Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zniszczenia wojenne w budownictwie miast
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie procesu odbudowy po II wojnie światowej najstarszego budynku kampusu SGH - pawilonu doświadczalnego, obecnie nazywanego Budynkiem A. W wyniku działań wojennych był on najbardziej zniszczonym obiektem na terenie kampusu; na początku listopada 1944 r., już po zakończeniu powstania warszawskiego został podpalony przez wojska niemieckie. Podstawę źródłową tekstu stanowią materiały archiwalne, zebrane w czasie kwerendy w Archiwum m.st. Warszawy oraz Archiwum Szkoły Głównej Handlowej. Na potrzeby badań nad tym zagadnieniem szczególnie cenne okazały się dokumenty Biura Odbudowy Stolicy, dostarczające wielu faktów nieznanych wcześniej w literaturze naukowej. W mniejszym zakresie wykorzystano literaturę wspomnieniową oraz prasę z drugiej połowy lat 40. XX w. (fragment tekstu)
Wojny, katastrofy, pożary, zamachy i inne tragiczne zdarzenia oprócz oczywistych dramatycznych skutków dla poszczególnych osób oznaczają też niejednokrotnie katastrofalne efekty dla dziedzictwa kulturowego. Zarówno materialne, jak i niematerialne elementy dziedzictwa konkretnych wspólnot, grup i narodów mogą być unicestwione lub w ograniczony sposób przypadkowo lub intencjonalnie niszczone. Z jednej strony muzea, teatry, sanktuaria, zabytki, miejsca i artefakty, z drugiej zaś tradycje, zwyczaje, pamięć, wiedza i wszystko to, co związane z aktywnością, działaniem, tworzeniem i odtwarzaniem przez konkretne jednostki w perspektywie wojny, z uwagi na skalę konfliktu są nie tylko potencjalnie zagrożone, ale faktycznie i wielokrotnie bezpowrotnie uśmiercane. Obraz zniszczeń w wyniku działań człowieka i natury, gruzy, ruiny, groby, a także mapa ruchów migracyjnych w obliczu podejmowanych starań aby uporządkować, odbudować, przywrócić i powrócić do stanu sprzed katastrofy kierują myśli nie tylko badaczy ale też innych interesariuszy w stronę fundamentalnych pytań o autentyczność. W kontekście wydarzeń ostatnich tygodni i miesięcy oraz wcześniejszych doświadczeń w skali regionalnych i lokalnych katastrof, wojen i innych destrukcyjnych zdarzeń proponujemy refleksję nad tym problemem w perspektywie turystyki kulturowej. Czy katastroficzne piętno musi być jedynym lub dominującym elementem tożsamości konkretnych miejsc, całych miast czy regionów? Czy turystyka kulturowa posiada, ewentualnie w jakim zakresie i w jakich okolicznościach, potencjał stygmatyzujący? Z jakimi trudnościami borykają się zarządcy, przewodnicy w przestrzeniach, obiektach całkowicie lub częściowo odbudowanych po zniszczeniach? Jakie praktyki sprzyjają, a jakie uniemożliwiają troskę o autentyczność dziedzictwa w obiektach odbudowanych po zniszczeniach? Podsumowując, jak dbać o autentyczność dziedzictwa w obiektach odbudowanych po zniszczeniach? (fragment tekstu)
4
Content available remote Inland Trade in Timber and Wood Products in Poland,the 2nd Republic Period
63%
The paper discusses issues of inland trade in timber and wood products in Poland between the World War 1 and World War 2. The independence regained after the WW1 caused the need to unify legal regulations for timber trade, which were inherited from the Russian Empire, the German Reich (Prussia), and the Austrian-Hungarian Empire. At the same time, the urgent need to rebuild the country from war-time damage resulted in a huge internal demand for timber and wood products, which in turn caused the need for Polish State to interfere strongly in timber trade. Later on, once the economic situation stabilised relatively, the timber and wood product trade was significantly influenced by a number of issues, the most significant among them being: introduction of a new Polish currency (złoty), customs war against Germany, and economic crisis. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie głównych kierunków działalności władz powiatowych i miejskich w Sandomierzu w latach 1944-1950. Działalność obejmowała zagadnienia dotyczące zniszczeń wojennych i przeludnienia w powiecie sandomierskim. Były one dodatkowo utrudnione przez fakt, że żołnierze Armii Czerwonej stacjonowali na tym obszarze do połowy 1946 r. W związku z tym w pierwszej kolejności władze powiatu i miasta musiały poradzić sobie z problemem dostaw żywności, a dopiero w drugiej zajmowały się zaniedbaniami i zniszczeniami spowodowanymi przez okupację i wojnę. Istotne było to, aby ożywić powiat przez budowę bazy przetwórstwa świeżych owoców. (abstrakt oryginalny)
Charakterystyczną cechą morfologii miast mazurskich, oprócz zabytkowej architektury i układów przestrzennych, jest znaczna skala zniszczeń z II wojny światowej oraz spuścizna odbudowy socjalistycznej. Po roku 1989 w nowych realiach społeczno-gospodarczych podjęte zostały działania naprawcze. Głównym celem artykułu, oprócz charakterystyki rewitalizacji i rewaloryzacji miast regionu, jest poznanie opinii ich mieszkańców na temat tych procesów. Do analizy wytypowano sześć miast mazurskich, o różnej skali zniszczeń wojennych, form przebudowy oraz rewitalizacji. Podstawowym materiałem analitycznym są wywiady pogłębione z mieszkańcami. Respondenci pozytywnie oceniają stopniową poprawę estetyki i funkcjonalności przestrzeni miejskiej, jednocześnie zwracając uwagę na nieład przestrzenny, skutki okresu socjalizmu oraz współczesne bariery rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono rolę Regionalnej Dyrekcji Planowania Przestrzennego, funkcjonującej w Krakowie na terenie województwa krakowskiego w okresie 1946-1949, w odbudowie powojennej wsi. Zaprezentowano strukturę oraz główne działania Regionalnej Dyrekcji Planowania Przestrzennego jakie były podejmowane w celu prawidłowego przestrzennego zagospodarowania wsi. Pokazano pro-gram prac Dyrekcji, obejmujący opracowanie planu regionalnego województwa krakowskiego, planów miejscowych miast i wsi oraz konieczność przeprowadzenia scaleń oraz parcelacji gruntów na terenie niektórych powiatów.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Rewitalizacja miast w Polsce: wczoraj, dziś i być może jutro
63%
Jednym z problemów polskich miast, które czeka od wielu lat na sensowne rozwiązanie, jest podjęcie na szerszą skalę ich rewitalizacji. Jest to paląca kwestia, substancja materialna polskich miast ulega bowiem ciągłej degradacji. W szerokim rozumieniu rewitalizacją miast jest także proces ich odbudowy po zniszczeniach wojennych, co oznacza pewną tradycję działań w tym zakresie w miastach polskich, choć pojęcie rewitalizacji funkcjonuje od około 20 lat. W niniejszym artykule przedstawione zostanie rozumienie rewitalizacji miast, wskazane będą jej podstawowe aspekty i problemy, opisany charakter powadzonych w Polsce procesów rewitalizacyjnych od powojennej odbudowy miast aż do chwili obecnej (w nowych warunkach ustrojowych) oraz wskazane zostaną nadzieje, obawy i problemy, jakie wiązać należy z przyszłością rewitalizacji miast, szczególnie w nawiązaniu do ich sytuacji ekonomicznej oraz założeń ustawy o rewitalizacji. Rozważania umiejscowione zostaną w kontekście polskiej rzeczywistości społeczno-gospodarczej, w tym także w nawiązaniu do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej (do 2020 r.).(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Pamięć Hiroszimy : w 70 rocznicę zrzucenia bomby atomowej
51%
Ten tekst jest poświęcony 70. rocznicy ataku atomowego w Hiroszimie i Nagasaki. Tytuł odnosi się do świadectwa jednego z ocalałych z zagłady Hiroszimy Światło pierwsze, ostre jak brzytwa, zraniło moje oczy" - gdzie został przedstawiony moment zniszczenia. Hibakusha - ocaleni z bombardowania Hiroszimy, to pokolenie, które kształtuje nową politykę historyczną Japonii po WW2. W artykule omówiono różne zagadnienia związane z atakiem jądrowym: krótką historię badań atomowych, dylemty moralne w odniesieniu do użycia tego typu broni i konsekwencji ataku nuklearnego. Autor prezentuje również w tekście opowiadania hibakusha i twórczość artystyczną ocalonych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.