Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 255

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zasoby naturalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Aktualny stan środowiska pozwala stwierdzić, że stopień wykorzystania zasobów naturalnych niebezpiecznie przekracza zdolności Ziemi do wytworzenia zasobów i asymilacji odpadów. Dlatego nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych spowoduje w konsekwencji poważne w skutkach zahamowanie rozwoju społeczno-gospodarczego świata. Jedynie modernizacja gospodarki w kierunku ograniczenia globalnego zużycia surowców naturalnych pozwoli na dalszy niezakłócony rozwój w długim okresie. Nie istnieje jednak jedna i możliwa do zastosowania w każdym przypadku metoda pozwalająca na zachowanie zasobów naturalnych. Dlatego, w zależności od sytuacji, należy rozważyć: - całkowitą rezygnację z wykorzystania zasobów nieodnawialnych, - doprowadzenie do powstania takich dóbr, których użytkowanie zrekompensuje brak zasobów nieodnawialnych, - wzrost efektywności wykorzystania zasobów nieodnawialnych w procesie produkcji, - wydłużenie cyklu życia oraz okresu użytkowania produktów, - zmianę, polityki cenowej w odniesieniu do materiałów eksploatacyjnych, części zamiennych oraz usług serwisowych, - skuteczną gospodarkę odpadami. Ograniczenie zużycia surowców naturalnych przyniesie szereg korzyści: społecznych, ekonomicznych, gospodarczych, środowiskowych i politycznych. Można oczekiwać dalszych dodatnich efektów zewnętrznych, w tym poprawy sytuacji zdrowotnej i warunków życia społeczeństw oraz skuteczniejszego spełniania przez środowisko funkcji pozagospodarczych. Należy zatem spodziewać się, że niewątpliwe korzyści wynikające z osiągnięcia zrównoważonej gospodarki zasobami stosunkowo szybko przewyższą konieczne do poniesienia koszty jej modernizacji. Pozytywne efekty działań zależą jednak w dużej mierze od stopnia edukacji ekologicznej społeczeństw, podejmowanych działań proekologicznych oraz postawy instytucji publicznych. (abstrakt oryginalny)
Utworzenie Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych - Oddział Polski było związane z wcześniejszym powstaniem European Association of Environmental and Resource Economists - EAERE (Europejskie Stowarzyszenie Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych) powołanego w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Rozpoczęło ono oficjalną działalność dopiero w 1990 roku, po formalnym zarejestrowaniu w Siegen (Niemcy). Wśród celów statutowych EAERE wymienia się podnoszenie poziomu badań naukowych, wywieranie wpływu na politykę środowiskową w poszczególnych państwach i sprzyjanie integracji tej polityki w Europie oraz na świecie. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano szereg inicjatyw racjonalnego gospodarowania zasobami, które pojawiły się w ostatnim dziesięcioleciu w Europie i na świecie. Podkreślono trudności w monitorowaniu istniejącego stanu i zmian zachodzących w obszarze gospodarowania zasobami naturalnymi. Rozwiązaniem tego problemu mogłaby być kompilacja europejskich rachunków wydatków na gospodarowanie zasobami (ReMEA), proponowanych do wdrożenia w krajach Unii Europejskiej po 2020 roku. Celem artykułu jest przedstawienie tych rachunków jako jedynych spośród rachunków dotyczących zasobów naturalnych, prowadzonych w jednostkach pieniężnych. Artykuł stanowi przegląd aktów prawnych, koncepcji i planów w dziedzinie gospodarowania zasobami oraz prezentację rachunków ReMEA. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wycena trwałości : rozszerzenie tradycyjnego ujęcia kosztów środowiskowych
75%
Ze względu na rosnący niedostatek surowców naturalnych oraz zaostrzające się regulacje prawne związane z ich pozyskiwaniem, znaczenie surowców naturalnych w gospodarce światowej nabiera coraz większego znaczenia. W przeciwieństwie do aktywów finansowych i rzeczowych, zasoby naturalne nie są dobrze opisywane i reprezentowane w systemach rachunkowości finansowej przedsiębiorstw, mimo że ich użycie i wykorzystanie w znaczny sposób determinuje rozwój pojedynczych przedsiębiorstw i gospodarki. W artykule autorzy przedstawili sposób uwzględnienia kosztów środowiskowych w kosztach produkcji przedsiębiorstwa, mających wpływ na trwały rozwój firmy mierzony jako ekonomiczna wartość dodana. Zaproponowali oni również uzupełnienie tradycyjnego ujęcia kosztów środowiskowych o koszty zasobów naturalnych. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie od 1989 r. polskiego górnictwa węgla kamiennego na zasadach gospodarki rynkowej zmusiło przedsiębiorstwa górnicze do nowego podejścia do problematyki efektywności eksploatacji i wykorzystania - w ramach posiadanej koncesji - złoża zgodnie z projektem jego zagospodarowania. Obowiązujące w Polsce regulacje prawne ściśle określają wymogi stawiane projektom zagospodarowania złoża, w ramach których kopalnie kwalifikują zasoby bilansowe do przemysłowych, nieprzemysłowych i strat zasobów. W artykule omówiono praktyczne podejście do tego zagadnienia na przykładzie kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote The Output of Environmental Goods and Services Sector in Poland
75%
The main objective of this paper is to present the output of Environmental Goods and Services Sector (EGSS) in Poland as of 2014. The presented data are the results of a Eurostat pilot project, which was conducted in Poland during 2014-2015 by the Central Statistical Office. The aim of this project was to adapt the Eurostat methodology of EGSS accounts to Polish conditions and to gather data about EGSS, in accordance with the Regulation of the European Parliament and of the Council (EU) No 538/2014 as of 16 April 2014 amending Regulation. Output of Environmental Goods and Services System covers environmental protection domains and also the domains of natural resources management. The results of the survey are also presented broken down by types of economic activity. (original abstract)
Teoria wzrostu gospodarczego opisuje zachowania gospodarki w długim okresie, tym samym może być wykorzystana jako podstawa do analizy zagadnień trwałości. Dotychczasowe prace wskazują na kluczową rolę postępu technicznego dla podtrzymania wzrostu w warunkach ograniczonych zasobów. Ze tego względu właściwa wydaje się być analiza klasy modeli endogenicznych, w których tempo postępu technicznego jest określane wewnątrz modelu. Celem pracy jest przedstawienie podstawowych założeń schumpeterowskiego modelu wzrostu gospodarczego oraz próba wykorzystania modelu analizy wybranych zagadnień teorii wzrostu, tj. zdolności do utrzymania wzrostu w warunkach ograniczonych zasobów naturalnych oraz emisji zanieczyszczeń. W części 1 omówiono założenia podstawowego modelu wzrostu. Część 2 jest poświęcony ocenie wpływu ograniczoności zasobów naturalnych na długookresową stopę wzrostu, jak również określeniu poprawy jakości środowiska naturalnego przy utrzymaniu wzrostu gospodarki. W części 3 postawiono problem dynamicznej optymalizacji schumpeterowskiego modelu wzrostu z uwzględnieniem w funkcji użyteczności oraz zasobów naturalnych w funkcji produkcji. Wskazano również na pewne problemy wynikające z przyjmowanych założeń(abstrakt oryginalny)
Wraz z rozwojem gospodarczym oraz ewolucją celów i instrumentów wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej następuje zmiana zasobów ziemi rolniczej oraz struktura jej wykorzystania. W pracy przedstawiono dynamikę struktury użytków rolnych w państwach członkowskich UE w latach 2003-2007 z uwzględnieniem czynników determinujących zachodzące procesy, w tym idei rozwoju zrównoważonego. Przeprowadzone obserwacje wskazują na wysoce zróżnicowany charakter zmian wykorzystania ziemi w poszczególnych państwach. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ekonomika wyceny spółki niestandardowej
75%
Celem niniejszego artykułu jest ekonomiczna analiza relacji między wyceną spółki a jej charakterystykami operacyjnymi. Na przykładzie spółki górniczej pokazana jest metodologia wyceny spółki, wiążąca proces waluacji spółki z typem spółki. Spółka górnicza jest szczególnie interesująca ze względu na jej wyraźną segmentację na różnych etapach prowadzonej działalności. W konsekwencji, w pracy uzasadniono potrzebę wyceny podziemnych depozytów. Przedstawiono potrzebę wyceny spółki od strony bilansowej i strumieniowej jako charakterystycznego podejścia do wyceny spółki górniczej. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Metodyka wyceny nieruchomości przedsiębiorstw ze złożami kopalin
75%
Publikacja stanowi próbę przedstawienia warunków stosowania metod porównawczych i dochodowych do wyceny nieruchomości przedsiębiorstw ze złożami kopalin, stanowiącymi części składowe nieruchomości. W zakresie metod dochodowych skupiono się na warunkach stosowania metody zysków do wyceny funkcjonujących nieruchomości operacyjnych. Dla metod porównawczych wskazano na warunki wpływające na wiarygodność ich stosowania na tle cyklu życia tego rodzaju projektów inwestycyjnych. W tle rozważań wskazano na niezbędne zmiany regulacji prawnych metodyki wyceny CRE. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Współczesne muzea przyrodnicze w Polsce i ich działalność
75%
Celem artykułu jest omówienie specyfiki współczesnych muzeów przyrodniczych i ich funkcji. Samo pojęcie muzeum przyrodniczego może być różnie formułowane, co utrudnia opisanie pewnych zjawisk. Z tego powodu na potrzeby niniejszego artykułu autorka przyjęła własną definicję muzeum przyrodniczego. Pierwsza część artykułu poświęcona jest charakterystyce muzeów przyrodniczych, tj. ich lokalizacji, rodzajom kolekcji przyrodniczych i sposobach prezentacji; w drugiej z kolei opisano funkcje, jakie pełnią muzea przyrodnicze (edukacyjną, informacyjną i rozrywkową). Przeprowadzona analiza i jej wyniki pozwalają zapoznać się ze specyfiką i działalnością muzeów przyrodniczych, ukazują zróżnicowanie tych placówek na wielu płaszczyznach: lokalizacji, zawartości zbiorów (tematyka, oryginalność), ekspozycji (sposób prezentacji zbiorów, aranżacja) i działalności (lekcje muzealne, warsztaty). Polskie muzea przyrodnicze są to placówki w większości tradycyjne, dopiero wprowadzające do prezentacji swoich kolekcji nowoczesne pomoce multimedialne. Nadal ich najważniejszą funkcją jest działalność edukacyjna, choć coraz częściej oferta turystyczna wzbogacana jest o atrakcje związane z rozrywką dla zwiedzających. (abstrakt oryginalny)
Badania wykazały, że w miarę wzrostu powierzchni użytków rolnych w gospodarstwach wzrasta towarowość produkcji rolniczej oraz udział dochodów z gospodarstwa rolnego w strukturze źródeł utrzymania rodziny. Ponadto rolnicy z gospodarstw obszarowo większych zwykle są zainteresowani rozwojem gospodarstwa rolnego i działalności rolniczej. Badane zależności potwierdziły hipotezę, że rosnący udział towarowości produkcji rolniczej uruchamia procesy rozwojowe w gospodarstwach rolnych, pomimo że rolnicy prowadzą dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą.(abstrakt oryginalny)
This research is an ecocritical reading of Melville's "Bartleby the Scrivener". Melville's treatment of the environment is described and analyzed with regard to Augé 's theory of non-Places. The examples of non-place in Melville's Wall Street story include the compartmentalized office, the urban labyrinth, artificial and natural greeneries and oriental landscapes. The motif of compartmentalization forms the binary of insider and outsider. A close attention to the binaries in this story reveal Melville's critical attitude towards urban culture that threatens the American identity and mocks the American predilection for mobility in open spaces. This story reveals the way social institutions of an urban culture can determine the tragic fate of an out of place individual. Melville, in this story, reveals the consequences of marginalizing nature and indicates his ecological concerns in mid-nineteenth century America. He mourns the fading out of biocentric view of nature and warns against the domination of the anthropocentric worldview which is brought about by modernity, enlightenment and capitalism. (original abstract)
W artykule przedstawiono najpierw historię idei oraz istotę i przejawy gospodarki obiegu zamkniętego, a także jej wyższy etap tzw. lepszego wykonawstwa. Następnie objaśniono powiązania tej idei z realizowaną już od ponad 30 lat koncepcją rozwoju zrównoważonego i trwałego oraz cztery zasady trwałości rozwoju. Na koniec zaprezentowano możliwości wdrożenia modelu gospodarki obiegu zamkniętego w praktyce gospodarczej, a także w życiu społecznym, z przykładami z USA, Europy zachodniej i Polski. (abstrakt oryginalny)
Kwestia wyczerpywalności i ograniczoności zasobów naturalnych została dostrzeżona między innymi na skutek intensywnego rozwoju gospodarczego i postępu cywilizacyjnego. W drugiej połowie XX wieku poważnym problemem stała się również emisja zanieczyszczeń przemysłowych i komunalnych, głównie w wyniku spalania paliw kopalnych. W artykule przedstawiono istotę i przejawy gospodarki w obiegu zamkniętym oraz jej wpływ na kształtowanie zrównoważonego i trwałego rozwoju społeczno-gospodarczego, a także analizę możliwości wdrażania tych zasad w praktyce gospodarczej i w życiu codziennym. Zdaniem autorów gospodarowanie w obiegu zamkniętym jawi się jako najwyższy obecnie etap rozwoju cywilizacyjnego. Zamykanie tzw. pętli i obiegu gospodarczego staje się realne już w wielu dziedzinach w wyniku wydłużania cyklu życia wyrobów, stosowania coraz większego zbioru odpadów jako surowców wtórnych - w miejsce surowców pierwotnych, korzystania z odnawialnych źródeł energii, racjonalizacji gospodarki wodnej oraz leśnej itp. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest badaniom nad regulacjami ekologiczno-prawnymi, ocenie ich efektywności w warunkach pojawienia, realizacji i rozprzestrzenienia współczesnych globalnych wyzwań ekologicznych dla ludzkości. Jednocześnie autor proponuje własną definicję współczesnych globalnych wyzwań ekologicznych dla ludzkości oraz określa wpływ tych wyzwań na regulacje prawno-ekologiczne. Autor ustala kryteria oceny efektywności regulacji prawnych, zgodnie z którymi przeprowadzona została powyższa analiza, włącznie z oceną stanu ustawodawstwa ekologicznego, adekwatność uzyskanych wyników do wybranych celów, wybór i wykorzystanie środków, sprzyjających najpełniejszemu i najszybszemu osiągnięciu wyników. Na podstawie przeprowadzonej analizy autor określa strategię i taktykę współczesnych regulacji prawnych w dziedzinie ekologii w Rosji. W wyniku analizy naukowej, autor dochodzi do wniosku, że skuteczność regulacji prawnych w dziedzinie walki ze współczesnymi wyzwaniami globalnymi dla ludzkości z obszaru ekologii uzależniona jest od adekwatności dobranych środków prawnych do celu, polegających na wyeliminowaniu zagrożeń ekologicznych, co prowadzi do osiągnięcia stanu bezpieczeństwa w danym obszarze, a także zanikaniu przyczyn, warunków i czynników ich pojawienia się i rozprzestrzeniania się. Szczególne zainteresowanie wzbudza zaproponowana przez autora metoda zwiększenia wydajności regulacji ekologicznych ukierunkowanych na przeciwdziałanie współczesnym globalnym zagrożeniom ekologicznym dla ludzkości, włącznie z systemem środków doskonalenia ustawodawstwa ekologicznego, praktyki stosowania prawa, podwyższenia poziomu kultury ekologicznej i prawnej podmiotów stosunków prawno-ekologicznych.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote The High North as an Area of the Nordic States Cooperation
75%
Pozytywny rozwój na Północy ma istotne znaczenie nie tylko dla rozwoju krajów nordyckich (głównie Norwegii) czy Rosji, ale i pozostałych krajów mających interesy dotyczące tego rejonu. W dającej się przewidzieć przyszłości złożoność wzajemnych oddziaływań między wszystkimi wspomnianymi aktorami będzie miała decydujący wpływ na geopolitykę Dalekiej Północy. Stąd oczywistym jest stopień zainteresowania i zaangażowania państw Norden na Dalekiej Północy. Wydaje się, że państwa nordyckie z racji swych bogatych doświadczeń i kompetencji służb, są szczególnie predestynowana do pełnienia przewodniej roli w zakresie badań i wiedzy na temat rozwoju tej części świata. Stąd takiej wagi nabierają kluczowe cele polityki zawarte w ich wizjach i strategiach dotyczących High North, a które Norwegowie określają następująco: "zabezpieczenie pokoju i stabilności, oraz zapewnienie przewidywalności; zapewnienie zintegrowanego systemu zarządzania w oparciu o ekologię, który zabezpieczy różnorodność biologiczną i stanie się podstawą dla zrównoważonego wykorzystania bogactw naturalnych; wzmacnianie współpracy międzynarodowej i międzynarodowego porządku prawnego; umocnienie podstaw zatrudnienia, tworzenia wartości oraz dobrobytu w całym kraju poprzez wysiłki regionalne i ogólnokrajowe we współpracy z partnerami z zagranicy oraz grupami ludności tubylczej, których to dotyczy". (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi wkład w zrozumienie powiązań między kredytami, nierównościami i zasobami naturalnymi, wykorzystując dane panelowe z lat 2002-2021 dla 31 krajów. Zastosowano uogólnioną metodę momentów w celu określenia dynamicznej relacji między zmiennymi badania. Wyniki badania sugerują, że nierówności i zasoby naturalne mają negatywny i znaczący związek z kredytem. Wyższe poziomy nierówności i renty z zasobów naturalnych wiążą się z niższym stosunkiem kredytów prywatnych do produktu krajowego brutto. Badanie oferuje wgląd w trzy filary zrównoważonego rozwoju, a mianowicie gospodarczy, społeczny i środowiskowy. Istotne jest, aby decydenci polityczni uwzględnili czynniki środowiskowe, takie jak zasoby naturalne, w relacjach między nierównościami a sektorem finansowym. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Land grabbing. Podstawowe zagadnienia prawne
75%
Przedmiotem analizy jest charakterystyka zjawiska określanego terminem land grabbing, przez co należy rozumieć transgraniczny proces przejmowania faktycznej kontroli nad znacznymi obszarami gruntów rolnych. Zakres i skala procesu powoduje, że zagadnienie obrotu nieruchomościami rolnymi w perspektywie globalnej prowadzi do nowych wyzwań w zakresie analizy prawnej, w szczególności w perspektywie odpowiedzialnej gospodarki zasobami naturalnymi oraz bezpieczeństwa żywnościowego. Istotne znaczenie ma również płaszczyzna oceny zjawiska dla dotychczasowego modelu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.