Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zasoby wód powierzchniowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem przedstawionej pracy jest analiza wielkości turbulencji w podstawowych jednostkach hydromorfologicznych rzeki górskiej na przykładzie odcinka Skawy. Pomiary składowych prędkości chwilowej sondą MicroADV w ośmiu losowych lokalizacjach na poziomie 20% i 40% głębokości lokalnej wykonano w czterech jednostkach hydromorfologicznych - ploso, nurt, bystrze i rwący nurt. Na podstawie uzyskanych wartości obliczono lokalne wartości prędkości wypadkowej oraz parametry ruchu turbulentnego: intensywność turbulencji i turbulentną energię kinetyczną. Wyniki badań wskazują na duże zróżnicowanie lokalnych wartości parametrów turbulencji w obrębie jednostki. Wielkość turbulencji wzrasta wraz z prędkością układając jednostki w kolejności ploso, nurt, rwący nurt, bystrze. Zauważono wzrost wielkości turbulencji w kierunku dna w jednostkach o niskiej prędkości przepływu - ploso i nurt, natomiast w jednostkach o wyższej prędkości (bystrze i rwący nurt) nie wykazały jednoznacznie podobnej tendencji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono badania czynników wpływających na kształtowanie się składu chemicznego wody po zatopieniu odkrywki w ukraińskim mieście Kałusz (obwód iwanofrankiwski). Stwierdzono, że zniszczenia skarp odkrywki, jej brzegów oraz dna jeziora powodują izolację warstw solnych od wody; eliminuje to destrukcyjny wpływ mineralizacji wody wskutek rozpuszczania soli na stateczność brzegów jeziora. (abstrakt oryginalny)
Tradycyjne systemy nawożenia roślin uprawnych fosforem w Polsce obarczone są dużym ryzykiem ekologicznym związanym z łatwością przenikania fosforanów (V) do wód powierzchniowych, a także wysokimi kosztami produkcji takich nawozów. Nakłada to konieczność poszukiwania nowych rozwiązań nawozowych, które z jednej strony stanowiłyby mniejsze zagrożenie dla środowiska naturalnego, a z drugiej byłyby równie dostępnym dla roślin źródłem fosforu. Jednym z nich może być stosowanie mieszanek fosforytowo - siarkowych (FS), charakteryzujących się stopniowym uwalnianiem łatwo przyswajalnych fosforanów (V), a przez to również ich mniejszą migracją do wód. Dodatek siarki zwiększając dostępność fosforu z fosforytów, stanowi również źródło siarki jako składnika pokarmowego dla roślin. Celem badań było określenie wpływu dodatku siarki elementarnej do mielonego fosforytu na przenikanie jonów fosforanowych (V) i siarczanowych (VI) do wód. w doświadczeniach wegetacyjnych badano w jaki sposób nawożenie mieszankami fosforytowo - siarkowymi wpływa na przemieszczanie się jonów fosforanowych (V) i siarczanowych (VI) do wód. Przeprowadzono dwa dwuletnie doświadczenia wazonowe, na których testowano działanie 6 wariantów mieszanek fosforytowo - siarkowych, różniących się stopniem przemiału fosfory tu (F1 i F2) oraz dodatku siarki (S1, S2, S3). Przeprowadzone badania nie wykazały zagrożenia przenikania znaczących ilości jonów fosforanowych (V) oraz siarczanowych (VI) do wód podziemnych w przypadku stosowania nawozów o stosunku fosforytu do siarki większym niż 7:1.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę wpływu zakładów hutniczych na stan ekologiczny i jakość wody rzek Kalczyk i Kalmius oraz strefy przybrzeżnej Morza Azowskiego. Zakłady hutnicze Azovstal Iron & Steel Works oraz Ilyich Iron and Steel Works znajdują się w Mariupolu i są usytuowane w zlewisku badanych akwenów wodnych.(abstrakt oryginalny)
W celu ponownego uruchomienia państwowej sieci hydrogeologicznej i dostosowania jej do standardów europejskich w możliwie najkrótszym terminie realizowane będą następujące zadania priorytetowe: inwentaryzacja stacji obserwacyjnych, ocena ich reprezentatywności, opracowanie koncepcji reformy systemu monitoringu oraz utworzenie jednej bazy danych z wykorzystaniem technologii GIS. Realizując powyższe zadania, przeprowadzono analizy geoinformatyczne dotyczące lokalizacji stacji monitorowania wód gruntowych w obrębie największej struktury hydrogeologicznej na Ukrainie (czyli zlewni wymiany wód Dniepru). W trakcie badań została utworzona baza danych, która obejmuje cyfrowe warstwy kartograficzne bazy topograficznej, ukształtowanie hydrogeologiczne pod strukturą geologiczną, zasady wymiany wód oraz stanowiska monitorowania wód powierzchniowych i podziemnych różnych warstw wodonośnych. Uzyskane wyniki stanowią podstawę do opracowania koncepcji i wprowadzenia systemu monitoringu hydrogeologicznego na Ukrainie w oparciu o podejście geoinformacyjne i zintegrowane zarządzanie zasobami wodnymi w dorzeczach. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Foundation and Application of New Method of Trophic State Assessment
75%
Jednym z narzędzi służących do osiągnięcia celów ramowej dyrektywy wodnej jest monitoring, który powinien dostarczać informacji na temat stanu wód. Zadaniem priorytetowym w zakresie ochrony wód powierzchniowych jest zapobieganie procesom eutrofizacji. Odpowiednie środki ochronne powinny być oparte na wiarygodnej ocenie poziomu troficznego. Istnieją różne wskaźniki szacowania stanu troficznego wód powierzchniowych, ale generalnie charakteryzują się one dużą złożonością i wysokimi kosztami oceny. W artykule przedstawiono nową metodę oceny poziomu troficznego, opartą na wskaźniku liczbowym ITS (Index of Trophic Status). ITS został opracowany z uwzględnieniem głównej charakterystyki funkcjonalnej dowolnego ekosystemu - stanu równowagi biotycznej i może być obliczony na podstawie pomiarów rutynowych parametrów hydrochemicznych. Proponowany wskaźnik jest instrumentem, który ułatwia m.in.: szybki monitoring wód powierzchniowych, retrospektywną i predykcyjną analizę stanu wód, ustanawianie regionalnych standardów emisji biogenów, rozwiązywanie zadań inżynieryjnych i modelowania matematycznego. Weryfikacja indeksu ITS zastała przeprowadzona dla wód powierzchniowych różnego typu w różnych krajach. Obecnie sposób ten zyskuje na popularności jako prosta, wiarygodna oraz niekosztowana metoda oceny stanu troficznego. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie przepływu nienaruszalnego funkcjonuje od wielu lat w gospodarce wodnej. Aktualnie brak jest jednoznacznej metodyki wyznaczania jego wielkości, regulowanej prawem krajowym oraz wspólnotowym. W świadomości powszechnej przepływ nienaruszalny oznacza intuicyjnie taką ilość wody, którą bezwzględnie należy pozostawić w cieku, aby nie naruszyć równowagi środowiska. Obowiązek wyznaczenia jego wartości narzucony jest prawem krajowym w postępowaniach zmierzających do wydania pozwoleń wodnoprawnych w zakresie korzystania z wód powierzchniowych. Tym samym jest to ilość wody, która zwykle nie może zostać wykorzystana w planowanym przedsięwzięciu, co bezpośrednio wpływa na ekonomiczność inwestycji.(fragment tekstu)
Przedstawiono stan gospodarki wodnej w Polsce w latach 1990-1996. Podkreślono, że przyszłe członkostwo Polski w UE wymaga przyjęcia i wdrożenia przepisów UE w dziedzinie ekologii.
Polska dysponuje tylko ponad 16 kilometrami sześciennymi wód podziemnych, z których znaczna część nadaje się do spożycia lub do celów przemysłowych. Rokrocznie pobierana jest 1/10 tej wielkości, jednakże wyczerpanie wód podziemnych nam nie grozi. Przeciwnie, zasoby wód w kraju stopniowo rosną, co wynika z ograniczenia jej zużycia w przemyśle.
Celem prezentowanej pracy jest określenie wielkości redukcji stężeń i ładunków zanieczyszczeń w wodach strugi, prowadzącej wody z obszarów leśnych i upraw rolnych dodatkowo zanieczyszczanych spływami z oczyszczalni ścieków, w wyniku przepływu przez zbiornik retencyjny. (fragment tekstu)
11
63%
W niniejszej pracy przedstawiono wdrażane na świecie, współczesne koncepcje ograniczania strat wywoływanych przez zmiany klimatu. Badania dotyczyły oczekiwań rolników gospodarujących na terenach zalewowych Wisłoka względem działań podejmowanych przez gminy w celu łagodzenia skutków powodzi i suszy. Przedstawiono także wyniki dotyczące oceny działań gmin w sytuacjach kryzysowych. Istotnym elementem badań była skłonność rolników do wprowadzania zmian w dotychczasowym wykorzystaniu zagrożonych terenów. Zagospodarowanie dolin rzek, narażonych na występowanie zjawisk ekstremalnych, w sposób zgodny z naturalnymi funkcjami tych terenów, daje szansę uzyskiwania korzyści wpisujących się w założenia biogospodarki. Sformułowane wnioski można potraktować jako rekomendacje do tworzenia polityki ograniczania strat wywoływanych przez powodzie i susze.(abstrakt oryginalny)
12
63%
In order to analyse discharge regimes in the middle course of the Sava River (Croatia and Bosnia and Herzegovina), three hydrologic stations were chosen, having homogenous as well as continuous data in the observed 1931-2010 period. Those stations are Rugvica at the beginning of the middle course of the Sava River, station Jasenovac located just forehead of the Una River mouth and all the other large tributaries from Bosnia and Herzegovina and station Županja near the end of the middle course of the Sava River. At all three stations, there are notable negative trends of annual mean (all stat. significant) and minimum discharges for the whole period. At the same time, only in the upper part of the middle course of the Sava River maximum annual discharges have a positive trend, contributing to more unfavourable regime characteristics. At all three stations a cyclic variation of mean annual discharges is observed, likely to be linked to the cyclic variation of annual precipitation in the area of the basin. According to the latest discharge regime typology of the region the discharge regime at Rugvica is of Peripannonian pluvial-nival type, while the discharge regimes downstream, at Jasenovac and Županja fall into Pannoninan pluvial-nival type. A comparison of discharge regimes established for two past climatological standard reference periods 1931-1960 and 1961-1990 as well as for the contemporary 30-year period 1981-2010 lead to a conclusion that important changes in mean monthly discharges yearly course already occurred in the climatological standard reference period 1961-1990 compared to the previous one. In 1961-1990 period the autumn season discharge decreased, which is almost solely a result of a large fall in the November mean monthly discharge at all stations. Furthermore, in the same 1961-1990 period a transition of the primary maximum in the annual course of mean monthly discharges from November to December and of the secondary maximum from March to April occurred, which is preserved in discharge regimes in the middle course of the Sava River. Discharge regimes in the middle course of the Sava River in the contemporary period are characterised by decreased summer and even spring time discharges, which is linked to the trend of raising air temperatures, an increase in potential and real evapotranspiration and to a slowly decrease in annual precipitation, particularly in the summer season as established in spatially relevant previous climatological research. (original abstract)
Drainage of groundwater by surface water, i.e. groundwater inflow into a stream or lake, is an essential component of the water balance. Moreover, the drainage and its spatial distribution determine geomorphological processes taking place in the riverbed. In order to identify the spatial distribution of groundwater inflow into the river, prototypes of two new meters filtrometer and gradientmeter) were designed and developed. The filtrometer allows to directly measure the groundwater-surface water seepage through bottom sediments at the place where the meter is embedded into the riverbed. The gradientmeter allows to measure hydraulic gradient within bottom sediments between groundwater and the river. Both parameters measured directly in the riverbed allow to specify the conditions of groundwater flow through bottom sediments. The field research studies conducted by means of the specified meters (filtrometer and gradientmeter) within the Parsęta River valley at Storkowo were aimed to investigate the drainage of groundwater and its conditions. A section of the Parsęta River with a length of 1600 meters and having no tributaries was selected. Three series of field measurements: spring, summer and autumn ones were conducted. During each series approximately 30 measurements were made by means of the filtrometer and the gradientmeter. The conducted measurements made it possible to calculate flow rates of the drainage of groundwater within the examined section of the Parsęta. The obtained results were verified on the basis of control measurements with the application of the differential river flow method. Moreover, it was possible to assess the spatial distribution of specific discharge, hydraulic gradient and hydraulic conductivity in bottom sediments of the Parsęta. On an annual basis, the largest drainage of groundwater was found within meander erosive areas where it reached nearly 150% of the average value for the examined section within the Parsęta valley. Within meander accumulative areas, the drainage level was at approximately 110% of the average value. At straight sections the drainage of groundwater was the lowest and amounted about 66% of the average value. The research studies conducted in the Parsęta valley confirmed the usefulness of the new method to assess the drainage of groundwater and its conditions within the river. (original abstract)
The endorheic catchment of Lake Gardno is located in northwestern Poland on the Wolin Island at a distance of 0.2 km from the Baltic Sea cliff coast. Within the Lake Gardno catchment, on a monthly basis, water with its quantitative aspects and physicochemical properties was examined at every stage of its circulation. For the diagnosis of the circulation of water and solutes, as well asits mechanisms it was essential to determine the seasonal variability of the concentration of biogenic (NO3-, NH4+, K+) and denudative ions (HCO3-, SO42-, Ca2+, Mg2+), and ions supplied primarily from sea aerosols (Cl-, Na+). At the first stage of the water cycle, atmospheric water reaching tree-tops has the lowest mineralization at 1.8 mS·m-1. Throughfall and stemflow lead to an increase in the mineralization up to 8.7 mS·m-1 on average. The next stage, connected with the underground water circulation and leaching of soils, increases the mineralization of water up to 46.3 mS·m-1. The lake water was mineralized at 36.7 mS·m-1. The seasonal variability of the hydrochemical activity of water circulating within the Lake Gardno geoecosystem was represented by groups: with increased concentrations of solutes, with average concentrations of solutes and with reduced concentrations of solutes. The analyzed geoecosystem is characterized by a high concentration level of chloride and sodium ions at every stage of water circulation, which is related to the supply of sea aerosols. (original abstract)
Celem pracy jest przedstawienie stanu wiedzy ludności wiejskiej o problemach związanych z zanieczyszczeniem wód na terenie gminy, jak również ich zaangażowanie w pogłębianie wiedzy na temat poprawy jakości wód powierzchniowych. Na konferencji Narodów Zjednoczonych Środowisko i Rozwój, która odbyła się w dniach 3-14 czerwca 1992 r. zdefiniowano 27 Zasad Zrównoważonego Rozwoju. Zgodnie z nimi, aby osiągnąć zrównoważony rozwój, ochrona środowiska powinna stanowić nierozłączną część procesu rozwoju i nie może być rozpatrywana oddzielnie od niego. Zasada 10 podaje, że wszystkie zagadnienia środowiskowe są najlepiej rozwiązywane, z udziałem wszystkich zainteresowanych obywateli. Dlatego niezbędny jest dostęp społeczeństwa do informacji dotyczącej środowiska, aby można było podnieść świadomość ekologiczną obywateli. Zatem zasada ta dotyczy również informowania społeczeństwa o realizowanych przez władze gminy inwestycjach publicznych. Zapoznanie społeczeństwa oraz uzyskanie jego akceptacji dla realizowanych przedsięwzięć ma istotne znaczenie, zwłaszcza w odniesieniu do inwestycji długookresowych, których okres eksploatacji wynosi kilkadziesiąt lat. Społeczeństwo powinno mieć świadomość znaczenia podejmowanych przez władze samorządowe działań zmierzających do poprawy jakości lokalnych zasobów wodnych. (abstrakt oryginalny)
Znaczenie wód stojących i płynących dla przywrócenia równowagi zdrowotnej jest przez społeczeństwo nie docenione. Autor przedstawił zestawienie cech charakteryzujących ilościowo i jakościowo zasoby wód powierzchniowych w Polsce i dokonał wstępnego bilansu terenów stwarzających możliwości rozwoju wypoczynku.
Informacja na temat gospodarki wodnej i ochrony wód jest już stosunkowo obszerna. Mankamentem jednak jest jej ogromne rozproszenie. W zarządzaniu konieczne są natomiast informacje syntetyczne, ukazujące nie tylko stan rzeczy, ale także zauważalne tendencje. Celem artykułu jest uogólnienie problemów związanych z gospodarką wodną i ochroną wód w makroregionie północno-wschodnim na podstawie informacji rozproszonej w różnych opracowaniach specjalistycznych i statystycznych.(fragment tekstu)
Celem pracy była ocena eutrofizacji wybranych wód powierzchniowych zlewni Popradu, spowodowanej odprowadzaniem zanieczyszczeń rolniczych w powiecie nowosądeckim. Źródłem zanieczyszczeń, dostarczających nadmierny ładunek związków azotu i fosforu, są głównie: nawozy, środki ochrony roślin i hodowla zwierząt. Przeanalizowano 64 próbek z 16 punktów kontrolnych, zestawem do analizy wód JBL Testlab. Dokonano oceny statystycznej wyników i wyciągnięto wnioski. (abstrakt oryginalny)
Uroczysko Warta stanowi jedno z najważniejszych skupisk lasów łęgowych w Polsce. Wybudowanie zbiornika Jeziorsko przyczyniło się do zmiany reżimu rzeki Warty (ograniczenie powierzchni zalewów i ich częstotliwości), co w konsekwencji wpływa destrukcyjnie na lasy łęgowe uroczyska. Lasy łęgowe należą do najbogatszych i bardzo urokliwych ekosystemów leśnych. Regulacja rzek i ochrona przeciwpowodziowa przyczynia się niestety do ich degradacji. W Polsce jedynie 0,2% całkowitej powierzchni zajmują lasy łęgowe. Uroczysko Warta stanowi jedno z najważniejszych skupisk tych siedlisk. Wybudowanie w środkowym biegu rzeki Warty zbiornika Jeziorsko przyczyniło się do zmiany reżimu rzeki (ograniczenie powierzchni zalewów i ich częstotliwości). Wydaje się, iż zastosowanie prostych systemów melioracyjnych - zastawek, progów, przepustów z klapami zwrotnymi, może spowodować odtworzenie korzystnych warunków hydrologicznych. Wystąpi wtedy zwiększenie pojemności retencyjnej starorzeczy, a wody gruntowe będą się utrzymywały na wyższym poziomie przez dłuższy okres. Planowana budowa licznych zastawek na ciekach oraz podpiętrzeń zbiorników wodnych to najtańsze metody zwiększania zasobów wodnych w zlewniach. Budowa tych urządzeń technicznych bez wątpienia przyczyni się też do ochrony bardzo wartościowych biotopów mokradłowych, pełniących głównie funkcje ochronną i rekreacyjną. W niniejszej pracy przedstawiono wpływ czynników klimatycznych oraz stanów wód powierzchniowych w starorzeczach i gruntowych na terenie uroczyska na wielkość wydzielającego się posuszu.(abstrakt oryginalny)
Niekontrolowane wycieki węglowodorów są istotną ingerencją w środowisko gruntowe. Hamują one wymianę gazową, ograniczają dostęp światła, zmniejszają stężenie rozpuszczonego tlenu, zanieczyszczają glebę i grunty, zaburzają homeostazę, a przede wszystkim mają działanie toksyczne, mutagenne i kancerogenne na wszystkie organizmy żywe. W artykule przedstawiono wyniki badań stanu jakościowego środowiska gruntowego w rejonie instalacji petrochemicznych w zakresie zawartości w nich węglowodorów. Na podstawie porównania wyników badań geochemicznych do wartości progowych zawartych w rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczących standardów jakości gleby i ziemi stwierdzono, że gleby i grunty na terenach rafineryjnych są zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi ponad dopuszczalne wartości, co kwalifikuje je do oczyszczania.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.