Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zaopatrzenie przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Zaopatrzenie materiałowe przedsiębiorstw a urynkowienie polskiej gospodarki
100%
Kryzys gospodarczy w Polsce pod koniec lat 70. i w latach 80. miał swe źródło także w niesprawnym funkcjonowaniu systemu zaopatrzenia materiałowego. Permanentny stan nierównowagi między popytem a podażą przedmiotów pracy powodował stałe zagrożenie ciągłości produkcji, nerwowość pracy służb zaopatrzenia, konieczność zmian asortymentowych i przestoje w produkcji.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono opis i sposób działania programu do optymalizacji hydraulicznej i kosztowej pracy sieci wodociągowej. Program ten jest elementem złożonego systemu ICT do wspomagania zarządzania miejskiego przedsiębiorstwa wodociągowego. Przykładowe obliczenia optymalizacji wykonano na uproszczonym modelu sieci wodociągowej w Rzeszowie. Na podstawie wyników obliczeń symulacyjnych pokazano przydatność stosowania tego typu rozwiązań informatycznych w usprawnianiu zarządzania złożonymi obiektami sieciowymi, jakimi są miejskie sieci wodociągowe.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Formy umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw na rynkach zaopatrzenia
75%
Celem artykułu jest klasyfikacja i charakterystyka korzyści i ograniczeń poszczególnych form umiędzynarodowienia przedsiębiorstw na rynkach zakupów z odwołaniem się do etapowych koncepcji umiędzynarodowienia, a także wykazanie, że dominującą formą internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw na rynkach zakupów pozostaje import oraz identyfikacja różnic co do form internacjonalizacji zakupów stosowanych przez polskie przedsiębiorstwa będące i nie będące oddziałami/filiami koncernów międzynarodowych. W artykule wykorzystano wyniki badań pierwotnych z zastosowaniem techniki CATI zrealizowane na łącznej próbie 244 losowo wybranych średnich i dużych polskich przedsiębiorstw przemysłu elektromaszynowego pozyskujących zasoby na rynkach zagranicznych. Badania pokazały, że import jest formą umiędzynarodowienia na rynkach zakupów stosowaną przez największą część (91,8%) badanych polskich przedsiębiorstw, w tym przez prawie wszystkie przedsiębiorstwa nie będące oddziałami/filiami przedsiębiorstw zagranicznych (aż 96,7%) oraz mniej, bo 87,1% oddziałów/filii koncernów międzynarodowych. Kapitałowe formy umiędzynarodowienia na rynkach zaopatrzenia są stosowane przez znacznie większy odsetek oddziałów/filii koncernów międzynarodowych niż przedsiębiorstw nie będących oddziałami/filiami przedsiębiorstw zagranicznych. Badane oddziały/filie koncernów międzynarodowych w Polsce cechują się większym niż przedsiębiorstwa nie będące oddziałami/ filiami przedsiębiorstw zagranicznych stopniem umiędzynarodowienia zakupów i stosowały na zagranicznych rynkach zaopatrzenia bardziej zaawansowane, w tym kapitałowe, formy internacjonalizacji. (abstrakt oryginalny)
Zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania rozwoju współczesnych przedsiębiorstw zmieniają zasadniczo ich priorytety i podejście do wielu realizowanych przez nie działań. Globalizacja, rozwój rynków elektronicznych i coraz bardziej wyraźna indywidualizacja popytu kreują przede wszystkim inny model współpracy przedsiębiorstw. Dążenie do poprawy pozycji konkurencyjnej i ograniczenia wewnętrznego potencjału w tym zakresie coraz częściej skłaniają przedsiębiorstwa do weryfikacji charakteru kontaktów z podmiotami funkcjonującymi w ich otoczeniu. (fragment tekstu)
6
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wykorzystania systemów zarządzania zaopatrzeniem we współczesnym przedsiębiorstwie MŚP. Problemem badawczym jest identyfikacja elementów logistycznego systemu zaopatrzenia przedsiębiorstwa w sektorze MŚP oraz próba określenia jego wpływu na efektywność przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Przedstawiono koncepcję oceny dotychczasowych i potencjalnych dostawców, która jest jednym z podstawowych zadań controllera w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz klasyfikację dostawców według metody ABC.
W artykule przedstawiono koncepcję realizacji procesu zaopatrzenia w towary i usługi w uczelni publicznej. Proces składa się z podprocesów: dostaw wewnętrznych oraz zakupów. Zakupy realizowane są w oparciu o przepisy ustawy o zamówieniach publicznych albo bez jej stosowania. Oprócz zakupów realizowanych przez specjalną komórkę, jednostki wchodzące w skład uczelni mogą realizować zakupy na własną rękę. Wszystkie aspekty zaopatrzenia ujęto w formie procesu, który może być doskonalony w oparciu o zasady zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano na celowość stosowania "podejścia procesowego" w materialnym i technicznym wsparciu przedsiębiorstw, które pozwoli połączyć procesy i wypracować skuteczny system zarządzania. Analizowane są etapy wdrażania podejścia procesowego wraz z opisem typowych błędów. Proponuje się stworzenie jednolitego systemu zautomatyzowanego zarządzania i gromadzenia informacji o działaniach związanych z zamówieniami, z oceną efektywności logistyki i jakości zakupionych zasobów przy użyciu zintegrowanych wskaźników. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor podjął próbę konfrontacji badawczej najlepszych praktyk zarządzania dostawami, realizowanych w państwach wysoko uprzemysłowionych, z doświadczeniami polskich przedsiębiorstw przemysłowych, traktując sferę zaopatrzenia jako element systemu jakości.
W artykule omówiono zagadnienie procesu zaopatrzenia w przedsiębiorstwie handlowym. Przedstawiono i krótko omówiono podstawowe zadania wykonywane w procesie zaopatrzenia towarowego. Szczególną uwagę zwrócono na zadania procesu zaopatrzenia dotyczące określenia wielkości zakupu poszczególnych towarów. Realizacja tego zadania wymaga wprowadzenie w przedsiębiorstwie handlowym prognozowania. W praktyce prognozowanie popytu na poszczególne towary w większości przedsiębiorstw handlowych, a zwłaszcza małych nie jest prowadzone. Wielkości zakupu dla poszczególnych towarów generowane są w oparciu o doświadczenie pracownika. Oparcie się na informacji wynikającej z badań i analiz historycznej wielkości sprzedaży towarów zapewni trafniejsze decyzje w tym obszarze. Żadna metoda prognostyczna nie wygeneruje poprawnej prognozy jeśli szereg czasowy reprezentujący sprzedaż towarów będzie charakteryzował się przebiegiem chaotycznym. Z tego względu przeprowadzenie analizy sprzedaży towarów metodą R/S pozwoli na wyeliminowanie takich przypadków, co przedstawiono w niniejszym opracowaniu.(abstrakt oryginalny)
Decyzje dotyczące wyboru dostawców związane są z decyzjami dotyczącymi zasad współpracy z dostawcami. Wybór dostawców w istotnej mierze wpływa na efekty osiągane przez przedsiębiorstwo. Wiele przedsiębiorstw, poszukuje możliwości wzmocnienia swojej pozycji konkurencyjnej, zwraca dużą uwagę na wybór odpowiednich dostawców, co sprzyja wzmocnieniu pozycji kosztowej wobec konkurentów lub poprawie jakości wytwarzanych produktów.
W referacie przeanalizowano proces zaopatrzenia realizowany w wybranym, przykładowym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Scharakteryzowano omawiane przedsiębiorstwo a także procesy w nim zachodzące. Przedstawiono algorytm procesu zaopatrzenia oraz scharakteryzowano jego przebieg. Wskazano jego mocne oraz słabe punkty. Zaproponowano również rozwiązanie, które przyczyniło się do usprawnienia całego procesu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań własnych na temat różnic w stylach negocjacji stosowanych przez osoby dokonujące zakupów zaopatrzeniowych na potrzeby przedsiębiorstw. Badania przeprowadzono przy wykorzystaniu kwestionariusza opracowanego w oparciu o koncepcję stylów zachowań wobec konfliktu K.W. Thomasa. Z uzyskanych rezultatów wynika, że najczęściej stosowane style to współpraca i rywalizacja. Badania pozwoliły również na zidentyfikowanie różnic w stosowanych stylach w zależności od cech przedsiębiorstw, z których pochodzili badani oraz cech osobowościowych negocjatorów. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na jeden ze sposobów poprawienia kondycji finansowej przedsiębiorstwa polegający na obniżeniu kosztów zaopatrzenia poprzez usprawnienie jego funkcjonowania dzięki zastosowaniu narzędzi informatycznych. Dokonano przeglądu tych narzędzi. Wskazano na ich szerokie i elastyczne zastosowanie.
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie marketingu zakupów (zaopatrzenia). Autorka przedstawia definicję i zadania marketingu zakupów oraz porównuje marketing sprzedaży i zakupów. Następnie charakteryzuje rynek dóbr zaopatrzeniowych, metody jego badania i etapy dokonywania wyboru właściwej strategii. Na koniec omawia sytuację funkcjonowania działów zaopatrzenia polskich przedsiębiorstw.
W artykule przedstawiono wyniki badań poświęconych negocjacjom na rynku dóbr zaopatrzeniowych. Ich celem było scharakteryzowanie stylów negocjacji stosowanych przez osoby dokonujące zakupów na potrzeby przedsiębiorstw.
W artykule przedstawiono charakterystykę występujących relacji pomiędzy odbiorcami a dostawcami ze szczególnym uwzględnieniem partnerstwa. Zwrócono uwagę na obszary, które wpływają na kształtowanie tych relacji i konieczność ich ciągłego doskonalenia. Zaprezentowane zostały wyniki badania opartego na ocenach rankingowych. Przy czym zbadano ogólną tendencję sektora metalowego w kontekście konieczności wprowadzenia zmian w istniejących relacjach. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród wybranych pracowników dziesięciu przedsiębiorstw, zidentyfikowano główne efekty jakie przynoszą przedsiębiorstwom wzajemne relacje ze swoimi kontrahentami. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule autorka podjęła próbę rozważenia problemu dotyczącego struktury asortymentowej produkcji w warunkach samofinansowania przedsiębiorstw. Autorka stara się określić czynniki, które według niej stanowią bariery utrudniające, a nawet niekiedy uniemożliwiające dostosowanie produkowanego asortymentu wyrobów do zmieniających się wymagań odbiorców oraz wytwarzanie wyrobów w takim asortymencie, aby zapewnić najlepsze efekty ekonomiczne. (streszczenie oryginalne)
20
63%
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych dotyczących aktualnej praktyki organizacji procesów zakupowych w organizacjach gospodarczych oraz nakreślono kierunki zmian następujących w kontekście obserwowanego wzrostu rangi zaopatrzenia. Próba badawcza objęła 101 podmiotów stanowiących zarówno przedsiębiorstwa krajowe, jak i zagraniczne koncerny. Uzasadnieniem podjęcia badań jest brak systematycznych analiz z obszaru zakupowego oraz zapotrzebowanie na tego typu informacje płynące z praktyki gospodarczej. W artykule przedstawiono, w jaki sposób realizowane są zakupy w przedsiębiorstwach, jaka jest ich rola, jakie są wykorzystywane strategie zakupowe, a także sposób, w jaki dzieli się asortyment na pozycje zakupowe. Zaprezentowano również działania planowane przez menedżerów w najbliższych 2-3 latach w obszarze zakupów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.