Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 228

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Związki chemiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Przedstawiono dyskusje wyników dysocjacji termicznej hydroksyapatytu wapniowego otrzymanych metodą analizy termicznej prowadzonej do temperatury 1500°C w powietrzu i w azocie. Analizę termiczną (TG, DTA, dylatometria) prowadzono z szybkością ogrzewania ø = 3.75, 7.5, 15°/min. Zinterpretowano dokładnie zarejestrowane efekty cieplne. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano wpływ polifosforanu (MPP) oraz pirofosforanu melaminy (MPYP) na właściwości adhezyjne oraz mechaniczne poliakrylanowego wodnego kleju dyspersyjnego. Zaobserwowano, że zarówno dodatek środka ogniochronnego w postaci MPP jak również pirofosforanu melaminy MPYP przyczynił się do wzrostu adhezji kleju poliakrylanowego o ile stężenie wprowadzanego antypirenu nie było wyższe niż 20% i 25% odpowiednio dla MPP i MPYP. Dodatek antypirenu w obydwu przypadkach przyczynił się jednak do spadku parametru lepności, który jednak dla stężeń MPP i MPYP mniejszych niż 5% jest bardzo niewielki. Otrzymane wyniki wyraźnie wskazują na możliwość skutecznego zastosowania MPP oraz MPYP, jako środków ogniochronnych w przypadku modyfikacji klejów poliakrylanowych bez pogorszenia ich właściwości klejących zwłaszcza, iż skuteczne stężenia MPP oraz MPYP dodawanych, jako antypireny są zazwyczaj mniejsze od 5%. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości rtęci w próbkach popiołu lotnego z kotłów fluidalnych opalanych węglem kamiennym i brunatnym. W oparciu o uzyskane wyniki stwierdzono, że im drobniejsza jest frakcja ziaren popiołu lotnego, tym więcej zawiera ona części palnych oraz rtęci. Wyniki badań wskazują na istnienie korelacji między zawartością części palnych, a zawartością rtęci. Przeprowadzone badania wymywania zaadsorbowanej w popiołach lotnych Hg0 wykazały, że ponad 70% rtęci atomowej jest trwale zaadsorbowane na ziarnach popiołu. (abstrakt oryginalny)
W publikacji opisano historię, otrzymywanie, własności fizyczne i chemiczne oraz potencjalne zastosowanie cieczy jonowych. W pracy omówiono również ciecze jonowe jako "zielone" rozpuszczalniki-jeden z elementów "zielonej chemii". (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia kilka wyników uzyskanych w syntezie związków fosforu przy zastosowaniu katalizy międzyfazowej (PTC). Oceniono kilka różnych układów w celu określenia najlepszych warunków reakcji, które doprowadzają do wyższych wydajności. Używając metody PTC, otrzymano z dobrą wydajnością mieszane fosforany, fosfoniany i polimery zawierające fosfor. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano możliwość otrzymywania cennych izomerów jononu (α i β) poprzez kondensację aldolową acetonu z tanim cytralem pochodzącym ze źródeł naturalnych oraz cyklizację powstającego pseudojononu. Pokazano, że pierwszy etap procesu przeprowadzany obecnie z udziałem wodorotlenków metali alkalicznych można z powodzeniem zrealizować w układzie heterogenicznym. Przedyskutowano aktywność różnych katalizatorów stałych (wodorotlenki metali ziem alkalicznych, wymieniacze jonowe, tlenki metali, kalcynowane oraz rehydratowane hydrotalkity) w reakcji kondensacji aceton-cytral, wskazując na właściwości kwasowo-zasadowe jako parametr determinujący szybkość procesu. (abstrakt oryginalny)
Dokonano przeglądu literatury dotyczącej przygotowania i badań spektroskopowych fluoropirydyn i ich pochodnych.
Omówiono 17 pozycji literaturowych dotyczących przygotowania i badań spektroskopowych kwasów pirydynokarboksylowych.
W układzie potrójnym MgO-Na2O-P2O5 zbadano przekrój quasi-binarny Mg6Na8(P2O7)5-Mg2Na3P5O16 metodami analizy termicznej i rentgenograficznej i zaproponowano jego diagram fazowy. Układ ten ma charakter wielofazowy w części wysokotemperaturowej, co jest związane z reakcją perytektyczną. Poniżej temperatury 580°C układ jest binarny. (abstrakt oryginalny)
Opracowano diagram fazowy układu YPO4 - K3PO4 - Mg3(PO4)2 metodami analizy termicznej (różnicowej), rentgenograficznej i mikroskopowej. (abstrakt oryginalny)
Układ Ca3(PO4)2 - Ca2P2O7 zbadano metodami analizy termicznej i rentgenograficznej oraz ustalono jego diagram fazowy w obszarze subsolidusowym. W układzie stwierdzono istnienie granicznych roztworów stałych do zawartości 10% wag. Ca2P2O7. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote The novel metal complexes with ketoprofen. Thermal and spectroscopy investigations
80%
The novel metal complexes of ketoprofen (Hket)(1) with general formulae Mn(L)4(2), Co(L)4(3), Ni(L)4(4), and Zn(L)4(5) (where L= Hket, ket) were synthesized and characterized by elemental analysis, FTIR- spectroscopy and thermal decomposition techniques. All IR spectra revealed absorption bands related to the asymmetric (νas) and symmetric (νs) vibrations of carboxylate group. The Nakammoto criteria clearly indicate that this group is bonded in a bidentate-chelate mode. The thermal behavior of complexes was studied by TG, DTG methods under dynamic condition in air. Upon heating, all compounds decompose progressively to metal oxides, which are the final products of pyrolysis. (original abstract)
W układzie trójskładnikowym MgO-Na2O-P2O5 zbadano przekrój quasi-binamy Mg2Na3P5O16-MgNa4 (PO3)6 metodami analizy termicznej i rentgenograficznej oraz zaproponowano jego diagram fazowy. Układ w części wysokotemperaturowej jest wielofazowy, co związane jest z reakcjami perytektycznego tworzenia się związków Mg 2Na3P5O16 i MgNa4 (PO3)6, a także termiczną nietrwałością fosforanu Mg2Na3P5O16. Układ Mg2Na3P5O16-MgNa4 (PO3)6 ma charakter binarny w obszarze subsolidusowym poniżej temperatury 555°C. (abstrakt oryginalny)
Proces przejścia z fazy stałej w fazę ciekłą przebiega dla większości substancji czystych skokowo; w temperaturze topnienia substancja przechodzi w sposób nagły z postaci krystalicznej, w postać płynnej, ruchliwej, izotropowej cieczy. Uporządkowanie dalekiego zasięgu ginie zupełnie, zespoły cząsteczek odpowiedzialne za uporządkowanie bliskiego zasięgu łatwo zmieniają swe wzajemne ułożenie. Istnieją jednak substancje, dla których przejście ze stanu stałego w stan ciekły izotropowy zachodzi poprzez stadia pośrednie tzw. mezofazy inaczej fazy mezomorfiozne, płynne, ale wykazujące anizotropię wielu właściwości fizycznych oraz posiadająoe uporządkowanie dalekiego zasięgu. Związki tego typu odkryli pod koniec ubiegłego stulecia austriacki botanik F. Reinitzer i niemiecki fizyk O. Lehmann Reinitzer badając benzoesan oholesterylu zaobserwował, że związek ten po stopieniu się w 145,50C przechodzi w mętną ciecz, która po ogrzaniu do 17S,5,oC staje się jasna i klarowna i nie zmienia się już w wyższych temperaturach. O. Lehmann zaobserwował w mikroskopie polaryzacyjnym, że mętna ciecz jest optycznie anizotropowa. Analogiczne właściwości wykazywały również takie związki jak p-azoksyanizol, p-azoksyrenetol, oleinian amonu i wiele innych. (fragment tekstu)
Omówiono powłoki fosforanowe naniesione na implanty metaliczne, ich właściwości oraz zastosowanie. Powłoki fosforanowe cechuje bioaktywność i osteokonduktywność. Na ich powierzchni narasta nowa tkanka kostna, której składnikiem jest fosforan wapnia o strukturze hydroksyapatytu. Umożliwia to stabilizację implantu poprzez szybsze zamocowanie go w otaczającej kości, zwłaszcza we wczesnej fazie po wszczepieniu protezy. Powłoki z fosforanu wapnia o strukturze apatytu stosuje się w dentystyce i ortopedii. (abstrakt oryginalny)
Układ trójskładnikowy La2O3 - CaO - P2O5 zbadano metodami różnicowej analizy termicznej, rentgenograficznej i mikroskopowej w świetle odbitym. Potwierdzono istnienie podwójnego ortofosforanu lantanowo-wapniowego Ca3La(PO4)3 oraz odkryto podwójny metafosforan CaLa(PO3)5. Ustalono diagram fazowy układu w zakresie składów LaPO4 - Са3(РO4)2-Р2O5. (abstrakt oryginalny)
Celem wykonanych badań było wykazanie wpływu wzrastającego nawożenia fosforem stosowanego na tle czterech dawek NK na zawartość włókna, tłuszczu i składników popielnych w bulwach ziemniaka odmiany Atol. Pod wpływem wzrastającego nawożenia azotowo-potasowego, jak i fosforowego zaznaczyła się w bulwach ziemniaka tendencja do zwiększania zawartości włókna i częściowo tłuszczu surowego. Stosowane w doświadczeniu nawożenie azotowo-potasowe i fosforowe miało niewielki wpływ na zawartość w bulwach ziemniaka surowego popiołu i poszczególnych makropierwiastków popielnych. Wyraźniej zaznaczył się jedynie dodatni wpływ nawożenia fosforem na zawartość P w bulwach. Zawartość makroelementów wykazywała niewielkie, ale istotne uzależnienie od warunków klimatycznych, a zwłaszcza od ilości opadów atmosferycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy było określenie składu chemicznego fosforu przyswajalnego oznaczonego metodą Houby. Do doświadczenia użyto pięciu gleb zakwalifikowanych do dwóch grup granulo-metrycznych. Oznaczenie w glebie połączeń fosforu z glinem, żelazem i wapniem (Al-P, Fe-P i Ca-P) przeprowadzono według metodyki Changa i Jacksona z modyfikacją Petersena i Coreya. W analizowanych glebach stwierdzono zróżnicowany skład fosforu nieorganicznego, zależny od odczynu gleby. Zawartość fosforu przyswajalnego w glebach stanowiła do 10 % frakcjonowanego fosforu nieorganicznego. Frakcja dominująca w fosforze nieorganicznym stanowiła również główny składnik fosforu przyswajalnego oznaczonego w danej glebie. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości fosforu związków organicznych i fosforu przyswajalnego oraz aktywności fosfatazy kwaśnej i alkalicznej gleby płowej typowej. Próbki glebowe zostały pobrane z międzyrzędzi oraz strefy rizosferowej, z poletek, na których uprawiano pszenicę ozimą. Doświadczenie prowadzone jest przez IUNG w Puławach na terenie RZD w Grabowie. Zastosowano w nim nawożenie różnymi dawkami obornika i azotu mineralnego. Zawartość badanych form fosforu oraz aktywność fosfatazowa była większa w glebie nawożonej wyższymi dawkami obornika oraz azotu mineralnego. Stwierdzono wyższą aktywność fosfatazy kwaśnej i alkalicznej w próbkach glebowych pobranych z rizosfery. Zawartość wybranych frakcji fosforu oraz aktywność fosfatazowa była zróżnicowana w zależności od terminu pobierania próbek glebowych. (abstrakt oryginalny)
Pobranie jonów fosforanowych przez korzenie jest głównym czynnikiem kształtującym wzrost i plonowanie roślin uprawnych. Punktem wyjściowym procesu jest zapotrzebowanie uprawianej rośliny w okresie wegetacji na fosfor. Dynamika pobierania fosforu nieorganicznego przez roślinę obejmuje serie procesów fizjologicznych, których działanie wywołuje zmiany w wielkości systemu korzeniowego. Głównym zadaniem rolnika jest więc kontrola tych czynników fizycznych i chemicznych gleby, które ograniczają wielkość i wzrost systemu korzeniowego rośliny w sezonie wegetacyjnym. Drugim obszarem działań rolnika jest poprawa dostępności fosforu poprzez wybór odpowiedniej techniki stosowania nawozów fosforowych. Dzisiejszy stan wiedzy o mechanizmach pobierania fosforu przez rośliny pozwala wprowadzić w rolnictwie zaawansowane techniki stosowania nawozów, takie jak nawożenie zlokalizowane czy fertygacja. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.