Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie instytucjami usługowymi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Omówiono przesłanki sprawnego zarządzania usługami publicznymi w jednostkach samorządu terytorialnego w świetle zasad teorii organizacji i zarządzania oraz rolę przedsiębiorczości i profesjonalizmu w zarządzaniu tymi usługami.
2
Content available remote Quasi adaptatywne zarządzanie teatrem
75%
W pracy przedstawiono model zarządzania quasi adaptatywnego teatrem. Pokazano zastosowanie podejścia scrum w strukturze organizacji oraz procesie tworzenia widowiska. Omówiono dwutorowość planowania strategicznego oraz adaptatywnego dopasowania wersji finalnej. Wprowadzono pojęcie standardowego widza, umożliwiające kwantyfikację aksjologiczną. Wskazano zalety zarządzania adaptatywnego jako najbardziej elastycznego oraz dopasowanego do typu organizacji. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest zaakcentowanie potrzeby zwrócenia szczególnej uwagi na istotność spójności wiedzy w obszarze finansowym i medycznym publicznego podmiotu świadczącego usługi lecznicze (szpitala specjalistycznego). W ramach analizy powyższego obszaru problematycznego (na przykładzie onkologicznego szpitala specjalistycznego), podjęta została próba eksplikacji zjawiska koherentności wiedzy w placówce medycznej. W rozważań uwzględniono również wskazanie czynników, sprzyjających implementowaniu podejścia spójności wiedzy. Istotną częścią pracy jest szczegółowa retrospekcja barier, które w obszarze zarządzania jednostką medyczną wpływać mogą na brak koherentności wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Omówiono marketyzację usług publicznych, która polega na realizacji mieszanych strategii, wykorzystujących co najmniej jedną cechę mechanizmu rynkowego. Przedstawiono charakterystykę usług publicznych, zarządzania usługami publicznymi, administracji publicznej oraz instytucji publicznych.
Scharakteryzowano pojęcie usług społecznych, oraz przedstawiono ich znaczenie w gospodarce. Omówiono podmioty świadczące te usługi. Zwrócono uwagę na potrzebę przedsiębiorczości w usługach społecznych, uzasadniono potrzebę tych działań w tej sferze organizacji oraz zaproponowano tematy do badań empirycznych.
W artykule zwrócono uwagą na konieczność wprowadzenia menedżerskiego systemu zarządzania w jednostkach służby zdrowia, oświaty i innych należących do tzw. sektora publicznego. Konieczność ta wynika z wymagań współczesnej gospodarki rynkowej i potrzeby głębokiej restrukturyzacji tych jednostek. (abstrakt oryginalny)
Rozwój usług, które współcześnie stają się siłą napędową rozwoju gospodarczego, przyczynił się do powstania nowej dyscypliny w naukach o zarządzaniu − Service Science, Management and Engineering (SSME). Jedną z jej specjalizacji jest human factors and ergonomics (HF/E), która zajmuje się relacjami pomiędzy przedsiębiorstwem a pracownikami, w celu tworzenia efektywnie działającej organizacji. Autorzy omawiają możliwości, jakie daje skoncentrowane na człowieku podejście (human-centered) do zarządzania w działalności usługowej. Podkreślają, że optymalizacja działań organizacyjnych, bazująca na human-centered design paradigm może udać się tylko wówczas, gdy obejmie każdy aspekt działalności przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem procesów i zachowań interaktywnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono pomiar jakości w transporcie miejskim, wykorzystując do oceny jakości tzw. postulaty transportowe. Następnie omówiono zarządzanie poprawą jakości usług transportu miejskiego, ich ocenę za pomocą modelu EFQM, benchmarking w transporcie miejskim oraz normalizację jakości transportu. Zaprezentowano także zagadnienie gwarantowania jakości usług i propozycje rekompensat.
Przedstawiono organizację i funkcjonowanie systemu komunikacyjnego do końca lat osiemdziesiątych i po 1990 r. Omówiono także strategię integracji komunikacji zbiorowej realizowanej przez Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w Katowicach przyjętą w 2000 r.
Zdaniem autora, stosowanie benchmarkingu w zarządzaniu usługami publicznymi, zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na prostotę i stosunkowo niskie koszty zastosowania. Autor po pierwsze przedstawił istotę i przedmiot zarządzania usługami publicznymi. Następnie zaprezentował istotę i znaczenie benchmarkingu. W trzeciej części podjął próbę ustalenia zakresu wykorzystania benchmarkingu w zarządzaniu usługami publicznymi.
W artykule omówiono kierunku zmian zarządzania transportem miejskim, w oparciu o zakres konkurencji na rynku przewozów miejskich. Omówiono również zagadnienie demonopolizacji rynku usług przewozowych w miejskim transporcie zbiorowym w dużych miastach i aglomeracjach oraz integrację transportu zbiorowego w tych miastach. Wnioski w artykule oparto na badaniach przeprowadzonych w latach 1995-1996 w ponad 100 przedsiębiorstwach.
Celem artykułu jest ukazanie sposobu postrzegania marketingu oraz wybranych kierunków jego rozwoju w instytucjach kultury. W artykule zostały zaprezentowane wybrane wyniki badania zrealizowanego w 2012 roku na ogólnopolskiej próbie instytucji kultury w Polsce. W badaniu wzięło udział 451 decydentów na różnych szczeblach zarządzania instytucjami kultury. Biorąc pod uwagę zakres badania ilościowego oraz typ respondentów i charakter ich pracy wybrano technikę wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI). Dążąc do poznania sposobu rozumienia przez decydentów w instytucjach kultury kategorii marketingu odwołano się do zaproponowanych przez G.J. Hooleya, J.E. Lyncha oraz J. Shepherd zmiennych wyjaśniających rolę marketingu w podmiotach rynku.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problemy dotyczące procesów zarządzania marketingowego w sferze usług w kontekście globalizacji gospodarki i zmiennej sytuacji rynkowej. Dodatkowo przedstawiono zagrożenia i szanse stojące przed tymi procesami. Szczególną uwagę w artykule poświęcono nowej roli usług, a dalej konieczności modyfikacji tradycyjnego podejścia do zarządzania marketingowego w przedsiębiorstwach usługowych. Zdaniem autorów zmiany powinne obejmować: realizację celów w możliwie efektywny sposób, przyswojenie kryteriów determinujących jakość usług oraz wzmocnienie roli marketingu partnerskiego.
W Polsce od około 15 lat obserwuje się intensywny rozwój wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Od około 10 lat coraz częściej obiekty te przyjmują charakter galerii handlowych - oferują różnorodność towarów, usług i funkcji, w tym funkcji rozrywkowej. Zjawisku temu towarzyszy innowacyjne podejście do marketingu tych obiektów. Coraz bardziej zwraca się w nim uwagę na zarządzanie relacjami z klientem i rozwiązania, wynikające z metodologii inżynierii wartości. Innowacyjnym narzędziem, stosowanym do budowy tych relacji, stały się eventy - specjalne wydarzenia, które mają przyciągnąć do galerii handlowej jak największą ilość klientów. Event, zaliczany do narzędzi public relations, staje się elementem z pogranicza marketingu i zarządzania operacyjnego. Definiowanie potrzeb i oczekiwań klientów i uwzględnianie ich w przygotowaniu produktu (eventu) wynika z inżynierii wartości. Wymaga to nieustannej modyfikacji działań w zakresie organizowanych imprez i szybkich rekcji. Owo nowatorskie narzędzie nie doczekało się jeszcze dokładnej analizy naukowej. Jest to zjawisko na tyle ciekawe, że z pewnością w najbliższym czasie stanie się przedmiotem badań tych, którzy dostrzegają jego innowacyjność, a zarazem trwały charakter. (abstrakt oryginalny)
Autorzy definiuja pojęcie ceny nabycia usługi komunikacyjnej jako opłata ponoszona przez pasażerów (w wąskim zakresie), natomiast w szerokim ujęciu składająsię na nia opłaty wnoszone przez pasażerów oraz dotacja budżetu gminy. W artykule przeanalizowano różne aspekty funkcji ceny nabycia usługi jako narzędzia zarządzania publicznym transportem zbiorowym.
W artykule zaprezentowano dotychczasowe kierunki zmian w sferze zarządzania publicznym transportem zbiorowym oraz, na przykładzie woj. katowickiego, przedstawiono formy i struktury zarządzania stosowane w praktyce. Formy te, to przede wszystkim związki i porozumienia komunalne w zakresie komunikacji zapewniające rozdzielenie funkcji zarządu i przewoźnika.
W artykule przedstawiono procedurę zastosowaną w Ostrowie Wielkopolskim w celu przekształcenia zakładu budżetowego MZK w spółkę gminy. Na tym tle dokonano analizy podstawowych obszarów firmy po rocznej działalności w nowej strukturze.
W artykule omówiono zagadnienia związane z zarządzaniem strategicznym przedsiębiorstwami komunikacji miejskiej. Artykuł oparty jest na przykładzie MPK w Radomiu. Szczególną uwagę zwrócono na działania pozwalające na redukcję kosztów, racjonalizację zatrudnienia i dywersyfikację rynku.
W artykule omówiono problem monopolistycznych działań przedsiębiorstw komunikacyjnych w większych aglomeracjach, czyli narzucanie gminom przyległym do gminy posiadającej przewoźnika gminnego rozkładu jazdy oraz wysokich dopłat (dotacji). Artykuł oparty jest na przykładach z terenu aglomeracji gdańskiej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.