Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 316

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Artykuł podaje i omawia ustawową definicję zakładu opieki zdrowotnej. Omawia rodzaje zakładów opieki zdrowotnej a także generalne akty zakładowe w zakładzie opieki zdrowotnej.
W kontekście funkcjonowania publicznych zakładów opieki zdrowotnej opisano istotę i znaczenie planu finansowego. Zwrócono uwagę na determinanty o charakterze egzo- i endogenicznym mające silny wpływ na etap projektowania i realizacji planu finansowego.
3
Content available remote Aspekty kosztowe i przychodowe kontraktów w zakładach opieki zdrowotnej
80%
Od momentu, kiedy w branży usług medycznych pojawił się kapitał prywatny, nastawiony na zysk, kluczowa dla zarządzających takimi instytucjami stała się umiejętność określania, czy realizacja danego kontraktu, świadczenia usług medycznych jest rentowna. Skutecznego zarządzania, a więc takiego, którego efektem jest generowanie nadwyżek dla właścicieli - kapitałodawców, wymaga się dziś również od menedżerów w służbie zdrowia.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest omówienie istoty obecnie stosowanego rachunku kosztów w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, a także prezentacja oraz ocena wielkości i struktury kosztów w jednej z placówek - tj. Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ŚCCS). Analizą objęto lata 1999-2004; okres 6 lat wydał się autorom wystarczający, aby możliwe było sformułowanie pewnych wniosków i postulatów.(fragment tekstu)
5
Content available remote Procesowy rachunek kosztów w zakładach opieki zdrowotnej
80%
Zmiany systemu opieki zdrowotnej i warunki, w jakich funkcjonują obecnie placówki medyczne, szczególnie publiczne zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ), spowodowały konieczność dostosowania ich działalności do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku usług medycznych. Zmianie uległa również pozycja kierowników zakładów opieki zdrowotnej, bowiem zwiększył się zakres ich zadań i odpowiedzialności oraz wyposażono ich w większe uprawnienia, zwłaszcza zarządcze. Obecnie menedżerowie tych palcówek i ich organy założycielskie muszą więc nie tylko skupiać się na profilu medycznym jednostek, ale również poszukiwać optymalnych rozwiązań w sferze kapitałowej tych podmiotów gospodarczych. Niezbędne staje się zatem poświęcenie uwagi na poszukiwanie takich rozwiązań, które pozwoliłyby zredukować bądź racjonalizować koszty związane z prowadzoną przez nich działalnością bez konieczności jednoczesnego obniżania jakości świadczonych usług.(fragment tekstu)
Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (przynajmniej ich część) wcześniej lub później będą prywatyzowane. Aby proces ten został przeprowadzony poprawnie i skutecznie, konieczne jest m.in. ustalenie zasad ich wyceny. W tym celu należy rozpoznać uwarunkowania kalkulacji wartości SPZOZ. Do istotnych właściwości wyceny tych zakładów należy zaliczyć: restrukturyzację naprawczą zakładu, umożliwiającą zastosowanie podstawowej metody wyceny (dochodowej) w procesach inwestycyjnych (np. prywatyzacyjnych); ujęcie szczególnie istotnych dla funkcjonowania i wyceny zakładu praw: do nieruchomości i zasobów ludzkich.(abstrakt oryginalny)
Budżetowanie jest jednym z podstawowych narzędzi planowania, bez którego nie można prawidłowo organizować, motywować czy dokładnie kontrolować działalności zakładu opieki zdrowotnej. Do głównych celów budżetu można zaliczyć: wspieranie planowania rocznej działalności, koordynacja działalności ośrodków odpowiedzialności, kierowanie działalnością przedsiębiorstwa, motywowanie i ocena kierownictwa. W obecnej sytuacji w zakładach opieki zdrowotnej konieczne jest wprowadzenie nowoczesnego budżetowania, bez którego praktycznie nie można zarządzać tymi jednostkami. (fragment tekstu)
Przemiany polityczne ostatnich lat w Polsce, począwszy od negocjacji prowadzonych przy Okrągłym Stole, a skończywszy na wprowadzeniu ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, ujawniły konieczność poprawienia odbioru społecznego publicznej służby zdrowia. Podstawowymi przesłankami dla dokonania zmian w funkcjonowaniu ochrony zdrowia w Polsce jest dziś zły stan zorganizowania systemu oraz wadliwe zarządzanie finansami przeznaczonymi na ochronę zdrowia. Równocześnie system prawny oparty na Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wskazuje władze publiczne jako podmioty odpowiedzialne za zapewnienie wszystkim obywatelom równego dostępu do usług zdrowotnych. (fragment tekstu)
9
Content available remote Historical Milestones of Hospice Nursing Care
80%
Authors of this article describe the history of hospice care and community nursing. They define hospice nursing care according to the criteria of the World Organization of Home and Hospice Care. They point to the importance and role of community nursing in that area. Further they analyze the difficulties of hospice nursing care. The conclusion is based on the rights of dying patients, where the main goal of palliative care is to maintain the patient's physical and psychological well-being, pain-free state and dignified and peaceful death. (original abstract)
Typowy dla gospodarki rynkowej wzrost konkurencyjności wymusza zmianę strategii zarządzania. We współczesnym zarządzaniu akcentowana jest potrzeba wdrażania norm etycznych, gdyż odwołanie się do nich może zapewnić sukces organizacji w dłuższej perspektywie. W niniejszym artykule na podstawie literatury przedmiotu i badań empirycznych przeprowadzonych w jednym ze szpitali powiatowych w województwie małopolskim podjęto próbę przedstawienia zastosowania kategorii etycznych w zarządzaniu zakładami opieki zdrowotnej (ZOZ). Założeniem opracowania nie jest wskazanie kategorii etycznych jako kryterium oceny personelu medycznego oraz zarządzania placówkami, lecz użycie ich jako instrumentu w budowie marketingu relacji. Pierwsze punkty artykułu mają charakter teoretyczny i zostały oparte na literaturze z dziedziny etyki i zarządzania. Kolejne punkty są rezultatem wywiadów z personelem medycznym oraz wnikliwych, systematycznie prowadzonych obserwacji w szpitalu. (fragment tekstu)
Artykuł omawia wybrane możliwości zastosowania technologii informacyjnych do realizacji procesów decyzyjnych w publicznych i prywatnych zakładach opieki zdrowotnej. Wykorzystywane rozwiązania technologiczne w omawianej branży muszą uwzględniać specyfikę i unikatowość realizacji procesów decyzyjnych zachodzących w małych i średnich zakładach opieki zdrowotnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie kluczowych zagadnień związanych z gospodarką finansową samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz zaprezentowanie wybranych narzędzi stosowanych w zarządzaniu finansami tych podmiotów leczniczych. Główne metody badawcze zastosowanie w tworzeniu niniejszej pracy to analiza literatury przedmiotu oraz dedukcja. Podstawą prowadzonych badań były dane statystyczne dotyczące zadłużenia w ochronie zdrowia zbierane za pośrednictwem Głównego Urzędu Statystycznego i opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia. Badania obejmowały lata 2012-III kw. 2018(abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie reformy w ochronie zdrowia wprowadziło wiele istotnych zmian w zakresie funkcjonowania i organizacji zakładów opieki zdrowotnej w Polsce. Wprowadzono inny system finansowania jednostek świadczących usługi medyczne, wyznaczono ramy popytowe, poprzez np. prezentację tzw. wskaźników kierunkowych oraz zmuszono do wprowadzenia wielu zmian organizacyjnych służących zmniejszaniu lub ograniczaniu kosztów. Sama zmiana organizacji i funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej wymaga jednak znacznych nakładów finansowych, które nie mieszczą się w budżetach tych jednostek. Nadzieja na pomoc leży więc w środkach będących w dyspozycji budżetu państwa lub w budżetach samorządów. Ponieważ z istoty reformy wynika, że utworzenie powszechnych funduszy ubezpieczeń zdrowotnych jest odejściem od systemu dotacji pozostają więc jedynie samorządy. Olbrzymie niedofinansowanie jednostek opieki medycznej skłania do niesienia pomocy finansowej, z drugiej jednak strony aby pomóc ograniczać należy inne inwestycje zapisane do podstawowych zadań. Ta rozbieżność możliwości i chęci wynika ze stosunkowo niewielkich środków jakie samorządy mogą dodatkowo przeznaczyć potrzeby gmin i powiatów. W myśl realizowanych przemian w ochronie zdrowia określono jasno role poszczególnym podmiotom, nowo powołanym, bądź istniejącym już na rynku. (fragment tekstu)
Zmiana systemu finansowania opieki zdrowotnej oraz rosnąca konkurencja na rynku usług medycznych stawiają nowe wyzwania przed menedżerami zakładów opieki zdrowotnej. Dotyczą one w szczególności poprawy efektywności wykorzystania zasobów będących w ich dyspozycji. Wiąże się to z koniecznością ciągłego monitorowania, analizowania i kontroli kosztów usług medycznych. W artykule przedstawiono kalkulację kosztów jednostkowych procedur medycznych jako narzędzie sterowania kosztami. Szczególną uwagę zwrócono na istotę i rodzaje procedur medycznych, wymagania dotyczące zastosowania kalkulacji kosztów procedur medycznych w zakładzie opieki zdrowotnej, zasady ustalania kosztów jednostkowych oraz korzyści zeń wynikające. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wolność opanowana, czyli pełne wykorzystanie wszystkich funkcji controllingu
61%
Zarządzanie w zakładach opieki zdrowotnej przechodzi głębokie zmiany podyktowane wprowadzeniem reformy systemowej, która od 1 stycznia 1999 r. spowodowała odejście od administrowania zasobami placówki medycznej na rzecz świadomego kierowania firmą w określonym celu na ewoluującym rynku usług medycznych. Istotą zmiany było zerwanie ze skostniałym, zamkniętym dla nowych podmiotów "rynkiem" jednostek budżetowych i otwarcie go na konkurencję, samodzielne zarządzanie oraz w efekcie wprowadzenie możliwości gry konkurencyjnej i ewolucji podmiotów. (fragment tekstu)
20
Content available remote Controlling jako jedna z metod zarządzania zakładami opieki zdrowotnej
61%
Każdy, kto poczuwa się do odpowiedzialności za los placówki, którą bezpośrednio zarządza albo sprawuje nad nią kontrolę, nie powinien czekać na "cud" zwiększenia wartości kontraktu z płatnikiem, lecz poszukiwać takich rozwiązań, które skutecznie umożliwiają sprawne zarządzanie organizacją. Dzięki temu możliwe będzie zniwelowanie niegospodarności. Coraz częściej dyrektorzy szpitali poszukują odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie zarządzać, aby podejmowane decyzje przyniosły zamierzony efekt? Ponadto coraz większe wymagania stawiają menedżerom organy założycielskie, które jako podmiot kontrolujący wymagają szczegółowych danych dotyczących zarówno kondycji ekonomiczno-finansowej, jak i działalności medycznej.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.