Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zdrowotność społeczeństwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
2
Content available remote Starzenie się ludności w krajach Europy
75%
Celem opracowania jest przedstawienie zmian starzenia się populacji i zdrowotności ludzi starszych w Polsce i innych krajach europejskich. Drugim celem artykułu jest sprawdzenie poziomu zmian stanu zdrowia w starszych grupach, których konsekwencją jest starzenie się populacji. Miernikiem wskazującym poziom zdrowotności populacji jest oczekiwana długość życia bez niepełnosprawności. (abstrakt oryginalny)
3
75%
Głównym celem pracy było zdiagnozowanie wpływu zajęć pilates na wybrane elementy sprawności fizycznej, takich jak: gibkość, siła mięśni tułowia, równowaga ogólna oraz skład ciała w trakcie pół rocznej obserwacji. W badaniach posłużono się metodą eksperymentalną. W celu zweryfikowania zmiennych zastosowano wybrane próby z międzynarodowego testu Eurofit for adults: siły mięśni tułowia, gibkości i równowagi ogólnej. Do badań wzięto pod uwagę 17 kobiet w wieku 50,65±13,74 lat, które spełniały określone kryteria włączenia. Średnie wyniki badań wskazują, że ćwiczące uzyskały największy postęp w gibkości oraz sile mięśni tułowia. Badania wskazują, że zajęcia pilates są skuteczną metodą treningową, szczególnie w odniesieniu do poprawy gibkości ciała i wzmocnienia siły mięśni tułowia.(abstrakt oryginalny)
Celem naukowym projektu była w szczególności analiza zmiennych związanych ze środowiskiem rodzinnym i siedliskiem życia podmiotu, za jakie możemy uznać lokalną społeczność, funkcjonującą w określonych warunkach ekonomicznych, geograficznych i kulturowych. Działania i cele zaplanowane w projekcie były zbieżne z podejmowanymi regionalnie i lokalnie aktywnościami. Powszechną praktyką zarówno samorządów, jak i społeczności lokalnych, a także organizacji pozarządowych i lokalnych liderów jest strategiczne planowanie działań rozwojowych i interwencyjnych. Tworzone strategie i programy zawierają liczne odniesienia do zdrowia i zachowań zdrowotnych mieszkańców danego siedliska. Celem aplikacyjnym projektu było włączenie się w ten proces w taki sposób, by dostarczać wsparcia naukowego na podstawie przeprowadzonych badań i budować współpracę z partnerami społecznymi dla zastosowania uzyskanych wyników w praktyce. Ten cel projektu jest również ukierunkowany na problem, jaki stanowi dysproporcja pomiędzy osiągnięciami psychologii w zakresie z zdrowia rozumianego pozytywnie a obszarem zastosowań wiedzy, gdzie zdrowie i jego wskaźniki są często ujmowane w sposób negatywny w kategoriach zagrożeń i deficytów, gdzie zachowania zdrowotne utożsamia się z wąską klasą zachowań ryzykownych i profilaktycznych. (fragment tekstu)
Człowiek - jako istota biopsychospołeczna - na każdym etapie rozwoju jest inny, ciągle się zmienia, zarówno pod względem fizycznym, morfologicznym, psychicznym, jak i społecznym. Ową zmienność determinują nie tylko właściwości biologiczne, lecz także środowisko, w którym człowiek żyje, rozwija się. W określonym środowisku człowiek ma określone potrzeby i swoim zachowaniem dąży do ich zaspokojenia, co z kolei warunkuje prawidłowe funkcjonowanie jednostki, zarówno to biologiczne, jak i społeczne, związane z pełnieniem ról społecznych. Należy zatem zadać pytanie: co determinuje rozwój człowieka, decydując o jego zasobach, możliwościach, sile, mocy, potencjale? Na proces rozwoju człowieka i ostateczny efekt tego rozwoju składa się interakcja między genami a środowiskiem. Każdy osobnik jest istotą niepowtarzalną, ma swój genotyp, czyli przekazany przez rodziców zestaw informacji genetycznej, a także indywidualny zespół anatomicznych, fizjologicznych, biochemicznych cech. Te pozostające poza naszym wpływem czynniki nazywamy determinantami. Na środowisko życia człowieka składa się środowiska naturalne, przyrodnicze, jak i środowisko społeczne, które tworzy rodzina wraz z jej warunkami socjalno-bytowymi i pełnionymi funkcjami oraz w którym jednostka dojrzewa. W każdym z tych środowisk obecne są czynniki, które mogą ulegać modyfikacji, a tym samym w sposób pozytywny lub negatywny oddziaływać na jednostkę, zmieniając przekazywany przez rodziców potencjał genetyczny1. Aby przeżyć, człowiek, który przez wieki żył we względnej harmonii ze środowiskiem, był zmuszony do wysiłku fizycznego; w XX wieku owo środowisko stało się dla ludzi zagrożeniem. Współczesny człowiek swoją pracę wykonuje na siedząco, po powrocie do domu odpoczywa, siedząc przed telewizorem czy komputerem. Tryb życia współczesnego człowieka, jak podaje Irmina Mięsowicz, zmieniła "chemia, która opanowała prawie wszystkie dziedziny życia. Zmienia się skład gleby, powietrza, a także pożywienia"2. Eliminacja z życia codziennego aktywności ruchowej, niewłaściwy sposób odżywiania, podwyższona aktywność układu nerwowego pośrednio przyczyniły się do spadku skuteczności mechanizmów adaptacji fizjologicznej i wzrostu zapadalności na wiele chorób, w tym chorób cywilizacyjnych, na przykład cukrzycy, alergii, chorób układu krążenia3. Zagadnienie zdrowia, jego uwarunkowań, wpływu na rozwój i społeczne funkcjonowanie człowieka jest przedmiotem zainteresowania uczonych, badaczy od najdawniejszych czasów. Od zawsze człowiek dążył do utrzymania (lub odzyskania) pełnej sprawności zarówno biologicznej, psychicznej, jak i społecznej, umożliwiającej normalne życie. (fragment tekstu)
6
Content available remote Obespečenie prodovolʹstvennoj bezopasnosti - zdorovaâ naciâ
75%
W warunkach rozwoju społecznego kluczowe jest przedefiniowanie ustalonych pojęć w nauce. Zmiana istniejących orzeczeń i kwestii bezpieczeństwa żywnościowego ludności staje się zadaniem bezpieczeństwa żywnościowego. Artykuł dotyczy istotnej różnicy pojęć, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe i problem żywnościowy. Zapewnienie bezpieczeństwa żywności określa nowe podejście do zdrowia publicznego, przede wszystkim jako istotnego zasobu ekonomicznego społeczeństwa. Zdrowie publiczne ma nie tylko status wartości społecznej, ale także przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego kraju. W artykule badano różnicowanie poziomu zdrowia i podkreślono ogólny poziom zdrowia populacji ukraińskiej w okresie 1990-2013. Główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności w populacji Ukrainy okazały się przewlekłe choroby niezakaźne (CND). Medycyna, stawiając zadanie osiągnięcia zdrowia, zajmuje się chorobą, czyli rozwija wiedzę na temat choroby, diagnostyki, metod leczenia. Nie zwraca się jednak wystarczająco dużo uwagi na sposoby osiągnięcia zdrowia. Dlatego też nowoczesny system walki z CND opiera się na licznych koncepcjach czynników ryzyka zdrowotnego. Wśród czynników, które kształtują ludzkie zdrowie, szczególnie istotna jest rola odżywiania, które zależy przede wszystkim od ilości i jakości żywności. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono tendencje w kształtowaniu się nakładów na ochronę zdrowia w krajach Unii Europejskiej i dokonano oceny kondycji zdrowotnej społeczeństw. Kraje członkowskie Unii podzielono na trzy grupy różniące się poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego, czego odzwierciedleniem jest m.in. różnica w wielkości produktu krajowego brutto przypadającego na jednego mieszkańca i nakładów per capita przeznaczonych na opiekę zdrowotną. (fragment tekstu)
Prowadzenie racjonalnej polityki zdrowotnej przez państwo wymaga dysponowania aktualną i rzetelną wiedzą o sytuacji zdrowotnej społeczeństwa oraz o czynnikach na tę sytuację wpływających. Prezentowany obraz stanu zdrowia ludności, który ze zrozumiałych powodów przedstawia tylko pewne wybrane problemy, opiera się na danych pochodzących z rutynowych systemów informacyjnych, jakie funkcjonują w ramach Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej zatwierdzanego co roku przez Prezesa Rady Ministrów. Większość przedstawionych wyników stanowią obliczenia własne autorów, ponadto wykorzystywane są wskaźniki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz dane dostępne w międzynarodowych bazach danych: przede wszystkim Europejskiego Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia w Kopenhadze i Eurostatu, co zawsze zostało zaznaczone w treści. Do standaryzacji względem wieku współczynników zgonów oraz chorobowości hospitalizowanej stosowano metodę bezpośrednią. Jako standardową strukturę wieku przyjęto tak zwaną strukturę europejską, jednakową dla mężczyzn i kobiet, stosowaną między innymi przez Europejskie Biuro Regionalne WHO.(fragment tekstu)
Omówiono tendencje zmian stanu zdrowia Polaków, sytuację bytową ludności wsi, a także wybrane obiektywne wskaźniki zdrowia ludności wsi (umieralność, wybrane grupy chorób, samobójstwa, subiektywne mierniki zdrowia, samoocena zdrowia, dolegliwości). Następnie przedstawiono szczegółowe wyniki badań dotyczących stanu zdrowia ludności wiejskiej.
10
Content available remote Zapobieganie starzeniu przez rekreację
75%
W artykule scharakteryzowano czynniki mające wpływ na proces starzenia się oraz wykazano, jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w ciele człowieka podczas tego procesu. W celu złagodzenia skutków starzenia i przesunięcia w czasie momentu wyznaczającego początek starości zaproponowano aktywność fizyczną. Wskazano i wymieniono pozytywne skutki aktywności oraz czynniki spowalniające proces starzenia się. Podano także zalecaną dawkę ruchu dla osób starszych. W podsumowaniu artykułu podkreślono istotną rolę aktywnego trybu życia i zachowania optymalnej sprawności fizycznej w profilaktyce gerontologicznej.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Status społeczno-ekonomiczny jako determinanta zdrowia: przykład gospodarek UE
63%
Celem opracowania był przegląd koncepcji teoretycznych opisujących mechanizmy oddziaływania czynników społecznych na poziom zdrowia oraz nierówności w zdrowiu. Część empiryczna prezentuje wpływ gradientu społecznego na poziom zdrowia mieszkańców UE.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono problem wartości, stylu życia i zachowań konsumenckich młodych ludzi. Wyodrębniono grupy o charakterystycznej świadomości zdrowotnej. (abstrakt oryginalny)
Cel pracy: Podjęte badania miały na celu określić zmiany ontogenetyczne dorosłych kobiet i mężczyzn ciśnienia krwi i tętna w populacji o niskim statusie społeczno--ekonomicznym. Materiał i metody: W pracy wykorzystano wyniki badań 142 kobiet i 97 mężczyzn, mieszkańców południowej Lubelszczyzny. Badanych podzielono na grupy wiekowe, 21-30, 31-40, 41-50 oraz 51-60 lat. Wykonano następujące pomiary: ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna. Wyniki poddano analizie statystycznej, obliczono wartości średnie i odchylenia standardowe dla każdej z grup wiekowych, oraz wskaźnik dymorfizmu (WD). Wyniki i wnioski: Uzyskane wyniki wskazują na niepokojące zmiany nadciśnieniowe u mężczyzn w całym badanym okresie ontogenezy. U kobiet zaobserwowano bardziej regularny przyrost ciśnienia tętniczego z wiekiem; zmiany chorobowe pojawiają się dopiero w najstarszej z grup wiekowych. Nie stwierdzono nietypowych zmian w częstości skurczów serca. Zróżnicowanie międzypłciowe w badanej populacji względem ciśnienia tętniczego malało z wiekiem badanych. (abstrakt oryginalny)
Procesy zachodzące w sektorze ochrony zdrowia oddziałują zarówno na wymiar ekonomiczny, społeczny oraz zdrowotny, mając kluczowe znaczenie dla spójności społeczno-ekonomicznej gospodarki. Bezsporny wydaje się fakt, że bez badań z zastosowaniem rachunku ekonomicznego nie może być mowy o właściwym zarządzaniu sektorem ochrony zdrowia. Tego typu analizy nabierają szczególnego znaczenia w obliczu problemów demograficznych i rosnącego deficytu budżetowego. W wyniku przeprowadzonych badań - z zastosowaniem metod statystyki opisowej - została dokonana ocena funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia po 1999 r. i zweryfikowana hipoteza o poprawie sytuacji zdrowotnej i dostępności do usług zdrowotnych po reformie systemu i utworzeniu Narodowego Funduszu Zdrowia. W badaniach szczególny nacisk położono na czynnik dostępu do opieki zdrowotnej jako determinanty pogłębiających się różnic w stanie zdrowia populacji w wymiarze regionalnym. (abstrakt oryginalny)
Providing valuable research on social history is, nowadays, impossible without the use of complex digital tools capable of providing, through appropriate interrogation, comprehensive answers to the researchers' increasingly varied research questions. The development of Historical Population Database (HPDT) has brought us closer to other research problems that require the input of digital tools in order to be investigated as widely as possible. One of these is the process of medicalization of Transylvania, a historical topic about which there are relatively few and rather narrow approaches. On the basis of administrative and sanitary directories, various other sources referring to the allocation of doctors' posts in the communes and the filling of these posts, medical reports, press, publications, statistics, parish registers and other sources related to the medical situation, we have built the Transylvania Health Database (THD), a research tool that is expected to be released for public use by the end of 2022. THD is a method-oriented database, built in MySQL, whose presentation can be used for the implementation of similar projects in the Eastern European area, which is still underdeveloped in terms of digital tools useful to researchers.(original abstract)
Długotrwałe unieruchomienie, mające miejsce w czasie prowadzenia samochodu na długiej trasie, stanowi czynnik ryzyka zatorowości żylnej. W pracy wykonano badania ankietowe wśród kierowców TIR-ów, BUS-ów oraz kierowców-amatorów, przejeżdżających wiele kilometrów na dobę. Pytano kierowców o czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowej, a w części drugiej ankiety sprawdzano wiedzę respondentów ze znajomości objawów tej choroby, zagrożeń zdrowotnych oraz profilaktyki. Uzyskane wyniki wskazują na bardzo znikomą wiedzę respondentów o tej chorobie. Najwięcej czynników ryzyka zakrzepicy żylnej wykazywali kierowcy TIR-ów i BUS-ów. Ta grupa kierowców miała również najmniejszą wiedzę o tej chorobie, co stanowi dodatkowy czynnik ryzyka zatorowości żylnej. Przeprowadzone badania wskazują, że służba zdrowia powinna prowadzić szerszą akcję informowania społeczeństwa o zagrożeniach zatorowością żylną i metodach profilaktyki, zwłaszcza w grupach o podwyższonym ryzyku.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony promocji zdrowia adresowanej do osób starszych w kontekście postulowanej i realizowanej strategii zdrowego starzenia się w Europie. Wyjaśniane są też inne strategie społeczno-zdrowotne postulowane w obliczu uniwersalnej tendencji starzenia się populacji. Na tle zaprezentowanych głównych cech statusu zdrowotnego oraz specyfiki ryzyka zdrowotnego osób starszych opisano główne działania z zakresu promocji zdrowia. Ukazano aspekty instytucjonalne i finansowe realizowanych programów. Zwrócono uwagę na znaczenie medycznie potwierdzonej i kosztowo efektywnej promocji zdrowia, pozwalającej na wzrost indywidualnego kontrolowania zdrowia i samoopieki jako pewnej alternatywy dla rosnących wydatków na usługi lecznicze dla starzejącego się społeczeństwa. Podstawą rozważań jest koncepcja oraz wstępne wyniki badań europejskiego projektu Promocja zdrowia i ochrona przed ryzykiem - działania na rzecz seniorów "Pro health 65+", realizowanego w ramach Drugiego Europejskiego Programu Zdrowia. (abstrakt oryginalny)
Wzrost poziomu komfortu ludzi w miejskich ekosystemach społecznych doprowadził do tego, że coraz więcej czynników może wpływać na równowagę systemu "społeczeństwo-środowisko naturalne", a tym samym na zdrowie ludzi. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje wpływ promieniowania elektromagnetycznego (EMR) na organizm człowieka. W każdym punkcie na testowanej powierzchni pomierzono natężenie pola elektrycznego (E), natężenie pola magnetycznego (H) oraz gęstość powierzchniową strumienia energii (μ). Do pomiarów wykorzystano tester Tenmars RF three-Axis Field Strength Meter TM-195. Na potrzeby badań medycznych i ochrony środowiska w wybranych punktach badanej powierzchni aglomeracji Iwano-Frankowska przeprowadzono, w jednym czasie, pomiary natężenia pola elektrycznego (E), pola magnetycznego (H) i gęstości powierzchniowej strumienia energii (μ). Przeprowadzono pomiary akcji serca (HR), skurczowego ciśnienia tętniczego (S) i rozkurczowego ciśnienia tętniczego (D).(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przeprowadzono analizę empiryczną, mającą na celu zbadanie stopnia nierówności regionalnych w stanie zdrowia mieszkańców Polski. Zastosowano metodologię taksonomii numerycznej - za pomocą metody unitaryzacji zerowanej zbudowano miernik syntetyczny opisujący sytuację zdrowotną w 66 podregionach Polski. Zmiennymi opisującymi stan zdrowia są: przeciętne dalsze trwanie życia w wieku 65 lat kobiet i mężczyzn oraz umieralność niemowląt. W pierwszym etapie badania dokonano wielowymiarowej oceny sytuacji zdrowotnej w podregionach. Najkorzystniejszym stanem zdrowia charakteryzował się podregion miasta Warszawa. Wśród innych podregionów o korzystnej sytuacji zdrowotnej dominują podregiony leżące w Polsce wschodniej. Najmniej korzystny stan zdrowia cechuje obszary północno-zachodnie kraju oraz województwa śląskie i dolnośląskie. Nierówności w stanie zdrowia oceniono na podstawie zróżnicowania stanu zdrowia ludności podregionów leżących w każdym z sześciu regionów. Najmniej zróżnicowanym stanem zdrowia charakteryzują się regiony wschodni oraz północno-zachodni. Najsilniejsze zróżnicowanie zdrowotne charakteryzuje natomiast regiony północny i południowy. Przeprowadzona analiza doprowadziła do sformułowania trzech wniosków. Po pierwsze, regiony mniej rozwinięte gospodarczo, leżące we wschodniej Polsce, charakteryzują się relatywnie korzystnym stanem zdrowia ludności. Po drugie, stan zdrowia w niektórych podregionach o charakterze miejskim jest wyraźnie korzystniejszy niż w terenach ościennych. Po trzecie, stan zdrowia jest pozytywnie skorelowany z wielkością zasobów osobowych systemu opieki zdrowotnej. (abstrakt oryginalny)
Celem badania była ocena skali obciążania zasobów pracy Unii Europejskiej konsekwencjami chorób cywilizacyjnych w kontekście występujących nierówności w zdrowiu obserwowanych w relacji "stara" i "nowa" Unia. Podstawę prowadzonej analizy stanowiły dane pochodzące z bazy danych WHO dotyczące liczby utraconych lat życia w zdrowiu w następstwie chorób przewlekłych. Uwzględniając założony cel badania oraz zakres dostępnych na poziomie poszczególnych krajów UE danych (NUTS 1), analizą objęto populację w wieku 15-69, przyjmując ten przedział wiekowy jako potencjalnie produktywny. Pozyskane dane odnoszą się zasadniczo do lat 2000-2015. Uzyskane w trakcie badania wyniki potwierdziły wstępne założenie, że doświadczenia transformacji ustrojowej determinujące poziom rozwoju gospodarczego krajów Europy Środkowej i Wschodniej nadal stanowią czynnik silnie oddziałujący na poziom nierówności społecznych, w tym nierówności w zdrowiu, a w konsekwencji negatywnie wpływają na poziom obciążenia zasobów pracy obszaru Europy Środkowej i Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.