Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie bazami danych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Pierwszym krokiem we wdrażaniu modelu zarządzania danymi czy tworzeniu portalu open data jest ocena zasobów danych gromadzonych przez urząd miejski. Celem niniejszej pracy było przeprowadzenie takiej analizy w wybranych 9 polskich miastach o średniej wielkości. Na podstawie ankiety scharakteryzowano dane pod kątem następujących cech: liczba i zakres gromadzonych zasobów, jednostki odpowiedzialne, forma oraz format, miejsce przechowywania, jednostka odniesienia przestrzennego, częstotliwość aktualizacji, używane oprogramowanie. Wyniki badań wykazały, że miasta posiadają średnio około 100 różnych zestawów danych. Średnio prawie 25% danych dostarczanych jest do urzędów od innych instytucji i spółek, np. starostwa powiatowego. Dane w większości gromadzone są w wersji elektronicznej i przechowywane głównie na serwerze urzędu. Dane w formie papierowej stanowią średnio 14% wszystkich zasobów. Według klasyfikacji T. Bernersa-Lee większość danych cyfrowych gromadzona jest na drugim z pięciu możliwych poziomów otwartości (arkusze kalkulacyjne, pliki tekstowe). Dane ustrukturyzowane (min. trzeci poziom) stanowią średnio 30% spośród danych cyfrowych, natomiast dane przestrzenne stanowią średnio 12% takich danych. Najczęstszą jednostką odniesienia są punkty adresowe i działki ewidencyjne. Zaobserwowano również, że urząd miejski wykorzystuje średnio 14 różnych systemów i aplikacji wspomagających zarządzanie danymi. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano pojęcie przedsiębiorstwa powiązanego. Przedstawiono zasady zamieszczania informacji o spółkach w Krajowym Rejestrze Sądowym. Została zaprezentowana baza danych, w której spółki publikują dwa rodzaje ogłoszeń na temat składu swoich organów.
3
Content available remote Kompresja danych a ekonomiczna efektywność systemu przechowywania danych
100%
Ekonomiczna efektywność systemu przechowywania danych stanowi stosunek wartości uzyskanych korzyści do kosztów budowy i utrzymania takiego systemu. Wartość użytkowa informacji maleje wraz z wydłużaniem się czasu potrzebnego na dostęp do niej, z kolei koszt urządzeń służących do przechowywania danych wzrasta wraz z szybkością dostępu do danych, którą zapewniają. Podstawowym celem zarządzania przechowywaniem danych jest przyporządkowanie danym, z uwzględnieniem ich użytkowej wartości, najbardziej właściwej i efektywnej ekonomicznie infrastruktury informatycznej służącej do ich przechowywania. Istotnym czynnikiem zmieniają- cym relację kosztów i korzyści przechowywania danych jest kompresja danych. Jej zaimplementowanie w systemie z jednej strony obniża koszty (poprzez zmniejszenie pojemności pamięci masowej potrzebnej do przechowania danych), z drugiej obniża także wartość korzyści (przede wszystkim, obniżając szybkość dostępu do danych). W niniejszym artykule opisano wyniki badań przeprowadzonych z wykorzysta- niem szeregu najpopularniejszych obecnie algorytmów kompresji bezstratnej na systemie testowym zbudowanym z komponentów powszechnie używanych w niewielkich systemach przechowywania danych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie nowych rozwiązań oferowanych w ramach technologii siatkowej jako istotnego wzbogacenia zaplecza narzędziowego współczesnych ABD. Po krótkiej charakterystyce wybranych funkcji administratora baz danych w kolejnych częściach przedstawiono model przetwarzania siatkowego, na bazie którego wykazano postęp w realizacji funkcji monitorowania, dostrajania i zapewnienia bezpieczeństwa wypełnianych przez ABD. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem rozprawy jest opracowanie podstaw metodycznych analizy rozwoju regionalnego opartych na wykorzystaniu metod rachunku wektorowego wraz z założeniami komputerowego systemu wspomagającego proces implementacji proponowanej metody. W kontekście przedstawionych rozważań jako hipotezy badawcze przyjęto w niniejszej rozprawie trzy stwierdzenia: Dotychczas stosowane metody w analizie rozwoju regionalnego nie spełniają wymogów obiektywnej oceny regionów i mikroregionów, zarówno na potrzeby nauki jak i praktyki gospodarczej. Przedstawiony w pracy autorski system oceny rozwoju regionów, w którym wykorzystano rachunek wektorowy, pełniej opisuje jakość procesów społeczno-gospodarczych i ekologicznych na badanych obszarze, i dzięki temu może być pomocny w podejmowaniu decyzji gospodarczych i inwestycyjnych. Adaptacja siatki regularnej i nieregularnej z systemów informacji przestrzennej na potrzeby analizy korelacji przestrzennej może uzmysłowić decydentom wpływ poszczególnych grup czynników na rozwój społeczno-gospodarczy. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono proces zarządzania i analizy złożonych obiektów w hurtowniach danych. Specyfika złożonych obiektów w hurtowniach dotyczy ich struktury, pamięci, procesów przetwarzania i analizy. Autorzy artykułu zaproponowali obiektowo-zorientowany model hurtowni danych umożliwiający efektywne zarządzanie złożonymi strukturami danych i ich analizę. Zostały też zdefiniowane obiektowo zorientowane operatory OLAP działające na kostkach (ang. data cube) danych. Semantyczne walory modelu obiektowego nie tylko ułatwiają integrację danych, lecz także pozwalają lepiej zrozumieć rzeczywiste znaczenie danych.(abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili sposób wykorzystania algorytmów genetycznych do wydobycia reguł co do szans przeżycia pacjentek chorych na nowotwór szyjki macicy. Główne zadania, jakie postawili sobie realizatorzy projektu, to odkrycie nowych, nietrywialnych reguł, mówiących o szansach przeżycia pacjentek w zależności od dostępnych w bazie atrybutów.
8
84%
Organizacje chcące wykorzystać wielkie ilości różnorodnych danych stają w obliczu konieczności rozbudowy narzędzi i możliwości analitycznych. Wymagana jest wiedza z zakresu charakterystyki tego typu danych, źródeł pochodzenia, możliwości integracji i sposobów ich gromadzenia. Wykorzystanie choćby części możliwości zawartych big data może w praktyce wspomagać osoby lub komórki obejmujące stanowiska zarządzające lub decyzyjne w organizacji lub wybranym obszarze funkcjonowania. Również w zakresie zasobów osobowych organizacji pozyskane dane i informacje mogą być pozyskiwane, a następnie transformowane na wiedzę, która może wspomagać procesy kadrowe. W szczególności obszary te obejmują planowanie, dobór pracowników lub ocenę ich efektywności. Dane te mogą być zbierane z wielu kierunków, a ich gromadzenie może odbywać się przy okazji realizowania etatowych zadań. Łączenie wiedzy wewnętrznej organizacji z wiedzą zewnętrzną i prognozowanymi zmianami otoczenia organizacji może przyczynić się do właściwego przygotowania jej struktur wewnętrznych, przygotowania kadry na nadejście nowych wyzwań, zminimalizowanie strat i utrzymanie konkurencyjności. Celem artykułu jest identyfikacja możliwości praktycznego zastosowania technologii big data w wybranych obszarach działalności organizacji. W szczególności zastosowanie jej w zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz ograniczenia jaki temu towarzyszą. Zebrany materiał pozwolił odpowiedzieć na pytanie: Gdzie, kto i w jakim zakresie może wykorzystywać technologię big data w organizacji? W celu właściwego rozpoznania zagadnienia przygotowano podłoże teoretyczne poprzez studium literatury w zakresie big data. Autor wykorzystał zarówno teoretyczne, jak i empiryczne metody badawcze, a w szczególności: analizę, syntezę, dedukcję, indukcję, porównanie, uogólnienie, a także obserwację naukową z techniką obserwacji dorywczej. Dodatkowo uwagę poświęcono cechom szczególnym i ograniczeniom tej technologii. (abstrakt oryginalny)
W referacie zaprezentowano dedukcyjną bazę danych jako inteligentną bazę. Przedstawiono związki pomiędzy logiką a bazami danych jak też definicje danych oraz operowanie na danych. W końcowej części referatu przedstawiono zarys systemu dedukcyjnej bazy danych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja i charakterystyka instrumentów i narzędzi IT wykorzystywanych w zarządzaniu relacjami z klientami (CRM) oraz prezentacja wyników badań empirycznych. W szczególności w artykule przedstawiono istotę i elementy systemu zarządzania relacjami z klientami (CRM), określono jego znaczenie w funkcjonowaniu firmy i kształtowaniu relacji biznesowych z interesariuszami. Szczególnie wiele miejsca poświęcono na omówienie technologii informatycznej w rozwoju CRM. Scharakteryzowano wybrane, ważniejsze narzędzia informatyczne wspomagające CRM, takie jak podsystem zarządzania bazami danych, usługi sieci Internet, media społecznościowe (social CRM), wykorzystanie chmury obliczeniowej (cloud computing) oraz aplikacji typu ERP/MRP III, Big Data, podkreślając ich zalety, wady i zastosowania. Empiryczny fragment pracy zawiera opis, znaczenie i korzyści wykorzystania e-learningu w rozwoju systemu CRM oraz warunki jego implementacji. (abstrakt oryginalny)
W warunkach nowych technologii opracowanie oprogramowania systemu informatycznego jest jednym z końcowych etapów prac w cyklu powstawania systemu. W pracy przedstawiono sieci komputerowe jako nową jakość komunikacji. Scharakteryzowano systemy zarządzania bazami danych oraz opisano języki programowania.
12
Content available remote Zarządzanie jakością danych w systemach informatycznych przedsiębiorstwa
84%
Zarządzanie jakością danych stanowi istotne zagadnienie, które powinno być uwzględnione w strategii każdej rozwijającej się i konkurującej na rynku firmie. Należy jednak pamiętać, że zarządzanie jakością danych nie ogranicza się jedynie do korygowania błędów, które pojawiły się lokalnie w danych transakcyjnych, ale jest filozofią zarządzania, opartego na prawdziwej, kompletnej i aktualnej informacji, dostępnej w ramach całej organizacji. W celu osiągnięcia wysokiej jakości danych i czerpania z nich wymiernych korzyści biznesowych, niezbędne jest rozwijanie kultury jakości zarządzania informacją oraz wdrożenie filozofii zarządzania jakością informacji. W artykule zostały przedstawione: strategia OODA, 14 punktów jakości Deminga w odniesieniu do jakości danych oraz metodyka TIQM (ang. Total Information Quality Management). Kluczowym elementem zarządzania informacją jest proces czyszczenia danych, którego pierwszym etapem jest diagnoza stanu baz danych, czyli profilowanie danych. W artykule zaprezentowano autorski projekt narzędzia, wykonanego na zlecenie firmy SAS Institute, który automatyzuje i standaryzuje proces profilowania danych klienta, bez względu na typ bazy danych czy systemu operacyjnego. Narzędzie PROFIL stanowi cenne rozszerzenie standardowych narzędzi czyszczenia danych, podnosi efektywność procesu czyszczenia danych oraz znacząco skraca czas przygotowywania i realizacji projektu czyszczenia danych. W zamyśle stanowił rozszerzenie funkcjonalności narzędzia PowerStudio firmy DataFlux, ale z powodzeniem może być wykorzystany jako narzędzie profilowania danych w dowolnych zastosowaniach procesu zarządzania jakością danych. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono kwestii zarządzania jakością danych jako czynnika wpływającego na oszczędności lub zyski w firmach świadczących usługi finansowe. Podkreślono znaczenie jakości danych dla sukcesu wdrażania technologii informacyjnej przez banki. Przedstawiono trzy kategorie czynników mających wpływ na jakość danych: przyczyny procesowe, techniczne i związane z zaangażowaniem pracowników. Omówiono problemy z wdrażaniem, monitorowaniem, raportowaniem i czyszczeniem danych.
Przedstawione powyżej dwa podejścia nie wyczerpują zbioru możliwych technologii teleinformatycznych, wskazują jednakże na potrzebę zastosowania nowoczesnych rozwiązań, szczególnie jeżeli od jednostek samorządu terytorialnego oczekujemy efektywności i skuteczności wykonywania powierzonych zadań. Zdaniem autorów, wykorzystanie typowych dla rynku enterprise technologii informatycznych, takich jak hurtownie danych czy systemy referencyjne, może istotnie przyczynić się do poprawy niekorzystnych dla Polski statystyk. Ważnym aspektem są kryteria określające poprawność działania systemu w kontekście zarówno informacji, komunikacji, jak i kompleksowego rozwiązania. Każda z wymienionych w tabeli 2 metryk jest krytyczna. Przestój systemu i brak dostępu do zasobów zniechęcą uczestników procesu wymiany i mogą spowodować negatywny odbiór integracji rejestrów publicznych. Niniejsza praca nie wyczerpuje zagadnienia, które wymaga rozwinięcia. Na szczególną uwagę zasługuje paradygmat SOA (ang.Service Oriented Architecture), który umożliwia opisanie systemu integrującego rejestry publiczne przez pojęcie luźno ze sobą powiązanych usług. Równocześnie rozwinięte winny zostać scenariusze wymiany danych pomiędzy wybranymi podmiotami publicznymi.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule chcę się zastanowić nad jednym z "ukrytych programów" (wizualnych, ale chyba nie tylko wizualnych) baz danych, jakim są ich (potencjalnie) unieruchamiające konsekwencje. (...) Bezpośrednim tłem rozważań i opinii zamkniętych w ramy tego opracowania jest projekt "Niewidzialne miasto". Może on być postrzegany jako poligon doświadczalny, który pomógł naukowo urefleksyjnić nie tylko fenomen niezalegitymizowanych i niewspieranych systemowo praktyk miejskich, lecz także mnóstwo szans i pułapek, zysków i kosztów, nadziei i dylematów, jakie niesie z sobą praca badawcza polegająca na konstruowaniu i wykorzystywaniu (wizualnej) bazy danych. (fragment tekstu)
Wyjaśniono pojęcie 'performans' oraz omówiono różnice pomiędzy działaniami performatywnymi i preformatywnymi. Szczegółowo scharakteryzowano związek pomiędzy bazami danych a performansem. Na przykładzie bazy zdjęciowej "Niewidzialne miasto" przestawiono performatywność bazy danych, której celem jest kreowanie, a nie odtwarzanie rzeczywistości.
17
84%
We discuss an approach to fuzzy linguistic summaries of data (bases) in the sense of Yager, i.e., for instance, if we have a (large) database on employees, and we are interested in a relation between the age and qualifications, then it may be summarized by, say, "most young employees are well qualified". We present the derivation of such linguistic summaries in the context of Zadeh 's computing with words and perceptions paradigm, and consider his recent idea of a protoform to define and handle more general forms of summaries as proposed by Kacprzyk and Zadrożny. We present an implementation for a small to medium computer retailer, and show how data from the internet can qualitatively enhance the summarization results. (original abstract)
Dane są ważną częścią zasobów wiedzy w każdej organizacji. Wraz ze wzrostem ilości zasobów elektronicznych dostęp do nich oraz ich efektywne wyszukiwanie stają się coraz trudniejsze, co jest spowodowane m.in. niekompatybilnymi formatami danych, brakiem uzgodnionych schematów wymiany itd. Proponowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie idei Sieci Semantycznej, metadanych i ontologii. W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania internetowych standardów reprezentacji wiedzy, takich jak XML/RDF, do zarządzania wiedzą w firmie. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Problemy wzrostu objętości danych w Multidimensional OLAP
84%
Do przetwarzania analitycznego (OLAP) wykorzystywane są różnorodne systemy zarządzania bazami danych. W praktyce technologie analizy wielowymiarowej wspierają specjalizowane rozwiązania MOLAP, jaka również najpopularniejsze systemy zarządzania relacyjnymi bazami danych. Stosowane rozwiązania na rynku aplikacji wspomagających decyzją mają różną podatność na niekontrolowany wzrost objętości bazy będący następstwem tworzenia agregatów danych. (abstrakt oryginalny)
Autorzy omówili zagadnienie metadanych oraz standardów SCORM/LOM oraz problemy z tworzeniem metadanych. Podkreślono, iż standardy SCORM/LOM są tylko ogólnym schematem opisu zasobów edukacyjnych, w którym wiele głównych zagadnień nie jest wystarczająco i precyzyjnie określone i wymaga specyficznych dla danej społeczności dodatkowych uzgodnień.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.