Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zbiorowe stosunki pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
3 października 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu "Nietypowe stosunki zatrudnienia" pt. "Zbiorowe prawo pracy czy zbiorowe prawo zatrudnienia? Ochrona praw i interesów zbiorowych osób wykonujących pracę zarobkową poza stosunkiem pracy". Organizatorem konferencji było Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia działające przy Katedrze Prawa Pracy UŁ. (abstrakt oryginalny)
Autorka omawia wyrok Sądu Najwyższego z 12 października 2017 r., II PK 269/16, stanowiący przełomową wypowiedź w kontekście zagadnienia zakazu uchylania regulaminu wynagradzania przez pracodawcę w przypadku braku zgody działających u niego organizacji związkowych. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł opisuje funkcjonowanie związków zawodowych w przedsiębiorstwach polskich, w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawnych. W tekście zaprezentowano główne obszary zainteresowania związków zawodowych i krótką analizę wzajemnych relacji związki zawodowe - kierownictwo. Analiza ta została oparta na wynikach badań ankietowych przeprowadzonych w przedsiębiorstwach w roku 1997. (abstrakt oryginalny)
W związku z losami projektów opracowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy istotne jest pytanie, czy w obecnych warunkach potrzebna jest kodyfikacja (rekodyfikacja) prawa pracy i czy jest realna. Odpowiedź na to pytanie w pierwszej części jest pozytywna, w drugiej zaś negatywna, gdyż nic nie zapowiada, iż mogłoby dojść do uchwalenia opracowanego przez tę komisję projektu kodeksu pracy i projektu zbiorowego kodeksu pracy. Jeśli chodzi o ocenę wartości opracowanych projektów, to jest ona praktycznie - jak dotąd - wykluczona, gdyż teksty tych projektów nie zostały opublikowane, i tym samym nie stały się przedmiotem stosownej dyskusji. Dyskusja taka jest jednak niezbędna, chociażby z uwagi na zadania stojące przed nauką i dydaktyką prawa pracy, a także ze względu na potrzeby praktyki. Konieczne jest więc opublikowanie w najbliższym czasie rezultatów (projektów) pracy komisji kodyfikacyjnej, która zakończyła swoją działalność we wrześniu 2006 r. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Analiza klimatu społecznego w wybranym przedsiębiorstwie handlowym
100%
Przedmiotem opracowania jest analiza klimatu społecznego w wybranym przedsiębiorstwie handlowym. Na podstawie literatury opisano zjawisko klimatu społecznego i jego wpływ na poczucie komfortu i satysfakcji osób zatrudnionych. Dobry klimat społeczny przyczynia się do współdziałania pracowników, a także rozbudza poczucie lojalności względem grupy i odpowiedzialności za jej powodzenie. W związku z tym w dalszej części artykułu przedstawiono kulturę organizacyjną sprzyjającą kształtowaniu pozytywnego klimatu społecznego. Autorki przeprowadziły badania klimatu społecznego w wybranym przedsiębiorstwie handlowym i dokonały jego analizy. (abstrakt oryginalny)
Charakterystycznym zjawiskiem dla prawa pracy w Polsce (podobnie jak w innych krajach) jest spadek uzwiązkowienia. Polscy pracownicy chętnie korzystają z prawa do tworzenia kolejnych związków zawodowych w firmach, w których funkcjonuje już związkowa reprezentacja pracowników. W konsekwencji obowiązywania zasady pluralizmu w spółkach z państwowym kapitałem (m.in. w branży hutniczej lub górnictwie) działa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt zakładowych organizacji związkowych. Wielość konkurujących ze sobą zakładowych organizacji związkowych znacznie utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia osiągnięcie konsensusu pomiędzy stroną związkową a pracodawcą. Stwarza to poważny problem dla pracowników, którzy nie zawsze są właściwie reprezentowani. Mimo iż mniejsze organizacje związkowe nie mają wpływu na zawieranie układów zbiorowych pracy, korzystają z prawa prowadzenia sporu zbiorowego, a nawet strajku. Autorka podejmuje istotny problem znaczenia prawa koalicji, biorąc pod uwagę uprawnienia małych organizacji związkowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce zrzeszania się w związkach zawodowych osób zatrudnionych na podstawach cywilnoprawnych. W szerokim zakresie tego rodzaju uprawnienia wprowadziła nowelizacja z 5 lipca 2018 r. do ustawy o związkach zawodowych. Odnosi się ona zarówno do zatrudnionych na podstawie umów z kodeksu cywilnego, jak i samozatrudnionych. Ponadto w artykule omówiono niektóre aspekty statusu działaczy związkowych świadczących pracę na podstawach cywilnoprawnych. (abstrakt oryginalny)
Autorka referuje najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące zawieszenia i rozwiązania układu zbiorowego pracy. Wskazuje, na jakich zasadach zdarzenia te oddziałują na sytuację osób, które nie są pracownikami, lecz były objęte postanowieniami układu zbiorowego pracy (np. emerytów i rencistów). (abstrakt oryginalny)
Podział organizacji związkowych na reprezentatywne i pozostałe wynika z pluralizmu związkowego, będącego efektem wolności związkowej w państwie demokratycznym. W zbiorowych stosunkach pracy występuje tendencja do ekspansji tego podziału na coraz to nowe obszary działalności związkowej. Wysuwane są jednocześnie, podyktowane przede wszystkim względami pragmatycznymi, postulaty zaostrzenia prawnych kryteriów reprezentatywności. Autor zastanawia się nad granicami ekskluzywizmu w tym zakresie, które wyznacza zasada demokratycznej reprezentacji ogółu pracowników przez działające w zakładzie pracy związki zawodowe. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest legalna definicja pracodawcy ustalona w znowelizowanej ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Definicja ta prowadzi do wniosku, że pracodawcą jest jednostka organizacyjna zatrudniająca zarówno pracowników jak i osoby wykonujące pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy, bez względu na to, czy stanowi ona podmiot prawa cywilnego. Autor uważa, że omawiana zmiana ustawodawcza umacnia zarządczą koncepcję pracodawcy. Oznacza usankcjonowanie w zbiorowych stosunkach pracy pojęcia pracodawcy ukształtowanego przez art. 3 kodeksu pracy, prowadząc jednocześnie do przeszczepienia tego pojęcia na płaszczyznę zatrudnienia niepracowniczego. (abstrakt oryginalny)
Łączenie się spółek handlowych stanowi jedną z postaci szeroko rozumianych procesów przekształceniowych tych spółek, unormowanych w tytule IV k.s.h., zatytułowanym "Łączenie, podział i przekształcanie spółek". Należy ono do praktyki rozwiniętego obrotu gospodarczego, wpływając również na prawa i obowiązki pracodawców i pracowników. Konsekwencje procesu łączenia spółek dla zbiorowych stosunków pracy nie spotkały się dotąd z szerszym zainteresowaniem w piśmiennictwie. Tymczasem kwestia ta wiąże się z istotnym problemem teoretycznoprawnym. Zachodzi bowiem potrzeba oceny, czy w ramach zbiorowych stosunków pracy istnieje pole do stosowania konstrukcji następstwa prawnego pod tytułem ogólnym (sukcesji uniwersalnej), opartej na przepisach kodeksu spółek handlowych, czy też należy ograniczyć się do przepisów prawa pracy określających skutki przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 23¹ k.p.). Kwestia ta rzutuje na konsekwencje łączenia spółek kapitałowych w sferze układowej i regulaminowej, które są przedmiotem rozważań autora. (abstrakt oryginalny)
W dniach 31 maja-1 czerwca 2012 r. w Toruniu odbyła się polsko-niemiecka konferencja naukowa pt. "Aktualne problemy zbiorowego prawa pracy w Polsce i w Niemczech" zorganizowana przez Katedrę Prawa Pracy oraz Katedrę Prawa Cywilnego i Rodzinnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej celem była analiza instytucji zbiorowego prawa pracy w aspekcie prawnoporównawczym, ze zwróceniem szczególnej uwagi na kierunki działań prawodawcy oraz uwarunkowania społeczno-gospodarcze istotne dla funkcjonowania tych instytucji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce czasu trwania sporu zbiorowego oraz zawieszenia sporu zbiorowego w polskim prawie pracy. Rozważania autora dotyczą interpretacji obowiązujących przepisów, ich skutków dla funkcjonowania rynku pracy oraz propozycji zmian. Wnioski, poza aspektami naukowymi, mają wartość praktyczną dla stron sporu zbiorowego. (abstrakt oryginalny)
Fundamentem zbiorowych stosunków pracy jest zachowanie tzw. pokoju społecznego. Sprzeczność interesów stron zbiorowych stosunków pracy naturalnie prowadzi do powstawania pomiędzy nimi konfliktów. W celu ich uniknięcia lub eliminacji wprowadza się różne rozwiązania na poziomie zarówno ustawowym, jak i układowym. Na gruncie polskiego ustawodawstwa regulacją mającą być gwarantem pokoju społecznego jest ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 295, ze zm.; dalej: u.r.s.z.). Ustawodawca wprowadził wielostopniowy mechanizm rozwiązywania konfliktów zaistniałych między pracodawcą a pracownikami. Instytucje tego aktu mają doprowadzić do rozwiązywania sporu w sposób jak najbardziej ugodowy. Celowi temu służy m.in. wymóg przeprowadzenia rokowań oraz mediacji, a także możliwość przeprowadzenia procedury arbitrażu. W przypadku gdy strony sporu zbiorowego nie dojdą do porozumienia w ramach tzw. metod polubownych, dla pracowników otwiera się droga do przeprowadzenia strajku. Powstaje w tym miejscu pytanie, czy strajk można traktować jako środek mający przywrócić pokój społeczny, czy też należy go raczej postrzegać jako przeciwieństwo pokoju społecznego. A jeśli strajk można traktować jako narzędzie mające zagwarantować pokój społeczny, to warto również odpowiedzieć na pytanie, czy zasady wszczynania i prowadzenia strajku zostały uregulowane w taki sposób, że sprzyjają one przywróceniu pokoju społecznego w zbiorowych stosunkach pracy. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest ochrona zbiorowa pracowników tymczasowych po nowelizacji ustawy o związkach zawodowych ustawą z 5 lipca 2018 r., przyznającą prawo koalicji wszystkim osobom wykonującym pracę zawodową. Złożona natura tymczasowego stosunku pracy, w którym prawodawcą jest agencja pracy tymczasowej, ale praca wykonywana jest pod kierownictwem i na rzecz pracodawcy użytkownika, nie pozostaje bez wpływu na tę sferę praw pracowników. W artykule poddano analizie: 1) możliwość zrzeszania się pracowników tymczasowych w związkach zawodowych, 2) kwestię objęcia tej grupy pracowników postanowieniami układów zbiorowych oraz 3) problematykę sporów zbiorowych. (abstrakt oryginalny)
W sprawozdaniu zreferowano przebieg i treść wystąpień na XIV Zjeździe Katedr oraz Zakładów Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, która miała miejsce w Gdańsku w dniach 19-21 września 2007 r. Część merytoryczna Zjazdu składała się z trzech sesji poświęconych kolejno problematyce indywidualnego prawa pracy, zbiorowym stosunkom pracy oraz zagadnieniom zabezpieczenia społecznego.
Obecnie w Europie zauważalna jest tendencja do odchodzenia na niekorzyść pracownika od przepisów rangi ustawowej w układach zbiorowych pracy, co jest postrzegane jako gwarancja zapewnienia elastyczności prawa pracy. Celem artykułu jest porównanie różnych rozwiązań w wybranych krajach europejskich w zależności od stopnia rozluźnienia zasady nieodstępowania na niekorzyść pracowników. Analiza ta pozwala wyróżnić ścieżkę głębokiej, umiarkowanej i słabej liberalizacji. Autorka wyjaśnia powody, dla których wdrożono określone kierunki rozwoju. Podejmie także próbę oceny praktycznych konsekwencji odmiennych uregulowań. Mimo istnienia wyraźnych różnic między systemami poszczególnych państw, badania naukowe uświadamiają nam istnienie tendencji w kierunku neoliberalnego wzorca i schyłku zasady uprzywilejowania pracowników w Europie. (abstrakt oryginalny)
Recenzowana monografia została przedłożona i obroniona na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Monachium jako rozprawa doktorska (w 2020 r.). Promotorem pracy był prof. dr Richard Giesen. Recenzentami w przewodzie doktorskim byli prof. dr Martin Franzen oraz prof. dr hab. Aleksander Kappes. Podstawowym celem pracy było kompleksowe przedstawienie problematyki związanej z partycypacją pracowniczą w aspekcie porównawczym. (fragment tekstu)
W przeciwieństwie do wielu innych państw, w Polsce stan prawny w obszarze jednolitego porozumienia zakładowego pozostawia wiele do życzenia. Brak spójnej koncepcji w tej kwestii rodzi liczne problemy, zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i w stosowaniu przepisów prawa pracy. Autor nakreślił też, jak problem ten przedstawia się u naszych sąsiadów, w Niemczech.
Kwiecień bieżącego roku przyniósł dwa orzeczenia dotyczące wykładni dyrektywy 2001/23. Jakkolwiek nie wpływają one w sposób bezpośredni na interpretację polskich regulacji w tym zakresie, to jednak zdaniem autora warto je omówić jako przykład mechanizmów prawa pracy obowiązujących w innych państwach członkowskich UE. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.