Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zdrowotny wymiar ochrony środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Barszcz Sosnowskiego został propagowany jako uprawna roślina pastewna od początków lat 70. XX wieku. Szybko okazało się, że jest rośliną parzącą, niebezpieczną dla zdrowia. Zaniechano uprawy, jednak pozostała w środowisku jako roślina inwazyjna, która zajmuje naturalnie nowe stanowiska lub z udziałem człowieka. Jest dużym zagrożeniem dla ekosystemów, gdyż skutecznie konkuruje z gatunkami autochtonicznymi. Przez to barszcz Sosnowskiego przyczynia się do wyginięcia miejscowych gatunków. Obecnie roślina ta jest objęta zakazem rozmnażania, uprawy i sprzedaży w naszym kraju. (fragment tekstu)
W połowie XX wieku w Związku Radzieckim, w poszukiwaniu nowych roślin pastewnych, wprowadzono do uprawy barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi). W Polsce zaczęto go uprawiać w latach siedemdziesiątych Jednak po kilku latach zaprzestano, ze względu na zawartość w roślinach furanokumaryny, wywołującej nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne i stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Mimo to barszcz rozprzestrzenił się na ok. 3 tys. ha. Autor opisuje metody niszczenia szkodliwej rośliny. (abstrakt oryginalny)
Rezultaty przeprowadzonych badań potwierdzają przydatność wybranych polisacharydów do usuwania metali ciężkich ze środowiska, jednak skuteczność tego działania zależy przede wszystkim od rodzaju metalu, jaki chcemy usunąć, jak również od rodzaju zastosowanego do tego celu polisacharydu. (fragment tekstu)
Wzrost poziomu komfortu ludzi w miejskich ekosystemach społecznych doprowadził do tego, że coraz więcej czynników może wpływać na równowagę systemu "społeczeństwo-środowisko naturalne", a tym samym na zdrowie ludzi. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje wpływ promieniowania elektromagnetycznego (EMR) na organizm człowieka. W każdym punkcie na testowanej powierzchni pomierzono natężenie pola elektrycznego (E), natężenie pola magnetycznego (H) oraz gęstość powierzchniową strumienia energii (μ). Do pomiarów wykorzystano tester Tenmars RF three-Axis Field Strength Meter TM-195. Na potrzeby badań medycznych i ochrony środowiska w wybranych punktach badanej powierzchni aglomeracji Iwano-Frankowska przeprowadzono, w jednym czasie, pomiary natężenia pola elektrycznego (E), pola magnetycznego (H) i gęstości powierzchniowej strumienia energii (μ). Przeprowadzono pomiary akcji serca (HR), skurczowego ciśnienia tętniczego (S) i rozkurczowego ciśnienia tętniczego (D).(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono główne przyczyny oraz statystyki zachorowalności mieszkańców niektórych wielkich uprzemysłowionych aglomeracji miejskich na tzw. choroby cywilizacyjne, w szczególności na choroby nowotworowe i układu krążenia oraz przedstawiono koncepcje przeciwdziałania i zahamowania tego groźnego zjawiska dla zdrowia społeczeństwa procesu.
Dokonano analizy wpływu czynników zewnętrznych kształtujących obecnie i przynajmniej przez kilka następnych lat stan zdrowia ludności w Polsce. Rozwój sytuacji zdrowotnej społeczeństw podzielono na dwa podokresy: pierwszy sięgający późnych lat dziewięćdziesiątych, drugi obejmujący lata 2000-2020.
Praca zawiera ocenę wpływu stanu środowiska przyrodniczego na zdrowie ludności wybranych obszarów Polski. Autorka podejmuje również próbę odpowiedzi na pytanie, czy stan zdrowia ludności województwa warszawskiego jest zbliżony do stanu zdrowia populacji żyjących w korzystniejszych czy mniej korzystnych warunkach ekologicznych.
Współczesna nauka, dysponując nowoczesną techniką badawczą na obecnym etapie wykluczyła negatywny wpływ telefonów komórkowych na stan zdrowia użytkowników tych aparatów. Zalecono jednakże ograniczenie korzystania z tych środków łączności przez dzieci, gdyż istnieje zwiększone ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe.
Brzoza uważana jest za drzewo najbardziej przyjazne człowiekowi. Jej uzdrawiająca moc wykorzystywana była w wierzeniach naszych przodków, szczególnie Słowian oraz w leczeniu wielu dolegliwości i chorób, także obecnie. Jest typowym gatunkiem pionierskim i lasotwórczym, cechuje się szybkim wzrostem nawet na ubogich glebach, dzięki czemu jest stałym elementem naszego krajobrazu. Jest doskonała ze względu na piękny pokrój, białą korę, lśniące liście oraz zdolność oczyszczania środowiska przyrodniczego. Dzięki temu idealnie wpisuje się zarówno w krajobraz wiejski, jak i zurbanizowany. (abstrakt oryginalny)
Istnienie korelacji między sektorem bezpieczeństwa ekologicznego i zdrowotnego jest niezaprzeczalne. Stan środowiska przyrodniczego determinuje zdrowie człowieka, a tym samym całokształt jego egzystencji. Jak wykazano w artykule, pojmowanie tychże implikacji w sposób systemowy gwarantuje kompletność i spójność oceny systemu bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Wspomniane sektory bezpieczeństwa powinny być ujmowane jako sieć wzajemnych powiązań po to, aby wdrażanie założeń strategicznych przełożyło się na efektywny rozwój całego państwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia zależności pomiędzy ochroną środowiska a zdrowiem społeczeństwa.
W artykule podjęto próbę klasyfikacji województw pod względem stanu zdrowia i środowiska naturalnego. Województwa zostały dodatkowo porównane za pomocą wybranych metod taksonomii liniowej i uporządkowane ze względu na stan zdrowia społeczeństwa.
Przedmiotem opracowania jest stan klęski ekologicznej Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego narastający szczególnie po II wojnie światowej na skutek nadmiernej koncentracji przemysłu ciężkiego i wydobywczego w tym regionie. Autor zwrócił uwagę na ogromne zniszczenia w środowisku i zdrowiu społeczności lokalnych, a także na niską świadomość ekologiczną i zdrowotną ludności potęgującą niską jakość życia.
Jeszcze w latach 80. las postrzegany był głównie jako fabryka surowca drzewnego i tlenu, zaś tak istotne funkcje środowiskowotwórcze (wodo- i glebochronne lasu) oraz społeczne, często nie były doceniane. Zamieranie lasów oraz środowiskowe skutki nasilonej antropopresji połowy lat 80., jak również rozmiar szkód przemysłowych spowodowały zmianę podejścia gospodarki do roli lasu i preferowanie wielofunkcyjnego jego modelu, z wprowadzeniem zasad ekologizacji w polskim leśnictwie włącznie.
15
Content available remote Rewitalizacja miast w kolorach zieleni
51%
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia rewitalizacji dla zrównoważonego rozwoju miast (sustainable urban development). Artykuł zwraca szczególną uwagę na środowiskowe aspekty rewitalizacji. Główna oś analizowanych zagadnień oraz prezentowanych doświadczeń i projektów jest związana z rolą przyrody i zieleni w środowisku miejskim. Należy jednocześnie podkreślić wielowymiarowość kwestii, które powinny być brane pod uwagę w działaniach rewitalizacyjnych. Intencją zaakcentowania potrzeby "zazieleniania" projektów rewitalizacyjnych w Polsce jest marginalizowanie znaczenia publicznych terenów zielonych. Dzieje się tak pomimo obowiązywania konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju, która to zasada powinna dotyczyć wszelkich działań rozwojowych prowadzonych przez wszystkie szczeble administracji publicznej, w tym zatem i działań rewitalizacyjnych. (fragment tekstu)
16
Content available remote The Role of ESG-Based Compensation in Sustaining the Supply Chain
45%
The growing importance of supply chain management on a global scale raises questions about its sustainability and measuring of social impact. This need stems from a desire to determine the benefits and risks for the organization resulting from the paradigm of sustainable development. Organizations also are looking for tools, that help them to assess their social and environmental impact. Decisions made in this field depend, however, on people, the scope of their duties, their norms, values and beliefs. This article focuses on the role the remuneration system has for sustaining supply chains. The analysis shows that discrepancies between incentive schemes used by chain members hinder the partnership oriented on sustaining supply chain networks. Recommendations for the practice are discussed. (original abstract)
17
Content available remote Nanotechnologiczne zagrożenia stanu zdrowia i środowiska naturalnego
45%
Przedstawia się główne zastosowania nanodiagnostyki i nanoterapii, stosują- cych nanocząsteczki jako biosensory oraz nośniki substancji i jako nanoroboty regulujące procesy w komórkach organizmu. Wskazuje się na brak rozstrzygnięć w zakresie negatywnych skutków ubocznych zastosowań nanomedycyny i na stwierdzone już działania destrukcyjne. Wiąże się to z ogólniejszym problemem używania nanomateriałów w rozmaitego typu zastosowaniach technicznych i w produkcji żywności. Ich coraz bardziej powszechne występowanie grozi trudnymi do przewidzenia skutkami nieodwracalnego skażenia środowiska naturalnego i modyfikacjami genetycznymi wszelkich organizmów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.