Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zakładanie przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
100%
Przedsiębiorczość jest postrzegana jako jeden z głównych czynników rozwoju gospodarczego oraz wzrostu konkurencyjności w skali całej gospodarki. Niektórzy ekonomiści określają ją jako czwarty czynnik produkcji, obok pracy, kapitału i ziemi1, dlatego też "przedsiębiorczość" i jej pobudzenie stały się w Polsce priorytetem programów gospodarczych kolejnych rządów po 2003 roku. Wyniki badań wskazują jednak, że "klimat dla przedsiębiorczości" - na który składa się szereg elementów, między innymi: prawo i regulacje oraz ich egzekwowanie, system podatkowy, koszty pracy, dostępna infrastruktura, rynek finansowy, otoczenie instytucjonalne, sądownictwo - wciąż trudno uznać w Polsce za dobry. Polscy przedsiębiorcy, w tym mikroprzedsiębiorcy, napotykają wciąż znaczne utrudnienia w zakładaniu i funkcjonowaniu ich przedsiębiorstw. W rankingu wolności gospodarczej, tworzonym przez Heritage Foundation, wyprzedzają nas takie państwa, jak Kostaryka i Albania. W raporcie Banku Światowego z 2010 roku zajmujemy odległe 72. miejsce na 183 badane kraje na świecie. Porównując warunki zakładania i funkcjonowania firm w krajach Unii Europejskiej, także można stwierdzić, że nie wypadamy najlepiej. Działania komisji Przyjazne Państwo ani wprowadzenie instytucji tak zwanego jednego okienka przy rejestracji firmy nie poprawiły znacząco warunków zakładania i funkcjonowania firm w Polsce. (fragment tekstu)
W opracowaniu dokonano analizy czynników wpływających na tworzenie nowych przedsiębiorstw: gęstości zaludnienia, rozwoju przestrzennego, bezrobocia, struktury branżowej. Następnie przedstawiono związek między wielkością przedsiębiorstwa a czynnikami personalnymi. W końcowej części artykułu autor zaprezentował wyniki międzyregionalnej analizy porównawczej problemu. (abstrakt oryginalny)
W Słowenii można swobodnie prowadzić działalność gospodarczą - dotyczy to również inwestorów zagranicznych. Podstawy funkcjonowania przedsiębiorstw w Słowenii są określone w czterech podstawowych aktach prawnych: kodeksie handlowym z 1993 r. (z późn.zm.), ustawie o rejestrze sądowym z 1994 r., rozporządzeniu o rejestracji przedsiębiorstw i innych osób prawnych z 1994 r., ustawie o rejestrze przedsiębiorstw z 1995 r.
Niskie podatki oraz położenie geopolityczne to, zdaniem autorki, to co przyciąga inwestorów zagranicznych do Łotwy, która stała się przyczółkiem do zdobywania rynku rosyjskiego. Ze względu na dynamicznie rozwijającą się gospodarkę jest, podobnie jak inne kraje bałtyckie, nazywana "tygrysem gospodarczym Europy". Jej wzrost gospodarczy w ostatnich latach nie spadł poniżej 5 proc. PKB, a w 2004 r. wyniósł 8 proc. Łotwa w porównaniu z Litwą należy do krajów stosunkowo mało znanych. Tymczasem kraj ten ma ostatnio bardzo dobre wyniki gospodarcze, lepsze nawet niż dotychczasowy lider - Estonia. Łotwa stała się atrakcyjnym rynkiem ze względu nie tylko na duże możliwości handlu, ale również na wspólny eksport na coraz bogatszy rynek rosyjski.
Francja to, zdaniem autorki, atrakcyjny kraj do lokowania inwestycji, głównie ze względu na łatwy dostęp do blisko 60-milionowego rynku zamożnych konsumentów oraz brak fachowców w rozmaitych deficytowych zawodach. Ponadto, po 1 maja 2004 r. procedura rejestracyjna jest łagodniejsza dla polskich inwestorów. Artykuł zawiera praktyczne informacje co, gdzie i jak załatwiać.
6
Content available remote Dynamika zakładania przedsiębiorstw przez osoby korzystające z dotacji
100%
Wprowadzenie Powstawanie nowych przedsiębiorstw to kluczowy warunek rozwoju gospodarki i jej przemian strukturalnych. Procesy te mogą się dokonać wtedy, gdy istnieją czynniki sprzyjające podejmowaniu działalności gospodarczej. Jedną z barier przy zakładaniu firm jest niedostateczny kapitał, przy czym nie wszyscy potencjalni przedsiębiorcy zgłaszają zapotrzebowanie na niego na takim samym poziomie. Pomimo to wsparcie, choćby niewielkie, potrzebne jest najczęściej po to, aby przedsiębiorca przetrwał trudne warunki rozruchu firmy. Potencjalni nowi przedsiębiorcy mogą mieć za sobą różne doświadczenia zawodowe. Wśród nich mogą być osoby, które utraciły pracę i szansą na utrzymanie się jest dla nich samozatrudnienie. Aktywizowanie tej grupy osób i wspieranie jej w początkowym okresie rozwijania działalności jest szczególnie istotne w krajach, które cechuje wysoka stopa bezrobocia. Mogą być to kraje, które przeszły transformację gospodarczą z gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej, ale także wszystkie inne, choćby dotknięte skutkami niedawnego kryzysu finansowego i gospodarczego. Duże przedsiębiorstwa, redukując zatrudnienie, przyczyniły się niewątpliwie do zachwiania na rynku pracy i wzrostu bezrobocia. Pewnym antidotum w tej sytuacji może być wdrożenie przez państwo działań aktywizujących, skierowanych właśnie do osób bezrobotnych, zachęcających do gospodarczego usamodzielnienia się. Mogą one pomóc w przezwyciężeniu negatywnych skutków kryzysu lub złagodzeniu ich w sensie mikro i makrogospodarczym (fragment tekstu)
7
Content available remote Jak utworzyć firmę i przetrwać na rynku?
100%
Codziennie w Polsce powstaje ok. 1400 nowych firm, z czego 90% rejestrowanych jest jako działalność gospodarcza. Statystyczny polski przedsiębiorca to handlowiec, rzadziej oferent usług. Firmy zakładają specjaliści, bezrobotni i osoby otwierające działalność pod presją pracodawców. Z nowo powstałych przedsiębiorstw tylko 30% przeżywa 5 lat. W artykule omówiono podstawowe błędy popełniane przez właścicieli mikroprzedsiębiorstw, które najczęściej doprowadzają do ich upadku. Autor próbuje wskazać, jakie kroki musi podjąć przedsiębiorca, aby przetrwać na współczesnym rynku.(abstrakt oryginalny)
Rynek włoski jest bardzo atrakcyjny dla polskiego przedsiębiorcy, inwestorzy zagraniczni uruchamiający działalność na południu Włoch mogą liczyć na dotacje oraz nisko oprocentowane kredyty. Zagraniczni inwestorzy mogą bez żadnych ograniczeń prowadzić działalność w każdej dziedzinie włoskiej gospodarki, pewne obostrzenia i restrykcje dotyczą jedynie żeglugi handlowej, lotnictwa, bankowości i ubezpieczeń. Dotychczas długotrwałe procedury związane z uzyskaniem wiz i pozwoleń na pracę w większości przypadków wykluczały możliwość otrzymania zamówień i realizacji kontraktów pomino zainteresowania włoskich partnerów. Obecnie rynek włoski stwarza duże szanse dla polskich firm z sektora usług, szczególnie budowlanych i transportowych.
W artykule podjęto próbę oceny stanu i możliwości wykorzystywania elektronicznych ułatwień w rozpoczęciu działalności przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wejścia na rynek nowych firm a konkurencyjność przedsiębiorstw istniejących
75%
Modele teoretycznie nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na ile rosnąca presja rynkowa wynikająca z coraz większego nasilenia procesów przedsiębiorczych wpływa na konkurencyjność firm już istniejących. Można znaleźć argumenty zarówno za pozytywnym, jak i negatywnym oddziaływaniem nowych wejść na już istniejące firmy. Można spotkać się z opinią, że to sukces lub porażka istniejących firm przyciąga na rynek nowe firmy. Celem artykułu jest weryfikacja relacji między konkurencyjnością nowych przedsiębiorstw a procesem wejścia na rynek nowych. Aby zweryfikować tę kwestię, przeprowadzono badania ekonometryczne na podstawie danych dotyczących konkurencyjności firm i stopy tworzenia nowych dla polskich województw w latach 2005-2016. Wyniki badań wskazują raczej na niezależność relacji pomiędzy konkurencyjnością przedsiębiorstw a procesem wejścia na rynek nowych. Parametry funkcji regresji okazały się być nieistotne ze statystycznego punktu widzenia. Otrzymane wyniki sugerują, iż procesy tworzenia nowych firm i kształtowania pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw istniejących kształtują się oddzielnie od siebie, podlegając niezależnym od siebie wpływom. Przekonanie o znaczeniu przedsiębiorczości dla rozwoju gospodarczego powoduje, że rośnie zainteresowanie narzędziami polityki gospodarczej, zachęcającymi do tworzenia nowych firm. Wyniki badań pozwalają podejrzewać, że polityka wspierania procesu tworzenia nowych firm nie powinna negatywnie oddziaływać na przedsiębiorstwa istniejące poprzez zwiększenie presji konkurencyjnej.(abstrakt oryginalny)
Autor podaje praktyczne informacje, niezbędne przy zakładaniu działalności gospodarczej w Luksemburgu. Podaje jakie formy prawne może przybrać działalność gospodarcza, jak wygląda procedura założenia i rejestracji takiej działalności. Omawia także kwestię samozatrudnienia - podając tabele porównującą przedsiębiorstwo indywidualne i jednoosobową spółkę z o.o., czyli dwie dopuszczalne możliwości samozatrudnienia.
Do fundamentalnych zasad wolności Rynku Wewnętrznego Unii Europejskiej, oprócz swobody przepływu towarów, pracowników i kapitału, należy także swoboda świadczenia usług oraz swoboda zakładania przedsiębiorstw. Zakładanie przedsiębiorstwa powinno się odbywać zgodnie z prawem obowiązującym w państwie, na terenie którego będzie prowadzona działalność. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i porównanie procedur związanych z zakładaniem działalności gospodarczej (przede wszystkim mikroprzedsiębiorstw oraz firm jednoosobowych) przez obywateli Unii Europejskiej w wybranych krajach Wspólnoty Europejskiej i przedstawienie wymaganych dokumentów, kosztów, okresu oczekiwania, obciążeń podatkowych, ubezpieczenia społecznego, możliwości dopełnienia wszelkich procedur za pośrednictwem jednego organu administracyjnego, przez internet.(abstrakt oryginalny)
Czechy jako jeden z jnowych krajów Unii Europejskiej jest interesującym miejscem lokowania inwestycji zagranicznych. Dogodne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, np. niskie obciążenia podatkowe, niskie koszty pracy, wolnorynkowa i stabilna gospodarka o szybkim tempie wzrostu, wysoko wykwalifikowana kadra oraz położenie geograficzne to główne walory, które zachęcają zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w Czechach. Autorka omawia szczegóły zakładania działalności gospodarczej, wymogi notarialne oraz formy prawne i warunki prowadzenia takiej działalności.
The contemporary European Union needs a stronger sense of identity to overcome its existing crises and divisions. Implementation of common European standards requires that the competing interests of Member States be reconciled in order to find a point of balance between the autonomy of legal systems and the idea of the internal market. EU law is constantly changing, which is reflected in the case law of the Court of Justice of the European Union constituting the acquis communautaire. In analysing judgments in the area of the EU citizenship and company law, one might discern a clear tendency of the Court of Justice to accentuate an EU identity, which is a source of rights for citizens or companies, independent of particular Member States' legal orders. EU identity manifests itself most strongly in the institution of EU citizenship, but in recent times the Court of Justice has emphasized the importance of identity also in connection with the operation of companies falling under Article 54(1)of the Treaty on the Functioning of the European Union (TFEU), which will be the subject of further consideration. (fragment of text)
15
Content available remote Motywacyjne aspekty uruchamiania działalności gospodarczej
63%
Opracowanie prezentuje przegląd literatury dotyczącej przedsiębiorczości i postaw przedsiębiorczych, które są ściśle powiązane z motywami uruchamiania działalności gospodarczej. Ponadto, zaprezentowano podział na motywację pozytywną i negatywną uruchomienia i prowadzenia własnego przedsiębiorstwa oraz na podstawie przeprowadzonych badań dokonano analizy motywów jakimi kierowali się przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą. Celem niniejszego opracowania jest analiza motywów, które skłaniają przyszłych oraz obecnych przedsiębiorców do uruchamiania własnej działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autorki zagraniczni przedsiębiorcy są dobrze widziani w Grecji i mogą liczyć na przychylność władz, zwłaszcza lokalnych. Poparte jest to systemem udogodnień i wsparciem finansowym oferowanym zagranicznym inwestorom przez rząd grecki, z którego skorzystać mogą również polscy przedsiębiorcy. Cudzoziemcy bez większych ograniczeń mogą nabywać nieruchomości w Grecji, z wyjątkiem obszarów przygranicznych. Autorka podaje również, ze cudzoziemcy mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Grecji po otrzymaniu od właściwych władz stosownego zezwolenia na jej prowadzenie. Zakres działalności gospodarczej jest dowolny, z wyjątkiem niektórych obszarów, uznanych za ważne pod względem publicznym, w których wymagane jest posiadanie koncesji bądź licencji.
Zmiany zachodzące we współczesnej gospodarce sugerują stopniowe odchodzenie od modelu gospodarki menedżerskiej w kierunku gospodarki przedsiębiorczej. W tym kontekście niezwykle istotne staje się pytanie o rolę i znaczenie postaci przedsiębiorcy dla powstawania nowych i rozwoju istniejących firm. Niniejszy artykuł stanowi próbę przynajmniej częściowej odpowiedzi na to pytanie, prezentując koncepcję preprzedsiębiorczości i metodyki badania procesów założycielskich, a także wiążąc owe procesy z dalszymi losami firmy, determinowanymi między innymi przez intencje wzrostowe przedsiębiorcy. (abstrakt oryginalny)
Dania jest krajem, w którym nadrzędną zasadą kierowania gospodarki jest wolny rynek, swobodna konkurencja i brak ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej. Oznacza to, iż wszystkie formy prawne związane z prowadzeniem takiej działalności dostępne są zarówno dla podmiotów krajowych jak i zagranicznych.
Według czeskiego kodeksu handlowego osoby zagraniczne, zarówno prawne, jak i fizyczne mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie tego kraju na tych samych warunkach i w takich samym zakresie, jak obywatele czescy, o ile ustawa nie określa tego inaczej. Procedura zakładania spółek w Republice Czeskiej zbliżona jest do obowiązującej w Polsce.
Tekst przedstawia wyniki badania prowadzonego metodą jakościową na grupie imigrantów przedsiębiorców pochodzących z kraju Dalekiego Wschodu, którzy prowadzą swoje firmy w Polsce. Zespół badaczy przeprowadził z imigrantami łącznie 24 wywiady pogłębione na terenie całej Polski. Wywiady były nagrane, poddane transkrypcji i przeanalizowane pod kątem założonych obszarów badawczych. Na potrzeby tekstu przedstawiono analizę dotyczącą motywów zakładania własnej działalności w grupie imigrantów i połączeń ich z kulturą. Jak się okazuje motywy w zależności od grupy etnicznej będą bardzo różne. Można przypuszczać, że kultura pochodzenia będzie miała ogromne znaczenie w postrzeganiu przedsiębiorczości i kształtowaniu chęci do bycia przedsiębiorcą. Wsparcie wśród społeczności etnicznej w kierunku prowadzenia firmy sprawia, że dużo osób decyduje się na ten krok, choć wcześniej niekoniecznie mieli takie plany. Przez pryzmat analizy motywów przedsiębiorczych możemy zaobserwować różne wzory radzenia sobie w kraju przyjmującym. Ograniczeniem badania jest próba badanych, która z powodu doboru celowego może nie pokazywać przewag wśród najczęstszych motywów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.