Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 546

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zamówienia publiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Ustawa o zamówieniach publicznych z 10 czerwca 1994 r. zyskała poparcie wszystkich klubów parlamentarnych. Pośpiech przy uchwalaniu sprawił jednak, że jest w niej sporo niejasności i luk prawnych.
Zamówienia publiczne to wydatki ponoszone przez instytucje państwowe i komunalne na dostawy towarów i usług oraz inwestycje. Na całym świecie bywają źródłem marnotrawstwa i korupcji.
Postanowienia umowy WE-Meksyk w zakresie zamówień publicznych są ściśle związane ze zobowiązaniami Wspólnoty Europejskiej oraz Meksyku wynikające z umów międzynarodowych: Północnoatlantyckiego Porozumienia o Wolnym Handlu - NAFTA, oraz Porozumienia o Zamówieniach Publicznych - GPA Światowej Organizacji Handlu. Przedstawiono zasady wzajemnego dostępu do rynków zamówień publiczych, zakres podmiotowy i przedmiotowy umowy WE-Meksyk w tym zakresie i inne postanowienia umowy.
Celem artykułu jest przedstawienie nowych regulacji prawnych w zakresie zamawiania usług społecznych i innych szczególnych usług w świetle znowelizowanych przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Nowa regulacja prawna uprasza procedurę ich zamawiania, pozostawiając znaczną swobodę w zakresie jej ukształtowania zamawiającemu. Z uwagi na szczególny charakter tych usług zdecydowano, że podlegać będą nie tylko łagodniejszemu reżimowi, lecz także wyższemu progowi wartościowemu, niż próg mający zastosowanie do innych usług. Nowe przepisy wprowadzają także zamówienia zastrzeżone, których można udzielić wykonawcom spełniającym szczególne wymagania ustawowe.(abstrakt oryginalny)
Materiał obejmuje sprawozdanie z funkcjonowania systemu zamówień publicznych w 1997 r., przyjęte przez rząd 16 czerwca 1998 r., oraz informację wstępną urzędu o funkcjonowaniu systemu w pierwszym półroczu 1998 r.
Urząd Zamówień Publicznych przygotował projekt nowej ustawy. Najważniejszą zmianą jest propozycja powołania Sądu Zamówień Publicznych. Projekt przewiduje, że uczestnicy przetargów mogliby nadal zaskarżać rozstrzygnięcia do zespołu arbitrów, którzy wydawaliby wyrok.
W publikacji przedstawiono metodykę obliczania maksymalnego możliwego przyspieszenia pojazdu szynowego ograniczonego warunkiem przyczepności. Celem opracowania metody było zaproponowanie zamawiającemu pojazdy trakcyjne przystępnego w złożoności obliczeniowej aparatu matematycznego do weryfikacji zgodności minimalnego przyspieszenia pojazdu w określonym przedziale jego szybkości poruszania się z warunkami zamówienia. Zaproponowana metoda została opracowana w taki sposób, aby zamawiający pojazd trakcyjny mógł dokonać teoretycznej weryfikacji zgodności wspomnianego przyspieszenia na podstawie danych, które nie stanowią tak zwanego poufnego know-how sprzedającego. Równanie na maksymalne możliwe przyspieszenie pojazdu szynowego ograniczonego warunkiem przyczepności zostało przedstawione wraz z wyprowadzeniem celowo dla lepszego zrozumienia zjawiska. Wszystkie wzory niezbędne do obliczenia omawianego przyspieszenia w metodzie zostały przestawione w tabeli. Wzory te zostały zaprezentowane w kolejności obliczania wartości odpowiednich współczynników w metodzie. Opracowana metoda umożliwia teoretyczną weryfikację wspomnianego warunku minimalnego przyspieszenia pojazdu dla różnego typu nawierzchni (dla torów suchych lub posypanych piaskiem, dla warunków przeciętnych, dla szyn mokrych). Dzięki temu może ona stanowić warunek ogólnej weryfikacji zgodności minimalnego przyspieszenia pojazdu dla określonego przedziału jego szybkości z warunkami zamówienia. W artykule zamieszono także przykład obliczenia takiego przyspieszenia dla pojazdu FLIRT ED 160 firmy Stadler. Obliczenia te zostały wykonane dla nawierzchni mokrej, w zakresie szybkości poruszania się pojazdu od 0 do 120 km/h. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy problemu odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w przedmiocie zamówień publicznych. Zakres tej odpowiedzialności jest związany z granicami postępowania (jego rozpoczęcie i zakończenie). W artykule poruszono kwestię m.in. zasad udzielania zamówień oraz podmiotów postępowania.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zielone zamówienia publiczne jako polityka stosowana przy wyborze oferty
100%
Cena jest najczęściej stosowanym kryterium oceny ofert, jednak nie oznacza to, że dana oferta jest najlepsza. Zamawiający powinien analizować zamówienie w szerszym znaczeniu. Swoimi działaniami powinien propagować przedmioty zarówno funkcjonalne, jak i pozytywnie wpływające na środowisko i gospodarkę. O ekologiczność działań zamawiającego pomogą zadbać zielone zamówienia publiczne, które zostały oparte na wielu elementach środowiskowych możliwych do wykorzystania w procedurach zamówienia publicznego. Kryteria środowiskowe mogą być stosowane przy opisie przedmiotu zamówienia, przy wymaganiach stawianych wykonawcom lub jako kryterium oceny ofert, przez co zamówienie staje się elementem realizacji celów założonych przez zamawiającego. Kryteria środowiskowe w zamówieniach publicznych pozytywnie wpływają na wizerunek zamawiającego jako świadomego podmiotu, który realizuje swoje potrzeby, wybierając produkty o najwyższej jakości.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie podstaw udzielenia zamówienia publicznego z wolnej ręki w świetle art. 67 ust. 1 pkt 3 - Prawo zamówień publicznych. Pierwsza część pracy przedstawia szczegółową analizę przedmiotowego przepisu prawa. Jednocześnie wskazuje na możliwości błędnej interpretacji zawartych w nim zwrotów. Tezy przedstawiane w artykule każdorazowo potwierdzane są przez bogate orzecznictwo zarówno w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, czyli przez Główną Komisję Orzekającą przy Ministrze Finansów oraz regionalne komisje orzekające przy regionalnych izbach obrachunkowych, jak i inne organy orzekające. Druga część pracy poświęcona została przedstawieniu szeregu sytuacji, w których zamawiający zdecydował się na zastosowanie trybu zamówienia publicznego z wolnej ręki, a które następnie stały się przedmiotem orzecznictwa.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wspólni zamawiający oraz wspólni wykonawcy w systemie zamówień publicznych
100%
Stronami umowy o zamówienie publiczne są zamawiający i wykonawca. Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych przewidują możliwość, aby w procesie udzielania zamówienia publicznego podmioty: zarówno po stronie zamawiającego, jak i wykonawcy, wystąpiły działając wspólnie. Celem podstawowym, który miał być osiągnięty poprzez wprowadzenie możliwości tego typu rozwiązań, było wspomożenie procesu racjonalizacji oszczędnego i efektywnego wydatkowania środków przeznaczonych na zamówienia publiczne. Cele cząstkowe były oczywiście inne i powiązane z możliwością maksymalnego zaspokojenia interesów zamawiających i wykonawców, między którymi często zachodzi antynomia - mimo iż formalnie podlegające regulacji prawa prywatnego porozumienia zawierane przez te podmioty w pewnej mierze kształtowane są także bezpośrednio przez ustawodawcę. Ta ingerencja jest wszakże o wiele dalej idąca w przypadku treści porozumień zawieranych przez wykonawców niż zamawiających.(abstrakt oryginalny)
Przedstawione opracowanie dotyczy próby określenia prawa zamówień publicznych w systemie prawa europejskiego. W tym celu analizie poddano dyrektywy unijne i m.in. orzecznictwo TSUE. Europejskie prawo zamówień publicznych jest dziedziną prawa europejskiego (unijnego). W podejściu do charakterystyki aktów tego prawa widoczne jest przede wszystkim ich ujmowanie na tle regulacji i zasad ogólnych prawa europejskiego. Widoczna jest postępująca tendencja do nadawania rozwiązaniom prawa zamówień publicznych treści specyficznych.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Katalogi elektroniczne w zamówieniach publicznych
80%
Artykuł dotyczy tematyki wykorzystania katalogów elektronicznych w zamówieniach publicznych. Zaprezentowano w nim wynikające z dyrektyw unijnych regulacje związane z zamówieniami publicznymi oraz prawne ramy stosowania katalogów elektronicznych. Przeanalizowano także wykorzystanie tych rozwiązań w krajach członkowskich unii. W odniesieniu do Polski przedstawiono funkcjonalność nowo uruchomionej Elektronicznej Platformy Katalogów Produktów - eKatalogi oraz korzyści, jakie może ona przynieść zarówno zamawiającym, jak i firmom oferującym produkty i usługi. (abstrakt autora)
Omówiono ustawę z dn. 10 czerwca 1992 r. (Dz.U nr 76) dotyczącą zamówień publicznych. Regulacja ta uwzględnia dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich.
Jednym z elementów, który odgrywa wiodącą rolę w polityce budżetowej państwa są zamówienia publiczne. W myśl ustawodawcy zamówienia publiczne winny zapewniać jasny i z założenia efektywny sposób wydatkowania środków publicznych przez jednostki zobligowane do stosowania ustawy prawo zamówień publicznych. Wydatkowanie środków publicznych za pomocą przetargu, powinno odbywać się w sposób jawny i z zachowaniem uczciwej konkurencji, bez dyskryminacji jakiejkolwiek grupy podmiotów chcących realizować kontrakty na rzecz jednostki zobligowanej do stosowania ustawy prawo zamówień publicznych. Zamówienia publiczne w rozumieniu przepisów ustawy to: umowa odpłatna zawierana między zamawiającym (inwestorem) a wykonawcą (przedsiębiorcą), której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane. (fragment tekstu)
Unieważnienie postępowania stanowi jeden z dwóch sposobów zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zakończenie tegoż następuje bowiem wraz z zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego albo unieważnieniem postępowania (art. 7 pkt 18, art. 254 ustawy - Prawo zamówień publicznych). Przedmiotem rozważań w artykule uczyniono regulacje zawarte w art. 90 ust. 3 oraz art. 137 ust. 7 ustawy - Prawo zamówień publicznych, w ramach których unormowano sytuacje skutkujące koniecznością unieważnienia postępowania związane ze zmianami istotnie modyfikującymi charakter zamówienia. W artykule podjęto próbę określenia uregulowań dyrektywy 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE, które należy uwzględnić w toku wykładni przepisów krajowych, jak również określenia kryterium dla identyfikacji zmian istotnie modyfikujących charakter zamówienia.(abstrakt oryginalny)
Glosa dotyczy uchwały SN w sprawie protestu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz biegu siedmiodniowego terminu do jego złożenia.
Cel - Celem artykułu jest dokonanie porównania sytuacji przedsiębiorstw z gospodarek byłego bloku wschodniego, będących członkami UE, w zakresie wsparcia sektora MSP poprzez zamówienia publiczne oraz wskazanie lidera, który byłby źródłem proponowanych rekomendacji dla Polski. Metodologia badania - W artykule zostały wykorzystane dane z Arkuszy Informacyjnych Programu Small Business Act z 2016 r. Ze względu na dużą różnorodność danych proponowanych do opisu sytuacji wybranych do analizy państw w zakresie zamówień publicznych konieczne było przeprowadzenie ich normalizacji. Zastosowano metodę unitaryzacji zerowanej, która pozwoliła na stworzenie rankingu krajów i wyłonienie lidera. Wynik - W wyniku analizy przeprowadzonej wśród wybranych krajów zdiagnozowano, że liderem w zakresie wspierania sektora MSP poprzez zamówienia publiczne jest Łotwa. Po przeprowadzeniu dogłębnego przeglądu praktyk stosowanych na łotewskim rynku zamówień publicznych wydano rekomendacje dla Polski. Oryginalność/wartość - W literaturze przedmiotu brakuje opracowań łączących tematykę wspierania sektora MSP za pośrednictwem zamówień publicznych z zagadnieniami dotyczącymi gospodarek byłego bloku wschodniego, które przeszły proces akcesyjny do UE. Poniższy artykuł stanowi próbę kompilacji tych zagadnień. (abstrakt oryginalny)
W zarządzaniu zamówieniami publicznymi należy kierować się zasadami określonymi w Prawie zamówień publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Celem artykułu jest badanie i ocena wybranych czynności podmiotu zamawiającego na etapach przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Analiza została dokonana na podstawie sprawozdań Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) oraz orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) z lat 2014-2015. Przykłady orzeczeń KIO dowodzą, że ograniczanie ryzyka naruszania zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców zależy nie tylko od czynności zamawiającego, ale także od zachowania wykonawców biorących udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę kryteriów jedności zamówienia publicznego oraz czasu właściwego dla ich zbadania. Poczynienie ustaleń w tym zakresie umożliwia prawidłowe zidentyfikowanie zamówienia, które podlega łącznemu szacowaniu i może zostać podzielone na części. W ramach rozważań autorka odnosi się również do najczęściej kontrolowanych aspektów dotyczących występowania jedności zamówienia.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.