Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 86

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zagrożenia cywilizacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza "teorii szaleńca" - teorii politycznej powszechnie kojarzonej z polityką zagraniczną prezydenta USA Richarda Nixona - w rosyjskiej retoryce wojennej, szczególnie po 24 lutego 2022 r. Zgodnie z tą teorią przywódca kultywuje obraz szaleństwa, aby uwiarygodnić swoje groźby wykorzystania broni atomowej i skłonić wrogów do dwukrotnego zastanowienia się przed podjęciem jakiejś decyzji. Wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę teoria szaleńca została przypomniana i ponownie jest stosowana do wyjaśniania coraz bardziej nieobliczalnego zachowania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który 27 lutego 2022 r. nakazał swojemu ministrowi obrony i szefowi sztabu generalnego zainicjowanie specjalnych zadań bojowych przez jednostki odstraszania nuklearnego. Takie zachowanie Putina przywodzi na myśl to, co zostało opisane w polityce zagranicznej jako teoria szaleńca - poczucie, że ktoś jest zdolny do wszystkiego, jeśli nie może doprowadzić wojny do końca tak, jak chce.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Afganistan - trudne spotkanie Wschodu z Zachodem
100%
Współcześnie silnej tendencji do ujednolicenia, w której siły ekonomiczne i technologiczne narzucają integrację i jednolitość, przeciwstawia się święta wojna, będąca sprzeciwem wobec zintegrowanych rynków, technologii, nowoczesności, kultury masowej. Jest ona wyrazem nawrotu ludzkości do form plemiennych i agresywnego religijnego fundamentalizmu. Dotychczasowe konflikty o podłożu politycznym i gospodarczym zostają zastąpione konfliktami między cywilizacjami zdefiniowanymi religijnie. Przykładem tego zjawiska może być wojna w Afganistanie, często określana jako starcie Wschodu z Zachodem. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawia się kryteria skutecznego działania w zapewnieniu bezpieczeństwa, także w zespołowym działaniu negatywnym i pozytywnym - grup dyspozycyjnych. Analizuje się przydatność poszczególnych kryteriów prakseologicznych zarówno w prewencji i interwencji, podejmowanych w celu ochrony i obrony ludzi oraz infrastruktury. Wskazuje się na prakseologiczną instrumentalizację czynności, która, choć niezbędna, pozbawiona odniesień etycznych i kulturowych może osłabić, a nawet zniweczyć oczekiwane skutki podejmowanych działań. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Czy nadszedł czas wielkich pytań?
75%
My żyjemy w takim spokoju, tak jakby miało być tak zawsze. To jest szalone zaniechanie. Nam nie wolno się łudzić, że tak zawsze będzie jak jest dzisiaj, bo to jest niezwykłe czym żyjemy. Musimy sięgać myślą jak najdalej i jak najgłębiej, aby mieć świadomość tego niezwykłego momentu w historii ludzkości, w jakim przyszło nam żyć. Za mało nas jest jeszcze ludzi wykształconych, żebyśmy zajmowali się międleniem błahych, banalnych problemów. Naprawdę czasy są takie, że wymagają wielkiego oddechu i to jest wspaniałe, trzeba to wykorzystać, żeby się nie okazało, że my jak mróweczki zadurzeni codziennością nie spostrzegliśmy jak przed nami lub nad nami przeleciał jakiś cykl historii, że cywilizacja się zmieniła, że przestaliśmy ją poznawać, rozumieć bośmy się jej nie przyglądali w trakcie tworzenia. (fragment tekstu)
Skoro potrzeba i dążenie do rozwoju uznana jest za immanentną cechę człowieka, czy można więc powstrzymać wszechogarniającą presję na rzecz wzrostu gospodarczego, którego odbicie w dążeniach i zachowaniach jednostek prowadzi zdaniem E.J. Mishana do nieuchronnej katastrofy ekologicznej, społecznej i politycznej? Autor ten stoi na stanowisku, że człowiek - tak więc i ludzkość, padną ofiarą własnej ideologii stałego postępu. E.J. Mishan, profesor ekonomii London School of Economics and Political Science i Uniwersytetu w Maryland, prezentuje stanowisko bezwzględnego przeciwnika dalszego ilościowego wzrostu gospodarczego. Przyjmując na swoje barki odpowiedzialność ukazania społeczeństwu głównego dziedzictwa takiego wzrostu, tj. społecznych, psychologicznych i politycznych następstw globalnego procesu, nie pozostawia w tej kwestii żadnej dozy optymizmu. (fragment tekstu)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań własnych dotyczących postaw uczniów uczęszczających do klas IVI polskich szkół podstawowych na wsi i w mieście wobec korzystania z Internetu i celu jego użytkowania oraz ich postaw i poziomu zrozumienia zagrożeń wynikających ze spędzania czasu on line. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Przewodnim problemem publikacji jest określenie stopnia zagrożenia wynikającego z użytkowania nowych technologii przez dzieci. Do prezentacji wyników badań własnych użyto narzędzi analizy matematycznej, określając wielkość populacji i udziały związane z zagrożeniem i uzależnieniem w badanym przedmiocie. PROCES WYWODU: Wywód usystematyzowano w dwóch częściach: teoretycznej - opartej na przeglądzie literatury przedmiotu w zakresie uzależnień, oraz empirycznej - prezentującej wyniki badań własnych w podjętej problematyce, dokonując porównania postaw i zachowań wobec Internetu uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej na wsi i w mieście. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Innowacje, do których należy Internet, rozwijają się nieustannie, jak i wszystkie urządzenia, za których pośrednictwem można z niego korzystać. Laptopy posiadają już nie gigabajtowe, a terabajtowe dyski, przerastające możliwości przeciętnego ludzkiego mózgu. Zdobywanie informacji, śledzenie nowości i poznawanie nowych technologii jest jednoznaczne ze spędzaniem przed komputerem wielu godzin. Dzieci, będące dopiero na początku rozwoju intelektualnego, stanowią grupę szczególnie narażoną na zagrożenia z tym związane. Wyniki badań własnych wskazują na posiadaną przez nie pewną świadomość w tym zakresie. Pytanie jednak, czy wystarczającą. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Pojawia się pytanie, czy obecny system edukacji sprzyja świadomemu kształtowaniu umiejętności obiektywnego definiowania przez dzieci zarówno zalet, jak i wad związanych z użytkowaniem nowych technologii i Internetu.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote O niepokoju i głównych zagrożeniach w świecie
75%
W moich rozważaniach chcę zwrócić uwagę: po pierwsze, na kategorię pojęciową "niepokój" i jego ambiwalentny aksjologicznie wymiar w życiu i edukacji; po drugie, na dwa kręgi wybranych zagrożeń budzących uzasadnione niepokoje, a dotyczących makroświata - zagrożeń Ziemi w kosmosie, niezawinionych przez człowieka oraz zagrożeń w ludzkim świecie - dotyczących życia na naszej planecie, spowodowanych działalnością ludzi; po trzecie, w uwagach końcowych na znaczenie szeroko pojmowanej edukacji i kultury w zapobieganiu zagrożeniom w świecie tworzonym przez człowieka. (fragment tekstu)
Degradacja środowiska przyrodniczego i potrzeba regionalnego gospodarowania jego zasobami stały się jednym z najbardziej aktualnych problemów, wymagających ingerencji rządzących i społeczeństw, od czasu, gdy stwierdzono, że działalność człowieka prowadzi do zmian klimatu i zaburzeń w obiegu wody na kuli ziemskiej, nieodwracalnych w niedalekiej przyszłości. Potrzebne jest współdziałanie społeczności międzynarodowych i wychowanie mieszkańców Ziemi na gospodarzy kurczących się zasobów. Już w 1988 roku powołano Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC), kierujący monitoringiem zmian i publikujący raporty o możliwościach przeciwdziałania. Utworzono Międzynarodowy Program Geosfery- Biosfery (IGBP), którego polski komitet narodowy obok publikacji rocznika "Papers on Global Change" przygotował dwa specjalne numery "Kosmosu", opublikowane w latach 1993 i 2008. Sytuacja światowa zarówno w zakresie globalnego ocieplenia, wyczerpywania zasobów wodnych, jak też demograficzna wyraźnie pogarsza się z dekady na dekadę. (fragment tekstu)
Istotnym powodem niniejszego artykułu jest rozbieżność stanowisk ekspertów podejmujących się zadania wypracowania specjalnych zasad dotyczących przedsięwzięcia partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Dotyczy to uregulowań nie tylko polskich, lecz także europejskich (w prawie pierwotnym Unii Europejskiej próżno szukać kompleksowych interpretacji tego pojęcia). W prawie wtórnym UE definicja PPP po raz pierwszy pojawia się dopiero w 2013 r. Mankamentem tej definicji jest jednak jej opisowy charakter, co umożliwia wyprowadzanie rozmaitych interpretacji, zdarza się, że ułatwiających nadużycia. W artykule można odnaleźć szereg argumentów za tym, że PPP nie stoi w sprzeczności z konstytucyjnym ujęciem społecznej gospodarki rynkowej. SGR narzuca wręcz sięgnięcie po tę formę współpracy, gdyż może dawać lepsze efekty ekonomiczne, odczuwalne dla wszystkich partnerów. Autor przekonuje o racji rozszerzenia kategorii SGR o obszar New Green Deal, proponując nową procedurę pod nazwą PPP w ładzie społeczno-ekologicznego gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono aktualne problemy bezpieczeństwa informacyjnego państwa, będące skutkiem rozwoju technologii informacyjnych. Zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa stanowią jedno z podstawowych wyzwań cywilizacyjnych. Przedstawiono podstawowe elementy strategii bezpiecznego rozwoju społeczeństwa informacyjnego.(abstrakt oryginalny)
W dniach 19-20 września 2017 roku w Starych Jabłonkach, odbyła się Konferencja Naukowa, pt. Zagrożone człowieczeństwo... między bezradnością a działaniem. Została ona zorganizowana przez Katedrę Pedagogiki Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Konferencja dedykowana była pamięci profesora Stanisława Kawuli. (fragment tekstu)
12
Content available remote New Threats in the Cyberspace Based on the Analysis of the Onion Router
75%
New technologies transform modern societies and create new threats related to anonymity on the Internet. The aim of the present paper is to outline the history, functioning and current scope of application of The Onion Router. The paper analyses the issue of anonymity on the Internet which triggered a number of international, social and political problems and became the driving force for the development of TOR network. The author discusses the significance of TOR network for free flow of information and freedom of social communication and shows the wide thematic range of its resources. Other issues presented in the paper include: the payment system used in TOR network which is based on Bitcoin, a cryptocurrency which proved to be an ideal form of payment in illegal transactions; the most frequently committed cybercrimes and new, previously unknown forms of illicit cyberbehaviour based on anonymizing technologies which pose a challenge for law enforcement agencies and the judicial systems. TOR network by offering full anonymity to the world of crime, considerably contributes to the development of cybercrime and takes the illegal activity in an entirely new dimension. TOR network although originally created with good intentions, has turned into a global threat.(original abstract)
W artykule omówiono istotę problemu 2000 roku, zagrożenia dla organizacji, przewidywane konsekwencje błędów (błędy systemów komputerowych i programów użytkowych, awarie maszyn i urządzeń) oraz wyniki badań dotyczących stanu przygotowania polskich organizacji do wystąpienia ww. problemu.
14
Content available remote Szanse i zagrożenia jakości życia w społeczeństwie informacyjnym
75%
Jednym z celów społeczeństwa informacyjnego, którego rozwój opiera się na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, jest ułatwianie warunków życia społecznego prowadzące do poprawy i wzrostu jakości życia. Wpływ na jakość życia postrzegany jest dychotomicznie w kategorii szans i zagrożeń. Celem artykułu jest ukazanie szans i zagrożeń jakości życia w kontekście wpływu technologii informacyjno-telekomunikacyjnych na tle obszarów ich najintensywniejszych zastosowań.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kultura wojny redivivus
75%
Trzy okoliczności, a właściwie trzy procesy, zmniejszają teraz wagę pokoju. Faktycznie jest ich więcej, ale na te właśnie zwracam uwagę. One się wzmagają, podobnie jak tężeje wręcz wybuchowy system (lepsze byłoby tu określenie: dramat) gospodarczy świata. Ten ostatni tutaj pomijam, choć go widzę. Duży ma rozmiar. (fragment tekstu)
16
Content available remote Młodzież i dzieci w cyberprzestrzeni a zagrożenia w sferze socjalizacji
63%
Następujący w szybkim tempie rozwój interaktywnych i mobilnych technologii informacyjnych doprowadził do powstania nowego obszaru komunikacji społecznej i funkcjonowania człowieka zwanego cyberprzestrzenią. Korzystanie z jego zasobów stanowi obecnie nie tylko potrzebę związaną z aktywnością zawodową i szkolną, lecz staje się wręcz nieodzowne niemal we wszystkich wymiarach działalności człowieka. Wskazując na pozytywne wymiary cyberprzestrzeni, musimy jednocześnie zaznaczyć, że nie tylko wzmacnia ona możliwości poznawcze i edukacyjne oraz umożliwia szybki rozwój cywilizacyjny, lecz determinuje także (nie zawsze pozytywny) model życia i działania człowieka oraz staje się często źródłem wielu zagrożeń, między innymi niekorzystnych dla procesu socjalizacji i wychowania. (fragment tekstu)
Obnażone po raz kolejny przez klęski żywiołowe negatywne ingerencje człowieka w prawa przyrody, braki, zaniedbania i niekompetencje ze strony budowniczych i władz państwowych obrazują - mimo wielowiekowych doświadczeń ciągłe istnienie rażącej nierównowagi w relacjach ludzi z przyrodą. Są do dysharmonie właściwe współczesnej cywilizacji, która w pogoni za pieniądzem traci z pola widzenia nadrzędne cele, do jakich należy ochrona środowiska.
Ewolucja gospodarki i powstanie Przemysłu 4.0 prowadzą do wzrostu znaczenia wartości niematerialnych i cyfryzacji wszystkich procesów w przedsiębiorstwach energetycznych. Wiąże się to z wykorzystaniem technologii takich jak Internet Rzeczy, Big Data, analityka predykcyjna, przetwarzanie w chmurze, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, robotyka, druk 3D, rozszerzona rzeczywistość itp. Szczególnie interesujące jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w energetyce, co otwiera takie perspektywy jak zwiększenie bezpieczeństwa wytwarzania energii, wzrost efektywności energetycznej oraz zbilansowane procesy wytwarzania energii. Specyfiką tego konkretnego instrumentu Przemysłu 4.0 jest to, że łączy procesy cyfryzacji i intelektualizacji w przedsiębiorstwie i stanowi nową część kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa. Wdrożenie sztucznej inteligencji w działalności przedsiębiorstw energetycznych wymaga uwzględnienia ich specyfiki oraz etapowego wdrożenia. W tym celu stworzono koncepcyjny model wdrożenia sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach energetycznych, który zawiera: tworzenie strategii wdrożenia; projektowanie; działanie i ocenę sztucznej inteligencji. Wprowadzenie sztucznej inteligencji to projekt o dużej skali i dość kosztowny, dlatego warto ocenić efektywność jego wykorzystania w działalności firm energetycznych. Zaproponowano pomiar efektywności w następujących obszarach: ocena skutków ekonomicznych, naukowo-technicznych, społecznych, marketingowych, zasobowych, finansowych, środowiskowych, regionalnych, etycznych i kulturowych, a także ocenę rodzajów zagrożeń związanych z wprowadzeniem sztucznej inteligencji. (abstrakt oryginalny)
Ponad 15 tysięcy naukowców ze 184 krajów wystosowało ostrzeżenie do ludzkości, w którym zwracają uwagę, że nasz wpływ na biosferę jest destrukcyjny i zagraża przyrodzie i ludziom. Według ekspertów, sytuacja środowiskowa jest znacznie gorsza, niż 25 lat temu i prawie wszystkie zidentyfikowane wtedy problemy powiększyły się. Naukowcy apelują do wszystkich ludzi, a także przywódców, o podjęcie działań zmierzających do odwrócenia tych negatywnych trendów i proponują konkretne kroki. Przestrzegają, że wkrótce będzie za późno na zmianę kursu". (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rozwój technologii w zakresie utylizacji odpadów komunalnych
63%
Rozwój cywilizacyjny oraz stały wzrost konsumpcji przyczynia się do zwiększenia ilości odpadów komunalnych, bardzo zróżnicowanych pod względem składu fizycznego i chemicznego. Zróżnicowanie składu zależy głównie od wyposażenia budynków w urządzenia techniczno-sanitarne (głównie sposobu ogrzewania), rodzaju zabudowy, stopy życiowej mieszkańców i wielu innych czynników. Zróżnicowanie właściwości technologicznych odpadów z poszczególnych środowisk często może być tak znaczne, że w istotny sposób rzutuje na wybór metody ich unieszkodliwiania. Wzrastające wymogi w zakresie ochrony środowiska powodują znaczne ograniczenie terenów, na których można lokalizować składowiska odpadów, a wzrost kosztów pozyskiwania terenów pod budowę zakładów unieszkodliwiania odpadów stwarza konieczność stosowania intensywnych technologii, pozwalających na minimalizację ich ujemnego oddziaływania na środowisko naturalne.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.