Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie gospodarką
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W odniesieniu do polityki kadrowej wzmiankowane informacje mogą być rozpatrywane wieloaspektowo. W artykule uwzględniono m.in. aspekt przeobrażeń struktury społecznej oraz skutków dyrektywnego zarządzania kadrą kierowniczą. (fragment tekstu)
2
Content available remote Zasady zarządzania Internetem. Wzrost gospodarczy i innowacje w Azji
100%
Upowszechnienie się Internetu przyczyniło się do istotnego wzrostu znaczenia wiedzy w procesie gospodarowania. Od początku Internetem zarządzano zgodnie z liberalnymi założeniami, bazującymi na auto-regulacji, co nie odpowiadało części państw azjatyckich, niechętnych koncepcji społeczeństwa obywatelskiego. Pewne elementy oryginalnej architektury internetowej z przyczyn technicznych niebawem ulegną wyczerpaniu, co czyni koniecznym osiągnięcie globalnego porozumienia w sprawie jego dalszych losów. Zarządzanie siecią pozostanie zdecentralizowane, a gospodarcza jej doniosłość jest zbyt wielka, aby dobrowolnie zdecydować się na samowykluczenie z procesów decyzyjnych. Albo zatem państwa azjatyckie zrozumieją, że jedynym sposobem uczestniczenia w zarządzaniu Internetem jest zezwolenie na swobodę internetową, co umożliwi pośrednie oddziaływanie na zakres prowadzonych rozmów, albo też zostaną zmuszone do akceptacji rozwiązań wypracowanych w państwach, których gospodarcze znaczenie pod innymi względami istotnie w ostatnich latach zmalało.(abstrakt oryginalny)
The paper studies the reform package proposed by the European Commission on 6 December 2017. First, institutional and economic implications of the reform proposal are analysed. The paper finds that some proposals are beyond the present Treaty provisions. For instance, the proposal of a fiscal capacity does not tackle the economic root causes without a supranational transfer mechanism. In fact, the proposed budget neutrality over the medium-term is unfeasible due to cross-country heterogeneity in the Eurozone. At the end, the paper develops policy conclusions. (original abstract)
4
Content available remote Kontrowersje wokół reindustrializacji gospodarki
100%
Osłabienie gospodarcze, z którym nadal boryka się światowa gospodarka, skłania do zwrócenia uwagi na rolę przemysłu w procesie tworzenia dochodu narodowego. Zdaniem autorów przeprowadzenie procesu reindustrializacji jest niezbędne i pozwoli na przywrócenie zachwianej w ostatnich dekadach równowagi pomiędzy usługami, szczególnie finansowymi a produkcją przemysłową oraz zapewni trwały wzrost gospodarczy. Podjęte niedawno w Polsce programy rozwojowe zakładają jednak nadmierną centralizację w systemie zarządzania gospodarką, co spowodować może spadek efektywności realizowanych przedsięwzięć.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych mechanizmów zarządzania gospodarką w Unii Europejskiej (UE), jak również prześledzenie głównych tendencji w tym zakresie dokonujących się pod wpływem kryzysu gospodarczego (2008-2010). W szczególności skupiono się na kwestii skuteczności zarządzania w UE. Ponadto przedstawiono skutki inicjowanych zmian dla krajów peryferyjnych, które znajdują się w środkowo-wschodniej części kontynentu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych mechanizmów zarządzania gospodarką w Unii Europejskiej (UE), jak również prześledzenie głównych tendencji w tym zakresie dokonujących się pod wpływem kryzysu gospodarczego (2008-2010). W szczególności skupiono się na kwestii skuteczności zarządzania w UE. Ponadto przedstawiono skutki inicjowanych zmian dla krajów peryferyjnych, które znajdują się w środkowo-wschodniej części kontynentu. (abstrakt oryginalny)
8
75%
Zbadano zgodność wskaźników sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa ze współczesnymi potrzebami informacyjnymi instytucji, które zarządzają gospodarką i ją regulują, przedstawicielami rynkowymi oraz zewnętrznymi użytkownikami. Analizie poddano adekwatność charakterystycznych cech pozycji finansowej i ekonomicznej podmiotu gospodarki rynkowej za pomocą wskaźników sprawozdań publicznych według metodologii rachunkowości. Ukazano konceptualny kierunek sprawozdań finansowych według wielowektorowych potrzeb informacyjnych różnych użytkowników, a także wpływ globalnych struktur korporacyjnych na procesy standaryzacyjne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę kondycji ekonomicznej państw Unii Europejskiej w świetle zmian instytucjonalnych, jakie podjęte zostały na forum Unii w następstwie ostatniego kryzysu gospodarczego. Ich istotą stało się stworzenie ram umożliwiających antycypowanie zdarzeń niekorzystnych dla gospodarki, systemu ich monitorowania oraz skutecznego zapobiegania ponownemu wystąpieniu zjawisk kryzysowych na tak szeroką skalę. Celem artykułu jest analiza i próba oceny aktualnej kondycji gospodarczej państw UE na podstawie danych odzwierciedlających stan finansów publicznych, sytuację na europejskim rynku pracy oraz poziom PKB. Skuteczność nowych rozwiązań w kontekście poprawy kondycji ekonomicznej państw członkowskich UE wymaga ujednolicenia i wewnętrznej spójności wdrażanych reguł na poziomie całej Unii. Realizacji celu posłużą analiza opisowa, analiza danych statystycznych oraz analiza porównawcza.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Subwencje jako instrument zarządzania w gospodarce Republiki Federalnej Niemiec
75%
Gospodarka Polski charakteryzująca się występowaniem wielu negatywnych, kryzysowych zjawisk wymaga radykalnej naprawy. Celowi temu służy m. in. reforma gospodarcza, której podstawowymi cechami są: samorządność, samodzielność i samofinansowanie. Nie do pogodzenia z zasadą samofinansowania jest jednak coraz bardziej rozbudowywany system dotacji. Niekorzystny wpływ dotacji na gospodarkę przejawia się w braku bodźców do efektywnego gospodarowania, w zniekształceniu rachunku kosztów w gospodarce i obciążaniu przedsiębiorstw rentownych na rzecz przedsiębiorstw dotowanych. Negatywne cechy dotacji są argumentem przemawiającym za ich ograniczeniem, a co najmniej za odejściem w dotowaniu przedsiębiorstw od zasady automatyzmu i przejściem do systemu "dotacji sparametryzowanych". W tym kontekście warto poznać funkcjonowanie systemu dotacji (subwencji) w gospodarce RFN. W krajach kapitalistycznych subwencje stanowią bowiem istotny instrument zarządzania gospodarką przez państwo.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest wskazanie na konieczność teoretycznego ujęcia demokracji, zawierającej dwa poziomy wyrażania wolności człowieka - poziom jednostkowy i wspólnotowy. Teoria demokracji ma istotne znaczenie dla kształtowania relacji społeczno- -ekonomicznych. Obecnie relacje ekonomiczne są dominujące w określaniu kształtu demokracji. Za ich siłą stoją założenia gospodarki neoliberalnej. W kontekście takiego podejścia obserwowane są urynkowione aspekty stosowanej demokracji, wywołujące głębokie zniekształcenia w praktycznych procedurach demokracji. Tematyka została opracowana w trzech punktach prezentujących kolejno: krytykę demokracji posadowionej w systemie gospodarki neoliberalnej, problematykę społeczeństwa obywatelskiego (SO) i kierunki doskonalenia demokracji zapewniającej funkcjonowanie tego społeczeństwa.(abstrakt oryginalny)
Powierzenie zarządzania gospodarką narodową administracji państwowej w istotny sposób rzutowało na organizację i formy tradycyjnego układu organów administracji. Objęła ona zarówno strukturę Rady Ministrów, jak i poszczególne resorty oraz urzędy centralne. Nie pozostawało to również bez wpływu na organizację i funkcjonowanie administracji terenowej. Co więcej, system administracji rozszerzał się obejmując swym zasięgiem działania podmiotów nie stanowiących klasycznej administracji (np. jednostek nadrzędnych przedsiębiorstw państwowych i spółdzielni). W rezultacie ukształtował się specyficzny układ państwowych organów zarządzania, oparty na administracji państwowej i organizacjach politycznych. Była to struktura rozległa, skonstruowana w zasadzie hierarchicznie, co bardzo utrudniało przeprowadzenie racjonalnego podziału funkcji zarządzania. Do podstawowych wad tej organizacji należały: rozrost aparatu zarządzania, dublowanie się kompetencji, tendencja do operatywnego zarządzania, nasilenie działań władczych, rozrost tzw. prawa powielaczowego (Rady Ministrów i poszczególnych ministrów), brak koordynacji w zarządzaniu, szerokie (faktyczne lub prawne) ograniczenia samodzielności gospodarczej jednostek gospodarczych itd. Przyjęty system zarządzania gospodarką nie sprzyjał efektywnemu gospodarowaniu, wywołując mniejsze lub większe niezadowolenie społeczne. Pomimo podejmowania pewnych prób modyfikacji i reform stan ten nie ulegał zasadniczym zmianom. Nasilała się krytyka rządu, uznanego odpowiedzialnym za funkcjonowanie systemu zarządzania gospodarką narodową. Konieczne stały się reformy o znacznie poważniejszym zakresie, obejmującym zarówno zagadnienia ustrojowe, jak i gospodarcze. (fragment tekstu)
The main purpose of the article is to try to substantiate the advisability of classification of benefits according to the criterion of factors of the location of their production and to develop a matrix for such a classification. Morphological analysis is used as the main study method. The existence of four groups and a number of subgroups of benefits is established, in the location of production of which one pair of factors dominates: from the "production of benefits" side and from the "place" side. The basics of the classification of benefits are developed, the location of production of which should take into account several pairs of factors. The result is a matrix for performing the classification of benefits by factors of the location of production, the filling of which will improve the quality and speed up decisionmaking on the choice of optimal places for the production of benefits. This study, in addition to being important for the theory of benefits and the theory of the spatial organization of the economy, has significant practical and social consequences, since it makes an important step in improving the justification for the location of production of benefits. (original abstract)
Po 1918 roku, w odrodzonym już państwie polskim, na skrajnym skrzydle "rewolucyjnego" odłamu ruchu robotniczego znajdowali się polscy komuniści skupieni w Komunistycznej Partii Polskiej (KPP). Natomiast postawę umiarkowaną reprezentowali socjaliści przynależni do PPS-u (identyfikowali się oni z zachodnioeuropejską taktyką partii socjalistycznych). Socjaliści pozostali wierni nie tylko swemu "staremu" oglądowi rzeczywistości, ale także taktyce działania. W dalszym ciągu byli przeciwni rewolucji i dyktaturze proletariatu (w walce o demokratyzację ustroju społeczno-politycznego opowiadali się za sojuszem proletariatu z chłopstwem i inteligencją). Dlatego też przystąpili do tworzenia długofalowego programu przemian społeczno-ekonomicznych, których ukoronowaniem miał byś ustrój socjalistyczny. (fragment tekstu)
15
Content available remote Analiza modelu zarządzana systemu gospodarki wodno-kanalizacyjnej w łodzi
75%
Celem artykułu jest analiza i ocena modelu zarządzania systemu gospodarki wodno-kanalizacyjnej w Łodzi. Ze względu na kompleksowość tego zagadnienia, autor skupił swoją uwagę jedynie na wybranych aspektach. W rozdziale drugim została przedstawiona specyfika warunków funkcjonowania przedsiębiorstw komunalnych w tym obszarze usług. Opisane zagadnienie ma znaczenie dla analizy możliwości dokonywania wyboru form modeli zarządzania. Jak zostało bowiem pokazane przedsiębiorstwa te stanowią klasyczne naturalne monopole. Czynnik ten wynika przede wszystkim z kosztów i unikalności infrastruktury. Specyfika usług wodno-kanalizacyjnych sprawia, że budowanie konkurencji w tych usługach jest utrudnione i ogranicza, bądź wyklucza model współpracy z sektorem prywatnym. W rozdziale trzecim zostały przedstawione rodzaje modeli zarządzania w gospodarce komunalnej, niezbędne do dalszych rozważań. Rozdział czwarty oraz piąty stanowi analizę empiryczną, przeprowadzoną w oparciu o dostępną dokumentację finansowo-ekonomiczną w postaci: sprawozdań z działalności zarządu podmiotów, audytu organizacyjno-prawnego, analizy prawnoekonomicznej przygotowanej na zlecenie Miasta Łodzi, Uchwały o planie gospodarczym. Przedstawiona analiza istniejącego systemu gospodarki wodno-ściekowej wskazuje na uporządkowanie ról i zadań poszczególnych organów systemu. Nacisk położony został na jednoznaczne rozdzielenie funkcji właścicielskiej, od funkcji zarządczo-eksploatacyjnej (operatorskiej). Trzyfazowy układ systemu gospodarki - wodnokanalizacyjnej (właściciel - dzierżawca - operatorzy) pozwala efektywnie realizować zadania własne Miasta Łódź. Model właścicielski i funkcjonalny zaopatrzenia w wodę wybrany przez Miasto, zakłada także konkurencyjność oraz stosowanie innych powszechnie przyjętych standardów rynkowych. (abstrakt oryginalny)
Cechami charakterystycznymi nowego systemu gospodarowania w ZSRR, wg autora, są różnorodność typów własności, utrzymywanie systemu gwarancji socjalnych, łączenie planu i rynku jako regulatorów zorientowanej socjalnie gospodarki rynkowej. Autor okгesla granice kompetencji сentrum w nowych warunkach, wyznacza nowe funkcja centrum, do których zalicza: długookresową strategię rozwoju kraju, najważniejsze proporcje ogólnogospodarcze, określenie priorytetowych kierunków rozwoju gospodarczego, formułowanie "reguł gry" dla samodzielnych i samofinansujących się przedsiębiorstw funkcjonujących w warunkach gospodarki rynkowej. Omówiono zmianę roli planu i miejsca planowania państwowego w nowych warunkach, rozszerzenie zakresu instrumentów planowego kierowania gospodarką. Główny problem to osiągniecie zgodności współdziałania różnorodnych instrumentów państwowego kierowania gospodarką, likwidacja różnokierunkowości w oddziaływaniu na podmioty gospodarcze. Przeanalizowano problemy związane z klarowania gospodarką w trudnym okresie przechodzenia do gospodarki rynkowej, takie jak: zagadnienia zachowania zamówień państwowych oraz normatywów roli podatków w kierowaniu gospodarką, kierunki zmiany systemu cen. Zasadniczy wniosek autora - postuluje on stopniowe, etapowe przechodzenia od gospodarki planowanej centralnie do rynkowej. Przejście to powinno być takie, aby nie powodowało zaburzeń społecznych w państwie. Podstawowe miejsce w tych przemianach, jego zdaniem, zajmować powinna przebudowa systemu pieniężno-kredytowego państwa. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja semestru europejskiego jako jednego z kluczowych elementów zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej oraz wskazanie wad i zalet funkcjonowania tego procesu. Osiągnięciu niniejszego celu służyć ma przyjęta konstrukcja - w pierwszej części obejmująca krótkie omówienie genezy, istoty oraz przebiegu semestru europejskiego, w drugiej natomiast przedstawienie zarówno pozytywnych aspektów funkcjonowania semestru europejskiego, jak i jego mankamentów. Do zrealizowania celu niniejszego artykułu jako metodę badawczą wybrano analizę opisową poprzedzoną przeglądem literatury krajowej i zagranicznej oraz analizą dokumentów unijnych. (fragment tekstu)
Jedną z form współpracy przedsiębiorstw o dużym stopniu zależności prawnej i ekonomicznej podmiotów jest kooperacja. Kształt związków kooperacyjnych zależy od stopnia centralizacji systemu gospodarczego oraz od typu rynku, jaki charakteryzuje daną gospodarkę. System scentralizowany cechuje się min. przewagą więzi pionowych o charakterze nakazowym, obligatoryjną działalnością ogniw pośrednich oraz znacznym ograniczeniem samodzielności przedsiębiorstw, w tym np. w zakresie powiązań materiałowych z otoczeniem. W takich warunkach nabywca , aby pozyskać niezbędne zasilenia materiałowe nie kontaktuje się bezpośrednio z potencjalnymi dostawcami, lecz z pośrednikiem, który koncentruje informacje o możliwych dostawach.(fragment tekstu)
Referat poświęcony jednej z istotnych metod zarządzania gospodarką narodową, jaką jest koordynacja terenowa. Omówiono czynniki, które powinny zabezpieczać prawidłowy rozwój procesów decentralizacji planowania i zarządzania w gospodarce planowej
W artykule omówiono zagadnienia związane z ewentualnymi skutkami niedawnej wojny w Iraku (Operacja "Iracka Wolność") na teorię i praktykę zarządzania w gospodarce i administracji. Wykazano, że nasilić powinny się tendencje budowy struktur adaptacyjnych - zdecentralizowanych układów działających w oparciu o powiązania sieciowe. Pewne znaczenie może też mieć zastosowanie strategii EBO - operacji o założonych skutkach, precyzyjnie zaplanowanych i wykonanych działań o wąskim zakresie przyczyniających się do osiągnięcia celów strategicznych.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.