Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie organizacją non-profit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
...celem artykułu jest przedstawienie istoty mobbingu. Z uwagi na rozległość podjętego tu problemu badawczego naszą uwagę skoncentrujemy na następujących problemach cząstkowych: charakterystyce uwarunkowań powstawania mobbingu, przedstawieniu sposobów jego przeciwdziałania oraz analizie danych dotyczących liczby skarg zgłoszonych do Okręgowych Inspektoratów w Polsce (OIP) w latach 2006-2011.(fragment tekstu)
2
Content available remote Applying Selected Models of Change Management in Non-Profit Organizations
75%
Change management is very important these days. An organization's market share and development are based on change. A company that cannot manage change will probably not survive in the market. Due to different characteristics between non-profit and for-profit management it is not recommended to directly adopt management techniques and methods to the third sector organizations. The article focuses on presenting popular change models from commercial organizations and assessing their use in non-profit organizations, and offers an explanation why they cannot be used in the original form. (original abstract)
Zarządzanie organizacją pozarządową rodzi pewne problem związane z zasobami finansowymi, ludzkimi, czy też z otoczeniem zewnętrznym. Celem niniejszego artykułu jest próba zaprezentowania tych problemów, które napotyka organizacja pozarządowa na przykładzie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Jeleniej Górze. Organizacja ta dzięki realizowaniu różnych projektów, z których część obejmuje swym zasięgiem teren całej Polski, jest w stanie pomagać osobom niepełnosprawnym i seniorom. Wśród problemów, jakie napotyka ta organizacja, można m.in. wyróżnić: problemy z pozyskaniem środków pieniężnych, zatrudnieniem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, terminowe realizowanie projektów, brak rozgraniczenia funkcji i obowiązków pomiędzy pracowników. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Specyfika zarządzania strategicznego w organizacjach non-profit
75%
Sektor organizacji non-profit był dotychczas traktowany raczej po macoszemu zarówno przez ośrodki badawcze, jak i doradców z zakresu zarządzania. Sytuacja ta powoli się zmienia, jednak w dalszym ciągu dostępna literatura dotycząca badań i specyfiki organizacji pozarządowych jest niezwykle skromna. Wiele opisywanych teorii i proponowanych narzędzi zarządzania stanowi kalkę rozwiązań biznesowych, które często nie sprawdzają się w organizacjach pozarządowych. Wydaje się, że istnieje potrzeba pogłębienia wiedzy o sektorze non-profit wśród badaczy i wypracowania specyficznych narzędzi zarządzania, diagnozy i doradztwa, które mogłyby stanowić wsparcie dla tych organizacji. Artykuł ten stanowi próbę pokazania niektórych specyficznych aspektów zarządzania strategicznego w organizacji pozarządowej. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy kwestii dojrzałości projektowej organizacji non-profit, w których działania projektowe są podstawą funkcjonowania i spełniają ważną rolę społeczną. Jest to tematyka niewystarczająco jeszcze zbadana. Zaprezentowany obszar badawczy jest interesujący dla praktyki zarządzania organizacjami non-profit, wpisuje się w strumień badań nad skutecznością realizacji projektów. Odpowiada na aktualne potrzeby zwiększania profesjonalizmu w zarządzaniu projektami w organizacjach non-profit, co przekłada się na lepsze efekty realizowanych projektów i zadowolenie beneficjentów. Zauważono, że badanie dojrzałości projektowej może stanowić ważne źródło wiedzy o organizacjach non-profit, a pozyskanie wiedzy o dojrzałości projektowej można traktować jako początek procesu doskonalenia organizacji w obszarze zarządzania projektami. Wyciągnięte wnioski bazują na wynikach badania ankietowego na próbie 93 organizacji non-profit funkcjonujących w Polsce. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Dylematy zarządzania organizacjami non profit
75%
Profesjonalne zarządzanie organizacjami non profit wykorzystuje metody i techniki pochodzące z biznesu. Sytuacja ta wynika po części z mniejszej przejrzystości finansów tych organizacji oraz zmniejszających się dotacji państwa na ich działalność, a jednocześnie rosnących potrzeb ich klientów. Przyczyną tego stanu rzeczy jest także to, że usługi społeczne w niektórych państwach, jak np. USA, ale również w Polsce są dostarczane także przez instytucje komercyjne. Konkurują one z organizacjami non profit o kontrakty. (fragment tekstu)
Koncepcja Zarządzania 3.0 opiera się na kierowaniu zespołami z wykorzystaniem metodyk zarządzania zwinnego i wywodzi się z informatyki. Była ona eksplorowana w stosunku do przedsiębiorstw (organizacji komercyjnych nastawionych na zysk). W literaturze przedmiotu brakuje badań odnoszących się do przydatności koncepcji zarządzania 3,0 do opisu funkcjonowania organizacji non profit. W artykule przedstawiono specyfikę funkcjonowania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), a na tym tle, opisano cechy, które wskazują, że analizowana organizacja non profit w małym stopniu znamiona organizacji zarządzanej zgodnie z koncepcją zarządzania 3.0. Stanowi to przesłankę do dalszych badań, podejmujących problematykę możliwości i zasadności stosowania nowoczesnych koncepcji zarządzania w stosunku do organizacji niebędących przedsiębiorstwami (organizacji non-profit, organów administracji lub ich związków). Celem pracy jest ukazanie koncepcji zarządzania 3.0, jako inspirującej poznawczo koncepcji doskonalenia zarządzania w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano działania marketingowe w organizacjach non-profit (w ujęciu 7P) oraz wskazano, które narzędzia znajdują tu szczególne zastosowanie. Rozważania egzemplifikowano opisem zastosowania kompozycji marketingowej w młodzieżowej organizacji wychowawczej - Okręgu Łódzkim Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W podsumowaniu wskazano na korzyści i utrudnienia w stosowaniu działań marketingowych w organizacjach trzeciego sektora. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Strategie zarządzania organizacjami pozarządowymi
75%
Artykuł został poświęcony rozważaniom na temat strategii zarządzania polskimi organizacjami pozarządowymi. W pierwszej części przedstawiono istotę organizacji pozarządowych. Następnie zaprezentowano czynniki determinujące wybór strategii w organizacjach pozarządowych. W kolejnych punktach skupiono się na istocie i roli strategii oraz na zagadnieniach związanych z formułowaniem i wdrażaniem strategii. Rozważania zamyka przedstawienie wyników badań własnych odnoszących się do strategii zarządzania organizacjami pozarządowymi z Polski Południowo-Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
Strategiczny wymiar zarządzania organizacjami non profit stanowi, w aspekcie ewolucyjnym, zasadniczą odmianę w sposobie postrzegania i - co z tym związane - kierowania tymi jednostkami. Przeobrażenia końca XX i początku XXI wieku wskazują na możliwości, ale i potrzebę aplikacji narzędzi zarządzania organizacjami nie ukierunkowanymi na zysk podobnych do tych wykorzystywanych w firmach. Trudności z adaptacyjnością aparatu metodologicznego wykorzystywanego powszechnie w praktyce zarządzania strategicznego a przenoszonego na grunt organizacji non profit biorą się z trudnych często do zaakceptowania i zrozumienia z jednej strony specyfiki tych organizacji, a z drugiej do traktowania ich jako w pewnym sensie gorszej kategorii tworów organizacyjnych. Lecz jak wskazują bieżące dane, sektor organizacji non profit w ostatnim okresie rozwija się niezwykle dynamicznie i sam ten fakt determinuje konieczność stosowania coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi zarządzania, które stwarzałyby podstawy do sprawnego i koherentnego z wyzwaniami współczesności zarzadzania organizacjami non profit. (fragment tekstu)
Zasadnicze różnice pomiędzy zarządzaniem organizacjami non-profit a organizacjami komercyjnymi przejawiają się w misji oraz celach strategicznych i operacyjnych działań. Organizacje non-profit wymagają większego poziomu doprecyzowania misji oraz celów organizacji w relacji do przedsiębiorstw komercyjnych. W przypadku przedsiębiorstw mamy sytuację dużo bardziej komfortową, pozwalającą . określenie mierników skuteczności ich działań, do których można zaliczyć: wielkość zysku, sprzedaży, udziały w rynku, stopę zwrotu zainwestowanego kapitału itp. Postać materialna tych mierników nie ma zastosowania w odniesieniu do organizacji non-profit, których natura działalności wyklucza ich stosowanie. Analizując proces zarządzania w przekroju klasycznych funkcji można również wskazać na cele różnic akcentujących odmienność ich realizacji w odniesieniu do organizacji non-profit. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje problemy związane z identyfikacją procesów i czynności logistycznych występujących w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Polsce. Pierwsza część artykułu zawiera istotę wsparcia logistycznego oraz opis występujących procesów czynności logistycznych. Kolejna część artykułu jest próbą zidentyfikowania procesów czynności logistycznych występujących w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Przeprowadzona analiza i ocena procesów czynności logistycznych funkcjonujących w WOPR pozwoli na sprawne i efektywne zarządzanie w organizacji.(abstrakt oryginalny)
Wybór odpowiedniego stylu kierowania ma istotne znaczenie w osiąganiu celów organizacji i w znacznym stopniu przyczynia się do jej sukcesu. Celem artykułu jest określenie dominującego typu przywództwa i stylu kierowania w jednostkach terenowych podległych Caritas Diecezji Gliwickiej. Wiążąc hierarchiczną strukturę organizacji kościelnych z przywództwem transakcyjnym i dyrektywnym stylem kierowania postawiono hipotezę o ich dominacji w jednostkach Caritas. Weryfikacji przypuszczenia dokonano na podstawie badań ankietowych. Otrzymane wyniki opracowano, opierając się na klasyfikacji i charakterystyce stylów kierowania Stefana Lachiewicza i Agnieszki Zakrzewskiej-Bielawskiej. Okazało się, że w istocie w badanych jednostkach przywództwo transakcyjne koegzystuje z przywództwem transformacyjnym, a styl dyrektywny ze stylem konsultatywnym. Świadczyć to może o zmianach zachodzących w organizacji Caritas polegających na rosnącym udziale osób świeckich w zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiamy zarys ekonomicznej interpretacji istnienia i funkcjonowania sektora nonprofit. Najbardziej popularne teorie w tym obszarze, tzw. teorie strony popytowej, tłumaczą istnienie organizacji wolontarystycznych jako odpowiedź na niezdolność rynku i państwa do zaspokojenia popytu na określone dobra. Teorie te są powszechnie krytykowane. W artykule stawiamy jednak tezę, że reinterpretacja niektórych elementów tego podejścia umożliwia analizę nowych i interesujących poznawczo aspektów funkcjonowania sfery woluntarystycznej.
15
Content available remote Uniwersytet-idea w procesie wytwarzania wartości akademickich
75%
W idei uniwersytetu Karl Jaspers stara się połączyć i uspójnić dwa światy: duchowy i fizyczny. Wydaje mi się to fundamentalnie ważne. Chcąc to zachować, swoją myśl prowadzę jednak w innym kierunku. Chcę połączyć transcendentne i pragmatyczne odniesienie uniwersytetu, ale dla mnie czynnikiem je spajającym jest proces wytwarzania wartości - egzystencjalnych i instrumentalnych. Idea uniwersytetu wyraża się - w moim ujęciu - w specyficznym dla danego uniwersytetu powiązaniu wytwarzania obu rodzajów wartości, co określa koncept uniwersytetu-idei. Tak rozumiany i tak funkcjonujący uniwersytet jest jednocześnie instytucją i organizacją, złączeniem porządków aksjonormatywnego i operacyjnego. A jego rozwój zależy od tego, czy jego społeczna czasoprzestrzeń stwarza dobre warunki dla osobowego i wspólnotowego rozwoju jego wszystkich uczestników. (abstrakt oryginalny)
W literaturze fachowej znaleźć można rezultaty badań związanych z identyfikowaniem kluczowych czynników sukcesu w organizacjach non-profit (tab.2). Podobnie jak w przypadku organizacji komercyjnych, tak i w organizacjach nie zorientowanych na zysk, można mówić o czynnikach, które mają wpływ na sukces niezależnie od tego jaki sektor analizujemy. Jednakże z punktu widzenia informacji jakie niezbędne są do przeprowadzenia strategicznej diagnozy zasobów konkretnej organizacji niezbędne staje się zdefiniowanie typowych dla sektora w którym działa KCS-ów. W prowadzonych przez autora referatu badaniach podjęto próbę ustalenia kluczowych czynników sukcesu w dwóch dziedzinach działania typowych dla organizacji non-profit tj: działalności opiekuńczej oraz pośrednictwa pracy. Badaniami objęte zostały wszystkie Zarządy Rejonowe Polskiego Czerwonego Krzyża (w przypadku działalności opiekuńczej) oraz wszystkie Powiatowe Urzędy Pracy (w przypadku pośrednictwa pracy) w Małopolsce. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest próba zarysowania uwarunkowań zarządzania organizacją pozarządową z wykorzystaniem zasad organizacji uczącej się. Organizacje pozarządowe realizują społecznie użyteczne przedsięwzięcia na coraz większą skalę. Skuteczne i efektywne funkcjonowanie wymaga od osób zarządzających stowarzyszeniami i fundacjami stosowania technik i systemów zarządzania. Podejście związane z organizacją uczącą się, biorąc pod uwagę specyfikę organizacji pozarządowych, jest bardzo adekwatne. Autorka w odniesieniu do poszczególnych obszarów organizacji uczącej się omawia istotne aspekty zarządzania organizacją pozarządową.(abstrakt oryginalny)
Celem rozważań w niniejszym opracowaniu jest przedstawienie wybranych aspektów warunkujących przebieg procesu rozwoju i związanych z tym zmian w sektorze organizacji non-profit w Polsce. Istotna w tym kontekście wydaje się z jednej strony identyfikacja zewnętrznych czynników determinujących rozwój organizacji non-profit, a z drugiej analiza wewnętrznych determinant wpływających na ten proces. (fragment tekstu)
Baza noclegowa stanowi jeden z kluczowych elementów zagospodarowania turystycznego. Poziom rozwoju, jakość czy też różnorodność jej oferty decyduje w istotny sposób o randze usług turystycznych na terenie danego kraju. Hotelarstwo jako część składowa bazy noclegowej nie jest działalnością jednorodną. Na rynku turystycznym znajduje się wiele typów hoteli: hotele kurortowe, biznesowe, miejskie oraz typu spa. Warto wspomnieć także o hotelach historycznych. Obiekty te wyróżniają się między innymi lokalizacją w zabytkowych miejscach, takich jak zamki, pałace czy też dwory, oraz wysublimowaną ofertą. Celem artykułu jest przedstawienie problematyki zarządzania hotelarstwem historycznym w Polsce na przykładzie jednej z najbardziej znanych organizacji w tym segmencie, czyli Fundacji Hotele Historyczne Polska (Heritage Hotels Poland). W artykule przedstawiono genezę hotelarstwa historycznego w Polsce i na świecie. Omówiono jego rozwój i ewolucję na przestrzeni lat. W pracy zaprezentowano również najważniejsze organizacje hotelarstwa historycznego na świecie i w Polsce. Dokonano ich charakterystyki oraz omówiono najistotniejsze cele ich działań. Szczególną uwagę w niniejszej publikacji poświęcono jednej z najmłodszych organizacji hotelarstwa historycznego w Polsce, czyli Fundacji Hotele Historyczne Polska (Heritage Hotels Poland). Omówiono okoliczności jej powołania, scharakteryzowano system wartości, jakimi kieruje się w swoich działaniach. Przedstawiono również najważniejsze korzyści wynikające z członkostwa w tej organizacji. Opisano jej najważniejsze osiągnięcia oraz konsolidację z inną organizacją hoteli historycznych. Metodą badawczą zastosowaną w artykule była krytyka piśmiennicza, wywiad telefoniczny i analiza danych wtórnych. Publikacja powstała na podstawie dostępnej literatury książkowej, danych statystycznych, netograficznych, jak również na podstawie wywiadu swobodnego. Tezą artykułu jest stwierdzenie, że Fundacja Hotele Historyczne Polska (HHP) stanowi ważny element wpływający na efektywność i sprawność zarządzania hotelarstwem historycznym w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia problematykę profesjonalizacji zarządzania organizacjami obywatelskimi w kontekście funkcji zarządzania. Realizacja poszczególnych funkcji poddana została ocenie pod względem stosowanych, nowoczesnych narzędzi i sposobów zarządzania. Wskazano na szereg aspektów profesjonalizacji zarządzania w organizacjach tworzących trzeci sektor oraz przedyskutowano skutki tego procesu dla samych organizacji jak i współpracujących z nimi wolontariuszy i publiczności. Wykazano, iż profesjonalizacja jest zjawiskiem mobilizującym organizacje obywatelskie do osiągania efektywności w działaniu i koncentracji na efektach, ale jednocześnie powodującym sprzeciwy w środowisku współpracowników i wolontariuszy, kojarzących wprowadzanie nowoczesnych metod i technik zarządzania z zatracaniem podstawowych idei trzeciego sektora. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.