Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 241

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zaplecze noclegowe turystyki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
W niniejszym artykule przedmiotem analizy jest rynek apartamentów prywatnych wynajmowanych turystom przyjeżdżającym do Poznania na pobyt krótko- lub długoterminowy. Badanie rynku poznańskich apartamentów prywatnych miało na celu wskazanie specyficznych, odróżniających apartamenty od tradycyjnej bazy hotelowej cech, które mogą być istotne przy dokonywaniu wyboru noclegu przez turystę. Przeanalizowano wszystkie 104 apartamenty prywatne znajdujące się w Poznaniu, ogłaszające w 2012 r. swoją ofertę na portalu Booking.com. W badaniu dotyczącym zagospodarowania uczestniczyła zbiorowość generalna, czyli całość populacji próby. W ankiecie udział wzięło 59 kwater. Wyniki wykazały, ze apartamenty prywatne stanowią doskonałe uzupełnienie bazy noclegowej w miejscowości turystycznej i mogą stanowić alternatywne dla hoteli miejsce zakwaterowania, ale adresowane są przede wszystkim do turystów indywidualnych. Pomimo że mają bardzo dobrą, śródmiejską lokalizację, co ułatwia dostęp do głównych atrakcji i miejsc turystycznych, a cena za nocleg jest zdecydowanie niższa niż hotelach o tym samym standardzie, nie mogą się one poszczycić dodatkowymi, wyszukanymi udogodnieniami oraz usługami, które gwarantują hotele.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Restrukturyzacja górskiego ośrodka turystyki masowej : przykład Zakopanego
80%
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena działań restrukturyzacyjnych prowadzonych w Zakopanem. Wykazano, iż miasto przyjęło strategię zróżnicowania produktu, starając się przyciągnąć zarówno turystów masowych, dysponujących niskim budżetem, jak i bogatszych. (fragment tekstu)
The aim of the study was to determine the size of agritouristic accommodation base as well as its utilization in agritouristic farms located in communities with lands belonging to Białowieża National Park and Biebrza National Park. The study was conducted in 2010 and 2011 in 52 agritouristic farms (27 farms - Białowieża National Park, 25 farms - Biebrza National Park). The source data were collected via direct interview technique. The questionnaire form sent to the farms owners was used as the research tool. The data obtained in the study allow us to conclude that the accommodation base utilization indicator in analyzed farms was highly differentiated and was in communities of Białowieża National Park in the range between 1,64%-27,40%, and in communities of Biebrza National Park between -0,68%-40,55%. The average value of this indicator in both analyzed regions was similar and amounted to 8,1% in Białowieża National Park, 8,9% in Biebrza National Park. The real participation of accommodation places in analyzed market - "market penetration" - in more than a half of farms was negative. The percentage of farms with negative value of this indicator was the same in both analyzed regions and amounted to 56%. (original abstract)
Artykuł przedstawia aktualny poziom rozwoju łódzkiego rynku nieruchomości hotelowych na tle innych miast wojewódzkich. Wskazano obszary potencjału turystycznego Łodzi, a następnie przeprowadzono analizę w zakresie liczby obiektów i miejsc noclegowych, stopnia ich wykorzystania oraz rozmieszczenia przestrzennego. W dalszej kolejności podjęto próbę oceny bliższych i dalszych perspektyw rozwoju rynku, a także wskazano na potencjalne zagrożenia.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono analizę porównawczą stanu i wykorzystania bazy noclegowej powiatu buskiego w 2000 i w 2015 roku z uwzględnieniem wpływu dwóch uzdrowisk tj. Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Korzystając z danych Urzędu Statystycznego dotyczących obiektów świadczących usługi noclegowe obliczono wskaźniki charakteryzujące stan zagospodarowania turystycznego (m.in. gęstość obiektów noclegowych, Charvata, Baretje'a i Deferta) i intensywność ruchu turystycznego (Schneidera, Deferta). Przeprowadzona analiza wielkości uzyskanych mierników wskazuje, że powiat buski można zaliczyć do obszarów dobrze rozwiniętych pod względem turystycznym na tle jednostek tej samej rangi w województwie świętokrzyskim, a nawet niektórych w Polsce. Wykazano, że decydujący wpływ na taką ocenę wywierają dwa dynamicznie funkcjonujące tu uzdrowiska.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Evolution of Tourist Accommodation in Lower
80%
W opracowaniu zaprezentowano wyniki badania przemian ilościowych i strukturalnych bazy noclegowej na Dolnym Śląsku w latach 2000-2012. Stwierdzono dynamiczny rozwój bazy hotelowej i silny regres pozostałych rodzajów bazy noclegowej. Poszukując uwarunkowań tych przemian stwierdzono, że zarówno działalność administracji rządowej, jak i samorządowej nie ma charakteru kreatywnego w stosunku do drobnych inwestorów w branży usług noclegowych.(abstrakt autora)
Baza noclegowa jest tym składnikiem infrastruktury turystycznej, z której korzystają wyłącznie turyści, a jej wielkość i stan ma bezpośredni wpływ na rozwój turystyki w obszarze lokalnym, tj. miasto. Celem artykułu jest przedstawienie wielkości i struktury bazy noclegowej w Szczecinie oraz zaproponowanie kierunków jej rozwoju na bazie oferowanych przez obszar możliwości uprawiania różnych form turystyki. W opracowaniu zdefiniowano produkt turystyczny obszaru, bazę noclegową. Omawianą bazę noclegową traktować należy jako integralny element produktu turystycznego obszaru.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było ukazanie stanu ilościowego bazy noclegowej w Polsce ogółem i w poszczególnych województwach ze szczególnym uwzględnieniem bazy noclegowej indywidualnego zakwaterowania. Materiał źródłowy pochodzi z badań Głównego Urzędu Statystycznego i Instytutu Turystyki i przedstawia analizę zmian ilościowych obiektów i miejsc noclegowych w bazie noclegowej zbiorowego i indywidualnego zakwaterowania w Polsce i poszczególnych województwach. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Lokalizacja usług noclegowych w otoczeniu Rynku Starego Miasta w Warszawie
80%
Celem artykułu jest charakterystyka bazy noclegowej w otoczeniu Rynku Starego Miasta w Warszawie z punktu widzenia lokalizacji, struktury rodzajowej oraz cen za usługi noclegowe. Zasięg przestrzenny badań objął teren wyznaczony przez ekwidystantę o promieniu 1 km od środka Rynku Starego Miasta. Inwentaryzacja usług noclegowych na Starym Mieście dotyczyła wszystkich typów zakwaterowania, bez względu na ich oficjalny status, w tym mieszkania na wynajem. Została ona przeprowadzona w listopadzie i grudniu 2016 r. z wykorzystaniem serwisów internetowych udostępniających informacje na temat świadczonych usług noclegowych. Badania wykazały, że badany obszar dysponuje ok. 1,5 tys. miejsc noclegowych zgromadzonych w 225 obiektach. Znaczna część tych miejsc oferowana jest w mieszkaniach i apartamentach na wynajem, udostępnianych w dużej mierze na portalu Airbnb. Choć ok. 43% obiektów noclegowych mieści się w odległości nie większej niż 300 m od środka Rynku Starego Miasta, nie zaobserwowano wyraźnej relacji między odległością od rynku a liczbą mieszkań na wynajem. Wykazano natomiast, że najdroższe mieszkania znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie rynku. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie opinii właścicieli całorocznych obiektów noclegowych działających na terenie województwa lubelskiego na temat wpływu otoczenia międzynarodowego na rozwój przedsiębiorstw świadczących usługi noclegowe. Ocena sytuacji została dokonana na podstawie badań własnych zrealizowanych metodą CATI w kwietniu i w maju 2018 roku. Przedsiębiorcy rzadko dostrzegają szanse i zagrożenia, które wynikają z otoczenia międzynarodowego. Wydaje się, że często myślą oni "w sposób lokalny". Działania prorozwojowe wynikające z otoczenia międzynarodowego najbardziej pozytywnie ocenili respondenci z gmin miejsko-wiejskich. Przynależność do struktur międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej, daje wiele możliwości rozwoju. Badani przedsiębiorcy powinni być bardziej aktywni w monitorowaniu unijnych form wsparcia i ubieganiu się o projekty unijne.(abstrakt oryginalny)
Ze względu na zmiany demograficzno-społeczne, związane ze starzeniem się społeczeństw, coraz bardziej aktualny staje się temat dostosowania budynków użyteczności publicznej, w tym także hoteli, do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. W opracowaniu opisano istotę niepełnosprawności oraz wymagania związane z dostosowaniem obiektów hotelarskich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część empiryczna jest próbą oceny dostępności wybranych hoteli w obsłudze osób niepełnosprawnych. Badanie przeprowadzono w wybranych hotelach metodą badań sondażowych przy użyciu kwestionariusza pytań (ankiety) oraz wywiadu osobistego. Hotele te brały udział w spotkaniu roboczym dotyczącym tworzenia turystycznego klastra "Turystyczna Inicjatywa Klastrowa Bielska-Białej". Obszarem realizowanych badań było miasto Bielsko-Biała. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie czynników determinujących wykorzystanie bazy noclegowej. Autorka przeprowadziła analizę wykorzystania 4 hoteli "Orbis" S.A. w Krakowie w latach 1986-1992. Zwróciła uwagę na szereg czynników obiektywnych, takich jak np. sytuacja polityczna, sezonowość ruchu turystycznego, polityka ekonomiczna państwa, a także subiektywnych, takich jak np. konieczność podjęcia działań propagandowych i reklamowych, poprawy jakości usług i ich bardziej urozmaiconej oferty itp.
W opracowaniu zawarto ocenę turystycznej bazy noclegowej, uchwycono tendencje zmian w jej rozmiarach i strukturze oraz wskazano na zmiany dokonujące się na przestrzeni lat 1987-1990 w rozwoju turystyki w gminach województwa krakowskiego. W analizie uwzględniono wakaźniki atrakcyjności turystycznej środowiska przyrodniczego, ilość miejsc noclegowych oraz osób korzystających z noclegu. Badania przeprowadzono w 38 jednostkach gminnych i miejsko-gminnych województwa krakowskiego. Gminę Kraków potraktowano odrębnie.
Na podstawie badań ankietowych autorzy przedstawili ocenę jakości lokalizacji 23 krakowskich hoteli. Ocenie poddano: jakość bliskiego otoczenia obiektu, jego usytuowanie w stosunku do głównych atrakcji turystycznych, dogodność dojazdu.
Baza noclegowa uznawana jest za podstawowy element infrastruktury turystycznej wykorzystywany w obsłudze ruchu turystycznego. Charakter i struktura bazy noclegowej zależy od czynników środowiska przyrodniczego, socjalno-ekonomicznych i funkcjonalnych. Na zróżnicowanie bazy wpływa m.in. typ krajobrazu i warunki klimatyczne, struktura i charakter ruchu turystycznego na danym terenie oraz charakter poszczególnych miejscowości i ich rola w recepcji ruchu turystycznego (miejscowości wypoczynkowe, uzdrowiska) Na bazę noclegową składa się ogół obiektów i miejsc noclegowych znajdujących się na określonym obszarze (np. kraj, region, województwo, gmina), udostępnianych turystom sezonowo lub całorocznie. (fragment tekstu)
17
Content available remote Determinanty popytu usług agroturystycznych
61%
W artykule podjęto próbę określenia głównych determinant usług agroturystycznych wśród turystów z Polski oraz Ukrainy i Białorusi. W ostatnim czasie grupa imigrantów zarobkowych z Ukrainy gwałtownie wzrosła i zaczęto zauważać ich nie tylko jako pracowników ale także konsumentów. Celem pracy było określenie głównych determinant wpływających na postrzeganie agroturystyki. Badania zostały przeprowadzone w formie kwestionariusza ankiety. Przedstawione wyniki opierają się na 250 respondentach. Wskazane zostały główne cechy brane pod uwagę podczas wyboru usług agroturystycznych. Badane cechy są przedstawione w czterostopniowej skali co pozwala w szczegółach dokładniej podzielić turystów usług agroturystycznych. (abstrakt oryginalny)
Turystyka to prężna dziedzina gospodarki w Polsce i na świecie. Jako korzystne dla polityki ekonomicznej zjawisko odgrywa coraz bardziej istotną rolę w gospodarkach większości państw świata. Turystyka pomaga w zwalczaniu takich negatywnych zjawisk ekonomicznych jak bezrobocie czy recesja. Wywołuje przy tym niewspółmiernie niższe zagrożenia dla środowiska naturalnego w porównaniu do przemysłu. Celem niniejszej publikacji było przedstawienie stanu przedsiębiorczości na przykładzie branży turystycznej. Analizie poddano jeden z najciekawszych i jednocześnie mało popularnych regionów w Polsce - województwo lubuskie. W pracy dokonano prezentacji potencjału gospodarczego i turystycznego ziemi lubuskiej. Dokonano charakterystyki najważniejszych walorów turystycznych, dostępności komunikacyjnej oraz infrastruktury turystycznej. Dokładnej analizie poddano stan rozwoju bazy noclegowej, gastronomicznej oraz liczbę udzielonych noclegów. Ukazane dane porównano z danymi z innych regionów Polski. W artykule dokonano również próby ukazania przyszłości przedsiębiorczości w turystyce w województwie lubuskim oraz wskazano na obszary koniecznych do dokonania zmian. Tezą postawioną w pracy było założenie, że turystyka może stanowić ważny obszar rozwoju przedsiębiorczości w regionie lubuskim. Konieczne są jednak dalsze działania w celu wykorzystania istniejącego potencjału. Artykuł powstał na podstawie zwartych materiałów książkowych, czasopism, jak również informacji netograficznych i danych statystycznych. Metoda badawcza zastosowana w publikacji to krytyka piśmiennicza i analiza danych zastanych. Wyniki badań pozytywnie weryfikują postawioną tezę. (abstrakt oryginalny)
W celu przeanalizowania wpływu atrakcyjności terenu na areał gruntów użytkowanych rolniczo oraz zbadania zależności między atrakcyjnością wiejskiej przestrzeni rekreacyjnej, a wielkością agroturystycznej bazy noclegowej w regionie i jej wykorzystaniem, w latach 2006-2007 przebadano 87 gospodarstwach rolnych świadczących usługi turystyczne w regionie siedleckim. Do właścicieli tych gospodarstw skierowano ankietę zawierającą 17 pytań. Uzyskane dane opracowano graficznie i tabelarycznie, a także wykorzystano je do obliczenia wskaźnika wiejskiej przestrzeni rekreacyjnej, jako wielkości oceniającej walory środowiska przyrodniczego. Ponadto obliczono wskaźnik przeciętnej liczby udzielonych noclegów i stopę wykorzystania obiektu noclegowego. Powyższe wielkości poddano analizie statystycznej, wyliczając współczynnik korelacji liniowej Pearsona (r) i współczynnik determinacji (R2). Przeprowadzone badania wykazały, że działalność turystyczna prowadzona w badanych gospodarstwach przyczyniła się do zmniejszenia areału gruntów użytkowanych rolniczo średnio o 12,8%. Różnica w powierzchni użytków rolnych przed i w trakcie prowadzenia działalności turystycznej była istotnie dodatnio skorelowana z wartością wskaźnika wiejskiej przestrzeni rekreacyjnej i stopą wykorzystania obiektów noclegowych. Rozmieszczenie, wielkość bazy noclegowej i jej wykorzystanie również istotnie zależało od atrakcyjności przyrodniczej terenu. (abstrakt oryginalny)
W Rumunii są bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki dzięki niezwykle urozmaiconemu terenowi: od Karpat po plaże o drobnym piasku i deltę Dunaju. (...) Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie analizy rozwoju infrastruktury turystycznej w rumuńskich Karpatach w latach 2000-2006 i jego wpływu na atrakcyjność turystyczną, nasilenie oraz strukturę ruchu turystycznego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.