Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zasoby rynku pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem opracowania jest prezentacja, analiza i ocena tendencji występujących w zakresie kształtowania się podstawowych mierników ekonomicznych związanych z poziomem, strukturą i dynamiką podaży pracy w Polsce po roku 1990. W pierwszej części opracowania zaprezentowano wielkość zasobów ludzkich biorąc pod uwagę populację ludności w wieku produkcyjnym w relacji z populacją w wieku przed- i poprodukcyjnym. Następnie zaprezentowano i dokonano oceny zmian aktywności zawodowej i poziomu wykształcenia w Polsce. W kolejnej części artykułu podjęto próbę oceny tendencji w migracjach zagranicznych związanych z integracją Polski z Unią Europejską. Wreszcie zaprezentowano także popyt na pracę w szczególności biorąc pod uwagę poziom i dynamikę liczby pracujących w gospodarce narodowej. (abstrakt oryginalny)
Individuals engaged in the labourmarket use a range of resources embedded in personal networks to improve their chances of getting a new job. Family, friends and acquaintances give access to various resources such as information, knowledge, trust, recommendation, money, etc. that may affect individual's position on the labour market. Based on data collected with the Resource Generator tool among 9063 residents of Warsaw, we checked how embedded and mobilizable resources of family members, friends, acquaintances (social resources), as well as private resources owned by respondents (personal resources) affect individual's perceived position on the Warsaw labour market. It was confirmed that chances of getting a job depend on the amount of embedded and mobilizable resources present in personal networks. However, relationship between embeddedness and usability of resources rely on the type of relation (family, friends, acquaintances) maintained by individual. We found that mobilizable resources are perceived as an asset on the labour market, while resources embedded in acquaintances network, that could be just accessed but not used, are considered a threat. At the same time, personal resources of respondents improve perceived chances of getting a new job inWarsaw. The observed dependencies between social and personal, embedded and mobilizable resources prompt a discussion on the shape and role of social capital in the urban labour market.(original abstract)
Opracowanie zawiera uwagi metodyczne dotyczące poszczególnych etapów wyznaczania prognozy zasobów pracy, przedstawione podczas I Kongresu Demograficznego, który odbył się w listopadzie 2002 roku. Opisano źródła danych o zasobach pracy, doświadczenia GUS w prognozowaniu zasobów pracy, założenia ogólnopolskiej i wojewódzkiej prognozy realnych zasobów pracy.
Województwo suwalskie znajduje się niejako na etapie wyczekiwania przed podjęciem decyzji o silnym zwiększeniu nakładów inwestycyjnych na rozwój przemysłu, w związku z planowanym zagospodarowaniem złóż polimetalicznych, występujących w okolicach Suwałk, Stąd też konieczność przeprowadzenia analizy zasobów pracy i zatrudnienia w regionie. Ma ona pokazać wielkość i strukturę zasobów siły roboczej, możliwości ich dalszego wykorzystania oraz zmiany na rynku pracy w woj. suwalskim w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Celem niniejszego opracowania jest także przedstawienie aktualnego stanu zatrudnienia i jego struktury, głównie w gospodarce uspołecznionej. Określenie rozmiarów zasobów ludzkich, zdolnych do wykonywania pracy społecznie użytecznej, ma ważne znaczenie dla polityki społeczno-gospodarczej, a zwłaszcza dla polityki zatrudnienia. Wielkość zatrudnienia jest uzależniona od wielkości podstawowych zasobów siły roboczej, tzn. liczby ludności ogółem w wieku produkcyjnym.
Pracownicy i menedżerowie zarządzanie zasobami ludzkimi walczyli i nadal walczą, by ich praca stała się uznanym zawodem w dzisiejszym świecie biznesu. W artykule przedstawiono rozwój profesji ZZL w Nowej Zelandii, od czasów wczesnego kształtowania stosunków pracy w latach 50. XX wieku, poprzez ich rozwój, aż do dnia dzisiejszego. Scharakteryzowano także historię zarządzania siłą roboczą, ustawodawstwo oraz wpływ II wojny światowej na zapotrzebowanie na „bohatera pracownika” w Nowej Zelandii. Omówiono historię i ewolucję roli podjętej przez zawodowców ZZL w kraju, w którym większość przedsiębiorstw uważana jest za małe, i w którym dwadzieścia lat temu rząd przeprowadził deregulację gospodarki. Artykuł zawiera także komentarz historyczny i futurystyczny dotyczący stanu ZZL w Nowej Zelandii. (abstrakt oryginalny)
Zmiany, jakie towarzyszyły kolejnym reformom wdrażanym w naszym kraju wpłynęły negatywnie na sytuację pracowników, powodując m.in.: redukcją zatrudnienia, spadek wskaźników zatrudnienia we wszystkich grupach zawodów medycznych, narastające niezadowolenie z wynagrodzenia i niską satysfakcję z pracy. Ponadto od maja 2004 r., w związku z przystąpieniem Polski do UE, rozpoczęła się emigracja polskich kadr medycznych. Obecnie szacuje się, ze emigracja dotyczy około. 5%. pracowników, ale brak działań i propozycji rozwiązań systemowych w tym zakresie, może skutkować nasileniem zjawiska. Bardzo niepokojące jest zjawisko emigracji polskich pielęgniarek, gdyż niskie wskaźniki zatrudnienia oraz drastyczny spadek liczby osób podejmujących kształcenie w tym zawodzie, stanowi realne zagrożenie braku możliwości sprostaniu rosnącym potrzebom w zakresie świadczeń zdrowotnych. Problem migracji pracowników medycznych dotyczy jednak nie tylko Polski. Wyniki badań WHO mówią o "światowym kryzysie zasobów kadr medycznych", który w różnym stopniu dotyczy każdego kraju świata. Według szacunków WHO, braki kadrowe w opiece zdrowotnej w ujęciu globalnym, wynoszą około 4 mln pracowników medycznych. W celu uporania się z problemami migracji międzynarodowej konieczne jest podjęcie działań zarówno w krajach źródłowych, krajach docelowych, jak i na arenie międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
Biorąc pod uwagę zmienność i szybką dezaktualizację zawodów deficytowych, konieczna wydaje się nie tylko kompleksowa analiza zawodów aktualnie poszukiwanych na rynku pracy, lecz również prognoza zawodów, na które zapotrzebowanie wystąpi za kilka lat. Taka informacja byłaby niezwykle istotna dla wszystkich uczestników rynku, głównie zaś dla absolwentów gimnazjów stojących przed wyborem kierunku własnego kształcenia i zawodu, który dałby szansę zatrudnienia po ukończeniu szkoły, jak również dla dyrekcji szkół i władz oświatowych decydujących o korekcie poziomu i kierunkach kształcenia zawodowego. Niniejszy artykuł porusza aspekty metodologiczne konstrukcji takiej prognozy i prezentuje listę zawodów na siedleckim rynku pracy, na które w najbliższych latach może wystąpić zarówno zwiększony, jak i zmniejszony popyt. (fragment tekstu)
Ogólnie, ZZL w Zjednoczonym Królestwie jest równie mocno osadzone w swoim środowisku, jak każde ZZL w innym kraju. Ma pewne wspólne cechy z amerykańskim i europejskim ZZL, ale pozostaje odrębne. Okazuje się, że ogólne funkcje ZZL oraz podstawowe sytuacje ZZL zmieniają się znacznie wolniej niż wielu ekspertów i komentatorów, w szczególności z wielkich firm doradczych, chciałoby, abyśmy uważali. Istnieją pewne nowe problemy, które wydają się absorbować wiele energii specjalistów ZZL: e–ZZL, starzejąca się siła robocza, zarządzanie talentem i trenowanie — ciekawe, czy znalezione rozwiązania zakotwiczą się na stałe, czy okażą się tylko przejściową modą. (abstrakt oryginalny)
Standardowe miary nakładu pracy, opierające się na liczbie osób pracujących lub liczbie przepracowanych godzin, traktują wykorzystywane zasoby pracy jako wielkość homogeniczną. O ile jednak takie miary mogą być czasem zadowalające z punktu widzenia uproszczonej analizy potencjału demograficznego lub napięć na rynku pracy (rozumianych jako równowaga pomiędzy popytem na pracę a jej podażą), dostarczają one niepełnej informacji co do zmian kapitału ludzkiego jako czynnika determinującego potencjał gospodarczy. W niniejszym badaniu podjęto próbę skwantyfikowania zmian jakości wykorzystywanych zasobów pracy w Polsce w okresie od wczesnych lat transformacji do dziś. W tym celu posłużono się jednostkowymi danymi BAEL, na podstawie, których dokonano podziału populacji pracujących na w przybliżeniu homogeniczne grupy. Założono przy tym, że podstawowymi charakterystykami różnicującymi osoby pracujące pod względem produktywności są wykształcenie, wiek i płeć. (abstrakt oryginalny)
Dokument obrazuje sytuację w obszarze zatrudnienia i rynku pracy w Polsce oraz jej kontekst polityczny na tle unijnej polityki zatrudnienia. Ramy Odniesienia Polityki Zatrudnienia mają na celu wskazanie spójności planowanych działań, które będą podejmowane w sektorze rozwoju zasobów ludzkich, z polityką rządu, Europejską Strategią Zatrudnienia oraz rozporządzeniem dotyczącym Europejskiego Funduszu Społecznego.
Badanie poszczególnych organizacji pozarządowych (NGO) aktywnych w obszarze usług rynku pracy miało dwa podstawowe cele. Po pierwsze, próbowano ocenić ofertę i zweryfikować jakość świadczonych usług. Po drugie, obserwacja otoczenia instytucjonalnego tych działań miała pomóc w określeniu potencjalnych kierunków rozwoju tego sektora, wyzwań, jakie przed nim stoją i ograniczeń, z którymi musi się uporać. Wykorzystując spójny scenariusz wywiadu, przebadano trzydzieści organizacji pozarządowych z różnych regionów Polski aktywnych w różnych i różnorodnych formach usług rynku pracy. Poniższy tekst stanowi sprawozdanie z tych studiów przypadku.
Analiza przeżycia należy do niestandardowych narzędzi analiz statystycznych. Najprostszym jej nurtem są tablice trwania życia (LT). W artykule przedstawiono wyniki zastosowań TTZ do analiz bezrobocia w Polsce w 2003 r. Znane z literatury przedmiotu analizy empiryczne, bazujące na indywidualnych danych o bezrobociu pochodzących z wyników badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL), opisują wielkość strumieni (przepływów) między zasobami rynku pracy. Prezentowane opracowanie jest dalszym krokiem analiz strumieniowych między zasobami bezrobocia i zatrudnienia. Nowatorskie podejście badawcze polega na ilościowej ocenie szans i nadziei na wychodzenie ze stanu braku aktywności zawodowej (bezrobocia) do stanu czynności zawodowej (zatrudnienia) na trudnym, krajowym rynku pracy. Dostępny materiał statystyczny umożliwił stratyfikację problemu według tak ważnych determinant demograficzno-społecznych, jak płeć, wiek, stan cywilny i poziom wykształcenia bezrobotnych. Dzięki analizom porównawczym we wszystkich kwartałach 2003 r. Czytelnik ma możliwie wszechstronny obraz zmian szans wychodzenia z bezrobocia według wymienionych cech osób bezrobotnych w czasie w Polsce w 2003 r. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest analizą przeprowadzonych badań ankietowych wśród mieszkańców regionu koszalińskiego i opolskiego na temat regionalnego potencjału obywatelskiego. Na ich podstawie można wnioskować, że większe nagromadzenie cech nieobywatelskich ujawnia się w zbiorowości osób nie mających pracy.
The article dwells upon the categories of "life quality" and "labor potential" in the context of integration processes. The role of labor potential in formation and transformation of life quality has been defined. The significance and structure of labor potential in Ukraine was also revealed. The paper highlights the analytical role of economic and motivational constituents of labor potential. The main indices of economic and motivational constituents of labor potential in terms of regions were analyzed. The article provides the ranking or regions based on the index of economic and motivational constituents of labor potential. The main objectives, priorities and tools for the effective utilization and development of labor potential in all the regions of Ukraine as an indicator of life quality. (original abstract)
W artykule przedstawiono sytuację rynku pracy w Polsce. Omówiono zmiany, które nastąpiły w okresie 12 lat transformacji i jak one wpłynęły na dzisiejszy obraz tego rynku (stopę bezrobocia, zatrudnienie, zasoby pracy).
Niniejsze studium, będące Raportem Banku Światowego analizuje ostatnie wydarzenia na polskim rynku pracy oraz czynniki, które wpływają pozytywnie na wzrost wskaźnika tworzenia nowych miejsc pracy. Analizę przeprowadzono we współpracy i w oparciu o debatę, jaka miała miejsce pomiędzy zespołem Banku Światowego, a rządem RP.
Wśród wielu firm działających w polskich realiach jest znacząca grupa takich, które mierzą wysoko i starają się realizować zaawansowane standardy zarządzania zasobami ludzkimi. Uczestniczą one od 7 lat w konkursie LZZL, który ma promować najlepsze praktyki w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi poprzez docenianie i wyróżnianie firm, które odnoszą sukcesy w tej dziedzinie i tym samym mogą być punktami odniesienia w dla innych organizacji. Na podstawie analizy działań i osiągnięć firm ubiegających się o laury konkursu podjęto próbę określenia głównych trendów w zakresie zzl, jakie dokonują się w polskich realiach. Wśród najważniejszych należy wymienić wzrost profesjonalizacji zzl, umiejętności zarządzania zl w warunkach niestabilnego, zmiennego otoczenia oraz przejście w kierunku strategicznego zzl i modelu kapitału ludzkiego. (abstrakt oryginalny)
18
67%
The purpose of the study is to present the spatial diversification of the level of the balance on the local labour market in the rural areas. The spatial unit of the analysis is constituted by rural communes (gminas) and the rural areas of the urban-rural communes in Poland according to the administrative division into town and village. This means that the research concerns the spatial diversification observed according to 2,171 units. It was accepted in the research that a balanced labour market occurs where favourable demographic structures are located around the largest regional centres in Poland. This is connected with the development of the communes' non-agricultural economic functions and a strong dependence on urban markets. (original abstract)
W każdej rozwijającej się gospodarce występują czynniki sprzyjające tworzeniu nowych miejsc pracy, jak i powodujące likwidacje już istniejących. Dlatego głównym zadaniem władz samorządowych powinno być tworzenie warunków do zachowania odpowiednich proporcji obydwu grup czynników tak, aby w konsekwencji nie miało to negatywnych następstw dla lokalnego rynku pracy.
Artykuł jest interpretacją przeprowadzonych badań na temat innowacyjności gospodarek krajów Unii Europejskiej na tle Japonii i USA. Badania były przeprowadzane w 4 fazach: zasoby ludzkie, tworzenie nowej wiedzy, przekazywanie i wykorzystanie nowej wiedzy oraz innowacyjności w finansowaniu i aktywności rynkowej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.