Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie systemem informacyjnym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Koncepcja kierunków rozwoju systemów informatycznych
100%
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie nowej, uwzględniającej obecne tendencje koncepcji typologii i kierunków rozwoju systemów informatycznych zarządzania. Analiza źródeł literaturowych i doświadczenia Autorów wskazują, że mimo obszernej literatury na ten temat, występujące w niej podziały i relacje kolejnych generacji systemów nie odpowiadają coraz bardziej złożonej rzeczywistości i potrzebom użytkowników. Prezentowana koncepcja powstała jako wynik burzy mózgów przeprowadzonej na WZ UW i zweryfikowanej konferencji z okazji 50-lecia informatyki w SGH w 2018 roku. W pierwszym podejściu wnioskiem z dyskusji był podział na trzy główne ścieżki rozwojowe, w drugim przypisanie nowoczesnych, innowacyjnych technologii zidentyfikowanym uprzednio kierunkom rozwojowych. Wyniki typologii wskazują na istnienie momentów przełomowych - kamieni milowych rozwoju, wyzwania stojące przed zastosowaniami systemów informatycznych w gospodarce oraz wady i zalety najnowszych technologii.(abstrakt oryginalny)
Technologia informatyczna (IT) i systemy informacyjne (IS) mogą być efektywnie wykorzystane w tworzeniu i implementacji skutecznej strategii organizacji. Najnowsze podejście zakłada wręcz, że IT/IS stają się zasadniczym czynnikiem wszelkich zmian strategicznych. Zjawisko to jest odzwierciedlane przez coraz częściej spotykaną konwergencję technologii, wizji i misji wielu firm. Podejściem uzupełniającym jest równoległe tworzenie dynamicznego środowiska wewnętrznego firmy, zmierzającego do kreowania organizacji opartej na wiedzy. Również to podejście byłoby niemożliwe do realizacji bez nowoczesnej technologii informatycznej. (abstrakt oryginalny)
W publikacji przedstawiono problematykę wdrażania systemów klasy ERP w przedsiębiorstwie, wskazując na złożoność budowy systemów takiej klasy. Autorzy dokonali także analizy wielowymiarowych i ściśle współzależnych czynników procesu zarządzania zmianami w kontekście uwarunkowań systemowych, organizacyjnych i informatycznych. (abstrakt oryginalny)
Mający miejsce w ostatnich latach ogromny rozwój technik informacyjnych oraz zmienność otoczenia wymuszają na organizacjach, aby tworzyły systemy informacyjno-komunikacyjne. Celem tych systemów jest zapewnienie szybkiego przepływu informacji. Skuteczne systemy budowane są w oparciu o wykorzystanie nowoczesnych technologii i usprawniają cały proces zarządzania organizacjami. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie, jak ogromne znaczenie mają systemy ICT w zarządzaniu organizacją oraz jaki wpływ na te systemy ma nowoczesna technologia. Badania zostaną przeprowadzone w gminie Michałowice. Ww. gmina została wybrana do badań dlatego, że jest jednostką administracji publicznej i ma do wypełnienia wiele zadań i funkcji. Badania miały dać odpowiedź na pytanie, czy w badanej gminie jest świadomość występowania IT, czy są tworzone systemy ICT, jak również czy realizowana jest strategia państwa dotycząca informatyzacji i tworzenia społeczeństwa informacyjnego. Do badań wykorzystano: wywiad, kwestionariusz oraz analizę literatury. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie warunków efektywnego zarządzania projektami informacyjnymi w instytucjach publicznych warunków, które są uniwersalne zarówno dla instytucji, które rozpoczęty proces informatyzacji, jak i tych, które mają za sobą wiele lat doświadczeń w korzystaniu z narzędzi informatycznych. Co więcej, standardy zarządzania projektami informacyjnymi w sektorze publicznym są zbliżone do tych obowiązujących w sektorze prywatnym. W istocie mamy bowiem do czynienia z tą samą techniką informacyjną, podporządkowaną tym samym celom organizacyjnym (skuteczność, efektywność, jakość), tyle że służącą osiągnięciu odmiennych celów podstawowych. Dla instytucji publicznych takim celem podstawowym jest maksymalizacja korzyści dla jak największej liczby odbiorców ich usług. (fragment tekstu)
Metoda analizy sektora wg M. Portera w usprawnianiu przepływów informacyjnych na linii organizacja-otoczenie w instytucjach "non profit" może stać się jednym z kluczowych elementów strategicznego zarządzania systemem informacji w tych organizacjach.
Przedstawiono istotę doskonalenia systemu informacyjnego oraz omówiono koncepcję organizacji zorientowanej na zarządzanie wiedzą. Na przykładzie dwóch przedsiębiorstw (produkcyjnego i usługowego) autorka zanalizowała strategie doskonalenia systemu informacyjnego wspierającego zarządzanie wiedzą.
Zarządzanie ryzykiem to systematyczne stosowanie polityki, procedur i praktyki zarządzania do ustalania kontekstu ryzyka, jego identyfikowania, analizowania, wyznaczania, postępowania z ryzykiem oraz monitorowania i komunikowania ryzyka (definicja za PN-IEC 62198 [8]). Zagadnienia zarządzania ryzykiem nabierają coraz większego znaczenia w działalności biznesowej organizacji na całym świecie, czego przykładem jest pojawienie się nowej specjalności zawodowej "menedżera ryzyka" oraz różnego rodzaju stowarzyszeń tej grupy zawodowej (jak np. FERMA - ang. Federation of European Risk Management Associations). Można chyba stwierdzić, że obecnie mamy do czynienia ze swoistą modą na widzenie wszystkich aspektów działalności biznesowej organizacji przez pryzmat ryzyka. Ma to przełożenie również na problematykę bezpieczeństwa informacyjnego, niezmiernie istotną we współczesnych, wysoce zinformatyzowanych organizacjach różnego rodzaju. Obecną modę na ryzyko poprzedziła moda z przełomu XX/XXI wieku na "widzenie" działalności biznesowej przez pryzmat procesów biznesowych - przykładem są chociażby zmiany zachodzące w kolejnych wydaniach serii norm z zakresu jakości, tj. ISO/IEC 900x. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono problemy zarządzania elastycznością systemów informacyjnych, zwłaszcza dla małych i średnich firm. Zidentyfikowano podstawowe bariery zapewnienia ich elastyczności użytkowej. Opisano ogólne zasady zarządzania elastycznością systemu informacyjnego. Wyróżniono trzy płaszczyzny oddziaływania na elastyczność - strategiczną taktyczną i operacyjną. Skoncentrowano uwagę na procesach i czynnikach związanych z ustalaniem strategii elastyczności. Poddano analizie podstawowe wersje strategii - aktywną i pasywną. (abstrakt oryginalny)
Wymagania dotyczące jakości oraz pełnej identyfikowalności dostarczanych produktów w niektórych branżach przemysłowych, takich jak np. przemysł spożywczy, farmaceutyczny oraz motoryzacyjny, powodują, że wdrażanie systemów kontroli przepływu produkcji staje się bardzo istotnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
Systemy nadzoru nad stanem zabezpieczanego obiektu to systemy umożliwiające sprawowanie kontroli nad dozorowanym obiektem przez użytkowników systemu. Powinny one zapewnić użytkownikowi zarówno realizację funkcji monitoringu aktualnego stanu obiektu (funkcje informacyjne) jak i umożliwić ingerencję w aktualne tryby pracy poszczególnych elementów systemu oraz algorytmy realizowanych przez system działań (funkcje sterowania). W artykule zostaną przedstawione techniczne możliwości integracji wielu autonomicznych systemów alarmowych z istniejącą w obiekcie infrastrukturą systemu BMS zbudowanego w oparciu o standard EIB. Założony zakres testów i wykonanych zadań ma na celu określenie możliwości zarządzania autonomicznymi systemami alarmowymi z poziomu systemu EIB. Realizacja tych zadań zostanie określona na zbudowanym modelu zintegrowanego systemu sterowania i nadzoru stworzonym z dwóch systemów alarmowych klasy INTEGRA powiązanych z systemem BMS zbudowanym na bazie urządzeń standardu KNX. (abstrakt oryginalny)
Miary dostępności używa się często do porównywania niezawodności systemów komputerowych. Jednakże jest to niedoskonała miara, w jakiej dwa systemy o takiej samej dostępności mogą wyświetlać diametralnie różne charakterystyki wydajności. Tutaj rozwijamy nową fraktalną, temporalną miarę dla nakładu pracy, która - używana obok dostępności - oferuje bogatszy wgląd do wydajności systemów komputerowych. Pokazujemy, że ta miara fraktalna może być stosowana do czasowego cyklu pracy zarówno ludzi, jak i inteligentnych agentów, umożliwiając bezpośrednie porównanie pomiędzy nimi. Analizując sześć hipotetycznych przypadków, pokazano, że ta nowa miara ujawnia unikatowe mocne i słabe strony w organizacji pracy człowieka i inteligentnych agentów, które nie są ujęte przez tradycyjne miary dostępności. Zidentyfikowano sytuacje, w których takie nowe narzędzie oceny porównawczej będzie coraz bardziej istotne dla projektantów i architektów rozwiązań organizacyjnych, a rozwój bardziej wyrafinowanych środków sztucznych stwarza sytuacje, w których poszczególne funkcje w organizacji mogą być przeprowadzane przez pracowników lub inteligentnych agentów.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Aspekty ekonomiczne w metodzie DIANA
63%
W niniejszej publikacji wykorzystano informacje zawarte w bardziej obszernych opracowaniach autora, w których przedstawiono genezę powstania i szczegółowy opis metody DIANA (DIAgnostycznej ANAlizy i projektowania systemów informacyjnych zarządzania) oraz podstawy formalne tej metody. Natomiast podstawowym celem danej pracy jest wyeksponowanie możliwości wykorzystania metody DIANA w podwyższaniu efektywności, skuteczności i konkurencyjności badanej organizacji. Co przez zaniechanie proponowanych w metodzie DIANA działań usprawniających traci organizacja i co mogłaby zyskać w zakresie efektywności, skuteczności i konkurencyjności, gdyby je wykorzystała? Tematem dalszych rozważań będzie próba odpowiedzi na to pytanie. (abstrakt oryginalny)
14
63%
Na podstawie wieloletnich doświadczeń w świadczeniu usług doradztwa gospodarczego w ramach POLINVEST Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (realizacja prawie 2000 projektów doradczych dla ponad 750 Klientów) oraz w oparciu o doświadczenia z okresu pracy w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (m.in. opracowanie rozprawy doktorskiej pt. "Względność wartości informacyjnej wyniku finansowego") przedstawiam poniżej wnioski, dotyczące potrzeby i metody konsekwentnego budowania systemów informacyjnych organizacji gospodarczych. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu przedstawienie współczesnych rozwiązań informatycznych ułatwiających przetwarzanie danych w zaspokajaniu szeroko rozumianych potrzeb analityczno-raportowych przedsiębiorstwa. W obliczu dynamicznego rozwoju technologii informacyjnej powstają nowe koncepcje kompleksowego podejścia do systemów informacyjno-analitycznych, co rodzi również nieco niejednoznaczności pojęciowych. W artykule dokonano przeglądu i syntezy najpopularniejszych i najważniejszych, zdaniem autora, podejść i koncepcji spotykanych zarówno w literaturze naukowej, jak i w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie do modelu zarządzania bezpieczeństwem informacji i danych w oparciu o standardy z rodziny ISO 27000. Podkreślenie istoty oraz historii wprowadzenia standardu wraz z wyszczególnieniem zakresu i podziału poszczególnych aspektów bezpieczeństwa. Definiowanie pojęcia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji oraz zasad działania takich systemów. Podsumowanie gdzie standardy ISO 27000 zostały skutecznie wdrożone w skali światowej oraz czynników wpływających na skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z nie stosowania standardów bezpieczeństwa IT na bazie badań przeprowadzonych w 2011 i 2012 roku. Omówienie roli bezpieczeństwa informacji w łańcuchach dostaw.(abstrakt oryginalny)
Znaczny wzrost nasycenia współczesnych organizacji gospodarczych techniką informacyjną (IT) sprawia, że konieczna jest zmiana paradygmatu zarządzania sferą IT. Przedmiotem zarządzania nie są już wyizolowane pojedyncze, wsparte technologiczne systemy informacyjne (IT/IS), ale infrastruktura IT/IS, składająca się z wielu współdziałających ze sobą ogniw. Stworzenie sprawnych struktur i mechanizmów pozwalający pozwalających na sprawne zarządzanie infrastrukturą IT/IS stanowi nie lada wyzwanie szczególnie wobec tego, że coraz powszechniej poświęca się uwagę ekonomicznej celowości i efektywności inwestycji w IT. Przedmiotem rozważań w niniejszym artykule jest dziedzina ładu informatycznego (IT governance) definiująca obszary decyzyjne oraz mechanizmy podejmujące i w dużej mierze rozwiązujące opisane problemy. (abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwem w firmie można zarządzać, a jego ramy prawne w odniesieniu do informacji określa w Polsce norma PN-I-07799 odpowiadająca normie ISO 17799 wywodzącej się z brytyjskiego standardu bezpieczeństwa BS 7799. Norma obejmuje politykę bezpieczeństwa, organizację bezpieczeństwa, klasyfikację aktywów organizacji i bezpieczeństwa osobowego, sposoby kontroli dostępu, rozwoju systemu i jego utrzymania oraz warunki pracy. Sprawa zarządzania bezpieczeństwem informacji w firmie nabiera coraz większej wagi zarówno z powodu lawinowo narastającej ilości informacji (w tym danych tajnych i wrażliwych), jak i coraz większej ekspansji przestępców wykorzystujących najnowsze techniki do wykradania tego coraz bardziej strategicznego towaru jakim jest informacja. (abstrakt oryginalny)
Marzeniem każdej firmy są lojalni, zamożni i często korzystający z jej usług czy produktów klienci. A jak do nich dotrzeć z ofertą i jak wybrać tych, do których warto ją skierować? To zagadnienie z dziedziny zarządzania bazami danych. Jedną z ciekawych metod, która pozwala na rozróżnienie klientów znajdujących się w bazie jest metoda RFM [Recency (termin ostatniego zamówienia), Frequency (częstość), Monetary (wartość zamówień)]. Metoda ta jest bardzo przydatnym narzędziem w realizacji efektywnych działań mailingowych, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużą bazą i wysokim kosztem przygotowania i wysyłki oferty.
Omówiono zagadnienie związane z system informacyjnym, który stanowi podstawowy warunek sprawnego zarządzania firmą. Zwrócono uwagę na konieczność jego doskonalenia przez użytkowników poprzez zastosowanie odpowiednich procedur i mechanizmów. Autor zanalizowała dwa modele doskonalenia: statyczny oraz dynamiczny, które są oparte na modelu elastyczności systemu.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.