Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zobowiązania Skarbu Państwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rozwój infrastruktury drogowej jest procesem wysoce kapitałochłonnym. Koszty związane z jej rozwojem obejmują nie tylko koszty budowy i eksploatacji, lecz również wypłatę odszkodowań. Celem artykułu jest identyfikacja zakresu odpowiedzialności inwestora wynikającej z rozwoju infrastruktury drogowej i jej wpływu na wzrost kosztów. Przedmiotem badań jest odpowiedzialność odszkodowawcza Skarbu Państwa związana z rozwojem infrastruktury w wybranych inwestycjach drogowych. Realizując postawiony cel, dokonano analizy regulacji prawnych dotyczących odpowiedzialności Skarbu Państwa oraz orzecznictwa sądowego w tym zakresie. Wyniki badań pozwoliły na sformułowanie kilku wniosków. Odpowiedzialność odszkodowawcza Skarbu Państwa z tytułu wywłaszczeń pod budowę dróg jest ograniczona i nie obejmuje utraconych korzyści. Najczęstszą przyczyną wypłaty odszkodowań przez inwestora są szkody spowodowane przez hałas i drgania. Skuteczność dochodzenia odszkodowania zwiększa się, jeżeli nieruchomość jest położona w obszarze ograniczonego użytkowania. Zakres odpowiedzialności z powodu wzrostu hałasu lub przenoszenia się drgań obejmuje również szkody dotyczące dóbr osobistych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest ogólna ocena procesów kształtowania się należności i zobowiązań Skarbu Państwa w ostatnich trzech latach. Przedstawiono cechy metody budżetowej i jej skutki a także ekonomiczne znaczenie należności i zobowiązań Skarbu Państwa i ich analizę. W podsumowaniu autor przedstawił szereg postulatów pod adresem rządu dotyczących np. umarzania długów względem Skarbu Państwa, poręczania kredytów, zadłużenia jednostek budżetowych.
W artykule zwrócono uwagę na problem, przed jakim stoją osoby występujące z roszczeniem wobec Skarbu Państwa o zwrot majątku znacjonalizowanego w latach 40-tych i 50-tych z naruszeniem prawa. Problem ten wynika z faktu, że osoby te zobowiązane są do przedstawienia sądowi konkretyzacji wartości majątku. Autor rozpatruje przypadek nacjonalizacji w 1952 r. majątku obrotowego przedsiębiorstwa stanowiącego własność osoby fizycznej, którego wartość w momencie nacjonalizacji można ustalić na podstawie zachowanych dokumentów księgowych. Przedmiotem analizy są metody, które mogą być wykorzystane do ustalenia obecnej wartości tego roszczenia.
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny przychodów z prywatyzacji ze względu na krótkookresową sytuację budżetu państwa oraz długofalową stabilizację sektora finansów publicznych. Chodzi przede wszystkim o szacowanie różnicy pomiędzy rzeczywistym deficytem budżetowym i długiem Skarbu Państwa a hipotetycznym kształtowaniem się tych wielkości w wypadku braku przychodów z prywatyzacji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.