Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 122

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie płynnością finansową
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest próba oceny płynności finansowej gmin wiejskich powiatu siedleckiego i wskazania możliwości takiego gospodarowania środkami pieniężnymi w gminie, aby zapewnić jej utrzymanie płynności finansowej przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Analiza płynności finansowej zostanie dokonana na podstawie sprawozdań finansowych pochodzących z gmin w latach 2005-2007.(fragment tekstu)
Zarządzanie środkami płynnymi stało się obecnie jednym z codziennych problemów przedsiębiorstwa. Wiele osób zajmujących się gospodarką finansową działa na rzecz systematycznego poszukiwania poprawy równowagi między obciążeniami finansowymi a przychodami, co pozwala uzyskać pewne dodatkowe marże dochodu. (fragment tekstu)
W referacie przedstawiono podstawowe pojęcia związane z płynnością sektora bankowego. Omówiono zasady zarządzania płynnością sektora bankowego za pomocą operacji otwartego rynku, które polegają na dostosowaniu podaży pieniądza banku centralnego na rachunkach bankowych do zgłaszanego popytu na ten pieniądz ze strony sektora bankowego. Zarządzanie to pozwala bankowi centralnemu zapobiegać niepożądanym wahaniom stóp procentowych z punktu widzenia złożonego celu inflacyjnego (BCI). Dodatkowo zaprezentowano sposób prognozowania płynności sektora bankowego prze NBP. (fragment tekstu)
4
75%
Cel - Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na efektywność zarządzania płynnością poprzez efektywne inwestowanie nadwyżek finansowych. W artykule zaprezentowano także strategię cash poolingu jako przykład nowoczesnego zarządzania finansami, pozwalającego na utrzymanie płynności i podnoszącego efektywność grup kapitałowych. Metodologia badania - Artykuł powstał w oparciu o analizę literatury oraz publikacji z internetowych stron specjalistycznych. Wynik - Efektem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na ważną kwestię efektywnego zarządzania płynnością, czyli odejście od zachowawczego trzymania bezpiecznej nadwyżki finansowej na rzecz efektywnego inwestowania nadwyżek w krótkim i dłuższym horyzoncie czasowym. Oryginalność/wartość - Podjęty temat nie ma charakteru nowości. Starano się jednak zwrócić uwagę na kwestie, które w tak popularnym temacie, jak płynność bywają pomijane. Często bowiem omawiana jest płynność, rzadziej jednak zarządzanie nią w kontekście efektywności. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione wyniki badania ankietowego w zakresie zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstw, opartego na danych sprawozdania finansowego oraz wskaźnikach i wielkościach obliczonych na jego podstawie. Charakterystyczne dla analizy płynności finansowej wskaźniki płynności, kapitał pracujący i zapotrzebowanie na kapitał pracujący cechują się niskim stopniem przydatności w zarządzaniu płynnością finansową dla badanych przedsiębiorstw. Ważniejsze dla nich są pozycje, które nie wymagają głębszych analiz, tj. środki pieniężne, zobowiązania i należności.(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest analiza sytuacji w zakresie konieczności ograniczania rosnącego ryzyka towarzyszącego transakcjom handlowym, które pogarsza płynność finansową w przedsiębiorstwach, identyfikacja oraz ustalenie jego przyczyn, a także wskazanie na istotną rolę gwarancji bankowych w zabezpieczaniu przed tym ryzykiem. Instrument ten pozwala przede wszystkim utrzymać płynność finansową podmiotom funkcjonującym w turbulentnym otoczeniu i przy rosnącym ryzyku gospodarowania. W artykule wykazano, że obecnie do tej niestabilnej sytuacji gospodarczej znacząco przyczyniają się konsekwencje pandemii COVID-19, z którymi mierzą się gospodarki w Europie i na świecie. Metodyka badań: Badania oparto na studiach literaturowych oraz analizie dostępnych raportów i publikowanych wyników badań dotyczących sytuacji przedsiębiorstw zarówno w Europie, jak i w Polsce. Wyniki badań: Uzyskane rezultaty badań potwierdziły postawioną w artykule hipotezę, według której gwarancje bankowe są istotnym instrumentem poprawiającym płynność finansową przedsiębiorstw, zwłaszcza w warunkach pandemii COVID-19. Wnioski: Wykorzystywanie gwarancji bankowych oraz specjalnych programów dotyczących wspierania działalności przedsiębiorstw jest czynnikiem ograniczającym ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, a zwłaszcza ryzyko utraty płynności finansowej. Wkład w rozwój dyscypliny: Przeprowadzone badania wpisują się w nurt powszechnych w literaturze analiz sposobów ograniczania ryzyka utraty płynności finansowej przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
W artykule przybliżono zagadnienie sekurytyzacji jako sposobu zapewniającego większą płynność aktywów bieżących. Omówiono istotę sekurytyzacji, rodzaje sekurytyzowanych aktywów, rodzaje emitowanych papierów wartościowych, proces sekurytyzacji oraz korzyści i ograniczenia sekurytyzacji.
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie istoty umowy cash poolingu oraz wynikających z niej korzyści finansowych i konsekwencji podatkowych. (fragment tekstu)
Zarządzanie ryzykiem systemu płatniczego wymaga skutecznego nadzoru. W Polsce pełniony jest on przez Narodowy Bank Polski i Komisję Nadzoru Finansowego. Stabilność finansowa kraju zależy m.in. od sprawnie i bezpiecznie wykonywanych rozliczeń pieniężnych. Systematycznie rośnie poziom obrotów w systemach płatności. Jednym z celów artykułu jest określenie, w relacji do rocznego PKB, wartości strumienia pieniądza, który w 2012 r. był przedmiotem transferu w systemach płatności uznanych w Polsce za systemowo ważne (SORBNET i ELIXIR). Analizowane są również inne systemy płatności, w tym kartowe, które z roku na rok przetwarzają coraz większą liczbę i wartość transakcji. Poruszono wątek zarządzania płynnością przez polskie banki z punktu widzenia efektywności rozrachunku w pieniądzu banku centralnego. Ryzyka występujące w systemie płatniczym są ze sobą silnie skorelowane. Ważne zarówno z punktu widzenia nadzorców, jak i samych dostawców usług płatniczych jest zwracanie uwagi na wzajemne zależności pomiędzy różnymi rodzajami ryzyka i świadome kontrolowanie ich poziomu. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym wyznacznikiem uzyskania powszechnego zaufania do banku jest wiara deponentów, że w razie potrzeby mają oni nieograniczony czasowo dostęp do swoich środków. Muszą być pewni, że lokując pieniądze w danym banku nie ponoszą żadnego ryzyka. Tak więc deponenci są równie żywotnie zainteresowani płynnością banku, jak i organy nadzoru, zarząd banku i niezależni specjaliści dokonujący analiz jego działalności. We względnie nieskomplikowanym otoczeniu bankowym, w którym banki przyjmują przede wszystkim lokaty krótkoterminowe i udzielają krótkoterminowych pożyczek i w którym w znikomym stopniu dochodzi do realokacji zasobów między bankami, płynność można dość łatwo zmierzyć za pomocą wskaźników. Jednakże poznanie płynności na bardziej rozwiniętym rynku finansowym jest o wiele trudniejsze. Ciekawą metodą mierzenia płynności jest opracowanie profilu terminów płatności kredytów przez rozpisanie głównych kategorii aktywów i pasywów w czasie, przyjmując jako podstawowy element okres pozostały do terminu ich płatności. Wymaga to zebrania znacznej ilości dodatkowych danych, lecz daje o wiele użyteczniejszą informację o profilu płynności banku również w przyszłości. Należycie opracowany profil terminów płatności jest podstawą zarządzania aktywami i pasywami, powszechnie praktykowanego w rozwiniętych systemach finansowych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest próba zdefiniowania momentu utraty przez firmę płynności finansowej oraz mierników, które pozwalają ten moment określić. Obserwacje spraw sądowych, w czasie których kwestie te były poruszane, dały podstawy do zawartych w artykule przemyśleń. (fragment tekstu)
ALM: ryzyko płynności i stopy procentowej - produkty bez terminu zapadalności. W artykule zawarto informacje na temat zmian w bankach w obszarze funkcji zarządzania ryzykiem.
W artykule przedstawiono problematykę opóźniania spłat należności handlowych w kontekście zarządzania płynnością finansową. Prowadzona analiza oparta została na badaniach własnych, które przeprowadzono w grupie małych i średnich przedsiębiorstw województwa śląskiego w latach 2005 - 2008 i uzupełniona o dostępne dane GUS z tego zakresu, z lat 2009 - 2010. Celem badań było określenie roli i znaczenia należności handlowych w kształtowaniu płynności finansowej badanych przedsiębiorstw, przez ocenę rozmiarów oraz jakości należności handlowych w powiązaniu z płynnością finansową sektora MSP. Na podstawie uzyskanych wyników badań stwierdzono przede wszystkim złą jakość należności handlowych w sektorze MSP, wynikającą z nierzetelności kontrahentów, którzy wykorzystują zaciągnięty kredyt handlowy jako źródło finansowania własnej działalności. Wzrost ryzyka obniżania jakości należności handlowych prowadzi z kolei do pogarszania płynności finansowej w tym sektorze. (abstrakt oryginalny)
Cel: W artykule podjęto problem dotyczący zarządzania płynnością finansową w kontekście upadłości przedsiębiorstw. Celem było zwrócenie uwagi na podstawowe przyczyny prowadzące do upadłości przedsiębiorstw. W artykule dokonano analizy pozycji kredytowej przedsiębiorstw i jej zmian w przedsiębiorstwach, które ogłosiły upadłość w przeszłości. Metodyka badań: Metodami badawczymi były studia literaturowe i analiza sprawozdań finansowych oraz raportów spółek, które w przeszłości ogłosiły upadłość. Wyniki badań: Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły postawioną w artykule hipotezę, że w czasie poprzedzającym moment upadłości podmiot znajduje się raczej w pozycji biorcy kredytu handlowego. Wnioski: We wnioskach wyciągniętych na podstawie badań literaturowych i empirycznych przeprowadzonych dla wybranych przedsiębiorstw wskazano, że problemy w zakresie utrzymania płynności finansowej, zobrazowane przez pozycję kredytową, należały do istotnych przyczyn ogłaszania upadłości badanych przedsiębiorstw. Wkład w rozwój dyscypliny: Przeprowadzone badania wpisują się w nurt powszechnych w literaturze analiz przyczyn zjawiska upadłości przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Determinanty płynności finansowej przedsiębiorstw w warunkach kryzysu
75%
Celem niniejszego artykułu jest analiza czynników, które determinują poziom płynności finansowej. Aby uchwycić warunki makroekonomiczne, w szczególności związane z kryzysem gospodarczym, skonstruowano model uwzględniający zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne płynności finansowej. Zidentyfikowano siłę i kierunek wpływu wybranych czynników kształtujących płynność finansową przedsiębiorstw notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wskazanie parametrów kształtujących płynność jest istotne dla podejmowania decyzji w kształtowaniu struktury kapitału obrotowego i doborze źródeł finansowania. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji pomiaru cyklu operacyjnego przedsiębiorstwa, ustalenie zniekształceń w zakresie treści i pojemności stosowanych mierników, a w konsekwencji zdefiniowanie głównych kierunków ich korekty. W pierwszej części opracowania omówiono strukturę cyklu operacyjnego przedsiębiorstwa oraz jego zastosowanie w kształtowaniu krótkoterminowej polityki finansowej. W rozdziale drugim wskazano na klasyczne mierniki rotacji oraz ich wady i zalety w pomiarze cyklu operacyjnego. Rozdział trzeci to analiza treści i pojemności stosowanych mierników oraz zdefiniowanie głównych kierunków zmian w celu zwiększenia dokładności dokonywanych obliczeń. Ostatnia część artykułu to przykład praktyczny weryfikujący zasięg zniekształceń pomiędzy wynikami klasycznych i zmodyfikowanych szacunków. (abstrakt oryginalny)
W odpowiedzi na globalny kryzys finansowy niektóre banki centralne największych gospodarek obniżyły oficjalne stopy procentowe do poziomu bliskiego zera, a kiedy tradycyjne instrumenty polityki pieniężnej przestały być skuteczne, zdecydowały się podjąć niekonwencjonalne działania, zwane polityką pompowania płynności. Celem niniejszego tekstu jest analiza podstawowych teoretycznych aspektów oraz konkretnego przypadku zastosowania takiej polityki pieniężnej. Tekst składa się z trzech zasadniczych części, w których przedstawione są: przesłanki wprowadzenia polityki pompowania płynności, kanały transmisji impulsów takiej polityki oraz doświadczenia Banku Anglii od 2007 r., tj. z okresu bezpośrednio poprzedzającego globalny kryzys finansowy i z czasu jego trwania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących znaczenia i wartości płynności finansowej dla przedsiębiorstw działających w Polsce. Badania wykazały wzrastającą świadomość znaczenia płynności jako czynnika zwiększającego bezpieczeństwo finansowe i- pośrednio- wartość przedsiębiorstwa. Potwierdzono zależność między czynnikami egzogenicznymi a wartością płynności i ryzykiem jej utraty. W okresie dekoniunktury przedsiębiorstwa wyżej wyceniają płynność i są skłonne utrzymywać ją na wyższych poziomach ("bufor płynności") pomimo związanych z tym kosztów. Sektor finansowy podejmuje starania, aby odgrywać jeszcze bardziej aktywną rolę w zarządzaniu płynnością przez przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było ustalenie determinant wpływających na płynność szybką i natychmiastową oraz poziom kapitału obrotowego w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach (msp). Aby zrealizować cel badań, postanowiono zweryfikować następującą hipotezę badawczą: w obliczu kryzysu finansowego czynnikami determinującymi poziom płynności są zmienne charakterystyczne dla teorii trade-off, hierarchii i agencji. Badaniami objęto 72 podmioty msp (panel zbilansowany 288 jednostek) w latach 2006-2009. Przeprowadzono analizy modelowe z zastosowaniem modelu panelowego o stałych efektach (fixed effects). (fragment tekstu)
W artykule opisano w jaki sposób przedsiębiorstwo powinno chronić należności podczas kryzysu. Dokonanie odpowiednich zabezpieczeń może umożliwić zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, a w konsekwencji utrzymanie miejsc pracy oraz terminowe wykonywanie zawartych kontraktów. Zaprezentowano instrumenty, które mają to zapewnić.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.