Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zawody deficytowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Lekarz oraz pielęgniarka i położna zawodami deficytowymi w ochronie zdrowia
100%
Transformacja ustrojowa Polski po 1989 roku oraz mechanizmy rynkowe spowodowały istotne modyfikacje w strukturze zatrudnienia kadry medycznej, zmiany w systemie kształcenia i wynagradzania. Zawody medyczne lekarza oraz pielęgniarki i położnej w ocenie pacjentów uważane są za najbardziej istotne dla realizacji świadczeń zdrowotnych. Głównie z tego powodu będą przedmiotem niniejszych rozważań w kontekście ich zakładanej deficytowości, szczególnie w niektórych regionach i placówkach opieki zdrowotnej. (fragment tekstu)
W opracowaniu sformułowano wnioski z analizy porównawczej zawodów i specjalności, w których kształcą technika i zasadnicze szkoły zawodowe w powiecie-mieście Gliwice z wynikami rankingu zawodów deficytowych i nadwyżkowych w województwie ślą- skim. Przedstawiona analiza (oparta na materiałach wtórnych z dwóch podstawowych źródeł) ma zatem wyraźny kontekst utylitarny(abstrakt oryginalny)
Trying to predict the future in the area of labor demand is an important element of development policy that allows regions to adjust to intensive economic changes and to be competitive on the domestic and global market. The efficiency of those efforts requires one to implement and improve a methodology of identifying the professions of the future. The analyses carried out in Podlaskie Voivodeship are aimed at creating a regional model for assessing the future demand for work in the regional economy. In the context of global trends, current methods require further development and refinement.(original abstract)
4
Content available remote Marketing nostalgiczny jako szansa dla renesansu rzemiosła na Dolnym Śląsku
100%
Celem niniejszego opracowania jest próba ukazania istoty i wagi marketingu nostalgicznego w kontekście szansy dla ginących zawodów rzemieślniczych. Przeprowadzono analizę literatury przedmiotu oraz stron internetowych prezentujących zawody rzemieślnicze w Polsce. Powołano się także na informacje pochodzące z wywiadu telefonicznego. Przedstawiono przykłady zanikających zawodów rzemieślniczych z wyszczególnieniem nazwy zawodu i rzemieślnika oraz wykonywanymi przez niego zadaniami. Zaprezentowano wyniki wdrożenia marketingu nostalgicznego dla wybranych zawodów rzemieślniczych. Opisano przykład redekoracji zakładu szewskiego w Warszawie, a także umiejętne wykorzystanie nawiązania do długoletniej tradycji i historii w pracowni złotniczej w Kluczborku. Wreszcie omówiono perspektywę Dolnego Śląska w zakresie wsparcia dla zanikających zawodów rzemieślniczych(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Analiza zawodów deficytowych w stosunku do liczby bezrobotnych w latach 2011-2012
84%
W artykule dokonano analizy zjawiska bezrobocia w Polsce w latach 2011-2012 oraz jego wpływu na strukturę zawodów charakteryzujących się niedostateczną podażą siły roboczej na rynku pracy. Celem opracowania jest zbadanie zawodów deficytowych na tle bezrobocia oraz ustalenie kierunków działań mających na celu pomoc osobom bezrobotnym w wejściu na rynek prac, a pracodawcom w pozyskaniu pożądanych zasobów siły roboczej. W pierwszej części artykułu opisano polski rynek pracy w latach 2011-2012, druga część opracowania zawiera charakterystykę bezrobocia w ostatnich latach, natomiast ostatni punkt został poświęcony analizie zawodów deficytowych. (abstrakt oryginalny)
Rozwój społeczno-ekonomiczny wymusza nie tylko większą złożoność struktur organizacyjnych, ale także zacieśnianie współpracy oraz stosowanie nowoczesnych metod pomiaru i oceny zmian w obszarze bezrobocia. Zastosowana metoda projektów umożliwiła głównie identyfikację, opis oraz w pewnym zakresie wyjaśnienie przyczyn pojawiania się zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Prezentowane wyniki badań wskazały, że wykonywany zawód jest ważnym wskaźnikiem posiadanego zasobu kapitału kulturowego, edukacyjnego i społecznego jednostki, który w dużej mierze konstytuuje pozycję jednostki w strukturze społeczności lokalnej. Jest to zgodne z założeniami funkcjonalno-strukturalnej teorii uwarstwienia społecznego, którą zapoczątkował K. Davis i W. Moore i rozwijał P. Blau, który wskazał, że istotnym wymiarem zmian społecznych jest kwestia uwarstwienia, a szczególnie analiza zmian w statusie ludzi aktywnych zawodowo i bezrobotnych oraz zajmowanej przez nich pozycji społecznej, strukturze zaspokajania potrzeb.(abstrakt oryginalny)
Wstąpienie Polski do UE wygenerowało potrzebę realizacji procesów dostosowawczych w wielu dziedzinach polityki społeczno-gospodarczej, w tym polityki rynku pracy i zatrudnienia. Dotyczyło to także powiększenia bazy informacyjnej o rynku pracy tworzonej przez publiczne służby zatrudnienia. Służyć temu ma m.in. Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych jako obligatoryjne zadanie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wymienionej metody badania rynku pracy i dokonanie oceny jej przydatności na podstawie kilkuletnich doświadczeń badawczych autorek ze współpracy w tej dziedzinie z Powiatowym Urzędem Pracy we Wrocławiu. (fragment tekstu)
Biorąc pod uwagę zmienność i szybką dezaktualizację zawodów deficytowych, konieczna wydaje się nie tylko kompleksowa analiza zawodów aktualnie poszukiwanych na rynku pracy, lecz również prognoza zawodów, na które zapotrzebowanie wystąpi za kilka lat. Taka informacja byłaby niezwykle istotna dla wszystkich uczestników rynku, głównie zaś dla absolwentów gimnazjów stojących przed wyborem kierunku własnego kształcenia i zawodu, który dałby szansę zatrudnienia po ukończeniu szkoły, jak również dla dyrekcji szkół i władz oświatowych decydujących o korekcie poziomu i kierunkach kształcenia zawodowego. Niniejszy artykuł porusza aspekty metodologiczne konstrukcji takiej prognozy i prezentuje listę zawodów na siedleckim rynku pracy, na które w najbliższych latach może wystąpić zarówno zwiększony, jak i zmniejszony popyt. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia zmiany wielkości oraz struktury podaży absolwentów szkół zawodowych według zawodów i specjalności oraz podstawowe tendencje w popycie na pracę w latach 2005-2010. Głównym celem artykułu jest dostarczenie informacji na temat zawodów deficytowych, poszukiwanych przez pracodawców oraz zawodów nadwyżkowych, na które brak zapotrzebowania na warszawskim rynku pracy. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę ukazania trendów kształtowania się zawodów deficytowych wchodzących w skład wybranych wielkich grup zawodowych na obszarze województwa śląskiego. Podstawą rozpoczęcia analizy była identyfikacja zawodów o najwyższym wskaźniku deficytowości w analizowanych grupach wielkich w pierwszej połowie 2006 r. Następnie dane te porównano do pierwszego półrocza 2007 i analogicznego okresu 2008 r. Było to podstawą uchwycenia trendów zmian. Zawody deficytowe określano opierając się na metodologii zawodów deficytowych i nadwyżkowych, stosowanej w publicznych służbach zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zawody przyszłości w regionie podlaskim
84%
Planowanie przyszłości pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, a dobór odpowiedniej ścieżki kształcenia wpływa na jego karierę zawodową. Wybór właściwego zawodu jest sprawą trudną i niepewną, a powodzenie w podjęciu decyzji zależy w bardzo dużym stopniu od posiadanych informacji, które muszą być wiarygodne i istotne. Tym bardziej, że przemiany w systemie gospodarczym kraju powodują, że zmieniają się też wymagania co do kadry pracowniczej. Dynamiczny postęp naukowo - techniczny sprawia, że przekształca się charakter i struktura zawodów, jak również wymagania w zakresie wiedzy i kwalifikacji pracowników. Celem opracowania jest charakterystyka rynku pracy w regionie podlaskim oraz trendów występujących na świecie, co pozwoli na wyselekcjonowanie najbardziej poszukiwanych zawodów w regionie w bliskiej perspektywie. Pomoże to wielu ludziom dokonać wyboru właściwej ścieżki kształcenia bądź też wyłonić rodzaj działalności, dzięki której będą mieli szanse utrzymać się na rynku. Wiedza o zawodach, które będą poszukiwane na rynku pracy za kilka lat, umożliwi podmiotom regionalnego rynku pracy podjęcie wcześniejszych działań ukierunkowanych na dostosowanie podaży pracy pod względem wykształcenia i ilości pracowników. (fragment tekstu)
Celem pracy jest podanie zarysu metody wyodrębniania zawodów nadwyżkowych i deficytowych, polegającej na ocenie rentowności kapitału ludzkiego w zależności od wykonywanego zawodu. Taki podział stanowi źródło informacji do podejmowania decyzji zarówno dla posiadaczy kapitału ludzkiego (gospodarstw domowych), jak i instytucji państwa, które oddziałują pośrednio, a także bezpośrednio na rynek pracy. (fragment tekstu)
W opracowaniu podjęto temat sektorów deficytowych i nadwyżkowych na rynku pracy w województwie śląskim. Zasadniczym celem badania była charakterystyka obecnego stanu elementarnych grup zawodów ze względu na ich deficytowość lub nadwyżkowość. Ocenę sektorową przeprowadzono w oparciu o grupy elementarne, ustalone w aktualnej klasyfikacji zawodów na potrzeby rynku pracy. W badaniu przyjęto dynamiczne ujęcie problemu przez analizę wskaźników intensywności deficytu (nadwyżki) i salda ruchu bezrobotnych dla grup elementarnych w kilku kolejnych półroczach. Analiza sektorowa wykazała, iż większość grup elementarnych cechowała się nadwyżkowymi wartościami wskaźnika intensywności oraz głównie dodatnimi saldami ruchu bezrobotnych w całym okresie badawczym. Uzyskane wyniki świadczą o istnieniu zdecydowanej przewagi liczebnej sektorów nadwyżkowych. Jako istotny sektor deficytowy zaznaczyła się grupa lekarzy specjalistów. Najliczniejsze sektory deficytowe wystąpiły w grupie wielkiej robotników przemysłowych i rzemieślników. Nadwyżkowość większości analizowanych grup elementarnych i niekorzystne tendencje na rynku pracy umożliwiły wskazanie dużej liczby sektorów szczególnie nadwyżkowych. Instytucje odpowiedzialne za poprawę sytuacji na rynku pracy powinny zatem w większym stopniu skupić się na przekwalifikowaniu pracowników z tych sektorów i stworzeniu warunków do rozwoju przedsiębiorczości młodych ludzi. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano nowy sposób identyfikacji zawodów deficytowych oraz tych, na które jest największe zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy. Algorytm polega na ilościowej syntezie danych o popycie na pracę pochodzących z różnych źródeł. W analizie wykorzystano wyniki badania pracodawców, sprawozdania agencji zatrudnienia, dane o ofertach internetowych oraz statystyki PSZ na przykładzie województwa pomorskiego. Podejście to pozwala uniknąć części niedoskonałości charakterystycznych dla dotychczas stosowanych metod. Proponowana metodologia może być używana jako narzędzie diagnostyczne sytuacji na lokalnym rynku pracy, pozwalając uzyskać informacje niezbędne dla przeciwdziałania strukturalnemu niedopasowaniu popytu i podaży pracy.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi analizę realiów kształcenia zawodowego w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Powstał on na podstawie analizy demograficznej populacji oraz zestawienia najpopularniejszych zawodów i szkół z oczekiwaniami rynku pracy. Wskazano również zawody deficytowe. Aby całościowo rozpoznać problem, konieczne wydaje się rozpoznanie powiatowego rynku pracy, liczby placówek w powiecie oraz kierunków i poziomów kształcenia, jakie są oferowane dla zaspokojenia zapotrzebowania rynku. Zawody i poziomy kompetencji najbardziej pożądane były podmiotem badań, do których odwołuje się autor. (fragment tekstu)
Niewątpliwie należy dążyć do dostosowywania systemu edukacji do potrzeb gospodarki. Cały system szkolnictwa zbyt wolno reaguje na potrzeby rynku pracy i tworzy tym samym źródło napływu kadry, na której usługi nie ma zapotrzebowania. W celu dostosowywania strumienia podaży do popytu na pracę przydatne okażą się wielopłaszczyznowe badania rynku pracy, którego - w opinii A. Barczaka - nie można planować, ale można obserwować i monitorować. Obserwowanie regionalnego i lokalnych rynków pracy jest podstawą do formułowania i realizowania nie tylko polityki gospodarczej, lecz przede wszystkim społecznej - w tym strategii oświatowej. Jednakże warunkiem sine qua non dostosowywania oferty edukacyjnej do potrzeb gospodarki będzie cykliczność podejmowanych przedsięwzięć badawczych oraz ich metodologiczna poprawność. Bezwzględnie należy zmodyfikować i udoskonalić system gromadzenia materiału empirycznego o rynku pracy przez publiczne służby zatrudnienia, gdyż ten aktualnie obowiązujący w postaci monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych nie spełnia swojej podstawowej, aplikacyjnej funkcji. Opisuje zbyt wąski fragment rynku pracy - postulować można chociażby rozszerzenie metodologii o badania pracodawców na powiatowych rynkach pracy. Tym bardziej, że to przecież przedsiębiorcy kreują popyt na kwalifikacje i potencjał kadrowy. Cykliczność tych badań mogłaby skutkować trafniejszym przewidywaniem trendów rozwoju rynków pracy w układach lokalnych i regionalnych. Jednakże - co należy wyraźnie podkreślić - badanie pracodawców jest trudnym zadaniem. Pracodawcy raczej niechętnie biorą udział w tego typu badaniach, poza tym trudno im określić spodziewane zapotrzebowanie na nowych pracowników czy też nie chcą wypowiadać się na temat planowanych redukcji kadr. Nie bez znaczenia będzie także konieczność przekonania lokalnych decydentów do sięgania po wyniki prowadzonych badań i analiz, wówczas powinna wzrosnąć ich wartość praktycznej użyteczności. Oddzielnym problemem byłaby konieczność przekonania dyrektorów placówek edukacyjnych oraz kadry dydaktycznej do bardziej elastycznego reagowania na zachodzące zmiany na rynku pracy - modelując treści realizowanego programu kształcenia. Zatem, czy monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych może być instrumentem dostosowywania kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy? Tak, ale pod warunkiem modyfikacji aktualnie stosowanej metodologii w publicznych służbach zatrudnienia na podstawie np. rekomendacji omówionych w niniejszym artykule. (fragment tekstu)
Kształcenie dla jakości pracy co prawda nie ma bezpośredniego wpływu na liczbę miejsc pracy i skalę bezrobocia, znakomicie jednak poprawi produktywność na istniejących stanowiskach. W efekcie dobrze przygotowani i dobrani pracownicy będą lepiej pracować i zarabiać. Wzrośnie kapitał społeczny, poziom satysfakcji, a także przewidywalność i bezpieczeństwo zatrudnienia.
Prowadzenie prawidłowej polityki rynku pracy wymaga sprawnego systemu informacyjnego w tej dziedzinie. Obowiązujący w kraju, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na dany rok, system statystyczno-sprawozdawczy z rynku pracy jest podstawowym źródłem informacji o poziomie i strukturze bezrobocia, stosowanych aktywnych programach zatrudnieniowych, a także o instytucjonalnej obsłudze rynku pracy. Zdaniem autorki, chociaż system ten zawiera wiele cennych danych niezbędnych do analiz rynku pracy, jest jednak niewystarczający do zapewnienia bieżącej koordynacji szkolenia bezrobotnych oraz kształcenia zawodowego z potrzebami rynku pracy.
Zawód socjologa według badań realizowanych przez publiczne służby zatrudnienia jest zawodem nadwyżkowym. Wskazują na to zarówno analizy realizowane na podstawie metodologii wyodrębniania zawodów deficytowych i nadwyżkowych (w latach 2006-2015), jak i badania przeprowadzane zgodnie z aktualnie obowiązującą metodologią barometru zawodów. W artykule ukazano słabe strony i ograniczenia stosowanej w publicznych służbach zatrudnienia metodologii gromadzenia informacji na temat spodziewanej sytuacji na lokalnych i regionalnych rynkach pracy. Tymczasem prezentowane dane statystyczne wskazują na szybszą utratę statusu bezrobotnego przez absolwentów socjologii w porównaniu z absolwentami innych kierunków studiów - uznawanych za deficytowe. W artykule zaprezentowano także wyniki badania losów zawodowych absolwentów socjologii, które przeprowadzane są przez Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego, oraz wyniki monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów - wykazując istotne różnice pomiędzy badaniami publicznych służb zatrudnienia a badaniami losów zawodowych absolwentów socjologii. (abstrakt oryginalny)
W artykule zamieszczone zostały wyniki analizy zawodów deficytowych i nadwyżkowych wśród bezrobotnych w latach 2000-2004. Została ona poświęcona niedopasowaniom strukturalnym na rynku pracy w odniesieniu do populacji bezrobotnych. Analiza ta wykazała, że wśród ludzi pozbawionych pracy dominowali m.in. sprzedawcy, ślusarze, pracownicy biurowi, asystenci ekonomiczni, kucharze, krawcy. Natomiast zawodami nie zagrożonymi bezrobociem były przede wszystkim te, które wymagały specjalistycznej wiedzy, wykształcenia i kwalifikacji, jak np. lekarze czy zawody artystyczne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.