Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zakładowa działalność socjalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Projekt firmowego żłobka i przedszkola w firmie Amica został zainicjowany rozmowami w zarządzie spółki na temat ułatwienia pracownikom łączenia pracy zawodowej i życia rodzinnego. Zarząd zastanawiał się, w jaki sposób może wesprzeć pracujących rodziców w tej kwestii. Rozpoczęły się dyskusje na temat przedszkola, a potem żłobka. Ponieważ jest to poważna inwestycja, Amica zdecydowała się na pomoc zewnętrznej firmy doradczej, z którą wspólnie rozpoczęła pracę nad projektem Amica Kids. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest działalność socjalna przedsiębiorstw oraz reforma funduszu świadczeń socjalnych. Ustawa z 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która połączyła odrębne fundusze - socjalny i mieszkaniowy, zlikwidowała bariery międzyfunduszowe i stworzyła możliwość swobodnego dysponowania środkami zgodnie z hierarchią potrzeb. Stosowane zasady finansowania nadal mogą powodować niedobór środków na cele socjalno-mieszkaniowe w przedsiębiorstwach o rozwiniętej infrastrukturze socjalnej.
Specyficzna rola na rynku pracy spółdzielni socjalnych, polegająca na tworzeniu miejsc pracy dla osób z różnych przyczyn wykluczonych z życia społeczno-gospodarczego, wymaga wsparcia ze strony państwa. Tym podmiotom należy się pomoc finansowa oraz opieka instytucjonalna, bowiem wykonują zadania na rynku pracy, których państwo podjąć się nie chce, lub wymagałyby znacznych nakładów finansowych i angażowania wielu instytucji oraz osób. Celem niniejszego artykułu jest określenie zakresu, rozmiarów i efektów finansowego wsparcia spółdzielni socjalnych przez ośrodki wspierania spółdzielni socjalnych. (fragment tekstu)
Wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy sprawia, że rosną ich oczekiwania co do zapewniania nie tylko godziwego wynagrodzenia, ale i innych świadczeń wpływających na bezpieczeństwo i funkcjonowanie pracownika zarówno w życiu prywatnym, jak i środowisku zawodowym. Sposób zapewnienia bezpieczeństwa będzie zależny od podejścia pracodawcy do kwestii świadczeń na rzecz pracowników w ogóle i roli odgrywanej przez te świadczenia w zwiększaniu postulowanej efektywności pracy. Zdaniem autorów wpisywanie dodatkowych uprawnień rodzicielskich w system zakładowych źródeł prawa pracy wydaje się być uzasadnione, a wpisanie ich właśnie tam - szczególnie usprawiedliwione w obliczu zróżnicowanych możliwości finansowych pracodawców. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest refleksja nad przyszłością zakładowej polityki socjalnej w powiązaniu z rozwojem społecznej odpowiedzialności organizacji (corporate social responsibility - CSR). Składa się ono z trzech części: pierwsza traktuje o ewolucji i obecnych cechach zakładowej polityki społecznej w Polsce, druga o istocie, potrzebie rozwoju i regulacjach CSR; trzecia o szansach i zagrożeniach związanych z rozwojem CSR w Polsce. (...) Integracja CSR z zarządzaniem organizacjami może istotnie przyczynić się do przebudowy europejskiego modelu społecznego. Nie może jednak zdjąć z państwa odpowiedzialności za rozwiązywanie podstawowych problemów społecznych, a głównie dotyczących edukacji w systemie szkolnym, ochrony zdrowia, opieki nad grapami szczególnej troski, przeciwdziałania bezrobociu. Może być tylko jej dopełnieniem. (fragment tekstu)
Działalność ZZK przeciw wykluczeniu społecznemu jakiejkolwiek części własnego środowiska pracowniczego była pracą pozytywistyczną, typową dla masowych organizacji społecznych, w której opieka nad członkami organizacji i ich rodzinami od kołyski aż po grób była podstawową zasadą realizowaną przez Polską Partię Socjalistyczną i znajdujące się pod jej wpływem organizacje zawodowe, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska kolejarskiego. (fragment tekstu)
Rozwój działalności socjalno-kulturalnej w gospodarce socjalistycznej, związany z dążeniem do systematycznej poprawy zaspokojenia potrzeb ludności w tym zakresie, wymaga rozbudowy oraz doskonalenia urządzeń infrastruktury społecznej, którymi rozporządzają jednostki uspołecznione, co wywołuje poważne konsekwencje finansowe. Sposób rozgraniczenia infrastruktury technicznej (ekonomicznej) oraz infrastruktury społecznej jest dyskusyjny, podobnie zresztą do produkcyjnego i nieprodukcyjnego charakteru działalności infrastrukturalnej, do czego nie mogę się tu bliżej - ustosunkować. W każdym jednak razie zakres i tempo rozwoju infrastruktury społecznej wynika ze współzależności między tempem wzrostu gospodarczego oraz podziałem dochodu narodowego na spożycie i akumulację społeczną, i zarazem podziałem tej akumulacji na inwestycje bezpośrednio produkcyjne i inwestycje infrastrukturalne, a zwłaszcza udziałem w tych ostatnich inwestycji dotyczących infrastruktury społecznej. Współzależności te zmuszają do (graniczenia w warunkach szybkiego tempa wzrostu gospodarczego nakładów na infrastrukturę społeczną. Dawało się to wyraźnie odczuwać po roku 1960, ze szczególnym nasileniem tego zjawiska po roku 1970. (fragment tekstu)
W opracowaniu zaprezentowano podstawowe uwarunkowania obecnego stanu spółdzielczości w Polsce, a także wskazano na potrzebę rozwoju grupowej formy gospodarowania - jej aspektów społecznych i ekonomicznych - w bieżących realiach gospodarczych Polski. Wykazano, że współczesne oblicze ruchu spółdzielczego w kraju wynika nie tylko z rozwiązań polityki gospodarczej okresu transformacji ustrojowej, lecz jest także efektem ekonomicznych i politycznych decyzji w całym okresie istnienia PRL; jest zatem kumulacją dwóch procesów, wprawdzie odmiennych w swoim charakterze jednak sumujących się w kontekście negatywnych skutków. Zamieszczono również przykłady rozwoju niektórych spółdzielni w realiach gospodarki rynkowej i ich determinanty oraz wyeksponowano potrzebę dynamicznego powstawania spółdzielni socjalnych, umożliwiających zaspokojenie potrzeb materialnych i duchowych powiększającej się grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. (abstrakt oryginalny)
In this contribution we analyse the current state and prospects of company social policy in the Slovak Republic. We specify the notion of company social policy, its main objective, realms and functions in the introduction. The characteristics of the company social policy possibilities in connection with the disabled employees' care and achieving harmony with working and family life of the employees constitute the heart of the present paper. (original abstract)
Jedynym z rozwiązań, jakie wprowadza tarcza antykryzysowa w celu ochrony interesu pracodawcy w warunkach epidemii koronawirusa i wywołanego nią kryzysu ekonomicznego, jest możliwość zawieszenia obowiązku tworzenia i funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz obowiązku wypłaty świadczenia urlopowego. Możliwość taka została wprowadzona art. 15ge tarczy antykryzysowej. Celem artykułu jest dokonanie pogłębionej i krytycznej analizy tej regulacji. Jest to bowiem regulacja bardzo szczególna, a niektóre jej aspekty budzą poważne teoretyczne i praktyczne zastrzeżenia. (abstrakt oryginalny)
Rodziny wielodzietne czy wieloosobowe wywołują duże zainteresowanie i często kontrowersyjne opinie nie tylko wśród polityków społecznych, demografów i ekonomistów, lecz także w szerokich kręgach społeczeństwa. Pomijając różnorakie wnioski wynikające z wielu dyskusji należy z pewnością stwierdzić, iż jeden z wniosków jest aprobowany przez wszystkich, a mianowicie wniosek mówiący o trudnej sytuacji omawianych rodzin zarówno ze społecznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Obecny stan wiedzy o rodzinie nie pozwala jednakże na udzielenie, w sposób jednoznaczny, odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości, stąd konieczność podkreślenia znaczenia badań, które w ostatnim okresie są prowadzone w szerokim zakresie. W Polsce coraz więcej jest rodzin małych mających jedno lub dwoje dzieci. Obecnie więc do rodzin wielodzietnych (wieloosobowych) zalicza się nie tylko rodziny posiadające czworo i więcej dzieci, lecz również rodziny z trojgiem dzieci. Chociaż więc w ogólnej liczbie rodzin pracowniczych takich właśnie rodzin wielodzietnych jest coraz mniej (szacuje się, że około 800 tys. rodzin pracowniczych pobiera zasiłki ni. troje, czworo i więcej dzieci), nie oznacza to bynajmniej wygaśnięcia problemów wiążących się z warunkami ich życia. W społecznym procesie reprodukcji ważną rolę odgrywają właśnie rodziny, które decydują się na rodzenie i wychowywanie więcej niż dwojga dzieci, a więc rodziny wielodzietne. Tymczasem w dzisiejszej rzeczywistości, szczególnie w miastach, ukształtował się model rodziny małodzietnej. Wydaje się, iż podstawową przyczyną pojawienia się tego zjawiska są ogromne trudności jakie napotyka rodzina z większą liczbą dzieci. Niekorzystna sytuacja materialna i mieszkaniowa tychże rodzin, problemy wychowawcze, zaopatrzenie i wiele innych decyduje o tym, iż coraz rzadziej pojawiają się one w naszym społeczeństwie. Niniejsze opracowanie ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytania związane z szeroko pojętymi warunkami bytu rodzin wielodzietnych w grupie gospodarstw domowych pracowniczych. Przede wszystkim chodzi o próbę przedstawienia podstawowych cech modelu konsumpcji tej szczególnej, w naszych warunkach, grupy rodzin. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.