Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zobowiązania finansowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Potrzeby finansowe przedsiębiorstwa związane są głównie z utrzymaniem płynności. Szczególne znaczenie dla utrzymania płynności ma strateg sprawnego zarządzania krótkoterminowymi źródłami finansowania, czyli zarządzania zobowiązaniami bieżącymi. (fragment tekstu)
Problem, przed jakim stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu dotyczył prawidłowości obciążenia zobowiązanego kosztami postępowania egzekucyjnego w sytuacji, gdy w jego toku naczelnik urzędu skarbowego będący jednocześnie organem egzekucyjnym uwzględnił złożony przez niego jeszcze przed wszczęciem postępowania wniosek o rozłożenie zaległości na raty. Rozstrzygające w sprawie było więc ustalenie, czy przed rozpoznaniem takiego wniosku przez organ można w ogóle mówić o tym, że zobowiązany uchyla się od wykonania ciążącego na nim obowiązku i w konsekwencji, czy uprawnione było wszczynanie postępowania egzekucyjnego. Analizowane przez Sąd zagadnienie miało zatem charakter uniwersalny, nie ograniczało się wyłącznie do kosztów postępowania egzekucyjnego lecz także, a raczej przede wszystkim, do podstaw jego wszczęcia i prowadzenia. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie zmian w poziomie i strukturze długu jednostek samorządu terytorialnego oraz skutków nowej zasady limitowania ich długu, wprowadzonej ustawą o finansach publicznych z 27 sierpnia 2009 г., a także porównanie formalnej zdolności do zaciągania zobowiązań gmin, miast na prawach powiatu, powiatów ziemskich i województw samorządowych. Analizą objęto lata 1999-2011. Limity długu jednostek samorządu terytorialnego określono zgodnie ze starą i nową formułą. W efekcie ustalono, że dla lat 2007-2011 nowy limit długu zwiększyłby formalną zdolność do zaciągania zobowiązań całego sektora jednostek samorządu terytorialnego oraz gmin, miast na prawach powiatu (poza latami 2007 i 2011) i województw samorządowych, jednak obserwowana zmiana formalnej zdolności kredytowej nie miałaby wpływu na korzystanie przez jednostki samorządu terytorialnego ze zobowiązań.(abstrakt oryginalny)
Wzrost inwestycji w nowoczesny sektor usług wspólnych jest zauważalny na przestrzeni dekady. Artykuł przedstawia aktualną sytuację rynkową w województwie zachodniopomorskim w sektorze usług wspólnych. Pokazuje miasto Szczecin na tle innych lokalizacji w Polsce. Opisuje przepływ należności i zobowiązań oraz zachowania nieetyczne. Przedstawia typowe obszary działalności w nowoczesnym sektorze usług wspólnych i prezentuje przykłady relacji opartych na studium przypadku pomiędzy firmą macierzystą a spółką-córką. Przedstawione problemy mogą być podstawą do wdrożenia pewnych ulepszeń i udoskonalenia metod pomiaru kluczowych wskaźników wydajności w celu poprawy osiągniętych wyników(abstrakt oryginalny)
Zbycie przedsiębiorstwa, które jest stroną stosunku zobowiązaniowego z obligacji powoduje szereg implikacji prawnych. Wpływ takiej zmiany podmiotowej jest różny w zależności od tego czy występuje ono w roli emitenta czy też obligatariusza. Z pozycji prawnej w stosunku zobowiązaniowym z obligacji wynikają bowiem różne konsekwencje prawne. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie wpływu zmian podmiotowych stron stosunku zobowiązaniowego z obligacji w związku ze zbyciem przedsiębiorstwa i dokonanie podsumowania możliwych rozwiązań. Przedstawiona analiza prowadzi do wniosku, że nie jest możliwe przeniesienie zobowiązań z obligacji w związku ze zbyciem przedsiębiorstwa. Sytuacja wygląda odmiennie w przypadku gdy przedsiębiorstwo występuje w roli obligatariusza. Z uwagi na ogólną zasadę swobody obrotu, nie istnieją, co do zasady, ograniczenia w przenoszeniu obligacji. Z tego też powodu przeniesienie przedsiębiorstwa będzie skutkowało również przeniesieniem obligacji.(abstrakt oryginalny)
Postępowanie upadłościowe nie zawsze w praktyce prowadzi do likwidacji przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie może być jedyną dostępną możliwością skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W opracowaniu skoncentrowano się przede wszystkim na analizie możliwości restrukturyzacji zobowiązań finansowych przedsiębiorstwa na gruncie aktualnie obowiązującego Prawa upadłościowego i naprawczego, przy jednoczesnej ocenie ich skuteczności, z uwzględnieniem proponowanych zmian. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono specyfikę i statystyczną charakterystykę rygorystycznych zobowiązań pieniężnych małej firmy. Zamieszczono równanie stochastyczne i empiryczne równania opisujące mechanizm rygorystycznych zobowiązań pieniężnych małej firmy.
Istota zobowiązania wekslowego była i jest przedmiotem sporu. Dyskusja dotycząca charakteru prawnego weksla trwa po dziś dzień i jak się wydaje nie wypowiedziano w niej jeszcze ostatniego słowa. Do tej pory nie ma w piśmiennictwie zgody co do tego, w której chwili zobowiązanie wekslowe powstaje. Spośród wielości prezentowanych w doktrynie teorii wekslowych, za najistotniejsze z nich należy uznać teorię kreacyjną oraz teorię umowną. Teoria umowna, choć historycznie starsza, zdaje się dominować w obecnym piśmiennictwie i judykaturze. Celem niniejszego opracowania jest usystematyzowanie poglądów doktryny w tym zakresie oraz przedstawienie własnego stanowiska.(abstrakt oryginalny)
Występujące z coraz większą częstotliwością świadectwa zmian klimatycznych powodują rosnące zainteresowanie nie tylko stanem środowiska naturalnego, ale także działaniami na rzecz jego poprawy. W tym kontekście bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie, czy i w jakim tempie Polska wywiązuje się ze zobowiązania, jakie przyjęła na siebie w trakcie akcesyjnym, stając się członkiem Unii Europejskiej. Od stopnia wykonania postawionych wyzwań, jakie wynikają z tego dokumentu, zależy postęp w stanie środowiska w naszym kraju. Zobowiązania te, wraz z oczekiwaniami wynikającymi z konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju, zostały ujęte m.in. w: Polityce ekologicznej państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007-2010, a także Polityce ekologicznej państwa w latach 2009-2012 z perspektywą do 2016 r. Stąd też celem artykułu jest ocena stopnia wywiązania się ze zobowiązań finansowych w zakresie ochrony środowiska w Polsce. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu z jednej strony zaprezentowanie postaw polskich gospodarstw domowych w zakresie obsługi zobowiązań płatniczych, z drugiej zaś strony - prezentację nowego podejścia do modelowania zmiennych ukrytych - konfirmacyjnej analizy czynnikowej z wkomponowanym podejściem eksploracyjnym (E-CFA). W toku analiz zidentyfikowano trzy grupy zobowiązań płatniczych charakteryzujących się podobną percepcją dotyczącą priorytetów ich regulowania w przypadku wystąpienia problemów finansowych. Były to: (1) zobowiązania mieszkaniowe, (2) zobowiązania kredytowe, (3) zobowiązania pozostałe. Ponadto wskazano cechy społeczno-ekonomiczne gospodarstw domowych wpływające na postawy w zakresie regulowania zobowiązań. Okazało się, że gospodarstwa domowe różnią się istotnie postawami w zakresie priorytetów obsługi zobowiązań płatniczych w zależności od poziomu wykształcenia głowy gospodarstwa domowego, wieku głowy gospodarstwa domowego oraz dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego. Natomiast istotne różnice w postawach nie występują w zależności od wielkości miejscowości zamieszkania. Ze względu na ograniczenia zarówno eksploracyjnej jak i konfirmacyjnej analizy czynnikowej do identyfikacji postaw w zakresie obsługi zobowiązań płatniczych zastosowano integrującą te dwa podejścia konfirmacyjną analizę czynnikową z podejściem eksploracyjnym. Analizy prowadzono na danych zebranych w ramach badania Consumer Finance prowadzonego wspólnie przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, które przeprowadzono w lipcu 2011 roku na 829 elementowej próbie gospodarstw domowych. (abstrakt oryginalny
Celem głównym artykułu było przedstawienie poziomu oraz struktury zobowiązań publicznoprawnych firmy BETA oraz ukazanie możliwości kształtowania zobowiązań podatkowych przedsiębiorstwa na przykładzie podatku dochodowego od osób prawnych. (fragment tekstu)
Świadczenia pracownicze stanowią, obok wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia, jeden z ważniejszych pieniężnych aspektów zatrudnienia każdego przedsiębiorstwa. Właściwa wycena zobowiązań wynikających z tych świadczeń odgrywa dużą rolę w prognozowaniu zarówno rachunku zysków i strat przedsiębiorstwa, jak i jego bilansu. Do najbardziej powszechnych świadczeń pracowniczych w polskich przedsiębiorstwach należą: a) nagrody jubileuszowe płatne w trakcie zatrudnienia pracownika w firmie, b) odprawy emerytalne płatne w momencie przejścia pracownika na emeryturę, c) odprawy rentowe płatne w momencie przejścia pracownika na rentę, d) deputaty wydawane w naturze lub płatne w regularnych odstępach czasu jako ekwiwalenty pieniężne.(fragment tekstu)
Przetłumaczone w ostatnich latach na język polski dzieła „Zarządzanie portfelem inwestycji przynoszącym stały dochód” F.J. Fabozziego i G. Fonga oraz „Rynki obligacji, analiza i strategie” obejmują zagadnienie uodpornienia portfela finansującego strumień zobowiązań. Metoda rozwiązania i analiza problemu omawiana w wymienionych pracach oparta jest na dwóch twierdzeniach Fonga i Vasicka, opublikowanych w latach 80. Wcześniejsze twierdzenie Fonga-Vasicka ma stanowić warunek konieczny i dostateczny uodpornienia portfela inwestycji finansującego dany strumień zobowiązań. W pracy „Portfel inwestycji o stałych dochodach finansujący strumień zobowiązań” (J. Utkin) przedstawiono przykład portfela i strumienia, świadczący o nie-prawdziwości tego twierdzenia, podważający konieczność spełnienia nierówności przez sumę zdyskontowanych absolutnych różnic terminów płatności. Usunięcie wymienionej nierówności z układu warunków immunizacji wpływa na rozwiązanie zadania minimalizacji rozproszenia portfela dochodów. Zadanie to opiera się na późniejszym twierdzeniu Fonga-Vasicka. Druga część pracy poświęcona jest sprowadzeniu zagadnienia finansowania strumienia zobowiązań do uodpornienia portfela w pojedynczym terminie. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Struktura terminowa zobowiązań przedsiębiorstw rolniczych w Polsce
75%
Celem badań była analiza i ocena struktury terminowych zobowiązań przedsiębiorstw rolniczych w Polsce. Badania oparto na danych GUS opublikowanych w opracowaniu "Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych". Dotyczą one przedsiębiorstw prowadzących księgi rachunkowe, zatrudniające 10 i więcej pracowników. Zakres przedmiotowy badania obejmował m.in. bilans, rachunek zysków i strat, nakłady na środki trwałe. Za lata 2006-2010. W publikacji dane statystyczne zaprezentowano według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007). Do analiz przyjęto dane dla przedsiębiorstw ogółem oraz sekcji A - rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Determinants of the Liability Maturity of Polish Companies
75%
Artykuł prezentuje wyniki badań panelowych w zakresie czynników kształtujących termin zapadalności zobowiązań polskich przedsiębiorstw. W analizie szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu wpływu na badane zjawisko takich czynników, jak ograniczenia kapitałowe oraz asymetria informacji. Uzyskane wyniki potwierdziły ustalenia płynące z wcześniejszych prac badawczych prezentowanych w literaturze przedmiotu: termin zapadalności zobowiązań w przedsiębiorstwach jest w istotny sposób zależny od wartości aktywów trwałych, stopnia płynności i rentowności oraz poziomu zadłużenia. Ponadto ustalono, że ograniczenia kapitałowe mogą zmieniać wpływ wymienionych wcześniej czynników na termin zapadalności zobowiązań. Podmioty zidentyfikowane jako te, które mogą doświadczać ograniczeń kapitałowych, mają bliższy termin zapadalności zobowiązań. Co więcej, spółki notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych utrzymują wyższy poziom zobowiązań długoterminowych niż podmioty notowane na New Connect, czyli na rynku przeznaczonym dla młodych przedsiębiorstw o niższej kapitalizacji. Przeprowadzone badania dowiodły również, że fakt doświadczania ograniczeń kapitałowych determinuje decyzje spółek w okresie kryzysu. W tym czasie podmioty doświadczające ograniczeń kapitałowych zmniejszają, podczas gdy pozostałe spółki powiększają zobowiązania długoterminowe. Prezentowane wyniki badań wpisują się w dyskusję na temat wpływu ograniczeń kapitałowych na zachowania przedsiębiorstw i rzucają nowe światło na zagadnienie finansowych decyzji przedsiębiorstw na rynkach wschodzących.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozważania dotyczące możliwości wykorzystania regresji logistycznej oraz modelu Coxa w ocenie przewidywania zajścia zdarzenia niewykonania zobowiązań finansowych przez przedsiębiorstwo. Głównym przedmiotem zainteresowania oraz celem pracy jest określenie wpływu zmiennych wpływających na ryzyko niewykonania zobowiązań oraz ewentualnych różnic wynikających w zależności od przyjętego ujęcia: statycznego lub dynamicznego. Przedstawione zostały wyniki badania empirycznego przeprowadzonego dla portfela przedsiębiorstw na podstawie wybranych zmiennych finansowych, prezentowanych w literaturze przedmiotu jako istotne dla oceny ryzyka kredytowego przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Przedstawiono czasową lokalizację nakładów gospodarczych, sens i zakres rozliczeń międzyokresowych nakładów gospodarczych oraz wadliwość nakładów gospodarczych. Omówiono rezerwy gospodarcze oraz kalkulowane zobowiązania. Na koniec przedstawiono nośniki rozliczeń międzyokresowych.
Warunkiem rozwoju rynku finansowego jest istnienie efektywnego systemu wymiany informacji o zobowiązanych finansowych jego uczestników. System ten tworzą biura informacji gospodarczej i biura informacji kredytowej. Bez baz danych o zobowiązaniach finansowych banki i inni wierzyciele nie są w stanie przeprowadzić oceny zdolności płatniczej klientów. Istnienie efektywnego systemu rejestrów finansowych obniża cenę kredytu, podnosi trafność decyzji finansowych i ogranicza zjawisko nadmiernego zadłużenia gospodarstw domowych. Ocena systemu wymiany informacji opiera się na ilości i jakości zapisów oraz dostępności użytkowników do informacji. Celem niniejszego artykułu jest analiza działalności biur informacji gospodarczej w ramach systemu wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych dłużników. Artykuł koncentruje się na ocenie aktualnej działalności biur z punktu widzenia zapewniania ochrony interesów wierzycieli i dłużników. Ocena poziomu bezpieczeństwa została przeprowadzona w kontekście zmian wprowadzonych Ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. z 2017 r., poz. 933). Wnioski zawarte w artykule określają wpływ nowych regulacji na poziom bezpieczeństwa obrotu gospodarczego oraz wynikające z tych zmian konsekwencje dla podmiotów gospodarczych. W zakończeniu znalazły się rekomendacje dotyczące dalszych rozwiązań podnoszących poziom zaufania i bezpieczeństwa w stosunkach gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Terminowe regulowanie zobowiązań a społeczna odpowiedzialność biznesu
75%
W pracy przedstawiono istotę społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Szczególną uwagę zwrócono również na rolę i miejsce interesariuszy w CSR, wśród których jednymi z najważniejszych są kontrahenci. Opisano relacje z nimi i problemy wynikające z nieterminowego regulowania zobowiązań i należności. W pracy wykorzystano wyniki badań opublikowane w dwóch raportach: BIG InfoMonitor SA oraz Portfel należności polskich przedsiębiorstw. Wskazano również na konieczność pogłębienia badań nad tworzeniem dobrych praktyk w obszarze kontaktów z dostawcami i odbiorcami. (abstrakt oryginalny)
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zamierza wydać nowy MSSF [X] "Zobowiązania", który ma zastąpić MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe". W lutym 2010 roku została przedstawiona wersja robocza nowego standardu. Proponowane zmiany są radykalne, a dotyczą przede wszystkim zmian w stosowanej terminologii i kryteriach ujmowania zobowiązań. Artykuł poświęcony jest problematyce zmian w obszarze rezerw zaproponowanych przez RMSR. Celem artykułu jest przedstawienie zakresu regulacji projektu nowego MSSF [X} "Zobowiązania" oraz zaprezentowanie najistotniejszych zmian dotyczących rezerw na zobowiązania jakie wprowadza projekt nowego standardu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.