Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zbiory biblioteczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano zasady konwersacji H.P. Grice'a. Omówiono cztery maksymy: ilości, jakości, związku i sposobu wraz z ich interpretacją dla potrzeb badania pragmatyki języków informacyjno-wyszukiwawczych. Następnie wyodrębniono podstawowe grupy reguł pragmatycznych Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej i Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Do wyodrębnionych reguł pragmatycznych obydwu języków odniesiono reguły konwersacji Grice'a. (abstrakt oryginalny)
Katedra Historii Gospodarczej ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej została utworzona z dniem 1.10.1958. Pierwsze zbiory Katedry pochodziły z darów od innych bibliotek w Krakowie. Zbiory uzupełniano systematycznie drogą zakupów. W artykule opisano bibliotekę Katedry, przedstawiono klasyfikację jej księgozbioru oraz omówiono kryteria przydzielania książek do poszczególnych działów.
The aim of the study was to analyze selected parameters of air in a room with a book collection taking into account the influence of components of mechanical ventilation on air flow, temperature and velocity distributions. The values of air parameters, obtained by numerical calculations in DesignBuilder, were compared with the recommended ranges. The temperature and air velocity in the cross-sections through the part of the room with the book resources were referred to the prescriptions and standards relating to the conditions in libraries. The parameters of air in the space for permanent stay of employees were compared with the guidelines corresponding to the conditions of thermal comfort. (original abstract)
4
Content available remote Książki i biblioteki w życiu i twórczości Marianny Bocian
75%
Za życia łączyły Mariannę Bocian z biblioteką więzi silniejsze niż tylko praca. Po zwolnieniu nadal utrzymywała kontakty z załogą, odwiedzając zarówno koleżanki z Filii 22. przy ul. Kasztanowej, jak i bibliotekę przy ul. Pretficza. Podczas tych wizyt komentowała, nie przebierając w słowach, bieżące wydarzenia polityczne. W 1992 roku sprzeciwiła się projektowi likwidowania bibliotek publicznych41. Jednak gromadzony przez poetkę księgozbiór nosi wyraźne piętno jej pierwszego zawodu - literata. Pewną przewrotnością losu wydaje się być fakt, iż po śmierci Marianna Bocian powróciła do biblioteki, nie tylko jako właścicielka przejętej kolekcji, ale także jako patronka. Wypada żywić nadzieję, że tym razem na dłużej. (fragment tekstu)
5
75%
Wśród zbiorów biblioteki Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie znaczną część stanowią książki i czasopisma z zakresu prawa i administracji. Są one gromadzone, z uwzględnieniem wszystkich gałęzi prawa, od chwili powstania biblioteki. Na półkach spotkać można publikacje z zakresu prawa: cywilnego, rzeczowego, handlowego, konstytucyjnego, pracy, karnego, administracyjnego, rodzinnego, unijnego, podatkowego, budowlanego, bankowego itp. Znajdujące się w bibliotece książki pochodzą z zakupów, darów oraz wymiany międzybibliotecznej. Są pozyskiwane zgodnie z obowiązującym profilem gromadzenia zbiorów. Zakupów dokonuje się na podstawie literatury podstawowej i uzupełniającej zawartej w sylabusach, wykazów literatury zgłaszanej przez wykładowców i studentów oraz przez bieżące monitorowanie rynku wydawniczego. Główny trzon stanowią wydawnictwa polskojęzyczne. Ze względu na zakres formalny, biblioteka oferuje skrypty, podręczniki, monografie, kodeksy, orzecznictwo sądowe, materiały konferencyjne, wydawnictwa informacyjne (w tym bibliografie) w formie papierowej oraz zaczynają się pojawiać nieliczne publikacje na nośnikach elektronicznych. Aktualnie na stanie biblioteki znajduje się około 5 tysięcy książek z zakresu prawa i administracji. Najwięcej tego typu pozycji jest z prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, konstytucyjnego, handlowego, pracy, podatkowego. Od pewnego czasu rośnie ilość podręczników dotyczących prawa unijnego - w związku z naszą obecnością w strukturach unijnych. Podejmowane przez dyrekcję biblioteki starania idą w kierunku zabezpieczania procesu dydaktycznego na wydziale prawa i administracji Wyższej Szkoły Menedżerskiej w niezbędne do nauki i egzaminów podręczniki i materiały edukacyjne. Niniejszy artykuł przedstawia zasoby biblioteczne z zakresu prawa w porządku chronologicznym: od najstarszej literatury po współczesną. (fragment tekstu)
Biblioteka odgrywa ważną rolę w środowisku akademickim. Jest zaangażowana we wspieranie procesów nauczania i uczenia się i wyszukiwania książek i artykułów naukowych dla studentów. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie kluczowych czynników wpływających na wybór literatury w pracach studentów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zainspirowanie środowiska naukowego do pogłębionych studiów nad życiem i działalnością Fryderyka Skarbka (1792-1866), wybitnego polskiego ekonomisty XIX w., zwanego "ojcem polskiej ekonomii". W artykule omówiono życie i twórczość ekonomisty oraz jego dzieła naukowe znajdujące się w zbiorach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zwrócono także uwagę na zbyt małe zainteresowanie F. Skarbkiem polskiego środowiska naukowego, na brak monografii poświęconej temu ekonomiście. Poddano analizie oryginalne dzieła F. Skarbka i ich wznowienia znajdujące się w zbiorach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz nieliczne, ale istotne wypowiedzi naukowe dotyczące osoby i twórczości ekonomisty. Podkreślono rolę biblioteki naukowej w gromadzeniu i udostępnianiu źródeł i opracowań do badań nad F. Skarbkiem, zarówno prezencyjnie, jak i za pośrednictwem biblioteki cyfrowej oraz ważność prowadzenia badań naukowych przez bibliotekarzy. (abstrakt oryginalny)
Omówiono strukturę zbiorów biblioteki WSZiM (bez czasopism), ich wartość, źródła wpływu i udział procentowy darów, a następnie szczegółowo przedstawiono wszystkich darczyńców.
Praca jest analizą publikacji Jana Flisa znajdujących się w zbiorach Biblioteki Instytutu Geografii Wyższej Szkoły Pedagogicznej (tj. od chwili jej uruchomienia), obecnego Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Publikacje Jana Flisa gromadzono od lat 50. XX wieku. Jak udało się ustalić Autorce, na podstawie kwerendy katalogów bibliotecznych, jest ich 135. W niniejszym opracowaniu publikacje te podzielono według następujących kryteriów: ze względu na rodzaj, zakres tematyczny oraz ze względu na okres publikacji.
Spośród kilku obecnie funkcjonujących na świecie modeli dostawy książek elektronicznych wiodące znaczenie zyskuje model zwany Patron Driven Acquisition, czyli zakup sterowany popytem. W artykule zaprezentowano istotę tego modelu, ze szczególnym uwzględnieniem problemu selekcji i wykorzystania zakupionych zbiorów oraz skutków jego stosowania z punktu widzenia biblioteki, czytelnika i wydawcy. Scharakteryzowano coraz częściej praktykowany w bibliotekach model dostawy książek elektronicznych inicjowany przez czytelników, omawiając kwestie związane z jego implementacją w aspekcie wad i zalet, wpływu na zarządzanie biblioteką oraz nowe zadania bibliotekarzy.(abstrakt oryginalny)
Biblioteka Instytutu Ekonomii i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II gromadzi, opracowuje i udostępnia książki i czasopisma z zakresu m.in. ekonomii, zarządzania, marketingu i międzynarodowych stosunków gospodarczych. Biblioteka włącza się w realizację zadań szkoleniowych i dydaktycznych, które mają na celu szkolenie czytelników z nowoczesnymi e-zasobami. Według historycznych źródeł biblioteka powstała w drugiej dekadzie XX wieku. Początkowo biblioteka funkcjonowała jako Biblioteka Seminarium Statystyczno-Ekonomicznego. Po likwidacji Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych księgozbiór nauk ekonomicznych został włączony do Biblioteki Zakładu Socjologii. W 1981 r. Zakład Ekonomii został reaktywowany. Wtedy też zaczęła funkcjonować biblioteka dla Sekcji Ekonomii. W późniejszym czasie przemianowano ją na Bibliotekę Instytutu Ekonomii, a potem na Bibliotekę Instytutu Ekonomii i Zarządzania. Księgozbiór biblioteczny pozyskiwany jest zarówno drogą zakupów, jak i darów. (abstrakt oryginalny)
This paper is devoted to a solution for building a research knowledge base for the university. An experience in developing a specialised software for building such a knowledge base is presented. We present the functionality of the system, as well as, sketch applied AI technologies aiming at providing features attractive for the system beneficiaries. It is shown that although a classical repository is the main part of the system, the essential value of the solution is in providing analytical tools for the 'research management'. First lessons learned from deploying the software at Warsaw University of Technology are also discussed. The platform has been developed under the SYNAT project, aimed at building nation-wide scientific information infrastructure. (original abstract)
Dorobek pisarski Brożka obejmuje ponad 500 pozycji dotyczących literatury, historii, kultury, folklorystyki i sztuki Śląska Cieszyńskiego. Są to: opracowania, bibliografie, biografie, szkice, artykuły przyczynkarskie, polemiki, sprawozdania, słowa wstępne i posłowia oraz recenzje w czasopismach, pamiętnikach, słownikach, kalendarzach i pozycjach książkowych. Wchodził w skład rad i komitetów redakcyjnych czasopism: "Zaranie Śląskie", "Głos Ziemi Cieszyńskiej", "Cieszyński Rocznik Muzealny", "Rocznik Cieszyński", "Pamiętnik Cieszyński", "Biuletyn Informacyjny Biblioteki Śląskiej". Publikował m.in. w "Kwartalniku Opolskim", "Odrze", "Poglądach", "Głosie Ludu", "Zwrocie", "Biuletynie Ludoznawczym PZKO", jak również w czasopismach pozaregionalnych, m.in. w "Literaturze Ludowej" i "Przeglądzie Zachodnim". Brożek znany był z wielkiej służebności, pracowitości i skromności. Był członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki, Macierzy Szkolnej Ziemi Cieszyńskiej, Komisji Bibliografii i Bibliotekoznawstwa Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Komisji Etnograficznej PAN - Oddział w Krakowie oraz Komisji Historyczno-Literackiej przy Oddziale PAN w Katowicach. Współpracował z Sekcją Folklorystyczną PZKO w Czeskim Cieszynie. Należał do Stronnictwa Demokratycznego. Przez kilka kadencji był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Cieszynie i ławnikiem Sądu Powiatowego tamże. Był popularyzatorem; wygłaszał prelekcje w Sekcji Folklorystycznej PZKO, Oddziale Cieszyńskim Polskiego Towarzystwa Historycznego, Klubie Propozycji w Cieszynie, Domu Kultury i Bibliotece Miejskiej w Ustroniu i Wiśle oraz Kole Przewodników przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Cieszynie. Brał czynny udział w sesjach popularnonaukowych. (fragment tekstu)
W zabezpieczaniu procesu dydaktycznego na Wydziale Menedżerskim Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie ważną rolę odgrywa literatura z zakresu organizacji i zarządzania. Dzięki niej studenci oraz wykładowcy mają dostęp do nowoczesnej wiedzy, którą mogą wdrażać w praktyce po ukończeniu szkoły. Celem artykułu jest przedstawienie najbardziej znanych autorów i ich podręczników z tej dyscypliny naukowej.(abstrakt oryginalny)
Podobnie jak na wielu innych uczelniach, zanim studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zaczną na dobre korzystać z zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej, powinni przejść szkolenie z przysposobienia bibliotecznego. Przedsięwzięcie to pozornie wydaje się nie wyróżniać spośród wielu innych tego typu szkoleń, gdyby nie sprawa skali i terminu. Każdemu zależy na tym, aby odbyło się jak najszybciej, jednak obejmuje ono ponad 6000 osób. Są to studenci pierwszego roku rozpoczynający dopiero swoją przygodę akademicką, dlatego powinni poznać jedno z podstawowych narzędzi studiowania, jakim jest umiejętność korzystania z zasobów biblioteki. (abstrakt oryginalny)
Książki są specyficznym przedmiotem zamówienia. Przeprowadzenie procedury zakupowej wymaga przyjęcia, że dokonywane oceny muszą uwzględniać pewien poziom subiektywizmu. Nie oznacza to jednak, że jednostki dokonujące zakupów mają pełną dowolność w wyborze kontrahentów. Nawet jeśli prawo zamówień publicznych nie ma zastosowania, należy uwzględnić przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz zasady gospodarowania środkami publicznymi. Z nieprawidłowościami w tym zakresie łączy się odpowiedzialność dyscyplinarna.(abstrakt oryginalny)
Wstęp. Celem artykułu jest zaprezentowanie opinii katalogerów pracujących w bibliotekach państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce na temat deskryptorów Biblioteki Narodowej (dBN), przedstawienie danych dotyczących stosowania wybranych standardów Resource Description & Access (RDA) w procesie opracowania zbiorów oraz informacji na temat systemu bibliotecznego. Materiał i metody. Badania przeprowadzono w maju i czerwcu 2018 roku. Dane zostały przygotowane na podstawie ankiety, wysłanej do 33 bibliotek państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce. Zarejestrowano odpowiedzi z 14 instytucji (42%). Wyniki. Większość bibliotek, które stosowały JHP BN stosuje obecnie dBN i ma pozytywną opinię na ich temat. Przeważająca część stosuje wybrane standardy RDA. Wyszukiwanie w katalogach OPAC tylko w niewielu przypadkach opiera się na wyszukiwaniu fasetowym, nie wszystkie systemy dają taką możliwość, a wymiana oprogramowania wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Wnioski. Uzyskane wyniki pokazują, że biblioteki, które odpowiedziały na ankietę, są otwarte na zmiany, chętnie stosują nowe standardy i starają się sprostać potrzebom odwiedzających je użytkowników. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.