Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 125

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie zintegrowane
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Problematyka komputerowego wspomagania szeroko pojmowanych procesów zarządzania dokumentacją korporacyjną wciąż pozostaje aktualnym obszarem badawczym, w którym coraz śmielej lokują swoje zainteresowania przedstawiciele wielu dyscyplin, w tym również, a może przede wszystkim, naukowcy zajmujący się dziedziną informatyki ekonomicznej. Obecnie często rozważane jest zagadnienie systemowej integracji różnych, dotąd funkcjonalnie odrębnych instrumentów zarządzania dokumentami elektronicznymi w ramach jednego rozbudowanego rozwiązania, działającego w jednorodnym środowisku sprzętowo-programowym. Niniejszy artykuł traktuje o technologicznych i aplikacyjnych aspektach tego problemu. (fragment tekstu)
2
Content available remote Renewed MER Model of Integral Management
100%
Wstęp: Prace badawcze nad przedsiębiorczością, polityką przedsiębiorstw oraz zarządzania, rozpoczęte w 1992, były z sukcesem kontynuowane w kolejnych latach. W okresie od 1992 do 2011, ponad 400 pracowników naukowych brało udział w projekcie badawczym (program badawczy MER), którego głównym celem było stworzenie własnego modelu zarządzania zintegrowanego.Wyniki: W ostatnich latach, w programach MER brali udział pracownicy naukowi (biorący udział w badaniach oraz autorzy publikowanych prac), którzy pochodzi z ponad 50 instytucji z Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Białorusi, Kanady, Czech, Chorwacji, Estonii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. W wyniku tego, doktryny naukowe różnych uniwersytetów miały wpływ na rozwój modelu MER, który to opiera się zarówno na horyzontalnej jak i wertykalnej integracji zarządzania przedsiębiorstwem, procesów zarządzania, instrumentów oraz instytucji w jeden spójny operacyjny organizm.Wnioski: Prezentowany model MER jest oparty na wielopoziomowej integracji zarządzania i kierowania przedsiębiorstwem oraz jego otoczeniem, uwzględniając podstawowe dążenia przedsiębiorstwa do jego istnienia, jak również jego ilościowych i jakościowych zmian. Proces instrumentalnego oraz instytucjonalnego zintegrowania zarządzania przedsiębiorstwem jest także wstępnym warunkiem wdrożenia innych czynników integracji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano problematykę systemów zarządzania procesami logistycznymi, w świetle możliwości ich integracji w obszarze aspektów jakościowych, środowiskowych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w zakresie bezpieczeństwa informacji oraz pod kątem oczekiwań przedsiębiorstw. Skuteczna i efektywna realizacja procesów logistycznych takich jak planowanie, sterowanie i monitorowanie przepływu towarów z miejsc ich wytworzenia do końcowego użytkownika, poprzez produkcję, dystrybucję, magazynowanie, handel, transport i eksploatację wymaga opracowania spójnego i właściwego systemu zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wsparcia organizacji w procesie wdrażania nowych koncepcji zarządzania, takich jak zarządzanie procesami czy zarządzanie ryzykiem, poprzez zastosowanie odpowiednich systemów informatycznych. Wraz ze wzrostem popularności systemów zarządzania coraz więcej organizacji zdecydowało się na przejście z tradycyjnego zarządzania na zarządzanie procesowe. Artykuł opisuje możliwości wsparcia informatycznego organizacji w zakresie wdrożenia takiego podejścia do zarządzania organizacją. Podobnie wygląda kwestia zarządzania ryzykiem, które staje się nieodłącznym elementem funkcjonowania przedsiębiorstw. Obecnie dąży się do integracji zarządzania ryzykiem i zarządzania procesami, tak aby obejmowały one wszystkie aspekty organizacji (od strategii, poprzez cele, procesy i zadania). W celu wsparcia procesu wdrażania zintegrowanego zarządzania ryzykiem powstały również narzędzia informatyczne, których możliwości zastosowania zostały zaprezentowane w niniejszym artykule.(abstrakt oryginalny)
Wyzwania związane ze zmianami społecznymi, gospodarczymi i technologicznymi wymuszają na przedsiębiorstwach poszukiwanie nowych sposobów docierania do klienta. Wykorzystanie zintegrowanych działań z zakresu komunikacji marketingowej może być skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tymi wyzwaniami. Głównym założeniem stojącym za zintegrowanymi działaniami jest dotarcie do konsumentów w tych miejscach, w których poszukiwane są informacje na temat produktów i usług. Szczególnym przypadkiem prowadzenia działań z zakresu komunikacji jest branża gier wideo, która cechuje się systematycznym wzrostem wartości i jest bardzo podatna na zmiany zachodzące na rynku. Artykuł ma charakter koncepcyjny, a jego celem było opracowanie modelu zintegrowanej komunikacji marketingowej stosowanego w firmie Blizzard Entertainment. Model może stanowić punkt odniesienia podczas projektowania zintegrowanych działań marketingowych przez inne przedsiębiorstwa produkujące gry wideo. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zintegrowane zarządzanie procesowe - perspektywa projektów i wiedzy
75%
Zmiany w otoczeniu gospodarczym, czwarta rewolucja technologiczna, nasilająca się digitalizacja i globalizacja determinują zmiany w przedsiębiorstwach zorientowanych procesowo. Teoretycy i praktycy stawiają pytanie: w jakim kierunku podążać będą zagadnienia badawcze oraz praktyczne dotyczące zarządzania procesowego we współczesnych przedsiębiorstwach? Odpowiedzią może być koncepcja zintegrowanego zarządzania procesowego, uwzględniająca perspektywę projektów, jak również perspektywę wiedzy. Wykorzystanie takiego rozwiązania przynosi korzyści synergii dla współczesnych przedsiębiorstw. Celem artykułu jest prezentacja koncepcji zintegrowanego zarządzania procesowego, łącząca perspektywy projektów oraz wiedzy. W artykule dokonano przeglądu literatury przedmiotu oraz zaprezentowano wyniki badań własnych zrealizowanych w 2019 roku w Polsce. Celem badań była identyfikacja korzyści i ograniczeń w zakresie budowy zintegrowanego zarządzania procesowego we współczesnych przedsiębiorstwach. Wyniki prac badawczych wskazują m.in. na uporządkowanie procesów, ujednolicenie dokumentacji procesowej i projektowej, tworzenie dobrych praktyk w zakresie procesów i projektów, natomiast trudności obejmują uwarunkowania społeczno-organizacyjne.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono dylematy polityki regionalnej UE w kontekście przyjmowania nowych krajów członkowskich. Zwrócono uwagę na potrzebę zmian w realizowanej przez UE polityce spójności społecznej i ekonomicznej oraz związane z nią kierunki działań zainicjowanych w ostatnim czasie przez instytucje unijne.
Podejście zintegrowane może dostarczać podstawy koncepcyjnej idei zrównoważonego łańcucha dostaw. Podkreśla bowiem konieczność łączenia założeń podejść normatywnego i behawioralnego, co może przyczyniać się do utrwalania równowagi w procesie symultanicznej realizacji triady celów ekonomicznych, społecznych oraz ekologicznych. I tak, zgodnie z przedstawionymi rozważaniami, z jednej strony należy dążyć do zapewnienia równowagi między celami ekonomicznymi, społecznymi i ekologicznymi zrównoważonego łańcucha dostaw, z drugiej natomiast, w wąskim rozumieniu, trzeba zmierzać do osiągania równowagi między celami ekologicznymi natury ekonomicznej i społecznej. Jest to kwintesencja rozumienia koncepcji zrównoważonego łańcucha dostaw. W związku z tym kluczową kategorią zrównoważonych łańcuchów dostaw jest krawędź równowagi, która ogniskuje w sobie działania charakterystyczne dla podejść normatywnego i behawioralnego i na którą oddziałują sprzeczne siły. Kategoria krawędzi równowagi występuje w trakcie przejścia organizacji z obszaru równowagi do obszaru nierównowagi oraz zapewnia, że zrównoważony łańcuch dostaw jest na tyle stabilny, aby przetrwać i rozwijać się, z drugiej strony na tyle pogrążony w chaosie, aby być kreatywny i mieć zdolność tworzenia nowych idei. Innymi słowy, umiejętność balansowania na krawędzi równowagi umożliwia wydobycie ukrytego potencjału adaptacyjnego zrównoważonego łańcucha dostaw. Pogłębione studia nad problematyką krawędzi równowagi w łańcuchach dostaw mogą więc stanowić ekscytujące pole dalszych badań. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu przedstawienie i dokonanie oceny instrumentów partycypacji społecznej w nowym, zintegrowanym zarządzaniu miastem. Ustalono trzy rodzaje narzędzi, które w najlepszym stopniu realizują zarówno ideę społecznego zaangażowania, jak i nowatorskiego, zintegrowanego i szerokiego podejścia do zarządzania miastem. Zauważając złożoność problemu oraz praktykę władz samorządowych, wskazano na takie instrumenty, jak: konsultacje społeczne, warsztaty charrette oraz budżet partycypacyjny. Analiza powyższych narzędzi pozwoliła na ich ocenę oraz wskazanie narzędzia najlepiej odpowiadającego zintegrowanemu zarządzaniu miastem. (abstrakt oryginalny)
10
75%
Relacje funkcjonalne zachodzące pomiędzy jednostkami administracyjnymi, które tworzą obszary metropolitalne, generują potrzebę zintegrowanego podejścia do zarządzania rozwojem na poziomie metropolitalnym. To z kolei wymaga współpracy różnych interesariuszy, co prowadzi do odejścia od zarządzania hierarchicznego na rzecz koncepcji governance. Celem artykułu jest zbadanie, które z form integracji są stosowane w obszarach funkcjonalnych krajów skandynawskich oraz w jaki sposób zintegrowane podejście do zarządzania jest realizowane w praktyce. Wykorzystując metodę studium przypadku, poddano analizie formy i obszary współpracy mające miejsce w obszarach metropolitalnych stolic skandynawskich. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zarządzanie ryzykiem w praktyce polskich przedsiębiorstw
75%
Dynamiczne zmiany zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstw, kryzys oraz większa doza niepewności niż ryzyka podczas podejmowania decyzji wskazują na potrzebę zarządzania ryzykiem. Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytania: które ryzyka w polskiej rzeczywistości gospodarczej mają znaczenie dla prowadzonej przez firmy działalności? Czy firmy zarządzają nimi? Jeżeli tak, to kto to robi w firmie i w jaki sposób? No i ostatnie pytanie: czy podejście polskich przedsiębiorców do ryzyka różni się od podejścia przedsiębiorstw w krajach wysoko rozwiniętych?(abstrakt oryginalny)
Tradycyjny model finsowy stosowany w obszarze zintegrowanego zarzą-dzania operacyjnym kapitałem pracującum (OWC) zakłada ciągłe i proporcjonalne prze-pływy pieniężne generowane ze sprzedaży. Założenie to przyjmuje się w celu uzyskania zgrabnego analitycznego rozwiązania problemu optymalizacji zarządzania OWC. W prak-tyce jednak przepływy pieniężne nie są ciągłe, a momenty ich występowania i ich wielkość zależą bezpośrednio od partii zamówionych materiałów i sprzedaży. W artykule udoskona-lono typowy model decyzyjny, włączając rozmiary partii i towarzyszące im cykle dostaw do zintegrowanego zarządzania OWC. Symulacje deterministyczne na modelu finansowym i przy zastosowaniu modelu decyzyjnego pozwalają na optymalizację zarządzania OWC w świetle kryterium maksymalizacji bogactwa inwestorów przedsiębiorstwa(abstrakt oryginalny)
Artykuł na temat Zintegrowanego Systemu Zarządzania, wyjaśniający jego pojęcie, formę, opis jego procesów oraz poziom szczegółowości przyjętych rozwiązań. Zawarto także informacje na temat poziomu regulacji wewnętrznej organizacji niezależnych od systemów znormalizowanych, zaangażowania pracowników w realizację projektu wdrożeniowego oraz procesu realizacji auditów wewnętrznych. Przedstawione informacje wynikają z doświadczeń podczas jednoczesnego dostosowywania do wymagań trzech norm jednego z przedsiębiorstw sektora energetycznego.
Implementacja w przedsiębiorstwach nowoczesnych rozwiązań informatycznych w celu usprawnienia zarządzania to warunek sukcesu przedsiębiorstwa w dobie globalizacji. Przykładem tego typu technologii są zintegrowane strategie zarządzania informatycznego dotyczącego planowania zapotrzebowania materiałowego (MRP) i planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania strategii stosowanych w polskich przedsiębiorstwach.(abstrakt oryginalny)
15
75%
Celem opracowania jest przede wszystkim analiza podejścia zintegrowanego w kontekście zarządzania dziedzictwem kulturowym. Jako przykład zostanie zaprezentowane dziedzictwo kulturowe (w ujęciu materialnym, ale także niematerialnym), które uważa się za niezwykle istotny czynnik rozwojowy, często nierozpoznany lub niewykorzystany w sposób mogący pozytywnie wpływać na rozwój zarówno JST, jak i samych obiektów stanowiących dziedzictwo. Artykuł wskazuje możliwości wykorzystania tego ważnego elementu w procesie tworzenia dokumentów strategicznych, gdzie jako jedną z możliwości wskazuje wielopłaszczyznową koopetycję pomiędzy zidentyfikowanymi interesariuszami i partnerami, w tym między różnymi JST, obiektami dziedzictwa i innymi podmiotami zainteresowanymi rozwojem jednostki przy udziale kultury i dziedzictwa. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na obecność niematerialnej części dziedzictwa, która często jest pomijana jako trudna do zinterpretowania czy wykorzystania w celach promocyjnych albo rozwojowych. Jako odpowiedź na tak sformułowany postulat wskazane zostaną przykłady wykorzystania dziedzictwa niematerialnego na rzecz rozwoju danej jednostki terytorialnej. (fragment tekstu)
The main aim of presented article is to present methodology how sophisticated products as compressor equipment can be considered and analysed as a complex technical system which consists of jointly operating components - a set of hardware, software, operational staff and documented information. In process modelling, these components are interacting in different processes of inputs, outputs, mechanisms (resources) or management. Based on the regulatory requirements for each component of the system, a key efficiency indicator can be identified. This allows to control the process and make appropriate decisions to improve the system. The application of the proposed methodology for the development and implementation of an integrated management system reduce the cost of resources and significantly improve the quality of the implementation of processes. (original abstract)
17
75%
W artykule zaproponowano wykorzystanie diagramu macierzy QFD do jednego z etapów planowania procesu innowacji. Celem takiego podejścia jest wsparcie zarządzania wiedzą, a dokładnie-skodyfikowanie wiedzy ukrytej. Procesy innowacji zazwyczaj są realizowane przez multidyscyplinarne zespoły, w których uzgodnienia często bywają problematyczne ze względu na trudności komunikacyjne. Na przykładzie wyboru innowacyjnego rozwiązania w przedsiębiorstwie produkcyjnym pokazano, w jakim stopniu wykorzystanie diagramu metody QFD wspomaga dzielenie się wiedzą w celu podjęcia decyzji związanej z planowaniem celu procesu innowacji. abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę pięciu stylów zarządzania innowacyjnością biznesową oraz komplementarnych dla nich stylów ostrożności biznesowej. (abstrakt oryginalny)
Teoria zarządzania zintegrowanego zakłada kształtowanie sfery funkcjonalnej przedsiębiorstwa poprzez metodę podziału kompetencji, określanie uprawnień do podejmowania decyzji, przeciwdziałanie autonomizacji oraz metodę depersonalizacji i obiektywizacji czynności. (fragment tekstu)
Zamieszczono charakterystykę zintegrowanych systemów zarządzania. Przestawiono ogólne zagadnienia dotyczące zintegrowanych systemów zarządzania i przyczyny ich rozwoju.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.