Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zewnętrzne zasilanie budżetów lokalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Aktywność organów jednostek samorządu terytorialnego a ich dochody transferowe
100%
Celem autorów niniejszego opracowania jest zasygnalizowanie i zdefiniowanie problematyki aktywności organów samorządowych na tle obecnej już w lite turze problematyki instytucji finansowych transferów z budżetu państwa, w szczególności transferów nieprzypisanych, oraz decentralizacji zadań i finansów publicznych. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono problematyce dotyczącej źródeł finansowania działalności samorządu terytorialnego w Polsce w latach 1991-2000. Podkreślono, iż w systemie finansowego zasilania zbyt dużą rolę odgrywają zewnętrzne źródła, czyli subwencje i dotacje. Reforma administracyjna w 1999 roku nie przyniosła zasadniczych zmian w poszerzaniu zakresu samodzielności samorządów lokalnych przez dostosowanie dochodów do zadań, zwiększaniu udziałów dochodów własnych i zmniejszaniu roli zewnętrznych źródeł zasilania finansowego.
Niniejsze opracowanie poświęcone jest analizie zarówno skali, jak i głównych kierunków wydatkowania środków z UE pozyskanych przez samorząd w Polsce od 2004 r. Zmierzając do ustalenia ich roli w finansowaniu zadań samorządu, pogłębionymi badaniami objęto wydatki zrealizowane dzięki pomocy unijnej przez gminy, powiaty, miasta na prawach powiatu i samorządowe województwo lubelskie w okresie 2007-2011. (fragment tekstu)
Subwencje ogólne oraz dotacje z budżetu państwa stanowią ważne źródło dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Wielkość transferów z obu tych form wsparcia zależy od społeczno-gospodarczego poziomu rozwoju województwa. Wydatki te mogą dotyczyć m.in. różnego rodzaju dotacji i subwencji z budżetu państwa zarówno na cele nieinwestycyjne (bieżące), jak i inwestycyjne (majątkowe). Artykuł prezentuje analizę wielkości i struktury środków subwencji ogólnych i dotacji z budżetu państwa, kierowanych do regionu świętokrzyskiego na przestrzeni lat 2008–2010. Jak wynika z przeprowadzonych badań, największym beneficjentem tych środków jest pomoc społeczna. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano zewnętrzne instytucje zasilania budżetów gmin. Należą do nich instytucje rządowe i pozarządowe (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Fundusz Pracy, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Fundacja Wspomagania Wsi, Polska Agencja Rozwoju Regionalnego, Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych) oraz kredyt z Banku Światowego i środki z funduszy przedakcesyjnych UE (SAPARD, ISPA, Phare 2000).
Autor krytykuje niektóre wypowiedzi dotyczące samorządów lokalnych jako panaceum na rozwiązanie wszystkich problemów społecznych i gospodarczych gmin. Uwagi dotyczące systemu finansowego gmin koncentruje na rozdziale dotacji dla gmin.
Brak jasno określonych celów polityki państwa w stosunku do samorządów lokalnych, jak i wynikających z nich założeń polityki zasilania finansowego jest, zdaniem autorki, przyczyną braku jasnych, logicznych, konsekwentnie je realizujących rozwiązań prawnych. Autorka postuluje konieczność sprecyzowania roli państwa i systemu celów politycznych oraz społeczno-ekonomicznych w zakresie samorządów lokalnych.
Zaprezentowano docelowy model finansowania poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce po reformie sektora publicznego. (...) Model ten uwzględnia także polskie procesy decentralizacyjne w warunkach funkcjonowania jednego szczebla samorządu terytorialnego. W modelu uwzględniono: źródła dochodów własnych poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego, sposoby zasilania finansowego gmin, powiatów i województw z budżetu państwa (budżetu centralnego), granice zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
Omówiono uwarunkowania rozwoju lokalnego i miejsce jednostek samorządu terytorialnego w tym procesie. Z przeprowadzonej analizy wynika bardzo ważna rola urządzeń lokalnej infrastruktury technicznej i społecznej, która stanowi warunek konieczny zrównoważonego rozwoju lokalnego. Zaprezentowano także warunki eksploatacji urządzeń infrastruktury komunalnej. Przedstawiono mechanizm wyłaniania potrzeb społeczności lokalnej w zakresie zróżnicowanych usług publicznych, świadczonych za pośrednictwem urządzeń infrastruktury komunalnej. Zwrócono uwagę na zagadnienia inwestycji komunalnych z punktu widzenia metodyki przygotowywania projektów inwestycyjnych do realizacji. Przedstawiono także propozycję systemowego finansowania inwestycji komunalnych w ujęciu wieloletnim. Wynikiem tych ustaleń jest propozycja modelu finansowania inwestycji składającego się z modeli cząstkowych, dotyczących zróżnicowanych sfer problemowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.