Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zwalczanie nieuczciwej konkurencji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Cel: Artykuł omawia sytuacje, w których odmowa przyłączenia przez przedsiębiorstwo energetyczne innych przedsiębiorstw do sieci, będzie potraktowana, w Polce i UE, jako zakazane nadużycie pozycji dominującej przez to przedsiębiorstwo. Wskazanie tych sytuacji jest istotne, bowiem unijnym prawie regulacji sektorowej nie istnieją przepisy zobowiązujące przedsiębiorstwa zarządzające i eksploatujące rurociągi ropy naftowej do zawierania z innymi przedsiębiorstwami umów o przyłączenie do ich sieci lub też umów o świadczenie usług przesyłu ropy naftowej. Metodyka badań: Design / Research methods: Cel artykułu został osiągnięty poprzez analizę doktrynalną odpowiednich przepisów prawa polskiego i unijnego oraz poprzez analizę wytycznych wydawanych przez organy Unii Europejskiej. W badaniach uwzględniona została także funkcjonalna metoda analizy, pozwalająca badać prawo w działaniu. Wnioski: Warunki dostępu do rurociągów ropy naftowej oraz sprzedaży ich zdolności przesyłowych ustalane są przez samych właścicieli sieci, prywatne spółki naftowe w państwach, przez które te rurociągi przebiegają, nie będąc regulowanymi przez prawo Unii Europejskiej. Sam zaś obowiązek przyłączania innych podmiotów do własnej sieci przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem ropy naftowej w Polsce wynikać będzie jedynie z ogólnych przepisów polskiego prawa konkurencji. Rozważania pokazują, że odmowa dostępu do sieci będzie stanowiła przejaw zakazanego nadużycia pozycji dominującej i będzie działaniem zakazanym zawsze wówczas, gdy działanie dominanta będzie szkodliwym w zakresie efektywności alokacyjnej. W szczególności zaś, gdy dojdzie do odmowy dostawy towarów lub usług obiektywnie niezbędnych do skutecznego konkurowania na rynku niższego szczebla, odmowy o charakterze dyskryminacyjnym i doprowadzającej do wyeliminowania skutecznej konkurencji na rynku następującym, odmowy doprowadzającej do pokrzywdzenia konsumentów oraz odmowy nieusprawiedliwionej. Wartość artykułu: Artykuł omawia przesłanki, których zaistnienie powoduje powstanie obowiązku przyłączania przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem ropy naftowej innych podmiotów do własnej sieci. Obowiązek ten w sposób istotny wpływa na kształt prowadzonej działalności przez przedsiębiorstwa przesyłowe, zwłaszcza te, będące dominantami na rynku. Implikacje: Zaprezentowane wyniki badań mogą zostać wykorzystane w decyzjach wydawanych przez Prezesa UOKiK oraz w wyrokach polskich sądów powszechnych i sądów unijnych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie aktualnego stanu rumuńskiego i bułgarskiego ustawodawstwa o zapobieganiu i zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Do artykułu dołączone są tłumaczenia tekstów prawnych dotyczących zwalczania nieuczciwej konkurencji.
Artykuł traktuje o roli regulacji rynkowych w warunkach, które odstają od warunków pełnej konkurencji. Dążenie do generowania wyników bliskich tym, jakie daje konkurencja doskonała w warunkach szerokiego spektrum różnych form rynkowych, obok zasad konstytutywnych narzuca potrzebę wdrażania zasad regulujących. Dla osiągania wysokich poziomów skuteczności - kształtowania korzystnych relacji w stosunkach regulacyjnych - regulator potrzebuje silnego wsparcia w postaci stabilnego prawa i profesjonalnej kadry ekspertów. A to wymusza konieczność niezależności regulatora. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Przyznawanie immunitetu i redukcja kar dla uczestników karteli
75%
Nielegalne porozumienia pomiędzy przedsiębiorstwami, dotyczące ustalania wysokości ceny na swoje produkty, limitów produkcyjnych bądź podziału rynku, zdarzają się na całym świecie w wielu branżach. Takie porozumienia są na ogół korzystniejsze dla przedsiębiorstwa, niż nieustanna konkurencja, oczywiście pod warunkiem, że nie zostaną szybko wykryte. Komisja Europejska od lat zajmuje się wykrywaniem i nakładaniem kar na członków karteli. Nie jest to zadanie proste, trudno jest zdobyć przekonujące dowody na istnienie nielegalnego porozumienia. Od paru lat głównym instrumentem zwiększającym wykrywalność karteli w Unii Europejskiej stała się możliwość przyznania immunitetu (zwolnienia od kary) firmom, które co prawda były uczestnikami kartelu, ale zakończyły swój udział w tym przedsięwzięciu i zdecydowały się współpracować z Komisją Europejską. Artykuł opisuje warunki, jakie firma musi wypełnić, aby został jej przyznany immunitet lub choć częściowa redukcja kary. W ostatnim rozdziale umieszczono kilka przykładów karteli z Unii Europejskiej, w których KE dokonała obniżenia kar. (fragment tekstu)
Niefortunne użycie pojęć "marży handlowej" i "pobierania innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży" w treści art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji doprowadziło do pojawienia się w orzecznictwie na gruncie tego przepisu szeregu paradoksów. Kierując się dyrektywami wykładni celowościowej sądy uznają, że kwoty, o które obniża się cenę sprzedaży towaru (w drodze zastosowania rabatów, upustów, bonusów, itp. mechanizmów jej kształtowania), a które kształtują wysokość "marży handlowej", należy traktować jako opłaty "inne niż marża handlowa", zaś zachowanie tych kwot przez nabywcę jest "pobraniem" opłaty, mimo iż żadne przesunięcie majątkowe nie ma w takiej sytuacji miejsca. Wykładnia ta jest słusznie krytykowana w doktrynie, gdzie postuluje się zaniechanie stosowania art. 15 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k. na rzecz innych przepisów w sytuacjach, gdy konieczne byłoby uznanie opłat innych niż marża handlowa także za opłaty zawierające się w marży handlowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wpływu interesu ogólnego na ochronę przed nadmierną monopolizacją oznaczeń w systemie znaków towarowych. Interes ogólny służący utrzymaniu w domenie publicznej pewnych oznaczeń jest szczególnie akcentowany w przypadku oznaczeń, które są odzwierciedlone w kształcie. Celem artykułu jest nie tylko przedstawienie dwóch wypracowanych przez doktrynę i orzecznictwo, tu w szczególności orzecznictwo TSUE, konkurencyjnych modeli ochrony przed nadmierną monopolizacją kształtów, ale również przedstawienie niektórych zagadnień poruszanych w kontekście ochrony kształtu, związanych przede wszystkim z wolnością konkurowania oraz rolą znaku towarowego w obrocie gospodarczym. W artykule skupiono się na takich kwestiach jak zalety i wady obydwu systemów ochrony przed monopolizacją kształtów oraz ich oceną, a także na sformułowaniu postulatów w zakresie zapobiegania nadmiernej monopolizacji kształtów zarówno na poziomie udzielania, jak i wykonywania prawa ochronnego na znak towarowy. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ochrona oznaczeń odróżniających w modzie
75%
Branżę mody charakteryzuje ciągła zmienność. Aktualność projektów kreowanych przez projektantów trwa aż do momentu stworzenia nowej kolekcji. W obliczu ogromnego tempa zmian, związane- go z cyklicznością procesu twórczego, właściciele domów mody często opatrują projekty oznaczeniami odróżniającymi. Mają one na celu umożliwienie ochrony praw gwarantowanych przez te oznaczenia oraz dochodzenie roszczeń w przypadku naruszeń. Znaki te są uniwersalne i mogą służyć do oznaczenia towarów każdego rodzaju. Cel badania stanowiło wykazanie jakie cechy wpływają na uznanie, że dane oznaczenie może pełnić funkcję oznaczenia odróżniającego oraz w jakich sytuacjach można mówić o naruszeniu. Analizie porównawczej poddano przepisy dotyczące zna-ków towarowych oraz te odnoszące się do zwalczania nieuczciwej konkurencji. Zagadnienie pod-dano również badaniu analitycznemu, którego podstawę stanowiły orzeczenia sądów polskich, amerykańskich, włoskich oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Analiza przeprowadzona została z uwzględnieniem specyfiki mody, a orzeczenia dotyczyły spraw wytoczonych przez podmioty należące do tej branży. W toku badań stwierdzono, iż oznaczenia odróżniające, w szczególności znak towarowy, stanowią skuteczną formę ochrony przed naruszeniami takimi jak podrabianie dóbr luksusowych. Okazują się jednak nieefektywne w sytuacji, gdy dany produkt stanowi odwzorowanie oryginalnego projektu, ale nie jest opatrzony oznaczeniem identyfikującym dom mody, z którego oryginał pochodzi. W takim przypadku odwołanie się do przepisów dotyczących m.in. prawa z rejestracji wzoru przemysłowego wydaje się bardziej zasadne. (abstrakt oryginalny)
W stworzeniu strategii walki z patologiami w kontaktach urzędnik - biznes, pomóc ma doroczny raport o stanie skorumpowania państwa i gospodarki, którego pierwsza edycja powstaje na zamówienie wicepremiera Balcerowicza. Wykonawcą będzie polski oddział Transparency International. Zamierza ona prześwietlić podejrzane transakcje oraz pilnować uczciwych reguł gry przy przetargach publicznych.
Pracownik, również były, nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, ani także zobowiązywać się do świadczenia pracy na rzecz jego potencjalnych konkurentów. Omówione w artykule uregulowania są bez wątpienia wprowadzone do kodeksu pracy dla ochrony ekonomicznego interesu pracodawcy.
Przedstawiono istotę i zakres polityki konkurencji Unii Europejskiej. Przybliżono politykę konkurencji Unii Europejskiej i poszczególnych państw członkowskich. Omówiono dostosowywanie krajowych przepisów konkurencji do zasad unijnych.
Przedmiotem artykułu są klauzule generalne w prawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Autor przyjmuje, iż klauzula generalna może być rozumiana dwojako. Po pierwsze, jako norma wynikająca z przepisu upoważniającego podmiot stosujący prawo do oparcia swojego orzeczenia na kryterium pozaprawnym. Po drugie, jako sam zwrot nieostry. Konieczność klauzuli generalnej w prawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wynika z niemożliwego do precyzyjnego ustalenia wszystkich możliwych postaci nieuczciwych działań przedsiębiorców na rynku w celu pozyskania klientów dla swoich towarów (usług). (abstrakt oryginalny)
Problem stosunku ochrony przyznawanej w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji do praw własności intelektualnej widoczny jest w trzech płaszczyznach. Pierwsza to płaszczyzna określająca możliwości i celowości poszukiwania w przepisach ustawy uzupełniającej ochrony dla przedmiotów własności intelektualnej podlegających ochronie przepisami ustaw szczególnych. Druga to płaszczyzna dopuszczalności przedłużenia lub rozszerzenia ochrony dla wytworów działalności intelektualnej, które nie korzystają z ochrony ustaw szczególnych. Natomiast trzecia to płaszczyzna możliwości zastosowania przepisów ustawy niejako w konflikcie z przepisami ustaw szczególnych, regulujących ochronę własności intelektualnej.
Przedmiotem artykułu jet ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jako akt regulujący zapobieganie i zwalczanie nieuczciwego konkurowania w działalności gospodarczej. Ustawa ta chroni zarówno przedsiębiorców jak i konsumentów i klientów.
Autorka przeanalizowała obowiązujące przepisy kodeksu handlowego i cywilnego dotyczące firmy w aspekcie ochrony konsumenta.
Przedstawiono na czym polega nieuczciwa konkurencja w zakresie reklamy oraz omówiono rodzaje nieuczciwej reklamy. W konkluzji wskazuje, jak przedsiŠbiorca, który czuje siŠ poszkodowany, može siŠ bronią.
Ciemną stroną silnych marek jest rozprzestrzeniający się w całym świecie problem podróbek. Przedstawiono jakie podejmuje się działania, aby bronić wartość marek.
Polskie prawo dopuściło możliwość stosowania reklamy porównawczej. Co zyskują klienci? Jak wykorzystują to reklamodawcy?
Odkąd tylko istnieją oryginały, istnieją także ich mniej lub bardziej wierne kopie. Zagrożeniem dla marki są podróbki oraz produkty podobne do markowych (look-alikes). Nieuczciwi konkurenci wykorzystują lata ciężkiej pracy innych firm nad kształtowaniem wizerunku ich znanych, dobrze rozpoznawalnych marek. Jak bronić tych wartości? Czy podejmowane działania mogą być skuteczne.
Artykuł zawiera komentarz prawny do ustaw traktujących o ochronie konkurencji, przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Przedstawiono wyniki z badań stowarzyszenia Pro-Marka dotyczących stosunku Polaków do produktów podobnych oraz działania wobec nieuczciwych producentów. Zwrócono uwagę na polskie prawo, oceniając jego małą skuteczność ochrony producentów produktów markowych.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.