Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zamożność społeczeństwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem przeprowadzonego badania były ocena trwałości zamożności dochodowej w Polsce w latach 2000-2015 oraz wskazanie czynników związanych z wyjściem ze stanu zamożności. Dokonano również oceny czasu trwania poza stanem zamożności oraz wskazano czynniki związane z wejściem do tego stanu. Należy podkreślić, że zagadnienie trwałości zamożności nie było praktycznie w ogóle analizowane w literaturze przedmiotu. W ocenie trwałości zjawiska ubóstwa oraz czynników związanych z wyjściem z tego stanu autorzy stosowali m.in. metody i modele analizy historii zdarzeń, które zostały wykorzystane w przeprowadzonej analizie dotyczącej zjawiska zamożności. (fragment tekstu)
Ostatni roczny raport firmy Capgemini o ludziach bogatych i super bogatych na całym świecie podał informację, że liczba milionerów w Belgii wzrosła w z 82 000 (w roku 2013) osób do 94 500 (w roku 2014), odnotowując roczny przyrost o 12 500 osób (innymi słowami liczba milionerów w Belgii w ciągu roku wzrosła o 14% podczas gdy w całej w całej Europie "tylko" o 12,5% w skali roku)1. Mimo, że w chwili powstawania tego tekstu nie były jeszcze opublikowane dane z roku 2014 roku, z wielką pewnością można powiedzieć, że liczba milionerów w Belgii przekroczy 100 tys. osób. Oznacza to, że prawie każdy setny Belg będzie milionerem. Jest to dobra okazja bardziej uważnie przejrzeć się światu bogaczy w Belgii. (abstrakt oryginalny)
W Polsce niewiele osób oszczędza w celu zabezpieczenia własnej starości, na co wskazują zarówno badania przeprowadzone w Polsce jak i porównania międzynarodowe. Celem opracowania jest odpowiedź na pytanie czy niski odsetek oszczędzających na starość w Polsce można tłumaczyć warunkami panującymi w Polsce (poziom zamożności, system emerytalny) oraz oczekiwaniami wobec roli państwa w zapewnieniu zabezpieczenia emerytalnego. W pierwszej części opracowania zachowania i opinie były analizowane na poziomie krajowym. W drugiej części przeprowadzono analizę na poziomie indywidualnym w celu identyfikacji czynników wpływających na prawdopodobieństwo partycypacji w oszczędzaniu w poszczególnych krajach oraz (z uwagi na ryzyko popełnienia błędu ekologicznego) weryfikacji związków analizowanych na poziomie krajowym. Przekonanie, że państwo powinno być w głównej mierze odpowiedzialne za zapewnienie odpowiedniego standardu życia na starość zmniejsza szansę na oszczędzanie na starość, zaś skłonność do planowania przyszłości szansę tę zwiększa, przy założeniu pozostałych warunków niezmienionych. Z kolei obawa, że dochody na starość będą niewystarczające by pokryć wydatki tylko w czterech krajach przekłada się na oszczędzanie na starość. Jest to ważny wniosek z punktu kształtowania polityki społecznej, gdyż sama świadomość, tego, że dochody na starość będą zbyt niskie nie wystarczy by podjąć działania skierowane na zabezpieczenie własnej starości. (abstrakt oryginalny
Celem badania omawianego w artykule jest aproksymacja rozkładów ekwiwalentnych dochodów zamożnych gospodarstw domowych w grupach społeczno-ekonomicznych za pomocą rozkładu Pareta z parametrami oszacowanymi metodą największej wiarygodności. Za zamożne gospodarstwa domowe uznano te, których dochody przekroczyły ustalony próg bogactwa (zamożności). Rozkłady dochodów zamożnych gospodarstw domowych są zazwyczaj zeromodalne i cechują się grubymi ogonami, dlatego do ich aproksymacji wykorzystano rozkład Pareta. Analizowano ekwiwalentne dochody zamożnych gospodarstw w Polsce ogółem i w poszczególnych grupach społeczno-ekonomicznych w latach 2014-2017. Dane uzyskano z badania budżetów gospodarstw domowych. Stopień dopasowania rozkładów teoretycznych do empirycznych zbadano za pomocą wybranych miar podobieństwa. Wyniki potwierdziły dużą zgodność empirycznych rozkładów dochodów z modelem Pareta. Bardzo dobre aproksymacje uzyskano w szczególności dla zamożnych gospodarstw domowych pracowników, pracujących na własny rachunek oraz emerytów i rencistów. Nieznacznie gorsze wyniki otrzymano dla gospodarstw rolników. Rozkłady teoretyczne dobrze dopasowane do danych empirycznych zostały wykorzystane do szacowania wybranych charakterystyk rozkładu, m.in. miar położenia, zróżnicowania i nierównomierności, oraz do porównywania grup pod względem ich zamożności. (abstrakt oryginalny)
Cel: W artykule przeanalizowano zamożność dochodową w Polsce w podziale na makroregiony, wykorzystując wskaźniki statystyczne oparte na rozkładzie dochodów. Metodyka badań: W analizie wykorzystano grupę miar opartych na rozkładzie dochodów w badanej populacji. Miary te charakteryzują daną populację pod względem zasięgu i (lub) intensywności zamożności. Analizowane są również nierówności dochodowe i polaryzacja dochodowa. Wszystkie obliczenia opierają się na europejskim badaniu warunków życia ludności (EU-SILC) z 2018 r. Wyniki badań: Zamożność dochodowa w makroregionach Polski jest bardzo zróżnicowana. Największym udziałem zamożnych charakteryzuje się makroregion województwo mazowieckie. Również inne mierniki zamożności pokazują, że region ten jest zdecydowanie najbogatszy. Wnioski: Podstawowe miary nierówności i polaryzacji dochodów pozwalają uzyskać wstępny obraz zamożności dochodowej, ale otrzymanie szczegółowych informacji o tym zjawisku jest możliwe dzięki określonym miarom zasięgu i intensywności zamożności dochodowej. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że zamożność jest w Polsce zjawiskiem bardzo zróżnicowanym, co powinno skłonić rząd do podjęcia odpowiednich działań zachęcających przedsiębiorców do inwestowania kapitału w mniej zamożnych makroregionach. Wkład w rozwój dyscypliny: Przedstawione w artykule badania pokazują, jak analizować zamożność dochodową, wykorzystując miary statystyczne oparte na rozkładzie dochodów gospodarstw domowych. Wypełniają one lukę w analizach dochodowych skupiających się przede wszystkim na ubóstwie oraz dają możliwość zdobycia wiedzy na temat zamożności dochodowej, a także osób zamożnych mających istotny wpływ na gospodarkę, politykę i inne aspekty życia. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Celebrity Endorsement as a Physiological Apparatus
61%
Celebrities are sound recognized traits in community because of their pleasant appearance or creditability, that's why to augment the effectiveness of their trademark and classified ad Corporation, use these superstar as their brand name endorser. Purpose of this study to conduct in D g khan is to probe the customer level demographically and how much celebrity endorsement does cast its collision on Clint buying intention demographically and show a optimistic association with marketing promotions. The foremost deliberation in current research expose approaches of people toward the celebrities stimulate them to purchase or affect their buying deeds The result show that clients show a optimistic approach towards celebrities and motivated to purchase by celebrities and also show that consumer buying behavior is pretentious by celebrity creditability. (original abstract)
Nierówności dochodowe towarzyszą społeczeństwom od wieków, a współcześnie, mimo rosnącego poziomu życia, pogłębiają się. Celem artykułu jest przybliżenie stanowiska ojca klasycznej ekonomii angielskiej, Adama Smitha, wobec nierówności dochodowych oraz zwrócenie uwagi na szukanie przyczyn i usprawiedliwianie różnic w dochodach. Dostrzegał on rosnącą przepaść między bogacącymi się przedsiębiorcami i właścicielami ziemi a najemnymi robotnikami, chociaż w drugiej połowie XVIII w. nie była ona jeszcze największa. Często się uważa, że klasycy, będąc liberałami, nie skupiali się zanadto na nierównościach dochodowych i nie poświęcali im należytej uwagi. Artykuł podejmuje próbę weryfikacji tak sformułowanej hipotezy, ograniczając się wprawdzie tylko do stanowiska Smitha, jednak trzeba pamiętać, że to on wyznaczył kierunek badań swoim następcom. Kwestia ta nie tylko zaprzątała umysły wielkich klasyków, ale też skłaniała do szukania jej źródła i możliwości złagodzenia, ale również jej usprawiedliwienia. W artykule wykorzystano metodę analizy źródeł, metodę porównawczą oraz prostą metodę opisu.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zamożność gospodarstw domowych i jej globalne zróżnicowanie
61%
W grudniu 2006 roku ogłoszono raport pt. The World Distribution of Household Wealth sponsorowany przez World Institute for Development Economics Research Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych (UNU-WIDER, Davies i in., 2006). Wśród czwórki autorów do najbardziej znanych wśród badaczy nierówności należy Anthony Shorrocks. Nowatorstwo raportu polega na tym, że bogactwo czy zamożność (wealth) oraz nierówności pod tym względem analizowane są tam w perspektywie globalnej, oraz nie przez pryzmat dochodu a szerszego pojęcia lub innego wymiaru pozycji ekonomicznej, czyli "wartości netto". Zdefiniowano ją jako "wartość zasobów fizycznych i finansowych minus wierzytelności" i utożsamiono z "własnością kapitału", który ma być zasadniczy dla pomyślności gospodarstwa domowego i rozwoju gospodarczego. (fragment tekstu)
W pracy badano dynamikę oraz kierunek zmian detalicznych cen owoców na polskim rynku w odniesieniu do dynamiki i kierunku zmian przeciętnych miesięcznych dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych. Analizowano również udział wydatków konsumentów na owoce w ich ogólnych wydatkach oraz wydatkach na żywność, a także relacje tych cen do zmian dochodów w postaci ekwiwalentów naturalnych. Wyniki badań mogą stać się pomocne w podejmowaniu krótko- i długookresowych decyzji podmiotów funkcjonujących na rynku owoców. Badania wykazały, że na polskim rynku owoców występuje tendencja wzrostowa cen detalicznych owoców, silnie skorelowana ze wzrostem dochodów rozporządzalnych. Wyjątkiem są ceny winogron(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono miary zamożności Polaków na tle Europy. Zaprezentowano strukturalne wskaźniki zamożności gospodarstw domowych w Europie Centralnej i Wschodniej.
Na podstawie wybranych wyróżników psychospołecznych kapitału ludzkiego osób zamożnych, przedstawicieli klasy wyższej w Polsce stwierdzono, że zasób tego kapitału jest duży. Wbrew wielu negatywnym opiniom społecznym osoby zamożne opierają sens swojego życia na etosie pracy, ich cechy osobowości predysponują do przedsiębiorczości, pomocy innym, filantropii. Są otwarci na impulsy z zewnątrz i kolejne doświadczenia. Jeszcze zauważają dystans do Ja-idealnego, jest zatem w nich duży potencjał twórczej kreatywności. Jeszcze wiele chcą "odrobić". Osoby zamożne(fragment tekstu)
Artykuł dotyczy grupy najbogatszych Chińczyków. Omówiono kształtowanie się tej grupy, jej specyfikę. Przedstawiono również szanse związane ze sprzedażą na rynku chińskim towarów luksusowych oraz usług finansowych.
Celem artykułu jest prezentacja zmian zróżnicowania zamożności w latach 1998-2002, mierzonej wielkością wydatków ekwiwalentnych na 1 osobę w różnych typach polskich gospodarstw domowych. Analizę przeprowadzono na podstawie wyników badań budżetów gospodarstw domowych, przeprowadzonych przez GUS.
Celem pracy była próba identyfikacji różnych stopni zamożności gospodarstw domowych w Polsce na podstawie struktury wydatków konsumpcyjnych oraz charakterystyka poziomu, struktury i zróżnicowania wydatków w tak wyodrębnionych klasach gospodarstw domowych. Przedstawiona dwustopniowa procedura pozwoliła na ustalenie relatywnych granic zamożności na poziomie 150%, 230% i 450% mediany wydatków wyróżniając, obok niezamożnej, trzy klasy gospodarstw domowych nazwane dostatnią, zamożną i bogatą. Stanowiły one odpowiednio 16%, 6% i 1% gospodarstw domowych i prezentowały bardzo zróżnicowaną strukturę konsumpcji. (abstrakt oryginalny)
Według danych z roku 2000 na świecie żyje ok. 7,2 mln osób, które są w stanie zainwestować w każdej chwili ponad 1 mln dolarów. Ogółem osoby te mają do dyspozycji 27 bilionów dolarów, czyli 27.000 mld dolarów. Wyliczenie to nie obejmuje jednakże nieruchomości będących w posiadaniu tych osób.
Artykuł przedstawia wyniki badania wpływu transferów socjalnych na rozkład zamożności w Polsce w latach 2010 i 2014. Jego celem jest ocena: związku między rozkładem świadczeń i rozkładem zamożności, wpływu świadczeń na wartości wskaźników społecznych (tu: indeksów zasięgu i głębokości ubóstwa monetarnego i wielowymiarowego) oraz wpływu świadczeń na zachowania beneficjentów. Jako miary zamożności przyjęto dochód ekwiwalentny oraz wskaźnik wielowymiarowy, uwzględniający również wydatki konsumpcyjne, warunki mieszkaniowe, wyposażenie w sprzęty oraz subiektywne oceny sytuacji materialnej. Wykorzystano informacje z badania budżetów gospodarstw domowych GUS z lat 2010 i 2014. Zestawienie rozkładu dobrobytu z rozkładem świadczeń wskazuje, że premiują one przede wszystkim osoby w najgorszej sytuacji materialnej, niezależnie od sposobu porównywania tych rozkładów i przyjętej miary zamożności. W 2014 r. stopień redukcji ubóstwa jako efektu świadczeń zwiększył się w porównaniu z 2010 r., pomimo zmniejszenia liczby odbiorców. Oszacowania średniego efektu netto świadczeń biorące pod uwagę reakcje odbiorców wskazują jednak na ich silny efekt demotywujący. (abstrakt oryginalny)
17
61%
The purpose of the paper is to discuss the issues associated with the psychological aspect of possessions. The basic question of our consideration refers to the place which poverty and wealth occupy among human values. In particular, the analysis of this article includes recognition of Milton Rokeach and Shalom H. Schwartz.(original abstract)
Celem badań było przedstawienie dynamiki oraz kierunku zmian cen detalicznych warzyw na polskim rynku w odniesieniu do dynamiki i kierunku zmian przeciętnych miesięcznych dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych, wydatków na żywność i na warzywa. Badano relacje cen warzyw do dochodów, które zaprezentowano w postaci ekwiwalentów naturalnych. Wyniki badań mogą być pomocne w podejmowaniu krótko- i długookresowych decyzji podmiotów funkcjonujących na polskim rynku warzyw. Badania wykazały, że na polskim rynku występuje tendencja wzrostowa cen detalicznych warzyw, silnie związana ze wzrostem dochodów rozporządzalnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest opis zmienności podstawowej kategorii makroekonomicznej, jaką jest PKB per capita (p.c.), w dwudziestu dziewięciu krajach OECD w latach 1960-1999. Na tej podstawie podejmiemy próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy w krajach OECD w badanym czterdziestoleciu obserwowano wyrównywanie się poziomu PKB p.c., co oznaczałoby efekt konwergencji dochodów p.c., czy też różnicowanie się poziomu PKB p.c. - co z kolei byłoby synonimem dywergencji poziomu zamożności w krajach OECD. Analiza zmienności PKB p.c. z punktu widzenia jego poziomu, stóp wzrostu i hipotetycznych okresów podwojenia poziomu PKB p.c. będzie miała na celu wskazanie rzeczywistych tendencji zmian w poziomie dochodów p.c. w badanej grupie krajów. Ograniczone rozmiary artykułu nie pozwalają omówić bardzo złożonych i zróżnicowanych uwarunkowań historycznych, politycznych i gospodarczych, jakim w latach 1960-1999 podlegały kraje, które w 1999 roku tworzyły organizację OECD. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podstawowe i dopełniające wyznaczniki ekonomiczne poziomu życia w Polsce traktowane jako metryki rynkowe zamożności oraz siły nabywczej ludności. Obok podstawowych takich jak: dochód rozporządzalny, dochód do dyspozycji czy PKB na mieszkańca przedstawiono grupę mniej znanych, uważanych za dopełniające, tzw. mapy bogactwa oraz indeksy siły nabywczej. Ilustrują one bardzo znaczne zróżnicowanie zarówno w ujęciu wojewódzkim, jak i wybranych dużych miast.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.