Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie regionem
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule omówiono cele, zakres przestrzenny i merytoryczny projektu oraz przedstawiono oczekiwane rezultaty (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rola ewaluacji polityki klastrowej Dla skutecznego zarządzania regionem
100%
W dzisiejszej gospodarce zdolność firm do konkurowania i utrzymywania długookresowej przewagi konkurencyjnej zależy w znaczącym stopniu od umiejętności skutecznego kreowania wiedzy i innowacji. W sytuacji rosnącej konkurencyjności innych regionów świata skuteczne zarządzanie regionem ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiej produktywności i innowacyjności podmiotów w nim zlokalizowanych. Koncepcja klastrów stanowi nowy sposób myślenia o kreowaniu konkurencyjności przedsiębiorstw, a zarazem instrument utrzymywania długookresowego wzrostu gospodarczego regionu. Jej zasadniczym elementem jest stymulowanie współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami życia gospodarczego oraz przyśpieszanie procesów innowacyjnych poprzez jednoczesną konkurencję i kooperację podmiotów zlokalizowanych w obrębie klastra. fragment tekstu)
3
Content available remote European Union - Arctic Affairs. Does Arctic Need EU?
100%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawieni relacji pomiędzy Unią Europejską, a regionem arktycznym. Definiuje on obszar Arktyki europejskiej i wskazuje na różne typy jego oddziaływania na cały obszar Dalekiej Północy. Autorka wyróżnia 3 główne okresy relacji UE- Arktyka analizując jednocześnie powody zaangażowania UE. Artykuł analizuje poprzednie strategie UE m.in. Wymiar Północny, jak również obecne podejście z 2016 roku. Autorka prezentuje konkretne działania Unii, które mają pomoc w zdobywaniu wyższej pozycji w regionie, ale także opinię krytyków sprzeciwiających się zaangażowanie Wspólnoty w Daleką Północ. Autorka weryfikuje hipotezę czy Unia Europejska może zostać głównym graczem w regionie Arktyki. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu podjęto stosunkowo rzadko podnoszoną problematykę wykorzystania marketingu w zarządzaniu regionem. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że system komunikowania się wewnątrz Urzędu Marszałkowskiego oraz z podmiotami zewnętrznymi ma liczne braki i ograniczenia. Pracownicy poszczególnych departamentów zdają sobie sprawę z wagi utrzymania stałego kontaktu ze swoimi "klientami". Podejmują nawet samodzielne próby badań potrzeb i preferencji (rozsyłane ankiety), przynoszące jednak niewielki skutek. Nie wykorzystuje się do tych celów wyspecjalizowanych instytucji badawczych ze względu na wysokie koszty ich usług. Respondenci wskazali również na niedostatek mniej formalnych form komunikowania się urzędu na zewnątrz (konsultacje, spotkania robocze, warsztaty). (fragment tekstu)
5
Content available remote Zarządzanie kapitałem intelektualnym regionu - podejścia, metody, narzędzia
75%
Niniejszy tekst prezentuje problematykę kapitału intelektualnego w wymiarze regionalnym. Głównym celem jest przedstawienie podejść do zagadnienia pomiaru kapitału intelektualnego jako istotnego czynnika w procesie rozwoju regionalnego.(abstrakt oryginalny)
W wyniku II etapu reformy samorządowej w Polsce powstało 16 województw. W województwie przedstawicielem rządu jest wojewoda, a samorząd lokalny zorganizowany jest jako sejmik samorządowy. Organem wykonawczym sejmiku jest marszałek. Po blisko trzech latach funkcjonowania samorządu terytorialnego, Instytut Zarządzania Akademii Świętokrzyskiej przeprowadził badania nad współpracą wybranej grupy 30 organizacji l w województwie świętokrzyskim, sprzyjających (zdaniem autorów badań) zwiększaniu przedsiębiorczości w regionie i poprawie konkurencyjności regionu. Badaniami objęliśmy 5 celowo wybranych urzędów, 5 celowo wybranych samorządów, 5 banków, 5 przedsiębiorstw, 5 szkół wyższych i 5 instytucji wspierania biznesu. Celem badań była charakterystyka więzi między powyższymi organizacjami. (fragment tekstu)
7
Content available remote Managing the Competitiveness of Regions
75%
Competitiveness of regions depends on the establishment of public administration and the forms of governance. Of great importance is the tendency to cooperation and social responsibility of both the public authorities and entrepreneurs. To implement tasks facing public administration in modern economies, it becomes necessary to combine the administration within the meaning of traditional active management, which is a professional directing oriented at adapting to changes in the environment, but also distribution and efficient use of resources. Only such management is strategic and enables optimal management of resources affecting local and regional economic development. Member countries of the European Union, including Poland, should implement new methods of management in their administrations. Although many Polish government at various levels are already implementing both traditional and modern forms of governance, the current activities in this field are still unsatisfactory and do not lead to a substantial improvement in the public sector in Poland. (original abstract)
W artykule omówiono zagadnienie partnerstwa i jego roli w zarządzaniu rozwojem regionalnym i obszarami wiejskimi; partnerstwo należy uznać jako jedną z możliwości działania na rzecz interesów regionu. Partnerstwo uznaje się za perspektywiczną formę współdziałania podmiotów, która w przyszłości może znacznie przyczynić się do rozwoju regionu i gospodarki regionalnej. W artykule przedstawiono opinie odnośnie poszczególnych zagadnień wyrażone przez grupę podmiotów (małych i średnich przedsiębiorstw) działających w dwóch regionach Słowacji. Wyniki badań wskazują na różny stosunek badanych przedsiębiorstw do tworzenia partnerstwa. W rejonie Trencina widać większą gotowość do tworzenia partnerstwa i aktywnego współdziałania. Z kolei w rejonie Presova obserwuje się mniejszą chęć tworzenia partnerstwa, a i aktywna współpraca w ramach partnerstwa jest mniejsza. Dowodzi to różnego postrzegania partnerstwa w różnych regionach Słowacji. (oryginalny abstrakt)
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia zarządzania regionem nadmorskim ze szczególnym uwzględnieniem roli turystyki w jego rozwoju na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. Skupiono się na analizie zmian wielkości reprezentujących turystykę oraz ich wpływie na rozwój regionu. Zastosowano analityczną metodę wyznaczania trendów oraz modelowanie ekonometryczne. Potwierdzono zasadność rozwijania turystyki biznesowej i uzdrowiskowej w województwie zachodniopomorskim. Działania w tym zakresie powinny zostać uwzględnione w procesie planowania strategicznego w regionie.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie zakresu podstawowych działań wynikających z realizacji polityki ekologicznej, jakie występują w procesie zarządzania regionem, a także ocena przyjmowanych rozwiązań proceduralnych wynikających z tej polityki sektorowej i ich wpływu na aktywizację gospodarczą i społeczną. Dokonana zostanie również ocena możliwości wykorzystania modeli ekologiczno-ekonomicznych w procesie zarządzania regionem. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie niektórych aspektów problemu aktywizowania władz regionalnych i lokalnych w procesie integracji europejskiej. Jest próbą odpowiedzi na pytanie: jak pod wpływem czynników związanych z integracją europejską władze regionalne i lokalne włączają się w kształtowanie polityki europejskiej w państwach członkowskich?
W ostatnich latach obserwujemy istotne zmiany warunków rozwoju miast i regionów europejskich. Stale postępujący proces globalizacji spowodował coraz silniejsze uzależnienie lokalnego rozwoju gospodarczego od tendencji światowych. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wszelkie decyzje związane z wyborem miejsc lokalizacji działalności gospodarczej czy też decyzje zakupu nabywców podejmowane są z perspektywy globalnej. W tym kontekście, likwidacja barier handlowych i inwestycyjnych, deregulacja rynków, jak i postęp techniczny przyczynia się do wzrostu efektywności systemów transportowych i informacyjnych. To, z kolei stanowi "siłę napędowa" procesów globalizacji działalności gospodarczej, przejawiającej się m.in. w kształtowaniu ponadnarodowych obszarów gospodarczych, jak i zmianie dotychczasowego rozmieszczenia przestrzennego jednostek gospodarczych. Z punktu widzenia rozwoju regionalnego wzrastająca dynamika i intensywność transakcji międzynarodowych, jak i mobilność informacji, towarów, usług i kapitału stwarza regionom istotne szanse, wynikające z możliwości partycypacji we wzrastających rynkach. Powoduje jednocześnie coraz większe uniezależnienie funkcjonowania przedsiębiorstw od miejsc ich lokalizacji; co pociąga za sobą stałe zmiany pozycji konkurencyjnej regionów. W konsekwencji można stwierdzić, że konkurencja między miejscami lokalizacji działalności gospodarczej na globalnym rynku europejskim będzie przejawiała się przede wszystkim konkurencją regionów. (...) Dlatego też celem prezentowanego opracowania jest próba wykazania znaczenia analizy sytuacji w realizacji marketingowej koncepcji zarządzania regionem. Wiadomo, że sukces rynkowy nie zawsze odnoszą lepsze produkty, lecz te, dla których opracowano efektywniejszą i lepszą koncepcję marketingu, a do tego potrzebne są aktualne i dokładne informacje. (fragment tekstu)
Integrated Territorial Investments (ITIs) are a new integration tool that binds the thematic objectives defi ned operational programmes with the territorial dimension. Due to their formula, ITIs may be seen as a kind of innovation in sub-regional governance. The European Commission considers them as an opportunity to introduce solutions that can be eff ective in facing the challenges of contemporary development on a supra-local scale. Accordingly, they should be regarded as a possibility for Member States to activate innovative governance arrangements that will allow for the implementation of projects, which - depending on the country - more or less reflect issues indicated by the Commission as a priority. In Poland, the Integrated Territorial Investments are implemented in 24 functional areas. Due to a new approach to cities and their role in development processes in the country, they can mean a new opening for the urban policy and urban development. Concentrating on innovative governance arrangements, the aim of this paper is to analyze selected case studies of 4 ITIs implemented by large (more than 500,000 inhabitants) provincial cities: Wrocław, Łódź, Gdańsk, Katowice, which are capitals of regions in which one defined a different development potential. The analysis will allow the formulation of answers to the following research questions: ■ Are there any innovative governance arrangements indicated during ITIs implementation? ■ What are the implemented modes of sub-regional governance? ■ What is the role and importance of institutional actors in the process of ITIs governance? ■ What are their new competences linked to the ITIs implementation? ■ Are there any new products/services related to innovation in sub-regional governance? ■ Do ITIs consider principles of "good governance" a one of key factors of innovation in governance? The paper contains key defi nitions and points out processes related to the transition of modes of governance at the sub-regional level. It also indicates further challenges in Polish territorial development upon Europeanisation. (original abstract)
Niniejsze opracowanie daje odpowiedź na cztery kluczowe pytania: · Co składa się na politykę strategiczną i zarządzanie strategiczne regionem? · Jaka jest treść przedmiotowa i logiczna strategii rozwoju regionu? · Jak się zorganizować, aby profesjonalnie i po partnersku tworzyć strategię rozwoju regionu? · Co - krok po kroku - robić, aby powstał dokument strategii rozwoju regionu? W opracowaniu wykorzystane zostało wieloletnie doświadczenie Autora związane z tworzeniem strategii rozwoju jednostek terytorialnych różnej wielkości i typów, w tym również pochodzące z ostatniego okresu w związku z pełnieniem funkcji konsultanta w procesie formułowania strategii rozwoju województwa podkarpackiego i województwa śląskiego.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono cechy kluczowe działań i wybrane aspekty metodyki foresight. Stwierdzono, że odpowiednio wykonany foresight regionalny powinien być wyjątkowo pomocny w zachowaniu i wzmocnieniu dotychczasowych zasobów i atutów regionu.
Celem artykułu jest wskazanie na kilka zagadnień, które zdaniem autorów podkreślają szczególną rolę menedżeryzmu w zarządzaniu rozwojem regionalnym.
W artykule autorzy analizują dające się zaobserwować tendencje, które miały miejsce w latach 1999-2006 w 10 krajach Europy Wschodniej i które w 2004 r. i z początkiem 2007 r. wstąpiły do Unii Europejskiej. Tendencje te odnosiły się zarówno do zróżnicowań terytorialnych rozwoju ekonomicznego, jak i do poziomu tego rozwoju. Autorzy koncentrują się na analizie rozwoju ekonomicznego na poziomie jednostek NTS-3, dlatego analiza ta odnosi się do tych 10 krajów, w których istnieje dość porównywalny podział tych jednostek, a więc Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier. Tak więc z grupy państw, które weszły ostatnio do UE, z analizy wykluczono tylko Maltę i Cypr. Tematyka pracy koncentruje się wokół tezy, że silny region, to taki, w którym jest silna metropolia. Badania empiryczne w znacznym stopniu pozwalają wysunąć wniosek o słuszności tej tezy. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono, że obecne funkcjonowanie regionów wobec nowych wyzwań Unii Europejskiej wymaga nowego spojrzenia na ich zarządzanie. Stopniowe wyludnianie się miast spowodowane niżem demograficznym oraz dynamiczne procesy migracyjne Ludności doprowadzają nawet do upadłości miast (przypadek Detroit USA). Zatem zarządzający regionami powinni poszukiwać, tak jak menedżerowie przedsiębiorstw w biznesie skutecznych i efektywnych mechanizmów poprawy konkurencyjności owych regionów budując ich istotną przewagę na tle innych regionów. Według autorów artykułu można to zrealizować poprzez budowę modelu zarządzania regionem opartym na koncepcji zarządzania wartością regionu. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie "zarządzanie regionem" ciągle budzi kontrowersje. Jednak zmiana uwarunkowań funkcjonowania jednostek samorządowych spowodowała konieczność poszukiwania nowych koncepcji, metod i instrumentów, które pozwolą na bardziej elastyczne reagowanie na wymogi otoczenia. Jedną z możliwości wydaje się być wykorzystanie koncepcji zarządczych, sprawdzonych już na gruncie gospodarczym. Region, będąc podmiotem rynku wymaga zarządzania na podobnych zasadach jak przedsiębiorstwo. W artykule podjęto próbę wykazania, że zarządzać można zarówno regionem, jak i jego rozwojem. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Inteligentna specjalizacja jako droga do zrównoważonego rozwoju
75%
Celem badawczym pracy jest przedstawienie koncepcji inteligentnej specjalizacji, szczególnie akcentowanej w nowej perspektywie finansowania polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przez pryzmat jej znaczenia z punktu widzenia rozwoju zrównoważonego. Przedstawiono definicję i istotę koncepcji smart specialisation oraz przy użyciu metody desk research poddano analizie dokumenty o charakterze strategicznym, mające bezpośredni lub pośredni związek z koncepcją, ukazano także jej korelację z rozwojem zrównoważonym. Wskazano również na konieczność zaangażowania się regionów w kreowanie strategii innowacji ukierunkowanych na inteligentny i zrównoważony rozwój, sprzyjający włączeniu społecznemu. Kolejnym aspektem badawczym było studium przypadku Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na rzecz inteligentnej specjalizacji na lata 2014-2020 (RIS 3).(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.