Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest prezentacja metod służących określaniu docelowej wysokości kapitału obrotowego netto na bazie wskaźników obrotowości. Wśród nich należy wymienić: metodę cyklu konwersji gotówki, kosztową (ponoszonych nakładów) oraz udziału kosztów operacyjnych w przychodach ze sprzedaży. Z drugiej strony, planowanie zapotrzebowania na kapitał pracujący wymaga estymacji kosztów i przychodów. Podział kosztów na część zmienną i stałą implikuje możliwości ich prognozy. W przypadku pierwszych wykorzystano algorytm Excela "Dodaj linię trendu", konstruując nieliniowe funkcje trendu. Te drugie prognozowano w oparciu o wielkości przeciętne, ukazujące średni poziom zjawiska w czasie. (original abstract)
Przedstawiono konsekwencję ekonomiczną zastosowania nowych technik i technologii jako czynnik wzrostu udziału w rynku. Pokazano możliwości podwyższania kapitałów w badanym przedsiębiorstwie.
3
100%
Cel - celem opracowania jest wyjaśnienie relacji między długoterminowym finansowaniem netto przedsiębiorstwa i zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy netto w ocenie płynności finansowej. Metodologia badania - przyjęta metodyka obejmuje wnioskowanie logiczne, krytyczną ocenę metod analizy finansowej oraz analizę przypadku na podstawie wybranego sprawozdania finansowego. Wynik - na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że proste statyczne wskaźniki płynności finansowej nie są wystarczające w ocenie płynności i powinny być uzupełniane analizą relacji między długoterminowym finansowaniem netto i zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy netto. Oryginalność/Wartość - wartość artykułu sprowadza się do wykazania na przykładzie empirycznym, że udział krótkoterminowego finansowania netto w zapotrzebowaniu na kapitał obrotowy netto może wzrastać pomimo kształtowania się wskaźnika bieżącej płynności finansowej na stałym poziomie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są alternatywne instrumenty ubezpieczania ryzyka działalności przedsiębiorstw. Rozwój nowych form transferu i finansowania ryzyka nastąpił w wyniku integracji różnych segmentów rynku finansowego. Tego rodzaju instrumenty znajdują zastosowanie w podmiotach o rozbudowanych pionach finansowych, gdyż wymagają specjalistycznej wiedzy i prowadzenia wielu analiz. Szczególną formą alternatywnego ubezpieczenia ryzyka jest kapitał warunkowy, dający dostęp do dodatkowych środków w momencie wystąpienia określonego zdarzenia losowego (trigger event). (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono proces oceny zapotrzebowania na finansowe środki obrotowe w przedsiębiorstwie. Pokazano cykl kapitału obrotowego w przedsiębiorstwie. Autor przedstawił analizę produkcji, sprzedaży oraz wpływów ze sprzedaży na podstawie danych rzeczywistych z firmy Vitbis sp. z o.o.
Kapitał obrotowy stanowi w firmie bufor bezpieczeństwa, który ułatwia zachowanie płynności finansowej. Zbyt niski poziom kapitału obrotowego grozi utratą płynności finansowej, a zbyt wysoki może być przyczyną powstawania nieuzasadnionych, dodatkowych kosztów pozyskania kapitału przez przedsiębiorstwo. Aby zarządzanie kapitałem pracującym było efektywne finansowo, powinno zawsze rozpoczynać się od analizy cyklu obiegu gotówki w firmie. W artykule przedstawiono istotę kapitału pracującego oraz cyklu obiegu gotówki w przedsiębiorstwie. Ponadto scharakteryzowano czynniki, które mają zarówno korzystny, jak i niekorzystny wpływ na kapitał pracujący w firmie, również w czasie kryzysu. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano charakterystyki stosowanych strategii kapitału obrotowego oraz określono metody ich identyfikacji. Sposób identyfikacji strategii został zilustrowany na przykładzie trzech sektorów: medialnego, chemicznego i handlowego. Przedstawiono pojęcie kapitału obrotowego, opisano dwa ujęcia strategii kapitału obrotowego (ujęcie dochód – ryzyko oraz ujęcie harmonizacji) oraz zaprezentowano porównanie konserwatywnej i agresywnej strategii aktywów obrotowych.
Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy w przedsiębiorstwie określają potrzeby wynikające z działalności eksploatacyjnej, jest ono zmienne, ponieważ jest określane przez wiele czynników. W ustalaniu zapotrzebowania na kapitał obrotowy (pracujący) stosuje się dwie metody - statystyczną i szczegółową. Autorzy przedstawili obliczenia zapotrzebowania kapitału obiema metodami.
Problem utrzymania płynności finansowej w przedsiębiorstwie jest w dużej mierze zdeterminowany poziomem i strukturą kapitału obrotowego. Poza tym zarządzanie kapitałem obrotowym stało się istotnym aspektem we współczesnej gospodarce rynkowej. Autor przedstawił czynniki kształtujące płynność finansową przedsiebiorstwa. Przedstawił również wyniki finansowe oraz wielkość kapitału obrotowego netto dla wybranych działów gospodarki polskiej w latach 1999-2001. Na koniec zaprezentował relacje kapitału obrotowego do podstawowych kategorii finansowych osiąganych w wybranych branżach gospodarczych w latach 1999-2001. Relacje te, są wykorzystywane w bieżącym zarządzaniu płynnością finansową.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.