Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zdolność wytwórcza przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Z punktu widzenia efektów działania przedsiębiorstwo elastyczne to takie, które wykorzystuje pojawiające się okazje. Nasuwa się zatem pytanie, jakie cechy przedsiębiorstwa decydują o jego dynamicznych zdolnościach implementacyjnych? W kontekście powyższego podjęto badania, których zasadniczym celem ustanowiono próbę oceny procesu dynamiki implementacyjnej wybranych przedsiębiorstw wytwórczych działających w sektorze maszyn rolniczych. Aby zrealizować założony cel, w zamierzeniu autorów pozostaje: [1] Analiza literatury przedmiotu będąca w bezpośredniej relacji z podjętą tematyką; docelowo znajdzie to swój wyraz w konstruowanej metodzie oceny dynamiki implementacyjnej; [2] Praktyczne wykorzystanie zaproponowanej metody - wybranych wytwórców badanego sektora poddać ocenie eksperckiej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje próbę ustalenia teorii i metodyki podstawy do badania zdolności produkcyjnych w skali mikroekonomicznej. Takie podstawy zawierają wskazania możliwe do wykorzystania przy opracowywaniu konkretnych badań metodami obliczeniowymi oraz w projektowaniu procedur obliczeniowych. Mogą być również używane do analizy zdolności produkcyjnych w konkretnych przedsiębiorstwach przemysłowych.
Celem niniejszego artykułu jest określenie struktury strony podażowej rynku mocy w Polsce w nadchodzących latach. Analizie poddano wyniki aukcji mocy przeprowadzonych w 2018 roku. W analizowanym okresie przeprowadzone zostały trzy aukcje mocy, na których przedmiotem wymiany handlowej był obowiązek mocowy na następujące lata dostaw: 2021, 2022 oraz 2023. Aukcje zostały przeprowadzone zgodnie z (i) Ustawą o rynku mocy oraz (ii) Regulaminem Rynku Mocy opracowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA. Dane wykorzystane do przeprowadzania analizy przedstawionej w artykule pochodzą z oficjalnych informacji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, zawierających ostateczne wyniki aukcji głównej na lata 2021-2023. Przeprowadzona analiza wskazuje, że aukcję na 2021 rok wygrały głównie istniejące jednostki rynku mocy (45,81%) oraz jednostki modernizowane (33,51%). W kolejnych latach udział istniejących jednostek wytwórczych jest znacznie wyższy i stanowi kolejno: 91,67% dla 2022 roku i 84,54% dla 2023 roku. Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują także na znaczący udział jednej grupy kapitałowej, w ramach której znajdują się przedsiębiorstwa wytwarzające energię elektryczną. Największa moc zakontraktowana została przez przedsiębiorstwa należące do Grupy Kapitałowej Polska Grupa Energetyczna PGE SA: 51,95% całkowitego obowiązku mocowego na 2021 rok, 69,92% na 2022 rok i 64,44% na 2023 rok. Wolumen zakontraktowanej mocy wynosi dla każdego okresu dostaw ponad 70% całkowitej mocy zainstalowanej w Grupie Kapitałowej. Otrzymane wyniki analizy umożliwiają określenie struktury strony podażowej rynku mocy w latach 2021-2023 oraz stanowią dane wejściowe do dalszych prac w zakresie modelowania krajowego systemu paliwowo-energetycznego(abstrakt oryginalny)
Mechanizmy wynagradzania zdolności wytwórczych zostały wprowadzone na całym świecie w celu zapewnienia wystarczalności mocy wytwórczych i mitygacji ryzyka związanego z gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej w perspektywie długoterminowej. Głównymi przyczynami ich wprowadzenia jest zapewnienie wsparcia finansowego przedsiębiorstwom wytwórczym oraz jednostkom redukcji zapotrzebowania w szczytowym zapotrzebowaniu na moc oraz zapewnienie wystarczających zachęt dla potencjalnych inwestorów. Artykuł ma na celu przegląd mechanizmów wynagradzania mocy wytwórczych wprowadzonych w różnych krajach. Omówiono następujące mechanizmy: płatność za moc, rezerwę strategiczną, opcje na niezawodność, zobowiązania mocowe oraz aukcje mocy. W artykule wskazano główne zalety tych mechanizmów oraz kluczowe wyzwania związane z ich wdrażaniem i funkcjonowaniem. Artykuł wnosi wkład do istniejącej literatury poprzez poszerzenie i aktualizację wiedzy na temat mechanizmów wynagradzania mocy na różnych rynkach energii. Wyniki wskazują, że najbardziej złożonymi systemami są mechanizmy rynkowe. Niezależnie od charakteru towaru będącego przedmiotem obrotu (opcje, certyfikaty, obowiązek mocowy), konieczne jest wprowadzenie i zarządzanie drugim rynkiem. W konsekwencji, nakładane są nowe obowiązki na regulatora, operatora systemu przesyłowego, przedsiębiorstwa wytwórcze (lub jednostki redukcji zapotrzebowania), przedsiębiorstwa obrotu i konsumentów. Kolejne wyzwanie stanowi transparentne i sprawiedliwe traktowanie wszystkich technologii. Teoretycznie wszystkich mechanizmy powinny być neutralne technologicznie, jednak ostatecznie niektóre jednostki są bardziej faworyzowane ze względu na ich większy wpływ na niezawodność systemu elektroenergetycznego(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące problematyki kształtowania procesów zaopatrzenia dla obsługi podmiotów wytwórczych oraz procesów dystrybucji wyrobów gotowych na wyjściu z systemu produkcyjnego. W analizach uwzględniono rolę obiektów magazynowych w obsłudze podmiotów wytwórczych oraz zdefiniowano zadania realizowane przez system logistyczny zarówno w sferze zaopatrzenia jak i dystrybucji. Dokonano parametryzacji jednostkowych przepływów strumieni surowców oraz wyrobów gotowych jak również przedstawiono zapis uogólniany przepływów między poszczególnymi podsystemami systemu logistycznego. W artykule przedstawiono również przykłady rozwiązań kształtowania obsługi logistycznej przedsiębiorstwa z uwzględnieniem obiektów magazynowych. Przedstawiono obsługę bezpośrednią, pośrednią oraz centralną.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Praktyczny wymiar elastyczności produktowej zakładu wytwórczego
75%
Celem ogólnym pracy jest przedstawienie w aspektach teoretycznym, poznawczym i praktycznym zagadnień związanych z elastycznością produktową zakładu wytwórczego, rozumianą jako umiejętność wykorzystania szans rynkowych, jakie daje wytwórcom możliwie szybka rekonfiguracja i integracja procesu wytwarzania oraz tym samym wdrożenie wyrobu gotowego dostosowanego do wymagań rynku. Autor zamierza przeprowadzić kwerendę literatury w zakresie paradygmatu elastycznej organizacji oraz opracować model elastycznego zakładu wytwórczego i odnieść go do praktyki gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Analiza harmoniczna w planowaniu wahań zdolności produkcyjnej przedsiębiorstwa
75%
W praktyce gospodarczej niejednokrotnie poza trendem i fluktuacjami przypadkowymi mogą wystąpić wahania sezonowe. Zakładają one pewną powtarzalność wystąpienia poziomu zjawiska w jednostkach czasu, takich jak kwartał czy miesiąc. Charakter tegoż oddziaływania na wysokość zmiennej prognozowanej może być addytywny bądź multiplikatywny25. W literaturze przedmiotu egzystuje wiele instrumentów, uwzględniających wpływ wahań okresowych na zmienną prognozowaną. Jednym z nich jest analiza harmoniczna. Sprowadza się ona do budowy modelu złożonego z funkcji trygonometrycznych typu sinus i/lub cosinus, nazywanych harmonikami. (abstrakt oryginalny)
Ogólnie rozumiana zdolność rozwojowa to miernik potencjału wytwórczego firmy, który wyraża ocenę możności realizacji przedsięwzięć na poziomie wysokiej efektywności. Natomiast potencjał wytwórczy to całokształt zasobów materialnych i intelektualnych, jak również umiejętności, a więc wszystkich czynników, które warunkują funkcjonowanie i rozwój firmy (jest to szerokie znaczenie pojęcia potencjału wytwórczego; w wąskim zaś sensie potencjał wytwórczy jest odniesiony tylko do sfery operacyjnej). W artykule przedstawiono propozycję obliczania zdolności rozwojowej firmy, będącą miarą wartości jej potencjału strategicznego. Zdolność rozwojowa wyraża bowiem możność pomnażania majątku przedsiębiorstwa i kreowania postępu w różnych dziedzinach działalności. Zdolność rozwojowa jest wykładnikiem wartości potencjału strategicznego firmy, co oznacza, że zasoby i umiejętności wtedy mają znaczenie strategiczne, kiedy osiągają poziom satysfakcjonujący z punktu widzenia możności podnoszenia wartości przedsiębiorstwa i dynamizowania jego poszczególnych funkcji.(abstrakt oryginalny)
W ramach zarządzania finansami przedsiębiorstwa są realizowane inwestycje rzeczowe, finansowe, niematerialne. Dla przedsiębiorstwa istotne są też zdolność produkcyjna i wynik finansowy (zysk brutto i netto). Istnieje określony związek między inwestycjami rzeczowymi i finansowymi oraz zdolnością produkcyjną a wynikiem finansowym (brutto, netto).(abstrakt oryginalny)
W pracy rozważany jest problem zarządzania zdolnością produkcyjną, rozumianą jako maksymalna ilość produktów lub usług, którą organizacja może wytworzyć w określonej jednostce czasu. Celem jest określenie strategii, jaką powinna zastosować firma w warunkach wzrastającego popytu. Rozważany problem sformułowano jako zadanie wielokryterialnego, dyskretnego programowania dynamicznego, przyjmując, że decydent jest zainteresowany jednoczesną maksymalizacją trzech kryteriów: 1) sumy zdyskontowanych przepływów pieniężnych, 2) średniego poziomu zaspokojenia zapotrzebowania zgłaszanego przez klientów, 3) średniego poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnej. Zaproponowana w pracy procedura rozwiązania problemu wykorzystuje metodę quasi-hierarchiczną oraz podejście interaktywne. W każdej iteracji decydentowi przedstawiana jest nowa propozycja rozwiązania, który może ją zaakceptować jako rozwiązanie końcowe lub określić, w jaki sposób powinna ona być zmodyfikowana. W pracy zamieszczono przykład liczbowy ilustrujący sposób wykorzystania prezentowanej procedury. (abstrakt oryginalny)
Wraz z rozwojem procesów wytwórczych poszukiwane są rozwiązania, które pozwolą zwiększyć ich szybkość, elastyczność oraz efektywność. W niniejszym artykule zostanie podjęta próba zaprezentowania nowych tendencji w organizacji i zarządzaniu systemami wytwórczymi, ze szczególnym uwzględnieniem technologii agentowej. Prezentujemy koncepcję zastosowania systemów agentowych do tworzenia nowoczesnych modeli systemów wytwórczych. Rezultatem nowego podejścia do organizacji systemów wytwarzania jest pojawienie się nowych modeli organizacji tych systemów, takich jak: bioniczne systemy produkcyjne (bionic manufakturin systems), holonowe systemy produkcyjne (holonic manufacturing systems), fabryki fraktalne (fraktal manufacturing systems). (abstrakt oryginalny)
Objective: The study examined the mediating factors influencing the capacities and performance of enterprise network using some food and beverages enterprises in Lagos, Nigeria. Research Design & Methods: Primary source of data was employed in the study. The data collected from five hundred and thirty nine (539) respondents was analysed with the use of factor analysis which brings out the beauty and reality of the study. Six hundred and fifty seven (657) middle and top level management staff of six food enterprises and beverage enterprises particularly the manufacturing ones through a purposive sampling technique. Findings: When the original ten variables were analyzed, four variables were extracted from the analysis with eigenvalues greater or equal to 1, which explained 36.414 percent of the entire variance. Hence, the mediating factor influencing the capacities of enterprise network performance is Strategic Decision-Making Capacity (SDMC), Technological Capacity (TC), Efficiency Enterprise Capacity (EEC), and Complexity in Technology or Technological Turbulence (TT). Contribution & Value Added: Finally, factors influencing the capacities of network performance are Strategic Decision Making Capacity (SDMC), Technological Capacity (TC), Efficiency Enterprise Capacity (EEC), and Complexity in Technology or Technological Turbulence (TT). The result of the study is essential because of its significant contribution to the body of knowledge and literature regarding strategic management. (original abstract)
Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza wymusza nieustanny rozwój stosowanych w praktyce narzędzi rachunkowości. Narzędzia te w coraz to bardziej precyzyjny sposób powinny mierzyć analizowane zagadnienia. Jednym z obszarów zmian są mechanizmy kalkulacji ceny. W artykule opisane są zasady kalkulacji ceny uwzględniające stopień wykorzystania potencjału. Opierają się one częściowo na metodzie rozliczeń kosztów stałych w stosunku do normalnego stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych czyli obecnie obowiązujących reguł ustalania wyniku finansowego. Dzięki zastosowaniu prezentowanych zasad możliwe jest ustalenie ceny ekonomicznie uzasadnionej. Jest to cena pokrywająca koszty w stopniu adekwatnym do wykorzystania zasobów. Metoda ta stanowi alternatywę do klasycznego sposobu kalkulacji gdzie na działalność rozliczane są wszystkie poniesione koszty. (abstrakt oryginalny)
Autorka zwraca uwagę na fakt niepełnego jej zdaniem restrukturyzowania się wielu przedsiębiorstw, które decyzje te podejmują dopiero pod wpływem presji doraźnych i przypadkowych wydarzeń.
In an environment of increased uncertainty, in which modern enterprises have to operate, maintaining financial liquidity is a priority. Having financial liquidity by the enterprise determines the continuity of operations and its development. In the article, on the basis of the case study of the company Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A., the shaping of the company's payment capacity in 2015-2019 was analyzed using the short-term and long-term approach in the assessment of financial liquidity. The shown example shows that problems related to maintaining liquidity in an enterprise may lead to the bankruptcy of the enterprise. (original abstract)
Purpose: Publications on the issues of justification for the selection of optimal production solutions are extremely numerous, but all of them have not been comprehensive, as they have studied in isolation different aspects of this, in fact, holistic problem. Therefore, the purpose of the article was to develop a systematic approach to justifying the choice of what to produce, where to produce, how to produce, how much to produce and for whom to produce. Design/methodology/approach: Morphological analysis is used as the main research method. Findings: The paper proves that the justification of "what, where, how, how much and for whom" to produce should be carried out comprehensively, interdependently and mutually coordinated, since all these 5 parameters are optimized together within the limits of one task. The proposed sequence of actions will provide a systematic approach to justifying the choice of what to produce, where to produce, how to produce, how much to produce and for whom to produce. Research limitations/implications: In the further study of "what, where, how, how much and for whom" to produce, it is advisable to focus on the problems of the production range in the direction of the "set of goods", which should be produced in the appropriate places using the appropriate technologies, in the appropriate volumes, and for the appropriate sales markets. Practical implications: The use of research results in practice will improve the quality of substantiating the choice of optimal production solutions (what, where, how, how much and for whom to produce). This will have a positive impact on business development. Social implications: The results of the study can be used to improve state policy in the areas of spatial organization of the economy and technological development of the economy, which will have a positive effect on the quality of life of a society. Originality/value: The value of the article lies in the development of a systematic approach to justifying the choice of what to produce (which goods), where to produce (which location), how to produce (with the help of which technologies in each place), how much to produce (in what volume in each place), for whom to produce (for which markets in each location). The article is addressed to entrepreneurs, scientists who deal with the issue of justifying the choice of optimal solutions for the production of goods, as well as state institutions in the field of economic development. (original abstract)
Ogólnie rozumiana zdolność rozwojowa to kryterium oceny danego systemu (przedsiębiorstwa, instytucji, gospodarki narodowej), będące miarą możliwości realizacji przedsięwzięć na poziomie wysokiej efektywności oraz wyrażające umiejętności pomnażania majątku i kreowanie postępu w różnych dziedzinach działalności. Podstawowy problem przedstawiony w artykule to charakterystyka zdolności rozwojowej przedsiębiorstwa oraz sposób jej pomiaru w ujęciu wielokryterialnym. Formuła ta została osadzona w kontekście badań jakościowych, odniesionych do rodzajowo odmiennych kryteriów oceny. Różnorodność kryteriów podstawowych i subkryteriów, które stosuje się w procedurze ewaluacji, sprawia, iż oszacowanie wartości zdolności rozwojowej przebiega na zasadzie kwalifikacji agregatowej. Takie podejście wynika z tego, iż zdolność rozwojowa może być rozpatrywana w postaciach cząstkowych (szczegółowych), jak również w formie agregatowej. Proponowaną formułą oszacowania zdolności rozwojowej jest indeks IPXi. Jego odniesienie stanowi potencjał wytwórczy przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca bada wpływ etapu informacyjnego w rozwoju sił wytwórczych na cykle przepływów kapitału. Celem pracy jest określenie zmian, które powinny być uwzględniane w cyklu kapitałowym będącym w procesie przejścia od etapu przemysłowego w rozwoju sił wytwórczych ku etapowi postindustrialnemu (informacyjnemu). W pracy poddano analizie elementy, trendy rozwojowe i znaczenie cyklu przepływów kapitałowych. Zwrócono również uwagę na podstawowe zmiany w cyklu kapitałowym zachodzące pod wpływem sił wytwórczych, jak i na wynikające z tych procesów korzyści i niekorzyści. Ponadto, autorka przeprowadziła analizę cech charakterystycznych cyklu kapitałowego. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu wskazuje się na złożoność problematyki związanej z analizą wskaźników wykorzystania zdolności produkcyjnej. Wskaźniki te są zdaniem autora jedyną syntetyczną miarą pozwalającą określić wielkość i ogólny charakter rezerw produkcyjnych. Dzięki temu stanowią one istotną informację mogącą ułatwić podejmowanie decyzji w zakresie bieżącego sterowania produkcją. Jednym z najważniejszych problemów w analizie wskaźników wykorzystania zdolności produkcyjnej jest prawidłowa ocena relacji zdolności produkcyjna - produkcja planowana - produkcja wykonana. W badaniu tych relacji wyodrębniono trzy grupy sytuacji modelowych. W pierwszym wypadku wszystkie trzy badane wielkości są sobie równe. Mamy tu do czynienia z pełnym wykorzystaniem zdolności produkcyjnej. Istotnym elementem w ocenie takiego modelu jest ustalenie poprawności wyliczenia czynników określających zdolność produkcyjną oraz planu produkcji. W drugiej grupie zdolność produkcyjna jest mniejsza od produkcji planowanej, wykonanej lub obydwu tych wielkości. Podstawę oceny tej grupy sytuacji modelowych stanowić może jedynie wcześniejsze określenie przyczyn umożliwiających wystąpienie takich sytuacji. Wpływ niektórych z tych przyczyn należy ocenić pozytywnie. Są wśród nich również i takie, które należy ocenić jednoznacznie negatywnie. Cechą charakterystyczną trzeciej grupy modeli jest występowanie rezerw produkcyjnych. W analizie tej grupy modeli należy wyróżnić rezerwy planowane obejmujące tzw. rezerwy celowe i rezerwy konieczne oraz takie, które świadczą o niegospodarności i powstały w wyniku stosowania niewłaściwego stylu i metod w bieżącym sterowaniu produkcją. (abstrakt oryginalny)
Wśród koncepcji budowania przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorstwo ważne miejsce zajmuje koncepcja zarządzania opartego na kompetencjach. Jest ona pogłębieniem dwóch innych koncepcji – zasobowej koncepcji przedsiębiorstwa oraz koncepcji dynamicznych zdolności przedsiębiorstwa. W budowaniu przewagi konkurencyjnej istotne znaczenie mają potencjały przedsiębiorstwa, na które składają się: zasoby, zdolności oraz kompetencje. Wśród szczególnych rodzajów kompetencji warunkujących osiąganie przewagi konkurencyjnej można wskazać: kluczowe kompetencje oraz metakompetencje. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.