodzielnością, jaką zostawia się innym dużym tworom gospodarczym. W równym co najmniej tempie jak rezerwy przyrasta nam zadłużenie Skarbu Państwa. Artykuł dotyczy między innymi ryzyka w świecie finansów. Znaleźć można także informacje o typach rezerw i ich właściwościach.
Podano, jak kształtuje się zadłużenie Polski, stan na 1999, 2000 i 2001, oraz jak wyglądają spłaty zadłużenia zagranicznego od 2000 r.
To firma, dzięki której polska przedsiębiorczość może się rozwijać bez gigantycznych upadków ciągnących za sobą w reakcji łańcuchowej kryzysy w całych sektorach gospodarki. Jesień pamiętnego 1109 roku – na Psim Polu odbywa się bitwa między wojami Bolesława Krzywoustego a zbrojnymi niemieckiego króla Henryka V – według Wincentego Kadłubka – zakończona zwycięstwem Polaków i rzezią, po której psy rozwłóczyły ciała poległych mając całonocną ucztę nad zwłokami. To ważna dla Polaków bitwa, bo zastosowali wobec Niemców manewr taktyczny, pozorując odwrót i wciągając wroga w zasadzkę. Oddajmy głos mistrzowi Kadłubkowi: „(...) istnieje jeszcze nazwa miejsca, bowiem zbiegła się tam niezmierna sfora psów, które pożerając tyle trupów zapadły w jakąś szaleńczą dzikość, tak że nikt nie śmiał tamtędy przejść, i dlatego owo miejsce nazywa się Psim Polem”. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia dług publiczny w 1995 roku oraz sposoby jego finansowania.
Dług publiczny, w tym deficyt budżetowy jest istotną zmienną makroekonomiczną, której wielkość określa możliwości rozwojowe danego kraju. Na deficyt budżetowy wpływa wiele różnorodnych czynników, są to głównie nadmierne wydatki budżetowe lub zbyt niskie dochody budżetowe. W konsekwencji wybuchu światowego kryzysu finansowego ostatnich lat, pogarszające się otoczenie makroekonomiczne oraz wzrost obaw o kondycję Unii Gospodarczej i Walutowej (UGiW), kraje Unii Europejskiej (UE) zanotowały spadek dochodów budżetowych i wzrost poziomu wydatków. Często w okresie kryzysu rosnące potrzeby pożyczkowe oraz dodatkowo wzrost rentowności obligacji przyczynia się do zwiększenia kosztów obsługi długu sektora publicznego według zasady, że wzrost ryzyka przekłada się na wzrost wydatków na obsługę zadłużenia. Dodatkowo zdolność do regulowania zobowiązań danego państwa jest weryfikowana przez rynki finansowe, w tym przez agencje ratingowe, których ocena wpływa na koszty obsługi długu. Dlatego istotne jest odpowiednie zarządzanie zadłużeniem głównie budżetu państwa poprzez finansowanie niedoborów budżetowych oraz minimalizowanie kosztów obsługi długu przy danym poziomie ryzyka. Celem artykułu jest analiza poziomu kosztów obsługi długu publicznego w na tle rosnącego zadłużenia sektora publicznego w krajach Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Pierwsze objawy amerykańskiego kryzysu finansowego pojawiły się w lecie 2007 r., po czym przemienił się on w ogólnoświatową recesję w latach 2008-2009. Praktycznie wszystkie liczące się gospodarki świata, poza Chinami i Indiami, zanotowały w 2009 r. spadek PKB. Nieznaczny (około 1%), a więc będący w granicach błędu pomiaru, wzrost PKB w Polsce, dowodzi tylko, że uniknęła ona najgorszego, ale tylko dlatego, iż jej system finansowy był (i nadal jest) zacofany, a więc polskie banki, z braku ekspertyzy, szczęśliwie uniknęły inwestowania w tzw. pochodne instrumenty finansowe (derivatives) i tzw. drugorzędne pożyczki hipoteczne (subprime mortgages), które to "inwestycje" pogrążyły rynki i instytucje finansowe w bardziej rozwiniętych państwach. Tak więc Polska nie może być przykładem racjonalnie prowadzonej gospodarki i finansów, a jedynie ilustracją tezy, że nadmiernie rozwinięty sektor finansów może być bardziej niebezpieczny dla gospodarki niż jego relatywne zacofanie. (fragment tekstu)
Obywatele Republiki Kosowa płacą swoje podatki na rzecz państwa jako instytucji wywodzącej się ze społeczeństwa, posiadającej swoje mechanizmy (tj. budżet, będący instrumentem odzwierciedlającym finanse publiczne, dochody (przychody) i wydatki). Zadaniem tej instytucji jest ułatwianie życia obywatelom, poprawa bezpieczeństwa środowiska, zapewnianie wysokiej jakości usługi w zakresie edukacji, zdrowia i solidnej infrastruktury gospodarczej. Celem artykułu jest analiza zmian długu publicznego na przestrzeni lat, stosowanych instrumentów jego obsługi oraz przestrzeganie regulacji prawnych dotyczących dostępu rządu do niego. Podstawową metodą zastosowaną w artykule była analiza i porównanie długu publicznego w badanych latach, przegląd regulacji prawnych, literatury oraz rocznych raportów rządowych dotyczących długu publicznego. Wyniki badania za okres 2009-2017 wskazały na wzrost długu publicznego w tym okresie w związku z finansowaniem inwestycji kapitałowych oraz tworzeniem nadbudowy społecznej społeczeństwa Kosowa. Analizując dług publiczny w przekroju krajowym i zewnętrznym w ujęciu procentowym (% PKB), autorzy stwierdzili, że ma on tendencję wzrostową, zwłaszcza w odniesieniu do długu wewnętrznego. Głównym czynnikiem, który przyczynił się do jego wzrostu, były inwestycje kapitałowe prowadzone w celu pobudzenia gospodarki narodowej, mimo że zgodnie z ustawą o długu publicznym dopuszczalny jego limit wynosi 40% PKB. Wskaźnik General Electric Debt wynosi 16,63% i wskazuje trend wzrostu procentowego, uwzględniając fakt, że kwota aktywów, które nie zostały wypłacone/wycofane w ramach umów zawartych z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, mimo dostępności takiej opcji, wyniosła 295 809,378 USD. (abstrakt oryginalny)
Metodą proponowaną przez rząd na zahamowanie wzrostu długu publicznego jest ograniczenie ilości środków przekazywanych z ZUS do OFE - z 7,3% do 2,3%. Propozycję tę omówiono w kontekście zmian, jakie przechodził polski system emerytalny.
W artykule omówiono wady i zalety propozycji ograniczenia ilości środków przekazywanych z ZUS do OFE - z 7,3% do 2,3%. Do zalet zaliczono ograniczenie deficytu budżetowego, ograniczenie niebezpieczeństwa podniesienia podatków oraz możliwość wzrostu poziomu emerytur. Wadą proponowanego rozwiązania jest to, że środki odłożone w ZUS będą tylko zapisem na koncie. Autor zauważa, że "fiskalny sukces rządu (...) zostanie osiągnięty dzięki przerzuceniu ryzyka na przyszłych emerytów".
Ogólnie rzecz biorąc należy stwierdzić, że autorom udało się w pełni zrealizować główny cel książki, a mianowicie prezentacje dylematów polityki stabilizacyjnej w okresie wzrostu zadłużenia publicznego. Dowiadujemy się, jak banki centralne musiały reagować w warunkach silnego osłabienia dynamiki gospodarek i niskiej inflacji i dlaczego sięgały po niekonwencjonalne instrumenty polityki pieniężnej (rozdział 2). Po przeczytaniu książki, mamy również rzetelnie literaturowo i empirycznie udokumentowane dylematy polityki fiskalnej (rozdział 3 i 4). O drugim celu, a mianowicie wpływie konsolidacji fiskalnej na wzrost gospodarczy, nie można powiedzieć, aby został nawet częściowo zrealizowany. W książce autorzy piszą o fluktuacji gospodarczej wokół trendu wzrostowego a nie zmianach produkcji będących przejawem wzrostu gospodarczego. Ten mankament nie umniejsza polecenia książki szerokiemu gronu czytelników zainteresowanych współczesnymi problemami polityki stabilizacyjnej. Inicjatywa autorów, aby opisać tę politykę w kontekście problemów zadłużenia publicznego, zasługuje na uznanie. Jest to ostatnio niezwykle ważny wątek w dyskusji ekonomicznej. Szczególnie warto tę książkę polecić studentom ekonomii z wyższych poziomów studiów, którzy będą mogli wzbogacić tradycyjny wykład o polityce stabilizacyjnej o zagadnienia zyskującego na teoretycznym i praktycznym znaczeniu problemu długu publicznego. (fragment tekstu)
Autor artykułu omawia warunki emisji długoterminowych (10-letnich) skarbowych papierów wartościowych, a w szczególności: terminy, na które emituje się obligacje, oprocentowanie, przetargowy tryb sprzedaży, tryb składania ofert, sposób wyliczenia ceny zakupu, podmioty uprawnione do nabycia obligacji, rodzaj waluty, którą dokonywana jest płatność, zasady transferu za granicę dochodów z papierów wartościowych.
Gospodarka Rosji charakteryzuje się powszechnym wzajemnym zadłużeniem. Autor stara się zanalizować zatory płatnicze jako najostrzejszy przejaw inflacji i długów.
Stosunki gospodarcze polsko-rosyjskie wykazują stałą tendencję wzrostową, pomimo wielu trudności stojących na drodze harmonijnej współpracy. Jedną z takich trudności jest dość powszechne w Rosji zjawisko nieregulowania płatności wobec kontrahenta, tak zagranicznego jak i krajowego. O ile w końcu 1992 r. wzajemne zadłużenie przedsiębiorstw i organizacji wraz z nie spłaconymi kredytami bankowymi wynosiło 3 tryliony rubli, tak obecnie suma ta wynosi ponad 600 trylionów rubli.
16
Content available remote Common Currency and Determinants of Government Bond Risk Premiums
63%
The problem of governments' over-indebtedness is one of the most important challenges for today's EMU governance. As numbers suggest, the problem of extensive deficits has appeared in the EMU long before the burst of the global financial crisis. We suspect that the membership in a currency area might be partially blamed for such progression of indebtedness. This paper examines the determinants of government risk premiums in the EU Member States to answer if the risk premium assigned by the market may give currency area Member States additional incentives for profligacy. Controlling other factors, we investigate the pattern in which fiscal deficits and GDP growth affect the yield of 10-year-maturity government bonds in the euro area and the non-euro area EU Member States. Our results are straightforward. The market penalizes EU countries that do not belong to the euro area for bad economic performance and extensive deficits from 4 to 7 times stronger. Our estimates confirm the strong impact of the common credibility problem in the EMU but also support the key role of financial stress in determining the cost of government debt. (original abstract)
Omówiono zagadnienie zadłużenia Polski. Dług ten rozpatrzono w dwóch wymiarach: zadłużenia sektora finansów publicznych w wyrażeniu złotowym i zadłużenia zagranicznego kraju wyrażonego w walutach obcych. Zamieszczono dane dotyczące: długu sektora finansów publicznych w latach 1998-2000, kosztów obsługi długu publicznego, zadłużenia zagranicznego kraju po trzech kwartałach 2000 r., spłat rat kapitałowych i odsetek z tytułu zadłużenia zagranicznego w latach 2000-2024.
Autorka prezentuje wybrane zagadnienia związane z długiem publicznym krajowym. W ostatnich latach silna presja w kierunku zrównoważenia budżetu jest ściśle powiązana z bieżącą i perspektywiczną sytuacją finansową państwa. Pewne sukcesy jakie odniosła Polska w ograniczaniu deficytów budżetowych oraz długu publicznego były możliwe dzięki relatywnie wysokim stopom wzrostu gospodarczego (PKB).
W roku 2001 wszystkie gminy w Polsce uzyskały przychody rzędu 36,6 mld zł. Pomimo tej imponującej kwoty okazało się, iż bez zadłużania się jednostki samorządów terytorialnych nie mogą pozwolić sobie na inwestycje. Przeszkadzają temu zwykle wysokie koszty administracji. I tutaj w sukurs przychodzą pomocne obligacje komunalne, ktore zyskują ostatnio wielu zwolenników.
W rozwiniętych gospodarkach rynkowych rosnące zadłużenie firm zwykle towarzyszy okresom ożywienia gospodarczego. Tymczasem w Polsce zadłużenie krajowych przedsiębiorstw budzi poważny niepokój. Jest to kolejny dowód na to, iż ważna jest nie tyle sama wielkość zobowiązań finansowych, co zdolność do ich spłaty oraz terminowość.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.