Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zielona logistyka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zielona logistyka jest koncepcją, która zyskała w ostatnim czasie na znaczeniu. Świadczą o tym liczne publikacje z tego zakresu w literaturze specjalistycznej. Ponieważ jednak jest koncepcją stosunkowo młodą, pojawia się wątpliwość, czy aby na pewno na gruncie praktyki zdążyła się juŜ dostatecznie umocnić. W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem było ustalenie, jak niemieckie przedsiębiorstwa branży spedycyjno-logistycznej postrzegają koncepcję zielonej logistyki, czy i w jakim stopniu są gotowe realizować jej założenia w praktyce, a takŜe w jakich obszarach spodziewają się wyzwań związanych z ochroną środowiska i gdzie ich zdaniem wystąpią związane z tym największe trudności. Badania przeprowadził zespół naukowców z Wyższej Szkoły w Heilbronn, w Niemczech, w roku 2010.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Internacjonalizacja, globalizacja czy regionalizacja oraz wzrost świadomości społecznej i ekologicznej stawiają przed podmiotami gospodarczymi coraz to nowe wymagania. Umiejętność sprostania wymogom nowoczesnego gospodarowania oraz kształtowania pozytywnych relacji z szeroko rozumianym otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym odgrywa w działalności współczesnego przedsiębiorstwa istotną rolę, decydując w znacznym stopniu o jego pozycji rynkowej. Przedsiębiorstwa coraz częściej zwracają również uwagę na konieczność akceptacji społecznej ich działalności. Proekologiczne działania stanowią istotny element społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, wynikający ze wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństw, znacznej ilości regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska naturalnego, zwiększającego się nacisku społecznego na poprawę jakości środowiska oraz rosnących wymagań ekologicznych konsumentów, jak również podejmowanych działań mających na celu eliminację towarów, usług i opakowań szkodliwych dla środowiska.(fragment tekstu)
3
100%
Żegluga śródlądowa może stanowić alternatywę dla transportu samochodowego w obsłudze potrzeb transportowych miast. Przemawia za tym w szczególności lokalizacja miast nad rzekami, ale także narastające problemy z zatłoczeniem w miastach, niskie bezpieczeństwo transportu samochodowego oraz zamykanie centrów miast dla ruchu drogowego. Miasta europejskie stojące przez wyzwaniem postępującej urbanizacji, wzrastają- cego zapotrzebowania na transport towarów oraz zwiększenia natężenia ruchu drogowego mogą korzystać z potencjału transportu wodnego śródlądowego do zaopatrzenia handlu, wywozu odpadów, produkcji i dystrybucji. W tym aspekcie umacnia się rola portów śródlądowych w tworzeniu zielonej logistyki miejskiej. Jak pokazują omówione przykłady dobrych praktyk, rozwojowi żeglugi śródlądowej na obszarach miejskich, oprócz warunków infrastrukturalnych, sprzyjają ograniczenia administracyjne dotyczące transportu samochodowego, w tym zielone strefy w centrach miast, ograniczenie liczby miejsc rozładunku w miastach, czasu poruszania się pojazdów w centrach miast oraz wymagania dotyczące norm emisji spalin przez środki transportu samochodowego. (fragment tekstu)
4
Content available remote Green Logistics as a Tool of Corporate Social Responsibility
100%
The concept of green logistics is a proposal to solve an important problem regarding corporate responsibility for the impact of a company's decisions and actions on the natural environment in the area of logistics processes. In this context, green logistics is part of the selected assumptions of corporate social responsibility (CSR) as this also applies to an organisation's responsibility for the impact of its decisions and actions on the environment. The aim of the article is to identify the relationship between the implementation of the CSR concept and green logistics in the operations of small and medium-sized enterprises. The author implemented the goal based on literature studies concerning the concept of green logistics, as well as the results of empirical research. (original abstract)
Wraz z bardzo dynamicznym rozwojem e-commerce w relacjach B2C, w podobnym tempie rośnie liczba operacji logistycznych związanych z realizacją zamówień. Każdy produkt musi zostać skompletowany, zapakowany i wysłany lub przekazany do odbioru przez klienta. Choć zakupy online są bardzo wygodne dla klientów, mają negatywny wpływ na środowisko. Problemem jest transport poszczególnych przesyłek, dodatkowe opakowania i materiały użyte do tego celu oraz zwroty. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie głównych wyzwań logistycznych związanych z ekologicznym e-handlem oraz zbadanie wpływu podejścia zielonej logistyki w e-handlu na satysfakcję i lojalność klientów. Metody: Do zebrania danych zastosowano zarówno wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI), jak i wywiady internetowe wspomagane komputerowo (CAWI). W sumie otrzymano 592 poprawnie wypełnionych kwestionariuszów - 200 wywiady z CATI i 392 z wykorzystaniem CAWI. Do określenia zależności między zmiennymi wykorzystano współczynnik korelacji Pearsona. Wyniki: Przeprowadzone badanie empiryczne potwierdziło istnienie zależności pomiędzy zieloną logistyką, satysfakcją i lojalnością. Oznacza to, że im więcej uwagi detaliści internetowi poświęcają ekologicznej dostawie (skrytki na paczki, punkty odbioru i odbioru, click & collect), pakowaniu (materiały przyjazne środowisku i wielkość opakowania) oraz zwrotom (opakowania zwrotne, zwrot zużytych produktów), tym bardziej klienci są zadowoleni i skłonni do ponownych zakupów. Wnioski: Dla kupujących w Internecie ważna jest nie tylko cena i szeroki wybór produktów oraz szybka dostawa, ale coraz częściej liczą się także aspekty środowiskowe. Szczególne znaczenie ma logistyka. Jeśli nie jest ona dobrze zaplanowana i zorganizowana, może mieć negatywny wpływ na środowisko. Wygrywają ci, którzy inwestują w ekologiczne rozwiązania. Przedstawione wyniki badań zachęcają do dalszych eksploracji naukowych, które byłyby poświęcone tylko temu zagadnieniu, z uwzględnieniem innych interesariuszy e-commerce, tj. sprzedawców, dostawców i komplementorów.(abstrakt oryginalny)
Significant environmental changes over the last few decades have influenced the perception of the supply chain. The increasing awareness of the public has definitely changed the perception of environmental performance, which has motivated entrepreneurs to adapt to new concepts. New methods and tools have been developed to support lower material consumption and reuse. (original abstract)
Koncepcja zielonej logistyki wychodzi naprzeciw oczekiwaniom różnych grup interesariuszy, którzy mając świadomość negatywnego wpływu procesów logistycznych na środowisko naturalne, oddziałują na przedsiębiorstwa tak, aby zaczęły one wdrażać rozwiązania przyjazne środowisku, zapewniając jednak efektywność ekonomiczną tych procesów. Wdrażanie zielonych rozwiązań następuje w czterech etapach, na każdym z nich rośnie stopień ich zaawansowania. Etapy najwyższe wymagają podjęcia współpracy z innymi przedsiębiorstwami. W artykule poruszono tematykę podejmowania takiej współpracy przez małe i średnie przedsiębiorstwa w łańcuchu dostaw. Celem było rozpoznanie, z którymi uczestnikami łańcucha przedsiębiorstwa te najczęściej nawiązują współpracę w zakresie zielonej logistyki w Polsce. Ustalono, że najintensywniejsza współpraca zachodzi z liderem łańcucha oraz z dostawcami, a na najwyższym stopniu zaawansowania nawiązywana jest także współpraca horyzontalna z konkurentami.(abstrakt oryginalny)
Postulat ograniczenia emisji CO2 przy zachowaniu efektywności ekonomicznej wpisuje się w uwarunkowania funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw także w obszarze logistyki. W przypadku największych podmiotów proces transformacji w kierunku niskoemisyjnych rozwiązań wydaje się być łatwiejszy, głównie ze względu na posiadane zasoby. Zielona transformacja dla mniejszych przedsiębiorstw może okazać się o wiele trudniejsza, co niewątpliwie jest konsekwencją specyficznych cech tych przedsiębiorstw. Celem artykułu jest rozpoznanie uwarunkowań rozwoju niskoemisyjnej logistyki w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz identyfikacja ewentualnych zmian, które nastąpiły w tym zakresie w okresie postpandemicznym. Podstawą artykułu są badania empiryczne przeprowadzone w grupie 200 małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2021 i 2023.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Green Logistics : the Carbon Agenda
84%
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przedsiębiorstwa europejskie będą odczuwały coraz większą presję zmniejszenie swojej emisji gazów cieplarnianych, wywieraną na nie w celu osiągnięcia bardzo ambitnych celów redukcji dwutlenku węgla zarówno na poziomie krajowym, europejskim jak i ogólnoświatowym w roku 2050. Praca przedstawia schemat zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w ramach ich działalności logistycznej w oparciu o pięć kluczowych parametrów dotyczących transportu: intensywności transportu towarowego, modal split, wykorzystania pojazdu, efektywności energetycznej oraz natężenia dwutlenkiem węgla energii stosowanej w logistyce. Poddano ocenie możliwości redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zmianę tych parametrów. Zwrócono również uwagę na obniżenie emisji dwutlenku węgla w operacjach magazynowych. Wysunięto wnioski, że wiele działań mających na celu obniżenie emisji gazów cieplarnianych może również dać finansowe korzyści. Jednak obniżenie tej emisji w innych obszarach ekonomicznych może spowodować zwiększenie zapotrzebowania na usługi logistyczne. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Ecomapping jako narzędzie społecznej odpowiedzialności
84%
Duża konkurencja, wyraźny podział na segmenty, polityka outsourcingowa zmuszają przedsiębiorstwa do podjęcia walki o klienta. Przedsiębiorstwa kształtują swoją pozycję na rynku poprzez ciągłe doskonalenie usług. Możliwości stosowania nowatorskich rozwiązań w połączeniu z narzędziami marketingowymi otwierają nowe horyzonty. Coraz większego znaczenia nabiera koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu, która może być szansą osiągania przewagi konkurencyjnej. W artykule przedstawiono rozumienie CSR oraz obszary społecznej aktywności przedsiębiorstw. Scharakteryzowano koncepcję ecomappingu, ukazując jednocześnie prostotę i możliwości zastosowania jej w logistyce.(fragment tekstu)
Wstęp: Ostatnio zagadnienie dojrzałości organizacji pojawia się jako koncepcja w wielu różnych obszarach tematycznych, np. w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw (SCM). Prezentowana praca jest próbą przeglądu rozwiązań w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw w okresie ostatnich dwudziestu lat. W obszarze dojrzałości SCM istnieje wiele modeli, wymiarów oraz podejść stosowanych dla pomiary tej dojrzałości. Metody: W prezentowanej pracy poddano analizie różne materiały naukowe, obejmujące artykuły z konferencji naukowych, artykuły publikowane w czasopismach naukowych jak i raporty techniczne. Dokumenty, które poddano analizie, pochodzą z okresu od wczesnych lat 90-tych zeszłego stulecia do chwili obecnej (2019). W pracy zaprezentowano również metody, wymiary oraz podejścia stosowane wcześniej dla pomiaru dojrzałości SCM. Zidentyfikowano luki w prowadzonych wcześniej badaniach, poddano je analizie i dyskusji. Wyniki: W wyniku przeprowadzone analizy, uszeregowano różne wymiary w odpowiednie kategorie. Praca ma na celu zaprezentowanie przeglądu literatury w celu wykrycia luk badawczych i dostarczenie w ten sposób pomocy naukowcom dla dalszych badań w obszarze dojrzałości SCM. Istnieje wiele różnych podejść do modeli dojrzałości łańcucha dostaw. Jedne modele koncentrują się na jego spójności, podczas gdy inne na przejrzystości łańcucha dostaw i możliwości śledzenia poszczególnych operacji. W najnowszych badaniach, więcej uwagi jest poświęcone takim obszarom łańcucha dostaw jak elastyczność i zrównoważony rozwój. Wyniki pracy wskazują na luki badawcze w określonych obszarach, które wymagają dalszych badań. Dodatkowo, materiały prezentowane w pracy pozwalają na stworzenie bardziej wszechstronnych modeli dojrzałości SCM. Wnioski: Na podstawie uzyskanych wyników można wyraźnie zaobserwować trend w zarządzaniu łańcuchem dostaw w kierunku e-SCM oraz innych technologii jak blockchain. Równie istotny jest zrównoważony rozwój organizacji. Należy też wspomnieć, że także inne strategiczne cechy łańcuchów dostaw, jak szczupłość, zwinność, odporność, zintegrowanie, zielona logistyka, itd., odgrywają istotną rolę w tym obszarze. Połączenie tych strategicznych cech może być efektywną ideą stworzenia bardziej wszechstronnych modeli dojrzałości SCM. Uzyskane wyniki wskazują, że pożądane są dalsze badania w celu pokrycia istniejących luk w obszarze dojrzałości SCM. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem napisania artykułu jest implementacja strategii Nowego Zielonego Ładu jako kolejny etap redukcji emisji zanieczyszczeń we Wspólnocie Europejskiej. Przynależność do Wspólnoty Europejskiej niesie ze sobą wyzwania, które Polska jako członek musi realizować. Współczesny poziom uprzemysłowienia Państw niesie ze sobą komplikacje, z którymi świadome ekologicznie kraje muszą sobie poradzić. Dbanie o środowisko staje się synonimem świadomego człowieczeństwa. Konsekwencje idące z wciąż rozwijającej się gospodarki państw stwarzają zagrożenie dla czystości powietrza, którym oddychają ludzie. Stąd rodzi się potrzeba utworzenia strategii, która postawi za cel unowocześnienie technologii mającej na celu spowodowanie zerowej emisji zanieczyszczeń do 2050 roku. Implementacja strategii Nowego Zielonego Ładu wiąże się z prawnymi restrykcjami, które dla każdego członka Wspólnoty Unii Europejskiej powinno stwarzać wzór godzien naśladownictwa. W artykule przyjęto cel badawczy w postaci określenia roli implementacji nowo przyjętej Strategii Nowego Zielonego Ładu we wspólnocie Państw Unii Europejskiej. W artykule postawiono hipotezę, że Unia Europejska jako zjednoczona wspólnota Państw dąży do ujednolicania poziomu redukcji emisji zanieczyszczeń, a strategia Nowego Zielonego Ładu łączy prawnie uwarunkowania koegzystencji Państw w Europie. Autorzy zastosowali metody badawcze w postaci desk reasearch (analiza danych zastanych), analiza indywidualnych przypadków, analizy dokumentów prawnych oraz analizę piśmiennictwa naukowego. W artykule udowodniono, że implementacja Nowego Zielonego Ładu przez kraje członkowskie jest niezbędnym krokiem redukcji emisji zanieczyszczeń jako plan działania państw do 2050 roku.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote On the 4Ps & 4Cs of Green Logistics Marketing Mix
84%
The world is getting more polluted each day. Fortunately, consumers are now more aware and concerned about environmental issues. Customers are expecting the same sensitivity to the environment in both marketing and production strategies of companies. The main aim of this paper is to develop a framework for understanding the integration of green marketing concept with the marketing mix both in the form of 4Ps (price, place, promotion, product) and 4Cs (communication, costs, convenience, customer). This paper will deal with the environmentaly friendly measures to be taken by marketing organizations. In addition to the green marketing sub-mix, some important strategies, including green logistics and reverse logistics topics, are handled extensively with the aim of completing the framework of the green marketing.(original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie skali problem antropopresji oraz identyfikacja sposobów takiego działania w obszarze logistyki, które umożliwiają redukcję negatywnego wpływu operacji logistycznych na środowisko naturalne. W artykule skon-centrowano się też na możliwości jak największej izolacji funkcjonujących łańcuchów dostaw od otoczenia oraz wskazaniu jak jest to ważne w dzisiejszym biznesie. Poruszono też zagadnienia związane z redukcją emisji spalin w operacjach logistycznych, a także kwestie związane z logistyką zwrotów oraz recyklingiem, które mają poważny wpływ na zapewnienie zrównoważonego i stałego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Use of Green Logistics Elements During The Construction of Offshore Vessels
84%
The article is aimed at the presentation referring to the use of green logistics elements during the construction of the offshore vessels in the following aspects: collection, removal and utilisation of any waste that is harmful for natural environment, elimination of the negative impact that such waste can have on natural environment and the search for the optimal solutions as regards these aspects.(original abstract)
W artykule przedstawiono ogólne założenia koncepcji zrównoważonego rozwoju. Mechanizm funkcjonowania zrównoważonego rozwoju odniesiono do działalności logistycznej, zwracając szczególną uwagę na środowiskowe technologie logistyczne, których celem jest sprzyjanie zrównoważonemu rozwojowi. Przedstawiono również przykłady wdrożeń rozwiązań ekorozwojowych u operatorów logistycznych tj. firmy Schenker i FedEx. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The paper aims to investigate the joint management practices within green Information Technology (IT) and quality management, and to explore the implications of this amalgamation on the logistics performance of freight transport enterprises. Furthermore, the study examines the mediating influences of logistics customer service performance and environmental management on the relationship between the joint adoption of green IT practices, quality management, and the logistics performance of the companies. Design/methodology/approach: The research utilized a dataset comprising 278 enterprises operating in the Polish freight transport sector, conducted through a CATI survey employing a structured questionnaire. Initially, a confirmatory factor analysis (CFA) was employed to assess the adequacy of the conceptual model, evaluating whether the constructs in the study adequately represented the observed data. Subsequently, a structural equation modelling (SEM) approach was applied to investigate the hypothesized relationships among the constructs. Findings: This study investigates the impacts of combined management practices: the integration of green Information Technology practices and quality management practices, on the performance of logistics operations. Within the results of the research, two significant trends are identified: the mediating roles played by logistics customer service performance and environmental management. These factors are found to influence the relationship between the integrated adoption of green IT practices and quality management, and the overall performance of logistics operations within the enterprises. Originality/value: This research endeavour has undertaken a contribution to enhancing comprehension regarding the determinants that shape the decision-making process for integrating diverse management practices with technological support.(original abstract)
The green logistics item as a part of distribution processes represents an innovative perspective in many views. This perspective is current from an offer and demand point of view. Many authors examine only the businesses aspect, while labour market acceptance is important. The aim of this article is to create and verify a green distribution model and this examines the green distribution perception from the consumer's point of view in a context of chosen demographic characteristics. The creation of a green distribution model is supported by secondary research at which consists of four parts - input, transport, production and sale. Model verification was taken with primary research which base was created of 409 respondents. In the study, we use many statistical and mathematical, as well as scientific and philosophical methods. Among the most significant belong Cronbach's alpha and McDonald's omega. We used to verify and estimate model reliability, correlation analysis for relation research, one-way ANOVA test for research hypotheses verification and cluster analysis for identification of possible hidden clusters. The model can be considered a reliable one. Results indicate a low influence of distribution ecological factor in a consumer's perspective, as well, it can be stated, the age, contrary to sex, represents a significant factor in a green distribution perception. Results can be used in both the academic and commercial spheres in various fields and disciplines. The primary survey was conducted in Slovakia, but it would be appropriate to examine the model in other countries, as well as to identify factors that may affect the model of green distribution in the future. (original abstract)
19
Content available remote Społeczna odpowiedzialność biznesu firm logistycznych
84%
W artykule poddano analizie rolę i znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) dla współczesnych przedsiębiorstw na przykładzie firm logistycznych. Rozważania skoncentrowano na istocie i zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu oraz metodach realizacji w przedsiębiorstwach logistycznych zasad zrównoważonego rozwoju, a zwłaszcza zasad zielonej logistyki i społecznej odpowiedzialności biznesu w sferze relacji z otoczeniem społecznym. CSR to koncepcja, w której przedsiębiorstwa dobrowolnie decydują się wspierać działania na rzecz lepszego społeczeństwa i czystszego środowiska. Rozumiana jest także jako ciągłe zobowiązanie biznesu do zachowywania się w sposób etyczny oraz wspierania rozwoju ekonomicznego poprzez polepszanie jakości życia pracowników, ich rodzin, jak i społeczności lokalnych oraz całych społeczeństw. Realizacja jej zasad przyczynia się do osiągania zrównoważonego rozwoju globalnego. Praktycy i teoretycy biznesu poszukują możliwości wykorzystania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu w logistyce. Zaangażowanie CSR w branży logistycznej może wynikać z trzech powodów. Po pierwsze z szerokiego kontekstu gospodarczego. Współczesna gospodarka ma charakter globalny, pod każdym względem, a przedsiębiorstwa, aby mogły się rozwijać muszą być aktywne w prowadzeniu działalności gospodarczej wśród grup dostawców i klientów. Po drugie logistyka zajmuje strategiczną pozycję pomiędzy innymi sektorami, co daje jej ogromną różnorodność przedsiębiorstw i sektorów przemysłu. Po trzecie firmy logistyczne znajdują się pod ciągłą presją klientów i społeczeństwa, aby odpowiedzialność społeczna była trwałym składnikiem ich strategii, co wydaje się uzasadnione biorąc pod uwagę silną konkurencję na rynku. Praktyka pokazuje, że społecznie odpowiedzialna logistyka polega na wdrażaniu narzędzi oceny dostawców pod kątem spełniania przez nich kryteriów społecznych i środowiskowych, implementowaniu kodeksów etycznych i postępowania, procedur działania oraz zintegrowanych programów opartych na ciągłym doskonaleniu. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Ekotaksówki jako narzędzie zielonej logistyki
84%
Rozwój gospodarczy jest jednym z głównych elementów efektywnego wzrostu. Dlatego też obserwuje się sukcesywny postęp w działaniach współczesnych przedsiębiorstw, które cechują się niezwykłą innowacyjnością. Obecnie bardzo istotną zasadą rozwoju jest poszanowanie środowiska naturalnego, a zatem prowadzenie działań zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju. W niniejszej pracy zwrócono szczególną uwagę na znaczenie idei zielonej logistyki w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. W artykule omówiono istotę i strukturę jednego z rozwiązań zielonej logistyki, jakim są ekologiczne taksówki. Posłużono się przykładem przedsiębiorstwa EVC-Group, które swoją działalność opiera na pojazdach z napędami alternatywnymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.