Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zasiłki przedemerytalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Od 1 sierpnia br. obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące świadczeń przedemerytalnych zawarte w ustawie z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych. Pracom legislacyjnym zmierzającym do uchwalenia tej ustawy towarzyszyło olbrzymie zainteresowanie społeczne, a jednocześnie wiele obaw ze strony osób już pobierających to świadczenie lub mających zamiar ubiegania się o nie. Środki masowego przekazu informowały bowiem o zamierzanych, a następnie przyjętych nowych unormowaniach, z których część jest niekorzystna dla potencjalnych świadczeniobiorców, zwłaszcza w zakresie nabycia prawa do świadczenia i jego wysokości. Jednocześnie przyjęto regułę przyznawania świadczeń przedemerytalnych na dotychczasowych zasadach i w dotychczasowej wysokości osobom, które złożyły wniosek o to świadczenie przed 1 sierpnia 2004 r. Oznacza to, że po 1 lutego 2005 r., kiedy to rozpocznie się przyznawanie świadczeń przedemerytalnych na podstawie nowych przepisów, istnieć będą dwie kategorie podmiotów pobierających to świadczenie. Różne dla tych dwóch grup uprawnionych są zasady nabycia świadczenia i sposób ustalania jego wysokości, wspólne natomiast są zasady wypłaty, zawieszania, zmniejszania oraz ustania prawa do świadczenia, a także dochodzenia nienależnie pobranych świadczeń. Prezentowane opracowanie dotyczy wyłącznie nowych reguł nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, a więc unormowań stosowanych wobec osób, które zarejestrowały się w powiatowych urzędach pracy poczynając od 1 sierpnia 2004 r. (fragment tekstu)
Grudzień 2008 r. okazał się kluczowy dla rozstrzygnięć dotyczących dokończenia reformy emerytalnej. Sejm RP odrzucił prezydenckie veto do Ustawy o emeryturach pomostowych oraz uchwalił Ustawę o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych. Wcześniej prezydent RP, mimo zgłaszanych zastrzeżeń, zdecydował się na podpisanie Ustawy o emeryturach kapitałowych. Oznacza to, że od 1 stycznia 2009 r. możliwe będzie przejście na okresową emeryturę kapitałową lub na emeryturę pomostową. Niestety, przyjęte rozwiązania nie są wolne od wad. Nie jest pewne, czy uda się je zlikwidować w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Autorzy omawiają wprowadzone z dniem 1 listopada 2005 r. zmiany w systemie środków sprawowanego przez ZUS nadzoru orzeczniczego nad powiatowymi urzędami pracy. Ich zdaniem są one przykładem dowolności ustawodawcy w kształtowaniu procesowej pozycji osoby uprawnionej do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego. Uważają oni również, że zmiany te uprawniają zarzut o pozbawieniu strony postępowania podstawowych gwarancji sprawiedliwości formalnej. Przydają bowiem organowi nadzoru tytuł do prowadzenia postępowania, zarówno w sprawach zakończonych decyzją nieostateczną, decyzją ostateczną, jak i decyzją prawomocną.
W myśl przepisów ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu osoby zawodowo czynne, które utraciły pracę, nie mogą znaleźć zatrudnienia, są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego. Cele obu świadczeń są zbieżne. Służą one zapewnieniu środków do życia osobom pozostającym bez pracy. Przedmiotem artykułu są kwestie dotyczące świadczeń przysługujących "starszym bezrobotnym". Autorka omawia w szczególności przesłanki warunkujące nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego, wysokość tego świadczenia oraz dodatki przysługujące osobom uprawnionym do świadczenia przedemerytalnego. (fragment tekstu)
System zasiłków i świadczeń przedemerytalnych został wprowadzony ustawą z 6 grudnia 1996 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Zasiłki te przysługują osobom spełniającym określone w ustawie warunki, co omówiono w artykule.
Programy pasywnej polityki rynku pracy spowodowały na przełomie XX i XXI wieku dezaktywizację zawodową dużej grupy osób w wieku przedemerytalnym. Przyczyniło się to do utrwalania problemów i negatywnych tendencji dotyczących niskiej aktywności zawodowej osób starszych oraz znacznego obciążenia urzędów pracy obsługą osób bez pracy, ale niezainteresowanych jej podjęciem. Autorki dokonują oceny systemu zasiłków i świadczeń przedemerytalnych wdrożonych w Polsce w drugiej połowie lat 90. XX w. we wskazanych wymiarach. Analizę uwarunkowań legislacyjnych uzupełniają o jednostkowe dane administracyjne pochodzące z hurtowni danych CeSAR. Pozwala to wskazać skalę problemu oraz możliwe konsekwencje bierności zawodowej. (abstrakt oryginalny)
W rodzącej się demokracji i w kraju znajdującym się w permanentnej transformacji nie zawsze można w łatwy sposób określić co w konkretnym przypadku będzie dobrem wspólnym, w imię którego powinien działać polityk. Konkretyzując, trudno znaleźć równowagę pomiędzy wymienionymi niżej parami wartości znajdujących się dość często we wzajemnej opozycji: solidarność z najsłabszymi - stymulowanie rozwoju gospodarczego, lojalność wobec własnego rządu - lojalność wobec konkretnej grupy wyborców, wierność wobec deklaracji wyborczych - potrzeba skuteczności, prawo do własnych przekonań - konieczność postępowania zgodnie z decyzjami klubu, interes państwa - interes własnego ugrupowania, potrzeby lokalne - budżet państwa. Postaram się na konkretnych przykładach, zaczerpniętych z działalności Klubu Parlamentarnego AWS i rządu Jerzego Buzka w latach 1997-2001, zilustrować powyższe dylematy wraz z próbą poszukiwania ich rozwiązania. W trakcie prowadzonych rozważań nie da się uniknąć wątku osobistego - były to bowiem tak naprawdę moje dylematy. Dodatkowo ich ostrość wzmacniał czasem rodowód związkowy i wybór z woli NSZZ "Solidarność". (fragment tekstu)
Omówiono społeczno-ekonomiczne uwarunkowania ochrony społecznej osób w wieku przedemerytalnym, cele, funkcje i warunki nabycia świadczenia przedemerytalnego, zasady waloryzacji oraz zmniejszenie i zawieszenie świadczenia przedemerytalnego.
Zasiłki i świadczenia przedemerytalne wprowadzone zostały 1 stycznia 1997 r. Od tego czasu dokonano wielu istotnych zmian i regulacji prawnych w tym zakresie. Autor przedstawia warunki nabywania i pobierania zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych oraz uprawnienia i obowiązki osób je pobierających według obecnie obowiązującego (od 1.01.01 r.) stanu prawnego.
Artykuł omawia osłony socjalne zastosowane w procesie restrukturyzacji w poszczególnych sektorach: górnictwie, hutnictwie, "zbrojeniówce" i PKP. Są to: odprawa pieniężna bezwarunkowa, zasiłki socjalne i kontrakty szkoleniowe, urlopy, świadczenia i zasiłki przedemerytalne.
11
Content available remote Ubóstwo ludzi w wieku podeszłym - przyczynek empiryczny
84%
Celem badań prezentowanych w niniejszym artykule nie było jednak określenie skali ubóstwa wśród osób w podeszłym wieku i ocena skuteczności instytucji pomocy społecznej w ograniczaniu tego zjawiska. Kierowany przeze mnie zespół badawczy zajął się tym, jak sobie radzą w sytuacji niedostatku ludzie w podeszłym wieku, którzy już zostali uznani za biednych i dzięki temu korzystają z pomocy społecznej. Interesowały nas, między innymi, następujące problemy badawcze: 1. Czy istnieje charakterystyczny syndrom/syndromy cech sytuacji biednych ludzi starszych? Czy można w oparciu o nie opracować typologię biedy w tej zbiorowości? 2. Czy ludzie starsi - podopieczni pomocy społecznej - znaleźli się w sytuacji niedostatku dopiero w aktualnej fazie życia, czy byli biedni także wcześniej? 3. Jaki jest status społeczny badanych? Czy dziedziczą ten status po swoich rodzicach? 4. Z jakich powodów znaleźli się w sytuacji niedostatku? 5. Jaka jest ich sytuacja życiowa? 6. Jak przebiega gospodarowanie skromnym dochodem? 7. Czego badani oczekują od instytucji pomocy społecznej? Zastosowane metody badawcze to: wywiad kwestionariuszowy, który dzięki znacz nemu udziałowi pytań otwartych miał w pewnych fragmentach charakter wywiadu pogłębionego, oraz obserwacja. Obserwacja dotyczyła wybranych cech zewnętrznych badanych osób i ich warunków mieszkaniowych. Wywiady i obserwacje przeprowadzone zostały w maju i we wrześniu 1998 r. w Żyrardowie, Zgierzu i w łódzkiej dzielnicy Śródmieście. Zespół badawczy tworzyli studenci -członkowie Studenckiego Koła Naukowego Polityki Społecznej oraz doktoranci Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. (...) Warto wspomnieć, że na etapie opracowywania koncepcji badań zakładałam, że naszymi respondentami będą osoby w wieku poprodukcyjnym. W czasie zwiadu badawczego w ośrodkach pomocy społecznej stwierdziliśmy jednak, że połowa, a nawet większość otrzymujących zasiłki stałe wyrównawcze - to osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, a świadczenie uzyskały nie ze względu na wiek, lecz z powodu inwalidztwa (całkowitej niezdolności do pracy). Zdecydowałam się w związku z tym na obniżenie granicy wieku do 55 lat. (fragment tekstu)
Czynniki decydujące o zarejestrowaniu się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna mogą mieć charakter społeczno-demograficzny lub prawny. Podjęcie takiej decyzji jest kwestią indywidualną, niemniej jednak można przeanalizować to zjawisko na poziomie grupy. Celem badania omawianego w artykule jest wykazanie podobieństw i różnic osób rejestrujących się jako bezrobotni oraz identyfikacja czynników, które mają największe znaczenie dla dezaktywizacji zawodowej. W badaniu wykorzystano dane z Centralnego Systemu Analityczno-Raportowego dotyczące 1 276 555 osób urodzonych pomiędzy 1940 r. a 1965 r., które co najmniej raz były zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotni. W celu identyfikacji komponentów najsilniej wpływających na decyzję o dezaktywizacji zawodowej przeprowadzono analizę głównych składowych (ang. principal component analysis - PCA). Wyniki pomiaru adekwatności Kaisera-Meyera-Olkina oraz testu sferyczności Bartletta potwierdziły słuszność zastosowania tej analizy. Na podstawie kryterium Kaisera określono liczbę głównych składowych. Przeprowadzono rotację czynników varimax, aby uprościć relację między zmiennymi i lepiej zinterpretować uzyskane wyniki. Analiza dotyczyła pięciu grup: emerytów, rencistów, osób, które osiągnęły wiek emerytalny, osób, które pobierały świadczenie przedemerytalne, oraz całej populacji. Dla każdego zbioru danych zidentyfikowano od trzech do czterech składowych łączących różne zmienne. We wszystkich grupach stwierdzono jeden wspólny komponent - łączący wykształcenie i zawód wykonywany w ostatnim miejscu pracy - który wpływa na podejmowanie kluczowych decyzji na rynku pracy. Obrazuje on kompetencje pracowników i może determinować moment dezaktywizacji zawodowej. Wyniki badania wskazują na większe znaczenie mechanizmu ekonomicznego niż uwarunkowań prawnych we wszystkich analizowanych grupach. (abstrakt oryginalny)
W artykule niniejszym skoncentrowano się na - dominującym w dotychczasowej praktyce - wąskim podejściu do wydłużania życia zawodowego Polaków, próbując usystematyzować rozwiązania podjęte i zaniechane. Według autorki nie istnieją zasadniczo przeszkody w kontynuowaniu pracy zawodowej po przekroczeniu wieku emerytalnego. Niestety działania na rzecz wydłużania życia zawodowego w Polsce cechuje swoista aberracja.
Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych przewiduje różnego rodzaju przesłanki uzależniające powstanie prawa do świadczenia. Koncentrują one uwagę na osobie uprawnionej, a także polegają na konieczności zachowania określonej sekwencji zdarzeń. Złożony zestaw warunków uprawniający do otrzymania należności jest źródłem rozbieżności występujących w orzecznictwie. Wykładnia przepisów ustawy powinna uwzględniać, że świadczenia przedemerytalne są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Zdaniem autora upoważnia to do kontestowania zabiegów odwołujących się do pozajęzykowych sposobów interpretacji tekstu normatywnego. W szczególności dyskusyjne jest posługiwanie się regułami wykładni funkcjonalnej. (abstrakt oryginalny)
Od 1 sierpnia 2004 r. obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące świadczeń przedemerytalnych. Są one niekorzystne dla osób nimi zainteresowanych. Formalnym powodem nowych regulacji i takich rozwiązań są planowane przez rząd cięcia w budżecie państwa. Chodzi jednak także o aktywizację samych bezrobotnych i "zmotywowanie" ich do szukania zajęcia. Od sierpnia br. świadczenia przedemerytalne będzie wypłacał ZUS a nie urzędy pracy.
Autor dokonuje teoretycznej analizy instytucji szczególnych warunków pracy, definiując to pojęcie. W konkluzji autor stwierdza, iż stosowane przez organy zatrudnienia i organy rentowe niekonstytucyjne przepisy mogą w procesie stosowania prawa w istotny sposób ograniczać zainteresowanym dostęp do praw zabezpieczeniowych w sytuacjach, gdy w istocie spełnili oni wymagane warunki, a jedynie nie udało się im uzyskać od pracodawcy stosownego dokumentu na ich potwierdzenie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.