Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie ekologiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Sustainability is currently one of the major priorities of tourism all over the world. This paper deals with applying elements of green management in accommodation facilities in the city of Sofia, Bulgaria. It analyses the implementation of green management elements and the principles of sustainable development in accommodation services. It focuses on accommodation facilities and their use, and environmental measures. The primary survey was conducted from May until June 2018 and we used a questionnaire survey to obtain primary data. We used the methods of scientific work; and, i.e., the analysis method, a generalization method, mathematical, and statistical methods. A total of 96 accommodation facilities participated in this research and they reached the best results with sorting containers, dual flush toilets, compact fluorescent lamps, and LED lamps. We state that the surveyed accommodation facilities should invest more funds in green initiatives and acquaint employees and guests with this philosophy. (original abstract)
W opracowaniu zaprezentowano system EMAS, który ma na celu poprawę jakości zarządzania środowiskowego w przemyśle krajów członkowskich Unii Europejskiej. W pracy omówiono etapy procesu przygotowawczego do wdrażania omawianego systemu.
3
Content available remote Znaczenie wiedzy w doskonaleniu proekologicznego zarządzania przedsiębiorstwem
61%
W opracowaniu zwrócono uwagę na rolę, jaką odgrywać powinna wiedza w procesie ciągłego doskonalenia przedsiębiorstwa, w którym funkcjonuje system zarządzania środowiskowego. W tym celu scharakteryzowano system zarządzania środowiskiem wg normy ISO 14001 w kontekście procesu ciągłego doskonalenia, przedstawiono bariery, trudności we wdrażaniu SZS wg normy ISO 14001 oraz ukazano zostaną relacje i powiązania występujące pomiędzy systemem zarządzania środowiskowego a systemem zarządzania wiedzą. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę operacjonalizacji ochrony środowiska w procesie zarządzania. W tekście ukazano systemowe podejście do ochrony środowiska, charakteryzując najważniejsze strategie ekologiczne w zarządzaniu, zwracając szczególną uwagę na system zarządzania środowiskowego według normy ISO 14001 oraz system EMAS. W dobie widocznej ekologizacji gospodarki przedsiębiorstwa coraz częściej podejmują dobrowolne działania proekologiczne wdrażając SZŚ. Wdrożenie i utrzymanie SZS jest niewątpliwie przedsięwzięciem kosztownym. Realizacja wytyczonych celów zawartych w polityce środowiskowej wymaga ponoszenia większych bądź mniejszych nakładów finansowych. Dzięki funkcjonującemu SZS przedsiębiorstwo uzyskuje szereg bezpośrednich i pośrednich korzyści ekonomicznych i ekologicznych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja zachowań ekologicznych pokolenia Z w Polsce. Badania zachowań ekologicznych pokolenia Z przeprowadzono techniką CAWI na próbie 260 respondentów. Za pomocą metod aglomeracyjnych z grupy Lance'a-Williamsa-Warda wyodrębniono trzy jednorodne grupy konsumentów z pokolenia Z: proekologiczną, ekologiczną i nieekologiczną. Za pomocą nieparametrycznej analizy wariancji (test Kruskala-Wallisa) oraz analizy post hoc oceniono istotność różnic wartości analizowanych zmiennych, wskazując na różnice w zachowaniach ekologicznych wyodrębnionych grup. Wyniki analizy wskazują na różnice w częstotliwości podejmowania zachowań ekologicznych w obrębie wyodrębnionych grup. (abstrakt oryginalny)
Odpowiedzialność za stan środowiska przyrodniczego i konieczność uwzględniania ekologicznych elementów otoczenia w procesach zarządzania będzie w najbliższej przyszłości odgrywać coraz ważniejszą rolę w funkcjonowaniu każdej firmy. Obserwuje się bowiem proces ekologizacji (konfrontowania z problemami ochrony środowiska) kolejnych podstawowych płaszczyzn aktywności przedsiębiorstw, takich jak badania, rozwój, produkcja czy marketing. Proces ten jest inicjowany i wzmacniany wieloma zjawiskami. Stale wzrasta rola polityki ekologicznej państwa i wykorzystywanych w jej ramach instrumentów ekonomicznych oraz rozwiązań prawno- administracyjnych. Rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa, wyrażająca się w coraz wyższym wartościowaniu środowiska wśród różnorodnych priorytetów. Oznacza to także wzrost wymagań ekologicznych zgłaszanych w stosunku do produktów oferowanych na rynku. (fragment tekstu)
7
Content available remote Aspekty środowiskowe zrównoważonego rozwoju obszarów prawnie chronionych
61%
Koncepcja zarządzania proekologicznego obszarów prawnie chronionych zakłada ciągłe stosowanie kompleksowej prewencyjnej strategii ochrony środowiska ograniczającej produkcję i jej wytwory. Współcześnie zarządzanie i gospodarowanie w zgodzie ze środowiskiem jest wymogiem koniecznym we wszystkich sferach życia. Szczególne znaczenie ma to w przypadku takich obszarów, jak Narwiański Park Narodowy. W artykule przedstawiono aspekty ekologiczne zrównoważonego rozwoju Narwiańskiego Parku Narodowego. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Świadomość i wiedza ekologiczna młodych pracowników - wyniki badań własnych
61%
W obliczu rosnących zagrożeń ekologicznych ochrona środowiska stała się ważnym elementem funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw. Nie da się ukryć, iż prowadzenie działalności gospodarczej w znacznej mierze wpływa na stan i jakość środowiska naturalnego. Z tego też względu przedsiębiorstwa powinny podejmować z jednej strony działania mające na celu zabezpieczenie środowiska przed ryzykiem popełnienia następnych błędów względem środowiska, z drugiej zaś winny podejmować działania mające na celu kształtowanie świadomości ekologicznej wśród pracowników. To właśnie dzięki wiedzy, zaangażowaniu i poziomowi świadomości ekologicznej pracowników przedsiębiorstwa mogą tworzyć strategie biznesowe oparte na czynniku ekologicznym, upatrując w nim źródło przewagi konkurencyjnej. W takim odniesieniu w opracowaniu podjęto rozważania odnoszące się do teoretycznych podstaw świadomości i wiedzy ekologicznej wśród pracowników, a następnie zaprezentowano wyniki badań sondażowych przeprowadzonych wśród młodych pracowników w sektorze bankowym dotyczących tej problematyki. Podsumowując prezentowane badanie, należy stwierdzić, że ograniczona próba diagnozy zjawiska pokazuje olbrzymie obszary zaniedbania w tym zakresie oraz braku świadomości i wiedzy proekologicznej, nie tyle wśród młodych pracowników, stanowiących przyszłość firmy, ile w gronie osób zarządzających nią.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ekologiczny wymiar społecznej odpowiedzialności małego przedsiębiorstwa
61%
Artykuł koncentruje się na zaprezentowaniu istoty ekologicznego wymiaru odpowiedzialności społecznej małego przedsiębiorstwa poprzez określenie roli tej grupy przedsiębiorstw w realizacji idei społecznej odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ponadto prezentuje wytyczne dla zarządzania społeczną odpowiedzialnością w małym przedsiębiorstwie z uwzględnieniem aspektów środowiskowych. Rozważania mają charakter teoretyczno- empiryczny. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym niniejszego artykułu jest omówienie barier i trudności występujących podczas wdrażania i funkcjonowania Europejskiego Systemu Ekozarządzania i Audytu (EMAS) w przedsiębiorstwach branży piwowarskiej w Niemczech. W artykule została podjęta również próba klasyfikacji występujących barier. Cel główny został zrealizowany na podstawie analizy danych pierwotnych pochodzących z badań ankietowych, przepro-wadzonych w przedsiębiorstwach branży piwowarskiej w Niemczech oraz analizy publikowanych przez nie deklaracji środowiskowych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w trakcie wdrażania i utrzymywania EMAS występują bariery o charakterze technologicznym, finansowym i organizacyjnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano problematykę zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwach. Na podstawie studium literatury przedmiotu oraz eksploracyjnych badań empirycznych, przeprowadzonych w przedsiębiorstwach województwa śląskiego określono atrybuty i wymiary oceny proaktywności w zarządzaniu środowiskowym. Ponadto, zaprezentowano istniejące poglądy oraz wyniki badań wpływu proaktywnego podejścia do zarządzania środowiskowego na funkcjonowanie i osiągnięcia biznesowe przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zarządzanie proekologiczne truciznami występującymi w środowisku naturalnym
61%
W pracy przedstawiono zagadnienia dotyczące zarządzania proekologicznego truciznami występującymi w środowisku naturalnym i powodującymi jego degradację. Uwzględniono także główne źródła emisji zanieczyszczeń oraz zagrożeń ekologicznych. Biorąc pod uwagę fakt, że człowiek egzystuje w środowisku naturalnym, uwzględniono oddziaływanie wybranych trucizn na organizm człowieka. Pomimo znacznej świadomości i edukacji ekologicznej społeczeństwa, do środowiska nadal trafiają substancje, przedmioty, trucizny, które powodują jego degradację. Wprowadzenie odpowiednich dyrektyw przez Unię Europejską i zarządzeń Ministra Środowiska pozytywnie wpływa na jakość środowiska, w którym żyjemy. Jednak fakt istnienia zagrożeń ekologicznych jest nadal niepodważalny. Korzystając z dóbr środowiska należy koniecznie pamiętać o zasadach zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Od jakości ekologicznej do odpowiedzialności biznesu
61%
Zaprezentowano rozwój pojęcia jakości ekologicznej poczynając od ogólnego pojęcia jakości do miejsca jakości ekologicznej w koncepcji TQEM (Total Quality Environmental Management). Zwrócono uwagę, że jakość ekologiczna stanowi ważny przejaw kompetencji ekologicznych przedsiębiorstwa. Kompetencje ekologiczne, w wymiarze strategicznym są podstawą do konkurowania, wykorzystując współczesne poglądy na budowę przewagi konkurencyjnej opartej o odpowiedzialność społeczną podmiotów gospodarczych oraz zdolności organizacji do tworzenia powiązań sieciowych. Powiązania sieciowe, budowane z uwzględnieniem koncepcji CSR (Corporate Social Responsibility -społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa, biznesu), mogą wykorzystywać kompetencje sustainability, oparte o równoczesne wykorzystanie kompetencji ekonomicznych, społecznych i ekologicznych. W ten sposób jakość ekologiczna stanowi komponent kompetencji sustainability, będących podstawą odpowiedzialnego rozwoju firm oraz budowy odpowiedzialnych modeli biznesu. Modele te mogą wykorzystywać nowe podejście do efektywności, rozpatrując ją nie tylko w kategoriach ekonomicznych ale także społecznych i ekologicznych. Odpowiedzialne działania podmiotów gospodarczych prowadzą także do podniesienia jakości życia. Odpowiedzialny rozwój tych podmiotów wymaga jednak podejmowania decyzji odpowiedzialnych, uwzględniających również aspekty społeczne i ekologiczne. (abstrakt oryginalny)
Stabilny rozwój jako nowy kierunek ekonomicznego rozwoju w szczególności zmusza wszystkie subiekty do działania odpowiedniego do możliwości przyrody. Także sektor bankowy powinien zaadaptować się do takich zmian, chociaż na ogół uważany jest on za sektor "czysty". W sytuacji kryzysowej banki nastawione są na obniżenie nakładów i przyciągnięcie kapitału. Obecnie w Polsce intensywnie realizowane są przedsięwzięcia finansowane w znacznym stopniu ze środków UE, co powoduje zwiększone zapotrzebowanie na kapitał. Działania ukierunkowane na przyciągnięcie kapitału mogą się więc zintensyfikować. Istotnym czynnikiem wpływającym na te tendencje może być ustawodawstwo dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Celem artykułu jest przedstawienie zmodyfikowanych w zakresie ekologii kredytowych i depozytowych produktów, a także określenie ich szans na polskim rynku. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano pozytywne strony koncepcji zrównoważonego rozwoju. Przedstawiono miejsce zarządzania środowiskowego w strategii przedsiębiorstwa. Dokonano analizy realizacji podstawowych funkcji w przedsiębiorstwie w aspekcie uwarunkowań ekologicznych.
W przedstawionym artykule została przybliżona teoria zrównoważonego rozwoju, definicję odpadów oraz możliwe rozwiązanie dotyczące gospodarowania odpadami, jakim są internetowe giełdy odpadów, działajace na polskim rynku. Uwagę też poświęcono krótkiemu opisowi wybranych giełd, a także korzyści wynikających z uczestnictwa przedsiębiorstw w giełdach odpadów. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wybrane zagadnienia związane z funkcjonującym w Unii Europejskiej system ekozarządzania i auditu EMAS, opartym o wymagania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 1221/2009. Zwrócono uwagę na sposób jego działania w Polsce w ramach prawnie wyznaczonych w tym celu organów administracji państwowej. Podkreślono znaczenie EMAS jako wiarygodnego systemu, dającego instytucjom i przedsiębiorcom ukierunkowanie na osiąganie celów prośrodowiskowych. (abstrakt oryginalny)
Autor zaprezentował reguły dotyczące lokalnego rozwoju terytorialnego, uwzględniającego aspekty ekologiczne. Zdaniem autora, prace dotyczące tego rozwoju powinny uwzględniać możliwości finansowe i jakość naturalnych zasobów regionu. Polityka regionalna jest podstawą zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, rozumianego jako ekorozwój, który jest programem ekonomicznej, socjalnej i technicznej rekonstrukcji prowadzonej w celu zachowania zasobów naturalnych. Samorząd lokalny powinien uwzględniać nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne aspekty w zarządzaniu gminą oraz kształtowaniu jej charakteru i wizerunku.
Z istoty polskiej polityki ekologicznej wynika, że powierzchnię ziemi można wykorzystywać jedynie zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego i ochrony środowiska. Oznacza to, że powierzchnia ziemi podlega ochronie polegającej na zapobieganiu i przeciwdziałaniu jej niekorzystnym zmianom, a w razie uszkodzenia lub zniszczenia - na przywróceniu do właściwego stanu, a także jej racjonalnego, czyli oszczędnego i wydajnego użytkowania. Dyrektywy te znajdują swój pełny wyraz w II Polityce ekologicznej państwa. Dokument ten w ramach ogólnych celów krótkookresowych wskazuje, że powinno nastąpić zmniejszenie negatywnego oddziaływania na zdrowie i środowisko tak zwanych "gorących punktów". Wśród celów długookresowych realizujących w pełni zasadę zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju przyjmuje się realizację maksymalnie możliwej odbudowy zniszczeń zaistniałych w środowisku przyrodniczym i stworzenie systemu zabezpieczającego przed ich ponownym powstawaniem.(fragment tekstu)
W artykule zaproponowano metodę analizy zagospodarowania przestrzennego obszarów położonych w granicach korytarzy ekologicznych na potrzeby oceny ich funkcjonowania w systemie przyrodniczym gminy. Metodę zastosowano na przykładzie korytarza ekologicznego położonego w centralnej części gminy Góra Kalwaria, łączącego kompleksy Lasów Chojnowskich z Doliną Wisły. Przeanalizowano możliwość zapewnienia łączności przyrodniczej na tym obszarze w świetle istniejącego oraz planowanego zagospodarowania przestrzennego gminy. W przebiegu analizowanego korytarza wskazano kilku fragmentów, w których ciągłość przyrodnicza jest zagrożona pod wpływem presji zabudowy oraz istniejących lub planowanych barier komunikacyjnych. Wyniki oceny mogą być podstawą do weryfikacji polityki przestrzennej gminy w zakresie wyznaczania granic systemu przyrodniczego oraz szerszej dyskusji nt. formalnych oraz praktycznych problemów związanych z utrzymaniem korytarzy ekologicznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.