Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie cenami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Temat cen drapieżnych pojawiła się w związku z prowadzeniem ostrej walki z konkurencją, jaka stosowały firmy pod koniec XIX wieku. Artykuł opisuje istotę zjawiska zwanego strategią cen drapieżnych (predatory pricing) oraz główne jego założenia.
Artykuł ma na celu przybliżenie informacji na temat strategii cenowych stosowanych przez podmioty działające na polskim rynku. W obszarze zainteresowań znalazły się takie problemy jak strategia "koszt plus", dyskryminacja cenowa, downsizing, zmowy cenowe, wojny cenowe oraz odbiór danej polityki cenowej przez nabywców. Analiza literatury i praktyki biznesowej wskazuje, że dominującym sposobem polepszania kondycji przedsiębiorstwa jest wciąż orientacja kosztowa. Przedsiębiorstwa pomijają fakt, że identyczny efekt można osiągnąć dzięki stosowaniu optymalnej strategii cenowej. Z postępowań prowadzonych w Polsce przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów można wywnioskować, że częstym sposobem "zarządzania" ceną są różnego rodzaju porozumienia cenowe, które nielegalnie ograniczają konkurencję na danych rynkach. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie złoża węgla brunatnego Głowaczów zaprezentowano zastosowanie parametrów cenowych Cj, CM i CR do rozwiązywania zadań w procesie projektowania eksploatacji. Wzory do konstruowania parametrów cenowych opracowano na bazie formuły stosowanej do rozliczeń. Mapy zmienności parametrów cenowych złoża wykonano na bazie map zmienności parametrów jakościowych, tj. wartości opałowej (Q), popielności węgla (A) oraz zawartości siarki (S). Modelowanie zmienności parametrów jakościowych wykonano metodą krigingu punktowego. Na podstawie map odchylenia standardowego krigingu przeanalizowano stopień wiarygodności uzyskanych obliczeń. Przedstawiono sposób interpretacji i zasugerowano możliwości wykorzystania map zmienności parametrów cenowych w procesie planowania zagospodarowania górniczego złóż węgla brunatnego. (abstrakt oryginalny)
Czy aktualna cena jest już na tyle wysoka, że jej dalsza podwyżka doprowadzi do masowej utraty klientów? Czy obniżka cen może spowodować wzrost wolumenu sprzedaży prowadzący do wzrostu zysku? Takie pytania często zadają sobie osoby odpowiedzialne za politykę cenową. (fragment tekstu)
Autorka przedstawiła zasady wyceny zboża oraz zaprezentowała konstrukcję cennika wzorcowego zakupu zboża. Zdaniem autorki, w interesie przedsiębiorstwa jest ustalenie poziomu cen skupu i zasad odpłatności za zboże w taki sposób, aby zapewnić przedsiębiorstwu pozyskanie wymaganej ilości zboża o odpowiedniej jakości, z możliwością wydatkowania optymalnych, w danych warunkach rynkowych, środków.
Wstęp: Psucie się jest naturalnym procesem większości produktów i nie może być ignorowane przez zarządzających produkcją. W ostatnich latach opublikowano wiele prac poświęconych różnym modelom zarządzania zapasem i produkcją, uwzględniających psucie się produktów w różnych warunkach praktycznych. Upust cenowy stosowany dla częściowo zepsutych produktów jest stosunkowo nową koncepcją, wprowadzoną w wielu rozwijanych obecnie modelach. Metody: Praca ta porusza zagadnienia związane z opracowaniem modelu dla artykułów podlegających psuciu się według modelu Weibulla. Wielkość produkcji i popytu są wielkościami stałymi, zakłada się, że koszt utrzymania jednostki towaru jest stały w czasie. Całkowicie zepsute artykuły są usuwane z zapasu, natomiast częściowo zepsute mogą być sprzedane z upustem cenowym. Nie dopuszcza się braków towarowych. Wyniki i wnioski: Został zaproponowany model zarządzania produkcją uwzględniający trójparametrowe psucie się towaru oraz możliwość upustów cenowych dla towarów częściowo zepsutych. Ustalono optymalną długość cyklu uzupełniania. Wyniki przedstawiono za pomocą przykładu. Analiza wrażliwości została przeprowadzona w celu stworzenia optymalnego rozwiązania uwzględniającego zmiany w innych parametrach. (abstrakt oryginalny)
The article discusses the subject of price analysis of sales data. This process uses a cascading pricing model/ Price Waterfall Model. It is the theoretical base for the CPQ application (Configure, Price, Quote), which is a tool supporting decision-making processes in the enterprise. CPQ uses transaction data in the (Configure) process - configures, (Price) quotes (Quote) finalizes the transaction. The process supports the mapping of transaction data into the price cascade model discussed in the article.(original abstract)
Artykuł poświęcony jest roli cen jako narzędzia zarządzania kanałami dystrybucji. W pierwszej jego części analizie poddano czynniki wpływające na poziom cen oraz scharakteryzowano alternatywne strategie cenowe realizowane przez przedsiębiorstwa. Cena, w odróżnieniu od produktu, dystrybucji i promocji, jest jedynym instrumentem marketingu mix, który bezpośrednio wpływa na przychody ze sprzedaży i zyski. Pozostałe z wymienionych narzędzi są oczywiście również bardzo ważne dla rynkowego sukcesu przedsiębiorstwa, ale generują koszty. Druga część rozważań obejmuje wyniki badań ankietowych sieci handlowych. Dowodzą one, że cena jest drugim, po jakości towarów, kryterium wyboru dostawcy. Z badań wynika również, że sieci detaliczne dyskontują swoją uprzywilejowaną pozycję w kanałach dystrybucji zarówno w relacjach z producentami, jak i hurtownikami. Zgodnie z teorią Gate Keepera pełnią one rolę strażnika decydującego o dopuszczeniu towarów do półek sklepowych. Ponadto decydują o zasadach współpracy w zakresie akceptowanych przez obie strony kontraktu rabatach cenowych: ilościowych, wartościowych, gotówkowych, sezonowych oraz opłatach promocyjnych, jakie muszą ponieść dostawcy, by ich produkty były sprzedawane w danej sieci handlowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono politykę cen transferowych w strategii przedsiębiorstwa oraz omówiono przesłanki decyzji w wyborze metod ich ustalania. Scharakteryzowano pola badawcze w problematyce cen transferowych i ich znaczenie w praktyce.
Artykuł dotyczy zagadnień związanych z cenami transferowymi. Celem opracowania jest zbadanie objawów manipulacji cenami transferowymi, przedstawienie konsekwencji oraz zdiagnozowanie źródeł takiego postępowania. W treści przybliżone są działania zmierzające do tworzenia mechanizmów służących eliminacji nadużyć podatkowych w tym zakresie. Przedstawione są także przykłady korporacji, które wykazały się świadomym transgranicznym przerzucaniem dochodów. W artykule został położony nacisk na określenie skutków i ryzyka podejmowanego przez przedsiębiorstwa w zakresie cen transferowych.(abstrakt oryginalny)
Autor wyjaśnia dlaczego w dzisiejszych czasach cena nie jest pojęciem stałym. Czasy stałej jednakowej dla wszystkich ceny odchodzą w zapomnienie. Wyjaśnia pojęcie "Dynamic Relationship Pricing".
Przedstawiono istotę cen drapieżnych i cen zaporowych. Przybliżono dyskusje toczące się wokół problemu cen drapieżnych. Omówiono uregulowania prawne oraz japońskie i amerykańskie podejście do cen drapieżnych. Zamieszczono interpretację zjawiska w modelu Tabety i Wanga.
Artykuł ma charakter badawczy. Jego celem jest zaprezentowanie wyników analizy związków zachodzących między cechami badanych przedsiębiorstw i rynku, na którym prowadzą działalność, z trzema aspektami podejmowanych przez te podmioty decyzji cenowych: przyjmowaną podstawą wyznaczania cen, wykorzystywaną podstawą różnicowania cen i realizowanym kierunkiem polityki cenowej. Analizy dokonano w oparciu o badania reprezentatywnej próby przedsiębiorstw działających na polskim rynku, w przekroju ich wielkości. Bazę danych stanowił materiał zebrany w ramach badań własnych przeprowadzonych przez Katedrę Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wyniki wskazują, iż większość cech jest istotnie powiązana z decyzjami cenowymi zarówno w grupie małych, jak i dużych firm, natomiast tylko trzy cechy są powiązane z każdym z trzech rozpatrywanych zagadnień cenowych w przypadku obydwu badanych populacji przedsiębiorstw - są to: rodzaj finalnych nabywców, zasięg prowadzonej działalności oraz sposób obsługi rynku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia problematykę cen transferowych. W pierwszej części opisano teoretyczne ich aspekty, przechodząc do metod ich szacowania i funkcji. Następnie przedstawione zostały możliwości, jakie niesie odpowiednie zastosowanie cen transferowych do zarządzania spółkami powiązanymi. Kolejna cześć artykułu przedstawia obecne trendy opisanej tematyki. Artykuł zakończono podsumowaniem. (abstrakt oryginalny)
Nie istnieje szybszy sposób na zwiększenie rentowności i zyskanie przewagi konkurencyjnej niż poprawa jakości i precyzyjności cen oraz poziomów udzielanych rabatów. Ponadto możliwości, jakie stwarza poprawa efektywności w zarządzaniu cenami, dostępne są praktycznie dla wszystkim firm, niezależnie od branży oraz specyfiki działalności. Rozpoznanie potencjału znaczącej poprawy rentowności poprzez efektywniejsze zarządzanie cenami jest krokiem we właściwym kierunku. Jednak firmy muszą zdobyć się na energiczne przeciwstawianie się powszechnym błędnym przekonaniom i opiniom, bo to one negatywnie wpływają na zyski. (fragment tekstu)
16
Content available remote Zarządzanie cenami usług bankowych
63%
Konkurencja rynkowa zmusza banki do poszukiwania źródeł wzrostu dochodu nie tylko w racjonalizacji kosztów, ale i stosowaniu aktywnych strategii cenowych. Kompleksowy proces zarządzania cenami obejmuje wyznaczenie celów strategicznych, modeli i zasad ustalania cen, wprowadzania cen na rynek oraz kontroli efektywności ich stosowania. Doświadczenia z rozwiniętych rynków finansowych pozwalają na sformułowanie racjonalnych zasad zarządzania cenami i jednocześnie wskazują na wiele błędów popełnianych w tym zakresie. Utrudnieniem dla banków w stosowaniu polityki cen jest fakt silnego wpływu czynników psychologicznych na decyzje podejmowane przez klientów. Z drugiej jednak strony stwarzają bankom możliwość stosowania wielu technik wykorzystujących behawioralne aspekty ich decyzji cenowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań dotyczących problematyki zarządzania instrumentem cenowym w przedsiębiorstwach, w zależności od zakresu ich przestrzennego rynku. Szczególną uwagę zwrócono na różnice w postrzeganiu i wykorzystywaniu ceny jako instrumentu marketingu przez przedsiębiorstwa działające na rynku międzynarodowym. Analizy dokonano w oparciu o badania próby przedsiębiorstw działających na polskim rynku (w przekroju ich wielkości) przeprowadzone przez Katedrę Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Management of Prices Based on Consumer Perception of Prize
63%
W opracowaniu przedstawiono podejście autora do zarządzania cenami w oparciu o postrzeganie przez konsumentów wygranej (nagrody). Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących percepcji przez konsumentów: a) wygranej oraz b) totalnej wartości produktów turystycznych, z uwzględnieniem różnych cech segmentów. W artykule dokonano także uzasadnienia konieczności uwzględnienia efektów cenowych w zarządzaniu cenami produktów turystycznych. W oparciu o reprezentatywne badania z wykorzystaniem kwestionariusza zostały udowodnione hipotezy: percepcja wygranej zakupu produktu turystycznego zależy od tego, jaką część stanowi cena produktu w dochodach konsumenta; różne postrzeganie cech produktu turystycznego przez segmenty prowadzi do różnych efektów cenowych; nawet w obrębie jednego segmentu wyższe cenowe podsegmenty są bardziej wrażliwe na punkty pozacenowego różnicowania (rodzaje, typy i cechy jakościowe produktu turystycznego); rodzaj efektów cenowych zależy od zrozumienia cech produktu turystycznego, a więc od rodzaju i jakości informacji o nim, co znacznie zwiększa rolę punktów komunikacyjnych zróżnicowania tego produktu. Udowodniono także, że odpowiednio rozpracowana mapa kompozycji składników wygranej dla różnych segmentów konsumentów może stać się podstawą do kształtowania struktury jakości produktu turystycznego z uwzględnieniem składników efektów cenowych. (abstrakt oryginalny)
Informacja jest niezbędna przy podejmowaniu decyzji gospodarczych, a jej brak uniemożliwia funkcjonowanie podmiotów na rynku. Celem artykułu było zwrócenie uwagi na informację, jako czynnik wspomagający zarządzanie ryzykiem w sytuacji niekorzystnej zmiany cen surowców i artykułów rolnych, na przykładzie badań przeprowadzonych w zakładach mięsnych Wielkopolski. W artykule przedstawiono wyniki składającej się z trzech pytań ankiety przeprowadzonej wśród kierowników badanych wielkopolskich zakładów mięsnych (dzielonych na małe - do 7,5 tony przerobu/tydzień, średnie - powyżej 7,5 do 20 ton przerobu/tydzień oraz duże - powyżej 20 ton przerobu/ tydzień), na temat (1) źródeł pozyskania informacji niezbędnych przy ustalaniu ceny surowca rzeźnego, (2) czynników wpływających na ustalanie ostatecznego poziomu cen wyrobów mięsnych oraz (3) stanu wiedzy na temat narzędzi zarządzania ryzykiem ceny. Okazuje się, że małe i duże zakłady mięsne pozyskują informacje o kształtowaniu się ceny surowca rzeźnego z lokalnych punktów skupu, natomiast zakłady średniej wielkości od aktualnych dostawców. Ponadto, do najważniejszych czynników wpływających na poziom cen wyrobu mięsnego w badanych zakładach, respondenci zaliczyli czynniki marketingowe (głównie negocjacje). Badania wykazały nieznajomość i brak wykorzystania instrumentów pochodnych w zarządzaniu ryzykiem cenowym. Taki stan rzeczy częściowo wynika z braku instytucji i organizacji udzielających fachowych porad nt. możliwości praktycznego ich wykorzystania w celu zabezpieczania cen zakupu surowca rzeźnego, tym samym wpływając na stabilizująco na poziom uzyskiwanych dochodów badanych zakładów mięsnych. (abstrakt oryginalny)
The patterns and relations between real estate prices and the factors which shape them can be presented, among others, in the form of traditional statistical models, as well as by means of geostatistical methods. In the case of research involving the diagnosis and prediction of transaction prices, the key role is played by the spatial aspect, hence the particular significance of geostatistical methods using spatial information. The main goal of the conducted research is to determine the probability of the occurrence of a price in a given location in space by means of geostatistical simulation - indicator kriging. Indicator kriging does not use the entirety of information included in a dataset, and can, therefore, be useful in situations when the assumptions involving the spatial stationarity of the examined phenomenon are not fulfilled by an entire dataset, but are fulfilled by a certain part of the set. The maps of the probability with which a regionalized variable (price) takes on particular values, limited by arbitrarily selected cutoff values, were prepared by means of indicator kriging. An alternative approach to the preparation of price probability maps is the determination of the spatial distribution of areas in which, with the assumed probability, the value of the price falls within the predetermined ranges. The paper presents both the essence as well as a theoretical description of the geostatistical simulation of a transaction on the real estate market, as well as the results of an experiment involving the transaction prices of real properties located in the north-western part of the city of Olsztyn. The result of the research is a set of virtual information about the places in which the transactions have occurred and about the prices of real estate, constituting a reflection of the market processes which may take place in the near future. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.