Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zrzeszenia banków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Bank Gospodarki Żywnościowej nie posiada statusu banku zrzeszającego. Przedstawiono sytuację w sektorze spółdzielczym. W skład grupy G-2 (Gospodarczy Bank Wielkopolski SA z centralą w Poznaniu) wchodzi 109 banków. W skład grupy G-6 wchodzą: Gospodarczy Bank Południowo-Zachodni, Bank Unii Gospodarczej, Lubelski Bank Regionalny, Rzeszowski Bank Regionalny, Małopolski Bank Regionalny i Warmińsko-Mazurski Bank Regionalny. BGŻ nie jest formalnie bankiem zrzeszającym, ale wolę połączenia się z nim zadeklarowały: Mazowiecki Bank Regionalny, Dolnośląski Bank Regionalny, Pomorsko-Kujawski Bank Regionalny i Warmińsko-Mazurski Bank Regionalny (Grupa G-6). Banki spółdzielcze mają swobodę wyboru banku zrzeszającego.
Celem artykułu jest zaprezentowanie trzech organizacji zrzeszających firmy świadczące usługi finansowe: Polskiego Związku Faktoringowego, Związku Polskiego Leasingu i Związku Banków Polskich, oraz pokazanie pozytywnego znaczenia tych organizacji dla zrzeszonych przedsiębiorstw, ich klientów i rynku, na którym prowadzą one swoją działalność. (fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienie zrzeszania się banków w bankowe izby gospodarcze. Przedstawiono regulacje prawne, dotyczące izb gospodarczych, ich obowiązki i uprawnienia oraz nadzór państwowy nad izbami.
W opracowaniu zaprezentowano wyniki badań dotyczące opinii zarządzających bankami spółdzielczymi na temat zadań, jakie banki zrzeszające powinny świadczyć w szerszym zakresie niż dotychczas oraz ważności realizowanych do tej pory zadań. Przeprowadzone badania wykazały, że bankom spółdzielczym należącym do zrzeszeń zależy przede wszystkim na prowadzeniu przez banki zrzeszające działań wizerunkowych oraz działań związanych z opracowywaniem strategii rozwoju całego sektora spółdzielczego. Badani uznali również, że banki zrzeszające w zadowalającym stopniu wykonują powierzone im zadania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia historię zrzeszenia G-12 (dwunastu małych, polskich banków), zadania i pierwotne cele, jakie przyświecały tej grupie. Autor ukazuje obecną sytuację banków wchodzących w skład G-12.
W raporcie przedstawiono sytuację na rynku banków spółdzielczych. Tegoroczne osłabienie na tym rynku jest tylko pozorne - to efekt nadzwyczajnego zysku z ubiegłego roku.
W opracowaniu określono kierunki współpracy banków spółdzielczych, funkcjonujących w ramach dawnego Zrzeszenia Mazowieckiego Banku Regionalnego SA (MR Bank SA)8 w opiniach zarządzających tymi bankami. Badania z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu przeprowadzono z prezesami banków spółdzielczych, należących do byłego Zrzeszenia MR Bank SA. Na koniec 2009 r. w zrzeszeniu funkcjonowało 77 banków. Zgodę na przeprowadzenie wywiadu z zarządzającymi uzyskano w 40 bankach spółdzielczych. Opinie pogrupowano według kryterium uczestnictwa lub nie w konsolidacji oraz wartości kapitału własnego. Wszystkie banki uporządkowano według kryterium wartości kapitału własnego na trzy grupy: I grupa (25%) - podmioty o najniższym kapitale własnym, II grupa (50%) - środkowy kwartyl, odpowiadający przeciętnej wartości tego kapitału, i III grupa (25%) - banki spółdzielcze o najwyższym kapitale własnym. (fragment tekstu)
Wystąpienie największych banków spółdzielczych ze zrzeszeń zmieniłoby pozycję i kondycję ekonomiczno-finansową dotychczasowych struktur zrzeszeniowych. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest trudne do oszacowania. Jednakże w niniejszym artykule podjęto próbę przedstawienia skutków takiego działania pod kątem oceny stabilności ekonomiczno-finansowej poszczególnych zrzeszeniowych grup banków spółdzielczych. Zaprezentowano tu kształtowanie się wielkości funduszy własnych w bankach spółdzielczych w okresie od końca 1996 r. do końca marca 2008 r. Następnie scharakteryzowano grupę banków spółdzielczych o najwyższych funduszach własnych na koniec I kwartału 2008 r. oraz opisano obecną strukturę sektora banków spółdzielczych w Polsce. W ramach przeprowadzonego testu warunków skrajnych (stress testu) przedstawiono wyniki analizy wpływu wystąpienia ze struktur zrzeszeniowych największych banków spółdzielczych na kondycję finansową poszczególnych zrzeszeń. Z uwagi na skalę i złożoność zjawiska przedstawiona projekcja, odnosząc się do wybranych aspektów, nie wyczerpuje zagadnienia i ma jedynie charakter poglądowy. (fragment tekstu)
Fundusze własne banków spółdzielczych w Polsce systematycznie wzrastają. W latach 1996-2008 prawie dziesięciokrotnie zwiększyła się wielkość funduszy własnych w sektorze banków spółdzielczych. Ârednia wielkość funduszy własnych w banku spółdzielczym zwiększyła się z 91 tys. euro na koniec 1996 r. do 2005 tys. euro na koniec 2007 r., natomiast wartość mediany dla tej wielkości wzrosła z 64 tys. euro do 1412 tys. euro. Systematycznie malała liczba banków o najniższych funduszach własnych. Na koniec 1996 r. ponad 90 proc. banków spółdzielczych posiadało fundusze własne na poziomie poniżej 300 tys. euro, na koniec 1999 r. ok. 50 proc., a pod koniec 2001 r. 7 proc. wszystkich banków. Wraz ze spadkiem liczby banków spółdzielczych o najniższych funduszach własnych rosła liczba banków o najwyższych funduszach własnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.