Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zobowiązania handlowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Strategie zarządzania zobowiązaniami w grupach zakupowych
100%
Grupy zakupowe to przykład organizacji wielopodmiotowych, których głównym zadaniem jest organizowanie wspólnych zakupów. Z działaniem grup zakupowych głównie kojarzony jest efekt skali, który pozwala uzyskać jednostce reprezentującej daną grupę silną pozycję w negocjacjach z dostawcą lub samym producentem. Korzyści, jakie przedsiębiorstwa uzyskują, to niskie ceny nabywanych towarów lub usług. Funkcjonowanie w ramach grupy zakupowej ma jednak również duży wpływ na strukturę pasywów, szczególnie zobowiązań. Przedsiębiorstwa działające w grupach zakupowych uzyskują bowiem pewne korzyści, które pozwalają im kształtować strategie zarządzania zobowiązaniami. Celem artykułu jest przedstawienie na przykładzie 34 przedsiębiorstw handlowych działających w grupie zakupowej wpływu poszczególnych strategii zarządzania zobowiązaniami na poziom bezpieczeństwa finansowego jednostek. Analiza została przeprowadzona na podstawie danych finansowych z 2016 r(abstrakt oryginalny)
Usługi świadczone drogą elektroniczną zyskują coraz większą popularność. Skutkiem tego jest wzrost znaczenia wzorców umownych (regulaminów), które kształtują treść stosunku zobowiązaniowego pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą. W niniejszym artykule została poruszona problematyka wymogów formalnych, jakie musi spełnić usługodawca, by móc skutecznie wprowadzić zmianę do regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną. Wymogi te wynikają przede wszystkim z art. 384 1 k.c., choć w doktrynie i orzecznictwie ukształtowały się zróżnicowane poglądy odnoszące się do możliwości kwalifikacji tego przepisu jako samodzielnej, materialnoprawnej podstawy zmiany wzorca umownego. Autorki rozważają konieczność zawarcia klauzuli modyfikacyjnej we wzorcu lub w umowie w celu skutecznego wprowadzenia zmiany do stosunku prawnego o charakterze ciągłym, a także proponują jej modelowy kształt de lege lata opracowany na podstawie orzecznictwa Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sądów powszechnych i stanowisk prezentowanych w doktrynie.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule została podjęta próba opisu rodzajów i charakteru zobowiązań w odniesieniu do działalności innowacyjnej przedsiębiorstw MSP oraz prezentacja zastosowania zobowiązań przekształcających w formułowaniu strategii marketingowo-logistycznej w przedsiębiorstwach z sektora MŚP.
4
Content available remote Wykorzystanie kredytu handlowego w finansowaniu przedsiębiorstw w Polsce
63%
Kredyt handlowy jest powszechnie stosowanym krótkoterminowym źródłem finansowania działalności przedsiębiorstw. Jego wykorzystanie w toku działalności determinowane jest wieloma czynnikami. W szczególności, podkreśla się, że kredyt handlowy jest spontanicznym, łatwo dostępnym i elastycznym źródłem finansowania. Celem artykułu jest analiza wykorzystania kredytu handlowego jako źródła finansowania przez przedsiębiorstwa w Polsce. Badania przeprowadzono na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Okres analizy obejmuje lata 2009-2014. W wyniku badań potwierdzono istotność zobowiązań handlowych w strukturze zobowiązań krótkoterminowych, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Analiza danych wskazuje na zróżnicowane znaczenie zobowiązań handlowych w zależności od sekcji, w której działa przedsiębiorstwo.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy nieuregulowanej ustawowo, a często spotykanej w umowach wspólników, konstrukcji prawa żądania sprzedaży przez wspólnika jego udziałów w spółce (klauzula drag along). Prawo to najczęściej przysługuje większościowemu wspólnikowi wobec wspólnika(ów) mniejszościowych. Autor polemizuje z tezą, że tego typu klauzule powinny przyjmować konstrukcję umowy przedwstępnej. Przedstawia jednocześnie alternatywne rozwiązanie polegające na zawarciu umowy zobowiązującej danego wspólnika do dokonania określonych czynności. Prezentuje również argumenty przemawiające za przedstawioną przez niego tezą. Odnosi się również do możliwych sposobów zabezpieczenia roszczeń uprawnionego.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa finansują swoją działalność z różnych źródeł. Podejmując decyzję o doborze źródeł finansowania, jak również korzystając z alternatywnych źródeł finansowania surogatów kapitału, przedsiębiorstwo kształtuje swoją strukturę kapitału. Struktura kapitału nie jest przez wszystkich utożsamiana ze strukturą finansowania. Korzystanie z kapitałów własnych lub obcych, jak również z kapitałów długoterminowych i kapitałów krótkoterminowych, pociąga za sobą różne skutki oraz wiąże się z szansami i zagrożeniami dla przedsiębiorstwa. Strukturę kapitału można mierzyć przy użyciu różnych wskaźników. Teza główna prowadzonych badań brzmi: poziom zobowiązań i należności handlowych ma wpływ na strukturę kapitału przedsiębiorstwa. Celem badania było uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania badawcze: • czy i w jaki sposób zobowiązania handlowe wpływają na strukturę kapitału? • czy i w jaki sposób należności handlowe wpływają na strukturę kapitału w przedsiębiorstwie? • czy siła wpływu na strukturę kapitału należności handlowych jest większa niż siła wpływu zobowiązań handlowych, czy jest odwrotnie? A może jest równa?(fragment tekstu)
Wiązka uprawnień do energii lub paliwa gazowego jest zawiera się w prawie własności. Jednak zasadniczy cel tego prawa polega na uzyskaniu dostępu do energii lub paliwa gazowego, czyli możności skorzystania z nich, a efektywne zawładnięcie ich własnością jest już tylko następstwem wykonania tego prawa. Uprawniony nie ma obowiązku wykonywania swojego prawa podmiotowego, chociaż w stosunkach dwustronnie profesjonalnych nieodebranie w określnej jednostce czasu uzgodnionej ilości energii elektrycznej lub paliwa gazowego może być obwarowane zastrzeżoną na ten wypadek karą umowną. W ujęciu cywilnoprawnym prawo do energii elektrycznej, energii cieplnej (ciepła) i paliwa gazowego można zdefiniować jako ekspektatywę własności energii lub paliwa gazowego (a dopiero następczo - własność tego dobra) oraz usługi związane z dostarczeniem tego dobra odbiorcy, z którymi skorelowany jest obowiązek dostawcy lub dostawców (przedsiębiorstw energetycznych) pozostawania w gotowości do świadczenia energii lub paliwa gazowego inicjowanego przez odbiorcę (uruchamiającego pobór) oraz do ich przewłaszczenia na odbiorcę, a także świadczenie usług w celu ich dostarczenia. Stąd prawo do energii lub paliwa gazowego tworzy w stosunku zobowiązaniowym funkcjonalnie związany ze sobą kompleks (zespół) uprawnień odbiorcy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje często pomijane w literaturze przedmiotu sposoby planowania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Autorzy opracowania skoncentrowali się na zaprezentowaniu popełnianych w praktyce błędów w procesie planowania przyszłych sald należności i zobowiązań handlowych, które w efekcie prowadzić będą do wyznaczania niewłaściwych sald końcowych środków pieniężnych. Jako remedium przedstawiona została również koncepcja dokładniejszego wyznaczania wskazanych składników kapitału obrotowego.(abstrakt oryginalny)
Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP) to porozumienie negocjowane od lipca 2013 r. między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Unia nigdy jeszcze nie negocjowała umowy handlowej o takim znaczeniu, dotychczas bowiem zawierane były układy ze znacznie mniejszymi partnerami i w zasadzie to oni musieli dostosowywać się do priorytetów, standardów i norm unijnych. Obecnie sytuacja jest inna ze względu na to, że Stany Zjednoczone charakteryzują się rynkiem porównywalnym do rynku Unii, a ich rola w świecie przyczynia się do obaw, że nowe porozumienie może znacząco naruszyć normy i wartości, do których kraje członkowskie są silnie przywiązane. Powstaje zatem pytanie, dlaczego Unia zdecydowała się wejść na drogę, która oznacza dla niej i jej członków liczne zagrożenia. (abstrakt oryginalny)
TTIP może być największym z dotychczasowych porozumieniem handlowym w gospodarce światowej, tworząc olbrzymi rynek swobodnego przepływu towarów i usług - z wielkimi korzyściami dla rozwoju gospodarczego i dla konsumentów. Może ono być jednak poważnie okrojone, bądź w ogóle nie wejść w życie, jeśli racjonalna ocena kosztów i korzyści oraz idea zostawienia wyboru dobrze poinformowanemu konsumentowi przegra z antyglobalistyczną fobią odwołujących się do "obrony konsumentów" czy "zagrożenia demokracji" przez międzynarodowe korporacje. Kiedy Unia Europejska wprowadzała wzajemne uznawanie standardów i zasadę ekwiwalentności funkcjonalnej, ruch konsumencki w poszczególnych krajach członkowskich był jeszcze słaby, a dążenie do jedności europejskiej silne. Przeniesienie tych zasad na stosunki UE-USA napotyka o wiele silniejsze sprzeciwy ideologiczne. Ponadto TTIP wymaga jednomyślności wszystkich państw unijnych, co oznacza dążenie do najmniejszego wspólnego mianownika, ergo - ograniczanie zakresu umowy. Sposób funkcjonowania Unii Europejskiego dopuszczający liberum veto we wszystkich najważniejszych sprawach, w tym zawierania traktatów międzynarodowych, może uniemożliwiać uzyskanie korzystnych rozwiązań dla olbrzymiej większości konsumentów. (fragment tekstu)
Celem badania była analiza znaczenia zobowiązań handlowych jako krótkoterminowego źródła finansowania przedsiębiorstw. Badaniem objęto 190 krajowych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2010-2016. Wyniki empirycznej weryfikacji wskazują na malejące znaczenie zobowiązań handlowych w strukturze źródeł finansowania badanych podmiotów przy wzroście udziału krótkoterminowych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek. Spadek udziału zobowiązań handlowych w zobowiązaniach krótkoterminowych najsilniej dotyczył makrosektorów: "ochrona zdrowia", "technologie" oraz "paliwa i energia". W całym rozważanym okresie, uwzględniając pozycję netto w kredycie kupieckim, większość spółek występowała w charakterze jego dawcy. W przeważającej części dawcami kredytu kupieckiego były spółki z makrosektorów: "produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa" oraz "technologie".(abstrakt oryginalny)
Jednym z warunków rozwoju przedsiębiorstw jest zapewnienie im odpowiedniej bazy kapitałowej. Właściwe zaprojektowanie źródeł finansowania jest warunkiem niezbędnym dla powodzenia przedsięwzięcia gospodarczego. Wykonane badania przedstawione w artykule pokazują, że poziom za-dłużenia w polskiej gospodarce jest bardziej zmienny niż w innych krajach, ze względu na korzystanie w wyższym stopniu z zobowiązań handlowych. Zmienność struktury finansów przedsiębiorstwa wymaga zastosowania dynamicznego zarządzania strukturą finansów. Dynamiczne zarządzanie strukturą finansów w przedsiębiorstwie pozwoli na uwzględnienie zobowiązań bieżących, które szybko zmieniają się w czasie. Identyfikacja kluczowych czynników wpływających na strukturę finansów pozwoli na możliwy podział ich na czynniki deterministyczne, losowe i stochastyczne. (abstrakt oryginalny)
Właściwe zaprojektowanie źródeł finansowania jest warunkiem niezbędnym do powodzenia przedsięwzięcia gospodarczego. Przedstawione w artykule badania pokazują, że poziom zadłużenia w polskiej gospodarce jest bardziej zmienny niż w innych krajach ze względu na korzystanie w większym stopniu ze zobowiązań handlowych. Zmienność struktury kapitałowej przedsiębiorstwa wymaga zastosowania dynamicznego zarządzania strukturą kapitałów, ponieważ modele dynamiczne lepiej mogą odzwierciedlić sytuację finansowania spółek w gospodarce polskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem badania było określenie zmian w strukturze kapitałowej przedsiębiorstw na przestrzeni lat 1995-2002 i określić tendencje tych zmian na najbliższe lata. Celem badania było także zweryfikowanie następujących hipotez: - W wyniku stabilizacji sytuacji gospodarczej i malejącej inflacji w latach 1995-2002 rosło znaczenie długookresowych źródeł finansowania - W wyniku rosnących opóźnień w regulowaniu płatności pomiędzy firmami wydłużeniu uległy zobowiązania handlowe - Zainteresowanie kapitału obcego inwestowaniem w polskie firmy rosło, co zaowocowało wzrostem kapitału własnego pochodzenia zagranicznego - Spadek poziomu stóp procentowych i zmiany przepisów prawnych spowodowały wzrost znaczenia pożyczek długoterminowych i obligacji (pozostałych zobowiązań długoterminowych) w strukturze finansowania przedsiębiorstw. Spadło natomiast znaczenie długoterminowych kredytów bankowych - W strukturze finansowania rósł udział zobowiązań kosztem kapitału własnego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia dla rozwoju małego przedsiębiorstwa-na przykładzie spółki Elzab SA - krótkoterminowych papierów komercyjnych. Emitent wykorzystał tego typu instrument jako istotne w strukturze zobowiązań źródło finansowania krótkoterminowego. Programy emisji papierów komercyjnych były uruchamiane, gdy przedsiębiorstwo - klasyfikowane wówczas jako małe - podjęło restrukturyzację finansową, a dobiegły końca po restrukturyzacji. Dzięki emisji przedsiębiorstwo mogło przekształcić się z małego w średnie. Przedstawiono strukturę pasywów emitenta, ryzyko kredytowe oraz relatywne znaczenie kredytu bankowego, papierów komercyjnych i zobowiązań handlowych w okresie programu emisji. (abstrakt oryginalny)
W Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 99,86 % wszystkich przedsiębiorstw w kraju. MSP wytwarzają prawie 50% PKB, zatrudniają 71,2 ogółu zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, ponoszą 50% całości nakładów inwestycyjnych sektora. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów finansowania działalności przedsiębiorstw należą: kredyt kupiecki, kredyt bankowy oraz leasing. Dominującą formę finansowania stanowią wśród nich zobowiązania handlowe.
The aim of this article is to identify the most important factors influencing the use of trade credit and to assess their significance for Polish listed companies taking into consideration the role of trade credit as a source of financing. Theoretical and empirical literature does not provide clear guidance regarding factors influencing the use of trade credit. In this study the linear regression model with fixed effects for years is used to describe trade credit use in listed Polish companies in the period 2002-2018. The findings show that the following factors have the most pronounced influence on the use of trade credit: trade payables in the previous period, trade receivables, longterm debt, liquidity and short-term debt. Both long-term and short-term debt financing and trade payables are substitutes for Polish listed companies. Lower liquidity and higher trade receivables are related to a higher use of trade credit.(original abstract)
Nowe sposoby pośrednictwa pomiędzy ludźmi mającymi potrzeby, nie wyłączając oczekiwań/wymagań oraz tymi, którzy je zaspokajają polegać będą zapewne w przyszłości na ograniczeniu pieniądza jako substytutu wartości przy wykorzystywaniu innych dóbr. W grę wchodzić mogą też własne umiejętności do wyrównywania zobowiązań w ramach sprawiedliwej wymiany. Ta futurystyczna wizja miałaby jednak mankamenty w wypadku zaistnienia reklamacji lub sporów, co wymagałoby innowacyjnych rozwiązań. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.