Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zatrudnienie w usługach
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Autor przedstawia rozwój usług rynkowych w krajach Unii Europejskiej, strukturę zatrudnienia, strukturę wartości dodanej. Dane dotyczą roku 1990 ze względu na trudność w gromadzeniu tego typu danych.
W artykule przedstawiono rozwój sektora usług w Polsce w okresie przemian gospodarczych oraz wpływ integracji z UE na ten proces. W krajach wysoko rozwiniętych największy udział mają zatrudnieni w sektorze usług, następnie w przemyśle, a najmniej zatrudnionych jest w sektorze rolnictwo. Mniej korzystna jest sytuacja w Polsce, gdzie nadal występuje wysoki udział zatrudnionych w rolnictwie. W latach 1989-2007 zatrudnienie w sektorze usług wzrosło o 26%. Należy jednak podkreślić, że tempo wzrostu udziału sektora usług w Polsce w stosunku do krajów wysoko rozwiniętych jest niskie, ale stopniowo zjawisko to ulega zmianie. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie dotyczące związków między swoistymi cechami usług a możliwościami zmian w sektorze usług o charakterze integracyjnym. Zaprezentowano refleksje dotyczące przemian polskiego sektora usług w procesie integracji gospodarczej w ramach Unii Europejskiej.
Cechą charakterystyczną gospodarek krajów członkowskich Unii Europejskiej jest wysoki udział sektora usług w tworzeniu produktu krajowego brutto oraz w zatrudnieniu. Przedstawiono dane statystyczne obrazujące dynamikę wzrostu zatrudnienia i wartości dodanej w sektorze usług w krajach członkowskich UE w latach 1995-1998.
Celem opracowania jest pokazanie dynamiki i struktury zatrudnienia w sektorze usługowym w krajach Unii Europejskiej. W krajach rozwiniętych obserwuje się permanentny wzrost znaczenia sektora usług, przy jednoczesnym zmniejszaniu się znaczenia sektora rolniczego i utrzymywaniu się na w miarę stabilnym poziomie znaczenia przemysłu. Obecnie sektor usług jest najbardziej dynamicznym sektorem pod względem tworzenia miejsc pracy. We wszystkich państwach członkowskich sektor usług stanowi zdecydowanie największy udział w zatrudnieniu - od ponad 80% w Wielkiej Brytanii i Luksemburgu do nieco poniżej 56% ogółu zatrudnionych w Polsce i Słowenii. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny potencjału ekonomicznego z podziałem na regiony (województwa) przez zanalizowanie rozwoju sektora usług i zbadanie stopnia zróżnicowania tego rozwoju między regionami. (...) Skupiono się na analizie zatrudnienia w usługach i ocenie stopnia rozwoju tego sektora w regionach Polski, biorąc pod uwagę liczbę podmiotów gospodarki narodowej o profilu usługowym. (fragment tekstu)
7
75%
Celem artykułu jest identyfikacja znaczenia nakładów inwestycyjnych podmiotów z kapitałem zagranicznym w usługach dla zatrudnienia w tym obszarze gospodarki polskiej. Przedmiotem analizy są nakłady inwestycyjne i pracujący. Dla realizacji celu wykorzystano analizę porównawczą dynamiki i struktury oraz relacji nakładów inwestycyjnych i pracujących w podmiotach z kapitałem zagranicznym, funkcjonujących w sekcjach sektora usług oraz nakładów inwestycyjnych i liczby pracujących ogółem w sektorze usług. Korzystano z danych GUS oraz Eurostat z lat 2009-2015. Pogłębieniu analizy posłużyła wiedza zawarta w literaturze, w tym w raportach dotyczących inwestycji zagranicznych oraz sytuacji na rynku pracy w Polsce. Wyniki analizy pozwoliły ustalić, że inwestycje podmiotów z kapitałem zagranicznym w usługach lokalizowane są przede wszystkim w pracochłonnych sekcjach usługowych, z uwagi na dostępność w Polsce zasobów stosunkowo dobrze wykwalifikowanej, a jednocześnie relatywnie taniej siły roboczej.(abstrakt oryginalny)
Rozwój i bogacenie się społeczeństw oraz otwarcie granic pozwalają ludziom na swobodne przemieszczanie się praktycznie po całym globie. Dzięki temu dynamicznie rozwija się szeroko pojmowana turystyka, która jest ważnym sektorem, istotnie wpływającym na poszczególne gospodarki narodowe. Zasadniczym celem pracy jest wskazanie obszarów pozytywnego oddziaływania turystyki na gospodarki krajów Unii Europejskiej. Do analizy wybrano cztery kluczowe aspekty: wpływy i wydatki na turystykę w wybranych krajach, jej wkład w tworzenie PKB, udział turystyki i branż współpracujących w PKB oraz zatrudnienie. Przy wykorzystaniu danych statystycznych i wskaźników dynamiki dokonano oceny gospodarczego znaczenia turystki w krajach UE. (abstrakt oryginalny)
9
75%
We współczesnych gospodarkach usługi odgrywają kluczową rolę, stanowiąc największe źródło przyrostu miejsc pracy, determinują sprawny przebieg procesów produkcyjnych, a część z nich służy zaspokajaniu potrzeb społecznych ludności. Jednak ze względu na zanikanie podziału gospodarki na trzy sektory coraz ważniejsze stają się zmiany zachodzące wewnątrz sektorów. Stąd celem artykułu jest rozpoznanie stanu rozwoju sektora usług w Polsce w latach 1995-2014 z uwzględnieniem zmian wewnątrzsektorowych oraz prognoza zatrudnienia do 2022 roku. Badania w obszarze przemian strukturalnych na rynku pracy umożliwiają ocenę poziomu rozwoju sektora usług w Polsce oraz wskazanie istotnych czynników determinujących tę sytuację. Realizacja tak sformułowanego celu wymagała odniesienia się do następujących kwestii: 1) determinant rozwoju sektora usług, 2) charakterystyki KIBS, 3) analizy zmian zatrudnienia w sektorze usług oraz KIBS w latach 1995-2014 oraz 4) perspektyw dalszego rozwoju trzeciego sektora oraz KIBS w Polsce.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Oddziaływanie turystyki na rynek pracy w krajach Unii Europejskiej
75%
Celem artykułu jest przedstawienie, jakie znaczenie ma turystyka dla tworzenia miejsc pracy w przedsiębiorstwach turystycznych i paraturystycznych oraz przedstawienie zatrudnienia całkowitego, pośredniego i indukowanego w branży turystycznej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Utworzono także model regresji wielorakiej, który wskazuje na czynniki przyczyniające się do generowania miejsc pracy w przedsiębiorstwach turystycznych. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera analizę procesu zmian w sektorze usług w latach 1989-1999 w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej. Autor przedstawia zarówno podobieństwa, jak i różnice tych zmian. Charakteryzuje także rozwój sektora usług i funkcji usług w UE w okresie powojennym. Szczególną uwagę kieruje na usługi biznesowe.
12
Content available remote Knowledge Intensity and Employment Structures in the European Countries
75%
Building a knowledge-based economy is closely related to innovation growth and should be reflected in the growing importance of sectors that intensively use technology and a highly skilled workforce (i.e. human capital). The growing importance of knowledge in an economy is demonstrated, inter alia, by changes in the employment structure. This paper attempts to identify how employment structure in the service sector depends on the level of knowledge-intensity in a national economy. The analysis covered EU member countries (except Greece and Croatia) during the 2006-2011 period. The intensity of knowledge use seems to vary widely among European countries. Countries advanced in their use of knowledge, having high values of KIE ('knowledge-intensity leaders' and 'knowledge-intensity supporters') have an employment structure demonstrating their structural focus on the industries that require specialized knowledge. (original abstract)
Kondycja przedsiębiorstw usługowych jest jedną z kluczowych determinant wzrostu gospodarczego. Wynika to głównie z dominacji sektora usługowego w strukturze wszystkich gospodarek państw należących do OECD. Rosnący udział usług może być powiązany z nierównym potencjałem wzrostu wydajności, który prowadzi do międzysektoralnej realokacji zasobów, ale nie jest to jedyne wytłumaczenie. Dodatkowo należy wskazać czynniki powiązane z popytem finalnym, np. wysoką elastyczność dochodową popytu na niektóre usługi lub rosnący udział usług w handlu międzynarodowym. Pomimo wspólnie występujących pozytywnych tendencji, nie można nie zauważyć pewnych obszarów aktywności gospodarczej, w których pojawiają się przeszkody w rozwoju usług. Bardzo istotną rolę należy w tym względzie przypisać niewielkiemu zaangażowaniu się sektora usług w działalność badawczo — rozwojową, o ile za miarę przyjmie się wydatki na B+R. Tym samym wskazuje się na zadania dla polityki gospodarczej, która powinna skoncentrować się na dbałości o rozwój usług z dużym potencjałem innowacyjności, w tym kreowanie szans edukacyjnych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu ocenie poddano skalę absorpcji siły roboczej w sektorze usług w Polsce wiatach 1995-2008. Procesy przemian analizowano w odniesieniu do zmiennych zasobowych, jak i z wykorzystaniem współczynników charakteryzujących ruch na rynku pracy. Znaczenie sektora usług dla zatrudnienia konfrontowano z pozostałymi sektorami. Porównaniom poddano również poszczególne sekcje PKD oraz grupy usług. W efekcie wskazano, że obszarem absorpcji siły roboczej w Polsce jest sektor usług, a zatrudnienie wzrasta zarówno w usługach tradycyjnych, jak i opartych na wiedzy. Pozwala to na pozytywną modernizację strukturalną, jak i włączenie w sferę aktywności osób o słabszej pozycji na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Sektor usług w dobie kryzysu światowego - zmiany na rynku pracy
63%
Artykuł przedstawia zmiany w liczbie i strukturze miejsc pracy w sektorze usług w Unii Europejskiej w okresie 2000-2008. Recesja jest często definiowana jako dwie kolejne zmiany negatywnego kwartale PKB. Pod koniec 2008 r. odnotowano znaczne oznaki pogorszenia koniunktury w sektorze przemysłowym i detalicznym, natomiast kilka innych sektorów usług nadal odnotowuje wzrost.
W artykule zweryfikowano dwie tezy: 1) dynamika wskaźników określających procentowy udział zatrudnienia w usługach w Polsce powinna wykazywać wzrost ich wartości; 2) dynamika zróżnicowania województw w Polsce powinna być spadkowa. Pierwsza z tych tez została zweryfikowana zadowalająco, weryfikacja drugiej może na razie budzić wątpliwości. (abstrakt oryginalny)
Ważnym elementem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej są usługi. Dla konkurencyjności gospodarki istotne są usługi biznesowe. Szybko rosną także usługi osobiste (w wyniku wzrostu zamożności społeczeństw Unii) i społeczne (w wyniku starzenia się populacji Unii). Artykuł omawia wpływ usług na tworzenie wartości dodanej oraz na absorpcję siły roboczej w Unii Europejskiej. Przedstawia także produktywność pracy w usługach.
Artykuł omawia stukturę i dynamikę zatrudnienia w usługach, ruch zatrudnionych w sferze usług, wynagrodzenia w sferze usług, nowo utworzone miejsca pracy w sektorze usług.
Współczesna polska gospodarka przyjmuje coraz więcej znamion gospodarki usługowej. Świadczy o tym poziom wielu mierników charakteryzujących udział przedsiębiorstw prowadzących działalność usługową w procesach gospodarowania. Istotne dla dalszego rozwoju gospodarczego stają się więc szczegółowe analizy sektora usług, przede wszystkim analizy strukturalne w przekroju poszczególnych sekcji usług (nie wszystkie bowiem usługi przyczyniają się w jednakowym stopniu do dynamizowania gospodarki), a także analizy warunków funkcjonowania i dalszego rozwoju sektora. Celem artykułu jest prezentacja dylematów rozwojowych sektora usług oraz szans, jakie rozwój tego sektora stwarza w dziedzinie dynamizowania gospodarki. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.