Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 163

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zatrudnienie absolwentów szkół wyższych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Problemy kształcenia na kierunku turystyka i rekreacja
100%
Zgodnie z dobrymi praktykami oraz przepisami obowiązującego prawa uczelnie mają obowiązek formułowania sylwetek absolwenta, które powinny charakteryzować m.in. cel kształcenia danego programu studiów. W artykule wskazano na problemy związane z formułowaniem celów kształcenia, które powinny odpowiadać zapotrzebowaniu rynku pracy oraz wymogom stawianym przez Krajowe Ramy Kwalifikacyjne.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań były oczekiwania wobec pracy absolwentów przed podjęciem zatrudnienia, zaś zasadniczym celem było określenie czynników, które zdaniem osób badanych decydują o uzyskaniu pracy.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących tych właśnie problemów i zagadnień w opinii najbardziej zainteresowanych, czyli studentów ostatniego roku studiów Uniwersytetu Opolskiego. Badania te pt. "Studenci Uniwersytetu Opolskiego na rynku pracy w kraju i za granicą. Praca w czasie studiów i zamiary na przyszłość" przeprowadzono na początku 2007 roku wśród grupy niemal 3 tys. studentów Uniwersytetu Opolskiego na wszystkich kierunkach ostatniego roku studiów dziennych. Aby zapewnić możliwie dużą reprezentatywność badań, zdecydowano się je przeprowadzić z wszystkimi studentami. (fragment tekstu)
Przechodzenie absolwentów poszczególnych szczebli kształcenia na rynek pracy przebiega w różnym tempie i charakteryzuje się szerokim wachlarzem strategii przyjmowanych przez młodych ludzi w trakcie tych działań. Studia literatury dowodzą, że największe zróżnicowanie tranzycji prezentują osoby kończące edukację wyższą. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że z jednej strony w większości krajów rozwiniętych narastały trudności tej populacji w pozyskaniu satysfakcjonującego ją zatrudnienia, a z drugiej zasób wiedzy o świecie i poszerzone horyzonty pozwalają jej na kreowanie nowych alternatyw dla klasycznego, linearnego wejścia w dorosłość. W zaistniałych warunkach granica między etapem edukacji wyższej a etapem zatrudnienia wykazuje tendencje do rozmywania się, a proces tranzycji ulega tzw. prolongowaniu. Celem artykułu jest analiza przyczyn opóźniania tranzycji absolwentów uczelni wyższych wraz z typologią oraz refleksjami dotyczącymi konsekwencji tego zjawiska. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przegląd polskich i zagranicznych doświadczeń z badań losów absolwentów. Zaprezentowano również charakterystykę okresu przejściowego między edukacją a pracą, w którym znajdują się absolwenci wkraczający na rynek pracy. Zdaniem autorów, specyfika aktywności ekonomicznej w tym okresie powinna zostać uwzględniona przy projektowaniu systemów monitorowania losów absolwentów. Na tym tle zaprezentowano zarys metodyki i metodologii monitorowania losów absolwentów w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. (abstrakt oryginalny)
Jednym z aspektów oceny jakości kształcenia, a w konsekwencji syntetycznym miernikiem działania szkoły wyższej może być wynik analiz sukcesu absolwentów na rynku pracy. Celem artykułu jest ocena i analiza zróżnicowania zjawiska bezrobocia wśród rocznika 2014 absolwentów kierunków ekonomicznych polskich uczelni. Przedmiotem analiz są "klasyczne" kierunki ekonomiczne: Ekonomia, Finanse i Rachunkowość, Informatyka i Ekonometria, Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze oraz Zarządzanie. Podmiotem analiz są grupy absolwentów poszczególnych kierunków studiów prowadzonych przez dany wydział na danej uczelni. Do analizy wykorzystano dane ELA, które nie zawierają informacji o ewentualnej pracy absolwentów przed studiami oraz podczas studiów. Analizie poddano grupy 9699 absolwentów 107 kierunków z 51 uczelni. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje kwestię osób młodych jako podażowej strony rynku pracy. Zdefiniowano w nim podażową stronę rynku pracy na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów i dokonano jej charakterystyki w wymiarze ilościowym i jakościowym. Zaprezentowano liczbę uczniów (studentów) i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w latach 2002-2008, wskazano na zmiany zachodzące w ich strukturze i dynamice w tym okresie. Zwrócono uwagę na szeroką ofertę edukacyjną Kielc na poziomie szkół ponadgimnazjalnych i wyższych, która stanowi źródło olbrzymiego potencjału rozwojowego. Potencjał ten powinien być inspiracją dla rodzimych przedsiębiorców co do kierunków rozwoju, a dla inwestorów zewnętrznych stanowić ważną przesłankę do lokowania swojej działalności w mieście i jego okolicach.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji zawodowej absolwentów publicznych ekonomicznych szkół wyższych i zaprezentowanie wyników analizy w kontekście aktualnych zmian zasad finansowania uczelni w Polsce. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Zastosowane metody badawcze obejmują krytyczną analizę źródeł literaturowych dotyczących dopasowania oferty uczelni do potrzeb rynku pracy oraz standardową analizę parametryczno-wskaźnikową danych z Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów. PROCES WYWODU: Zaprezentowane zostały doświadczenia zagraniczne wykorzystujące wskaźniki sukcesów absolwentów na rynku pracy w mechanizmach finansowania szkolnictwa wyższego. Następnie przeprowadzono analizę względnych wskaźników zatrudnienia absolwentów w odniesieniu do publicznych wyższych szkół ekonomicznych w Polsce. Ostatnia część dotyczy możliwości zastosowania informacji zaczerpniętych z systemu monitorowania losów absolwentów w algorytmach podziału dotacji podstawowej. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wskaźniki zatrudnienia absolwentów wyższych uczelni ekonomicznych kształtują się na wysokim poziomie w porównaniu do absolwentów innych typów uczelni. Z tego punktu widzenia bodźce finansowe wymuszające ograniczenie liczby studentów w szkołach ekonomicznych nie są korzystne dla gospodarki. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: W celu dostosowania szkolnictwa wyższego do potrzeb rynku pracy korzystne byłoby wykorzystanie w konstrukcji algorytmów finansowania szkół wyższych informacji z systemu śledzenia Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). Taka modyfikacja pozwoliłoby na dołączenie do zakładanych przez rząd projakościowych celów finansowania szkół wyższych jeszcze jednego - opartego na dopasowaniu do oczekiwań rynku pracy.(abstrakt oryginalny)
Badania nad absolwentami SGPiS prowadzone były przy różnych okazjach. Niektóre z nich obejmowały wąskie grono absolwentów, ograniczając się jedynie do wybranej grupy lub wybranego kierunku studiów. Prowadzono też szersze badania ankietowe, mające na celu poznanie wielu problemów z życia społeczno-zawodowego, a nawet osobistego absolwentów. Do nich należy zaliczyć prace prowadzone przez IGS w ramach badań nad absolwentami wyższych szkół ekonomicznych w latach 1952-1965, jak również badania przeprowadzone przez Międzyuczelniany Zakład Badać nad Szkolnictwem Wyższym, obejmujące absolwentów z lat 1962-1965 wszystkich wyższych uczelni warszawskich. Wszystkie te prace z reguły nie obejmowały studiów dla pracujących i nie sięgały wstecz, ograniczając się jedynie do pewnych przedziałów czasu. Dopiero przy okazji V Zjazdu Absolwentów SGH-SGPiS w roku 1969 z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Zjazdu postanowiono opracować specjalny kwestionariusz, który dołączone do karty zgłoszenia i wysłano do wszystkich absolwentów Szkoły Głównej Handlowej i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Tym samym za pomocą "zgłoszenia - kwestionariusza" otrzymano informacje o absolwentach różnych kierunków studiów i lat w ciągu istnienia Uczelni, niezależnie od formy ukończonych studiów.
W artykule przedstawiono rezultaty badań dotyczących losów zawodowych absolwentów szkół wyższych na rynku pracy na przykładzie Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM). Analizy prowadzono między innymi pod kątem: czasu po jakim podjęli pracę, zgodności zatrudnienia z kierunkiem i specjalnością studiów, branży i wielkości podmiotów, w których znaleźli zatrudnienie, oraz zajmowanych stanowisk. Podstawą wnioskowania były studia literaturowe oraz dane zawarte w raportach instytucji centralnych i wojewódzkich. Na podstawie zgromadzonego materiału empirycznego, kierując się subiektywnym osądem jakości kształcenia przejawiającym się w radzeniu sobie absolwentów WNE UWM na rynku pracy, można wystawić im ogólną ocenę dobrą: 40% byłych studentów "znalazło" bowiem pracę w okresie do sześciu miesięcy, 80% wykonuje pracę zgodną z kierunkiem studiów, dla 90% jest to praca w formie stałej umowy oraz blisko co piąty po trzech latach pracy zajmuje stanowisko kierownicze. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaproponowanie, opierając się na badaniach przeprowadzonych w wybranych polskich ośrodkach akademickich, diagnozy sytuacji zawodowej doktorantów. Autorki publikacji wskazują bariery spowalniające ich rozwój naukowy. W artykule zaproponowano rozwiązania sprzyjające poprawie sytuacji młodych naukowców w różnych sektorach rynku i podejmowanie przez nich decyzji związanych z dalszą karierą zawodową. Analizie wyników badań towarzyszy opis misji oraz działalności Stowarzyszenia Rozwoju Karier Doktorantów i Doktorów PolDoc, będącego inicjatorem programu badawczego.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba określenia oczekiwań studentów i pracodawców w zakresie kształcenia na kierunku ekonomia i zarządzanie. Zdaniem autorek wnioski wyciągnięte z przeprowadzonych badań mogą pomóc w zwiększeniu konkurencyjności wymienionych kierunków i - co za tym idzie - przyczynić się do wzrostu ich popularności w przyszłości. (fragment tekstu)
13
Content available remote Sylwetka absolwenta studiów podyplomowych z rachunkowości
75%
Celem badań było określenie społeczno-zawodowej sylwetki absolwenta studiów podyplomowych z rachunkowości oraz przedstawienie organizacji tych studiów. Badania zostały przeprowadzone wśród 178 absolwentów podyplomowych studiów z rachunkowości na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie. Źródłem informacji i analiz były kwestionariusze osobowe absolwentów tych studiów. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy była ocena oferty dydaktycznej przez studentów kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji (ZIIP) UE we Wrocławiu. Autorzy zamierzali udowodnić, że studia magisterskie na kierunku ZIIP oraz dodatkowe formy wsparcia oferowane przez uczelnię (Kuźnia Kompetencji, Staże na Start, Erasmus+) i wynikające z aktywności własnej gwarantują studentom dobre przygotowanie merytoryczne do podjęcia pierwszej pracy. W oparciu o autorski kwestionariusz przeprowadzono badania ankietowe na losowo wybranej grupie studentów dziennych kierunku ZIIP w roku akademickim 2016/2017. Stwierdzono, że niewielu studentów realizuje pełny proces dydaktyczny (słaba frekwencja na wykładach) oraz w niewielkim stopniu uczestniczy w programach lub projektach oferowanych w ramach Kuźni Kompetencji, Staży na Start czy Erasmus+. Znaczna część studentów pracuje zawodowo, co pozostaje w sprzeczności z formułą realizacji studiów dziennych. Studenci starają się łączyć studiowanie z pracą zawodową, co z kolei przyczynia się do tego, że mają większe doświadczenie w radzeniu sobie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i stosunkowo szybko znajdują pracę po ukończeniu studiów. Większość studentów ocenia studia na kierunku ZIIP pozytywnie i jest z nich zadowolona.(abstrakt oryginalny)
Badania losów absolwentów szkół wyższych są uznawane za priorytet w podwyższaniu jakości kształcenia oraz pozwalają dostosować ofertę kształcenia do wymogów rynku pracy, szczególnie lokalnego. W związku z tym Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy od 2006 roku zajmuje się badaniem losów absolwentów. W celu wspomagania i weryfikacji zakładanych efektów kształcenia został powołany Międzywydziałowy Zakład Ewaluacji Jakości Kształcenia Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Do jego podstawowych zadań należy konstruowanie i modyfikowanie narzędzi badawczych oraz opracowywanie wyników po przeprowadzeniu badań. Badaniem są objęci absolwenci studiów I jak i II stopnia. Ankieta rozdawana jest w dniu absolutorium, w sześć miesięcy po ukończeniu studiów. Badanie ma być powtórzone po trzech i po pięciu latach od momentu ukończenia studiów1. Do monitorowania losów zawodowych absolwentów zostały zobligowane uczelnie artykułem 13a Ustawy o Szkolnictwie Wyższym, następnie obowiązek ten na mocy artykułu 13b został przeniesiony na ministerstwo, a do gromadzenia danych zobligowano Zakład Ubezpieczeń Społecznych2. Mimo zniesienia obowiązku Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w dalszym ciągu kontynuuje prowadzony przez siebie monitoring losów zawodowych absolwentów. Do tej pory opracowywanie wyników następowało na poziomie wydziałów i kierunków studiów. Niniejszy raport jest zestawieniem wyników z badań absolwentów niemalże z wszystkich kierunków, które zostały ukończone w 2015 roku. Pozwala to na szersze spojrzenie na losy zawodowe i edukacyjne absolwentów. fragment tekstu)
16
Content available remote Wybrane determinanty rozwoju kariery zawodowej absolwentów
75%
W niniejszym artykule przedstawiono część wyników badania ankietowego losów zawodowych absolwentów - uczestników Jubileuszowego Zjazdu Absolwentów zorganizowanego w październiku 2007 r. z okazji sześćdziesięciolecia Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Jednym z istotnych celów badania było uzyskanie informacji na temat przebiegu kariery zawodowej badanych absolwentów, a zwłaszcza podstawowych uwarunkowań ich rozwoju zawodowego, analizy przejawianego systemu wartości i oczekiwań wobec pracy oraz własnego zaangażowania w realizację swojej kariery zawodowej. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest wybranym aspektom perspektyw zatrudnienia studentów polskich i rosyjskich. Badanie pokazało, że studenci dwóch współpracujących ze sobą uczelni, które różni bardzo wiele (miasto stołeczne i peryferyjne, studia zaoczne i stacjonarne, uczelnia prywatna i państwowa), w zdecydowanej większości przypadków odpowiadali podobnie i w podobny sposób przedstawiali swoje problemy. Świadczy to o podobieństwie problemów, jakie nurtują współczesną młodzież. W szczególności dotyczy to społeczeństw przechodzących transformację systemową. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zmiany na polskim rynku szkolnictwa wyższego, zalezności występujące pomiędzy rynkiem pracy a rynkiem absolwentów szkół wyższych oraz konkurencyjność absolwentów szkół wyższych na rynku pracy a ich preferencje i aspiracje zawodowe.
Dokonano oceny postawy studentów ogrodnictwa SGGW względem pracy oraz określono poziom czynników ekonomicznych oraz pozaekonomicznych, które mają istotny wpływ przy wyborze rodzaju pracy oraz branży, w której w przyszłości chcieliby pracować. Przeprowadzone analizy wykazały, że ponad połowa ankietowanych chciałaby pracować we własnym zawodzie i nie zdecydowałaby się na inny kierunek studiów niż obecny. Badaniami objęto łącznie 89% wszystkich studentów II roku studiów dziennych kierunku ogrodnictwo, 85% III roku i 55% II roku studiów magisterskich. Aż 61% ankietowanych po studiach chciałoby założyć własną firmę. Studenci mieli świadomość, że doświadczenie zawodowe i znajomość języków obcych stwarza większe szanse znalezienia pracy, nawet podczas recesji. Dlatego aż 63% ankietowanych pracowało lub pracuje podczas studiów. (abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono wyniki badania losów zawodowych absolwentów - uczestników jubileuszowego zjazdu, a w szczególności: czynniki determinujące osiągnięcie sukcesu, przebieg ich kariery zawodowej oraz subiektywną ocenę dotyczącą sukcesów i porażek towarzyszących w ich życiu zawodowym i osobistym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.