Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli (ZSZiK)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zmiany w otoczeniu współczesnego przedsiębiorstwa wymuszają stosowanie w zarządzaniu nowoczesnych metod i technik. W dobie gospodarki rynkowej podmiotem stal się klient. Spełnienie jego oczekiwań jest możliwe, między innymi, poprzez zaprojektowanie, wdrożenie i uzyskanie certyfikatu systemu zarządzania jakością. Przedsięwzięciem podwyższającym poziom spełniania oczekiwań klienta jest właściwe współdziałanie producentów wyrobów finalnych z dostawcami niezbędnych zasobów. Dostawcę zobowiązuje się do wykazania się zdolnością do dostarczania swoich produktów zgodnie z zawartą umową. Działania dostawcy i odbiorcy tworzą łańcuch monitorowanych procesów. Wymagania określone w normie ISO 9001:2000 umożliwiają współpracującym ze sobą przedsiębiorstwom prowadzenie audytów. Audyt strony drugiej (zewnętrzny) może przeprowadzać klient (odbiorca) u dostawcy. Wynik audytu, oprócz oceny zdolności do zrealizowania konkretnego zamówienia, może dostarczać informacje służące selekcjonowaniu dostawców. Potwierdzeniem spełniania przez przedsiębiorstwo wymagań określonych w normie ISO 9001:2000, jest pozytywny wynik audytu certyfikującego. Poszukując dostawcy należy, w miarę możliwości, nawiązywać kontakty biznesowe z przedsiębiorstwami posiadającymi certyfikat ISO 9001:2000 lub wdrożony zintegrowany system zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli jest powołany do administrowania i kontroli wykorzystania funduszy UE adresowanych bezpośrednio do gospodarstw.
3
Content available remote Polskie rolnictwo a wspólna polityka rolna - szanse i zagrożenia
100%
Obniżające się społeczno-ekonomiczne wartościowanie produkcji żywnościowej rolnictwa stawia przed rozwojem tego działu gospodarki niezwykle ostre ograniczenia polegające na zmianie filozofii jego rozwoju, tj. przejście od maksymalizowania wzrostu ilościowego do maksymalizowania jakości uzyskiwanych produktów oraz poszerzania funkcji rolnictwa w ochronie środowiska, krajobrazu wiejskiego i rolniczego. Szczególnym wyrazem tego procesu może być zarysowujący się ruch rolnictwa ekologicznego i produkcji zdrowej żywności. Warto podkreślić, iż rolnictwo zorientowane na jakość produkcji, zasadniczo różni się od rolnictwa maksymalizującego jej ilość, także w wymiarze etycznym, opierającym się na zaufaniu do producenta, które staje się ważnym parametrem gospodarowania rolniczego.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono w sposób retrospektywny zintegrowany system informatyczny zarządzania, a w głównej mierze system komputerowy wspierający planowanie i sterowanie przedsiębiorstwem produkcyjnym. Podano między innymi identyfikację, zastosowanie, wady i zalety systemów klasy MRP/ERP. Znaczną część artykułu poświęcono charakterystyce najnowocześniejszego zintegrowanego systemu zarządzania, jakim jest system ERP II. Poddano również analizie polski rynek systemów informatycznych wspierających zarządzanie produkcją. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonują w Polsce szpitale, kliniki, przychodnie, osiągnięcia naukowe praktycznie w wielu dziedzinach, które budzą podziw na całym świecie. A organizacja systemu ochrony zdrowia - "ile ją zmienić trzeba, ten tylko się dowie, kto stracił zdrowie". Obywatel, potencjalny pacjent i jedyny płatnik, w tym systemie nie ma wpływu na kształt opieki zdrowotnej. Świadczeniodawca może ocenić potrzeby pacjenta i bez konieczności uzyskania jego zgody odmówić1 lub ograniczyć leczenie pomimo opłacenia przez niego wszystkich składek. Tak stanowi prawo i odpowiednie przepisy regulujące funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jednak bez względu na to, jak niesprzyjająca jest rzeczywistość, racjonalne działania zapewnią lepsze wyniki niż proste zaniechanie(fragment tekstu)
Przedstawiono analizę dotyczącą realizacji płatności bezpośrednich przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w latach 2004-2010. Przedstawiono również informacje o stopniu wykorzystania przez Polskę limitów finansowych w poszczególnych rodzajach płatności bezpośrednich w tym okresie. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Przegląd zarządzania a orientacja na wyniki
100%
Przegląd zarządzania jest jednym z najistotniejszych mechanizmów ciągłego doskonalenia znormalizowanych systemów zarządzania. Jest to systematycznie organizowane spotkanie kierownictwa organizacji, podczas którego dokonuje się oceny stanu funkcjonowania systemu zarządzania. Wymagania normatywne dotyczące przeglądu szczegółowo określają zakres informacji, które powinny być przedmiotem analiz podczas takiego spotkania. Poza tymi wymaganiami istnieje wiele czynników, które wpływają na jakość przeglądu oraz przesądzają o tym, czy w praktyce przegląd jest skutecznym mechanizmem doskonalenia organizacji zorientowanej na wyniki. W artykule przedstawiono problematykę zapewnienia skuteczności przeglądu zarządzania w świetle wyników badań przeprowadzonych wśród polskich organizacji oraz doświadczeń praktycznych i obserwacji autora.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Kształtowanie bezpieczeństwa lokalnego w powiecie słupskim : wybrane aspekty
100%
Bezpieczeństwo jest problemem złożonym i na przestrzeni lat pojawiały się różne definicje tego pojęcia. Należy dostrzec, że termin bezpieczeństwo zawiera w swoich definicjach aspekty psychologiczne, socjologiczne, prawne czy też kulturowe. W związku z powyższym możemy wyodrębnić również pojęcie bezpieczeństwa lokalnego. Na kształt bezpieczeństwa lokalnego wpływają przede wszystkim takie instytucje jak Policja i Straż Miejska (Gminna), na co zwrócono uwagę w niniejszym opracowaniu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono, na przykładzie dwóch urzędów: Starostwa Powiatowego w Kłodzku i Urzędu Miasta w Jedlinie-Zdrój, proces rozwoju systemów zarządzania organizacją, zapoczątkowany wdrożeniem Normy ISO 9001. Wskazano również na istotne korzyści w doskonaleniu zarządzania poprzez zastosowanie modeli oceny organizacji CAF i EFQM oraz zaznaczono potrzebę i trudności w integracji ISO 9001 w odniesieniu do kontroli zarządczej i systemu bezpieczeństwa informacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę określenia determinantów implementacji innowacji w przedsiębiorstwie posiadającym zintegrowany system zarządzania. Autorka niniejszego opracowania zdefiniowała pojęcie innowacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem, jak też podjęła próbę określenia możliwości jej wykorzystania w procesie ciągłego doskonalenia w zintegrowanym systemie zarządzania obejmującym: zarządzanie jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. (abstrakt oryginalny)
Zasada ciągłego doskonalenia jest jedną z podstawowych zasad, stojących u podstaw koncepcji zarządzania jakością. Ma to swoje odzwierciedlenie w znormalizowanych systemach zarządzania, zgodnych z normami ISO, w których wbudowane zostały określone mechanizmy doskonalące. Przejawiają się one w takich wymaganiach norm ISO jak: dokonywanie pomiarów, przeprowadzanie audytów wewnętrznych, wdrażanie działań korygujących i zapobiegawczych czy przeprowadzanie okresowych przeglądów. Jednak wśród pozostałych wymagań norm ISO dotyczących różnych systemów zarządzania odnaleźć można takie elementy, które mogą stanowić przyczynek do doskonalenia przedsiębiorstwa w określonych obszarach działalności, a nawet wpłynąć na zwiększenie aktywności biznesowej przedsiębiorstwa. Jednym z takich wymagań jest zapewnienie ciągłości działania, czyli element systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. (fragment tekstu)
Według zapowiedzi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostateczny termin wejścia w życie systemu IACS będzie tożsamy z datą przyjęcia Polski do Unii Europejskiej, co ma nastąpić 1 maja 2004 r. Artykuł zawiera harmonogram wdrażania tego systemu w Polsce.
Przy realizacji wielkich kontraktów przez polską administrację publiczną, najtrudniejszą kwestią jest rozsądne wydawanie pieniędzy budżetowych. Szczególnie wiele emocji budzi realizacja projektów informatycznych. Do takich należy także zarządzanie finansami w projekcie IACS.
Hewlett-Packard Polska, firma, której powierzono budowę systemu obsługującego wypłatę dopłat bezpośrednich dla polskich rolników miała spore doświadczenie w budowie systemów informatycznych dla sektora rządowego, jednak polski IACS był przedsięwzięciem całkowicie nowatorskim. Obecnie program ten wdrażany jest do realizacji.
Przedmiotem opracowania była analiza wykorzystania środków unijnych zawartych w PROW na lata 2004-2006. Spośród dziesięciu działań szczegółowej analizie poddano siedem. Badano kwoty płatności przypadające na każde województwo, z uwzględnieniem rodzajów realizowanych działań. Scharakteryzowano płatności w województwach według systemu IACS oraz w przeliczeniu na jeden wniosek. Na koniec oceny porównano wykonanie zadań PROW pod względem rzeczowym i finansowym. (abstrakt oryginalny)
Autor omówił przebieg wydarzeń oraz zaistniałe problemy podczas wdrażania Zintegrowanego Systemu Zarządzania w Dolnośląskiej Spółce Gazownictwa przed i po podziale firmy.
This paper presents a method for agents' knowledge representation by using semantic network with node and links activation level defined on the instance, concept, relation and axiom level. The first part shortly presents the state-of-the-art in the considered field; next, the CIMIS prototype is shortly characterized; the formal definition of a method for agents' knowledge representation is presented in the last part of paper.(original abstract)
Celem badań była walidacja wybranego podprocesu produkcji masła (pakowanie i formowanie) przeprowadzanego w trzech wybranych mleczarniach oraz prezentacja różnic, pomiędzy przebiegiem i jakością wyrobu finalnego, pochodzącego z procesu zwalidowanego, a jakością wyrobu, pochodzącego z procesu, który nie podlegał walidacji oraz prezentacja korzyści, jakie niesie za sobą walidacja procesu. Badanie przebiegało w następujących etapach: analiza krytyczności, analiza założeń, analiza stabilności i analiza zdolności procesu. Operacjami krytycznymi w procesie są: selekcja surowca, wirowanie, pasteryzacja, odgazowanie, formowanie i pakowanie oraz magazynowanie. Analiza założeń wykazała, że założenie normalności zostało spełnione przez dwie mleczarnie A i B. Karty kontrolne, służące analizie stabilności, wskazują brak nieprawidłowości w procesie realizowanym przez mleczarnię A, w przypadku pozostałych dwóch mleczarni, sekwencja punktów na karcie kontrolnej wskazuje na duże rozregulowania w procesie. Zdolność procesu, oceniania na podstawie wartości współczynników Cp i Cpk, wskazuje, że proces jest wydajny w mleczarni A, kiedy to wartość CpiCpk>l,33. (skrócony abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wpływ systemów zarządzania na efektywność przedsiębiorstwa energetycznego
67%
W artykule przedstawiono wnioski ze studiów literaturowych oraz badań empirycznych zintegrowanych systemów zarządzania metodami kwalitonomicznymi wybranych przedsiębiorstw energetycznych. Omówiono efekty wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania w kontekście efektywności działania. Podjęto też próbę opracowania wstępnego projektu założeń modelu zintegrowanego systemu zarządzania w energetyce, wykorzystującego założenia strategicznej karty wyników. Określając założenia do opracowania modelu zintegrowanego systemu zarządzania o podejściu procesowym w przedsiębiorstwie energetycznym, uwzględniono następujące rodzaje analiz: analizę czasową, jakościową, wartości dodanej, braków Pareto-Lorenza, FMEA. Przedstawiono korzyści ze stosowania zintegrowanego systemu zarządzania o podejściu procesowym w przedsiębiorstwie energetycznym.(abstrakt oryginalny)
Jednym z priorytetów przyjętej przez Komisję Europejską strategii - Europa 2020, jest rozwój zrównoważony, czyli wspieranie gospodarki efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej. W takim rozwoju szczególną rolę powinna odgrywać normalizacja, ponieważ normy są narzędziem o podstawowym znaczeniu w zagwarantowaniu obywatelom dóbr i usług o wysokiej jakości, niestwarzających zagrożeń dla zdrowia i umożliwiających przedsiębiorstwom korzystanie z innowacji. Dalszy rozwój normalizacji będzie uzależniony od pokonania kilku najistotniejszych barier. Można do nich zaliczyć: niedostosowanie się procesu normalizacji do zmieniających się technik i technologii, ograniczony zasięg normalizacji w sektorze usług, problemy z wykorzystaniem w procesie normalizacji specyfikacji opracowanych przez "fora" i "konsorcja" oraz niedostateczny dostęp wszystkich interesariuszy do procesu normalizacyjnego, a także koszty zakupu norm i ograniczone możliwości korzystania z nich. W pokonaniu tych barier może pomóc nowelizacja regulacji tworzących ramy prawne normalizacji europejskiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.