Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 201

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zwalczanie bezrobocia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
21 lutego 2000 r. prezes AWRSP wydał zarządzenie o uruchomieniu kolejnego, obok preferencyjnych linii kredytowych, instrumentu bezpośredniego wspierania tworzenia miejsc pracy dla byłych pracowników PGR.
Artykuł omawia poziom bezrobocia w karjach OECD i krajach Europy Zachodniej oraz podaje przykłady skutecznych form walki z nim. Na tym tle omówiono sytuację w Polsce.
Analiza regionalnego zróżnicowania bezrobocia w krajach UE i porównanie tego zjawiska do podobnie kształtujących się warunków w Polsce, to jest rosnącej tendencji do pojawiania się obszarów o trwałym i wysokim bezrobociu.
Autorka stara się przedstawić w skrócie jakie formy walki z bezrobociem znane są w innych krajach i jakie prowadzi się w Polsce.
Zwrócono uwagę na zagadnienie walki z bezrobociem, które w Polsce przekroczyło 18 procent. Przytoczono przykłady zmagania się z bezrobociem w Finlandii, Holandii, Irlandii, Hiszpanii oraz w Niemczech.
Bezrobocie - zjawisko braku pracy zarobkowej dla osób zdolnych do pracy i jej poszukujących. Na wielkość bezrobocia wpływają wahania koniunktury, sezonowe wahania poziomu zatrudnienia, wprowadzenie osiągnięć techniki do produkcji, stopień wykorzystania zasobów siły roboczej. (fragment tekstu)
Miniposady to jeden z kilkunastu instrumentów polityki rynku pracy w RFN, zreformowanych w latach 2003–2005 na mocy regulacji tzw. komisji Hartza. Aby zlikwidować „generowane przez państwo socjalne bezrobocie” i rozbudować sektor niskich płac, zdecydowano się na zaostrzenie kryteriów przyznawania świadczeń kompensacyjnych i obniżenie ich wysokości, a jednocześnie postawiono na rozwój miniposad. W artykule zamieszczono ocenę skuteczności miniposad w walce z bezrobociem. (abstrakt oryginalny)
Celem autorki była odpowiedź na pytanie, czy wprowadzona Europejska strategia zatrudnienia przyniosła efekty w walce z bezrobociem w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W tym celu autorka przeprowadziła analizę zmian w kształtowaniu się bezrobocia w 2003 roku, w stosunku do roku 1997 (w który strategia ta została wprowadzona) w ujęciu: stopy bezrobocia ogółem, stopy bezrobocia mężczyzn i kobiet i stopy bezrobocia młodzieży (do 25 roku życia).
Obecnie w krajach Europy Zachodniej występuje tendencja do skracania czasu pracy, jako istotnego czynnika w walce z bezrobociem. Podano przykłady, ile wynosi czas pracy w niektórych krajach oraz etapy historyczne (od 1949 r. do 1998 r.)
10
Content available remote Rola funduszy unijnych w zwalczaniu bezrobocia w regionie radomskim
75%
Podregion radomski (subregion) usytuowany jest w południowej części województwa mazowieckiego. W skład podregionu wchodzą miasto Radom (na prawach powiatu) oraz powiaty: białobrzeski, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki oraz zwoleński. Podregion ten często określa się mianem specyficznego i kontrowersyjnego prawie z każdego punktu widzenia. Podregion radomski wyróżnia się na tle Polski, od kilku lat bowiem charakteryzuje się jednym z najwyższych poziomów bezrobocia w kraju. Dotyczy to również powiatu radomskiego ziemskiego i grodzkiego. Celem artykułu jest przedstawienie skuteczności realizowanych programów zwalczania bezrobocia w regionie radomskim (powiecie radomskim i m. Radom) oraz roli, jaką odgrywa wsparcie w tym zakresie z Unii Europejskiej. Efektywność poszczególnych działań oceniono przy tym na podstawie stopy ponownego zatrudnienia. Badania empiryczne przeprowadzono, wykorzystując dane liczbowe uzyskane z Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. W pierwszej części artykułu scharakteryzowano region, następnie dokonano analizy bezrobocia w okresie 2004-2009. W dalszej części przedstawiono zarys podstawowych programów realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu w okresie 2005-2009 dotyczących aktywizacji zawodowej bezrobotnych, w tym również programów finansowanych lub współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz dokonano oceny efektywności poszczególnych form wsparcia. (fragment tekstu)
Na przykładzie miasta Chorzowa scharakteryzowano nowe i nietypowe formy aktywizacji bezrobotnych. Aktywizacja ta odbywa się przy współpracy zarówno administracji lokalnej (urzędu miasta i urzędu pracy) jak i partnerów zagranicznych.
13
Content available remote Aktywne programy rynku pracy w Polsce w latach 2005-2009
75%
W opracowaniu dokonano analizy kształtowania się rozmiarów i struktury wydatków z Funduszu Pracy na aktywne programy rynku pracy, liczby i struktury bezrobotnych nimi objętych oraz ich efektywności zatrudnieniowej i kosztowej w Polsce w latach 2005-2009. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł szczególną uwagę zwraca na korzyści związane ze stosowaniem procedur profiling. Pojęcie to obejmuje wczesną identyfikację osób bezrobotnych szczególnie zagrożonych długookresowym bezrobociem, a następnie dobór najbardziej efektywnych dla tych osób form pomocy (programów rynku pracy). Odpowiednio dobrane narzędzie profiling ułatwia pracownikom służb zatrudnieniowych szybkie wychwycenie osób najbardziej narażonych na długookresowe bezrobocie i przyczynia się do skuteczniejszych działań na rzecz zatrudnienia tych osób. (fragment tekstu)
Bezrobocie jest więc ważnym problemem gospodarczym i społecznym, któremu podmioty uczestniczące w życiu gospodarczym - m.in. państwo, samorząd terytorialny, organizacje pozarządowe - poświęcają wiele uwagi. Jak wykazują doświadczenia światowe, programy przeciwdziałania bezrobociu powinny powstawać i być realizowane głównie na szczeblu regionalnym i lokalnym, tak aby w pełni odpowiadały miejscowym potrzebom. Szczególne miejsce w walce z bezrobociem przypada więc jednostkom samorządu terytorialnego każdego szczebla. Ze względu na ograniczone ramy referatu - zajmę się samorządem powiatowym i spróbuję odpowiedzieć na następujące pytania: jakie zadania w zakresie walki z bezrobociem należą do powiatowego samorządu terytorialnego i za pomocą jakich aktywnych instrumentów samorząd może te zadania realizować oraz czy nastąpiły zmiany w efektywności działań podejmowanych w ramach aktywnych programów rynku pracy, po przekazaniu ich samorządowi powiatowemu? Analiza danych empirycznych dotyczy powiatu łomżyńskiego. Jest ona w moim zamierzeniu tylko ilustracją zmian, jakie nastąpiły w dziedzinie przeciwdziałania bezrobociu po przekazaniu tego zadania samorządowi powiatowemu. (fragment tekstu)
Celem przeprowadzonych przez autorkę badań, była analiza wykorzystania środków z Funduszu Pracy w województwie warmińsko-mazurskim oraz ocena skuteczności ubiegania się osób bezrobotnych o aktywne formy pomocy z urzędów pracy.
Jednym z priorytetów współczesnej polityki gospodarczej jest wyrównywanie rozwoju gospodarczego regionów. Chodzi tu przede wszystkim o stymulowanie rozwoju regionów tradycyjnie opóźnionych w rozwoju, ale także takich, które na skutek strukturalnych przekształceń gospodarki stanęły przed ogromnymi problemami, z którymi w obowiązujących uwarunkowaniach prawnoekonomicznych nie były sobie w stanie poradzić. Głównym problemem pojawiającym się w tym kontekście stało się bezrobocie. W Polsce na początku lat 90. konieczne było utworzenie instrumentu, który pobudziłby gospodarczo takie regiony. Nasz ustawodawca w tym względzie musiał mieć na uwadze dwie kwestie. Po pierwsze, ograniczone możliwości budżetu państwa. Po drugie, niską efektywność działań stricte etatystycznych. Najbardziej korzystnym wydawało się stworzenie instrumentu z zakresu tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego, który angażując kapitał i kreatywność podmiotów prywatnych, realizowałby jednocześnie cele o charakterze ogólnogospodarczym. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienie pracy czasowej. Jest to liczący kilka dziesięcioleci praktyczny amerykański wynalazek, który stał się dziś dobrze skodyfikowaną i coraz popularniejszą formą walki krajów UE z bezrobociem. W Polsce praca czasowa zaczyna stawać się popularnym rozwiązaniem.
Mali i średni przedsiębiorcy mogą korzystać ze środków publicznych w bardzo szerokim zakresie. Nikt jednak nie zastanawia się, czy pomoc publiczna im przyznawana nie zagraża konkurencji. Dowolność w przyznawaniu pomocy małym i średnim przedsiębiorcom w zasadzie powoduje, że konkurencja między nimi pozostaje poza zasięgiem kontroli. Czy tylko pomiędzy dużymi przedsiębiorcami istnieje konkurencja, o którą należy się troszczyć? Może się okazać, iż dzięki takim rozwiązaniom bardziej szkodzimy małym i średnim przedsiębiorcom, aniżeli im pomagamy. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej sytuacja w zakresie dopuszczalności udzielania pomocy publicznej dla MSP w zasadzie niewiele się zmieni. Dlatego już obecnie należy zastanowić się, jakie środki pomocy stosować. Nie ulega jednak wątpliwości zasadność pomocy publicznej dla MSP. Bez wsparcia ze strony państwa, MSP nie mają możliwości utrzymania się na rynku. (fragment tekstu)
Przedstawiono zasady polityki rynku pracy i walki z bezrobociem w Unii Europejskiej. Omówiono najważniejsze problemy rynku pracy i bezrobocia w Polsce w kontekście integracji ze szczególnym uwzględnieniem zasady swobodnego przemieszczania się pracowników.
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.