Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Związki komunalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono problemy agencji wykonujących czynności nadzorcze nad działalnością związku komunalnego. Agencjami pełniącymi obowiązki nadzorcze mogą być: wojewoda, premier, a w zakresie spraw finansowych regionalne izby obrachunkowe.
Współpraca międzygminna pomaga rozwiązywać problemy zarządzania lokalnego, ale łączy się także z wieloma trudnościami organizacyjnymi i politycznymi. Artykuł podejmuje próbę oszacowania skali współpracy jednostek samorządu gminnego w Polsce przede wszystkim na podstawie sprawozdań budżetowych gmin, związków samorządowych i spółek komunalnych. Pokazuje niewielką, ale systematycznie rosnącą skalę współpracy, wskazując także na sektory gospodarki, których współpraca dotyczy najczęściej. Podejmuje także zagadnienia motywów stojących za tworzeniem instytucji współpracy, a także próbuje wskazać czynniki wpływające pozytywnie na trwałość współpracy. (abstrakt oryginalny)
Przez nadzór nad związkiem komunalnym należy rozumieć władczą ingerencję organów nadzoru w działalność związku komunalnego, za pomocą środków nadzoru, określonych w ustrojowych ustawach samorządowych. Z Konstytucji RP wynika, że związkom komunalnym przyznana została samodzielność w wykonywaniu ich zadań uwarunkowana nienaruszeniem prawa. Omówiono problemy organów pełniących nadzór nad działalnością związku komunalnego.
W Polsce systematycznie rośnie liczba kart płatniczych i transakcji bezgotówkowych oraz liczba osób posiadających dostęp do rachunku bankowego przez Internet. W rezultacie upowszechnieniu ulegają płatności realizowane w formie bezgotówkowej, aczkolwiek udział tej formy zapłaty w płatnościach ogółem jest nadal niski. Jednym z istotnych obszarów, w którym dotychczas w znacznym zakresie wykorzystuje się płatności gotówkowe, są płatności wnoszone przez mieszkańców przy korzystaniu z usług publicznych. Wymienić można płatności za usługi miejskiego transportu zbiorowego, parkowanie, inne usługi dostarczane przez urzędy i jednostki publiczne oraz różnego typu opłaty i płatności podatkowe. Pieniądz gotówkowy to banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski, będące na podstawie Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz.U., nr 140, poz. 938), prawnym środkiem płatniczym w Polsce, którym państwo nadało moc umarzania zobowiązań pieniężnych. Pieniądz bezgotówkowy można podzielić na pieniądz bankowy oraz pieniądz elektroniczny. Pieniądz bankowy to zapisy na rachunku bankowym. Pieniądz elektroniczny z kolei to, zgodnie z Dyrektywą 2000/46/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 września 2000 r., w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje pieniądza elektronicznego oraz nadzoru ostrożnościowego nad ich działalnością, wartość pieniężna stanowiąca prawo do roszczenia wobec emitenta, która jest: - przechowywana na urządzeniu elektronicznym, - wyemitowana w zamian za środki płatnicze o wartości nie mniejszej niż. wartość wyemitowana, - środkiem płatniczym akceptowanym przez podmioty inne niż instytucja emitująca. (fragment tekstu)
Zasadnicze znaczenie dla ujednolicenia zasad funkcjonowania kas związków komunalnych po odzyskaniu niepodległości miał dekret z 1919 r. o samorządzie miejskim i tymczasowej ordynacji powiatowej. Związki samorządowe różnych szczebli uzyskały prawo do ich zakładania. Była to ważna regulacja prawna, zwłaszcza dla obszaru byłego zaboru rosyjskiego, gdzie instytucja komunalnych kas oszczędności praktycznie nie była znana. (abstrakt oryginalny)
We współczesnych uregulowaniach prawnych zarówno w ustawie z dnia 30.06.2005 r. o finansach publicznych jak i ustrojowych ustawach samorządowych brak jest legalnej definicji sformułowania "gospodarka finansowa". Biorąc powyższe pod uwagę utrudnione jest wskazanie pełnego zakresu tego pojęcia. Regulacja artykułu 73 a Usg jak również art. 72 Usp wskazuje, że do gospodarki finansowej związku komunalnego stosuje się odpowiednio przepisy o gospodarce finansowej odpowiednio gmin, w przypadku międzygminnego związku komunalnego oraz powiatu, w przypadku powiatowego związku komunalnego. (fragment tekstu)
Omówiono regulacje prawne dotyczące związków komunalnych, ich miejsce w działalności gminy oraz możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez związki komunalne.
W artykule dokonano porównania komunalnych związków gmin z aliansami strategicznymi przedsiębiorstw. Analizowano uczestników oraz czas trwania aliansu (związku), formę prawną i motywy podejmowanych przedsięwzięć oraz szereg aspektów związanych z zarządzaniem aliansem (związkiem). Przedstawiono rekomendacje zmian w zakresie wykorzystania związków międzygminnych, korzystając z rozwiązań stosowanych w aliansach przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Na przykładzie Związku Gmin "Kwisa" omówiono zagadnienie funkcjonowania związku samorządu terytorialnego (związku komunalnego).
Celem artykułu była charakterystyka zjawiska biurokracji w administracji na przykładzie organów związku komunalnego. Odnosząc się do obowiązujących przepisó wprawa, autorki wskazały, że nie wszystkie z nich są jasne i przejrzyste, co w praktyce stwarza wiele problemów i stanowi istotną barierę dla realizacji demokratycznych procedur sprawowania władzy. (abstrakt oryginalny)
Regulacje dotyczące reaktywowanego w 1990 r. samorządu terytorialnego w Polsce, początkowo tylko na poziomie gminy, a następnie także na poziomie powiatu i województwa, ewoluowały na przestrzeni 30 lat ich funkcjonowania także w zakresie dopuszczalnych form współpracy jednostek samorządu terytorialnego: związków międzygminnych, związków komunalnych, związków powiatów, związków powiatowo-gminnych, związków metropolitalnych oraz porozumień komunalnych. Autorzy zarówno zwracają uwagę na różnego rodzaju potknięcia legislacyjne w regulacjach dotyczących współdziałania jednostek samorządu terytorialnego, jak i odnotowują pozytywnie ocenianą przez jednostki samorządu terytorialnego tendencję do stopniowego poszerzania nie tylko dopuszczalnych form współdziałania, ale także możliwości odwoływania się do nich przez jednostki funkcjonujące na odmiennych poziomach samorządu terytorialnego, jak również możliwość ich współpracy z administracją rządową. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił rozwiązania finansowe stosowane w okresie międzywojennym na Górnym Śląsku, zasługujące jego zdaniem, na uwagę przy konstruowaniu nowego systemu samorządu lokalnego, zwłaszcza w zakresie finansowania jego działalności.
Autorka diagnozuje istniejącą w województwie krośnieńskim sieć instytucji zajmujących się restrukturyzacją gospodarczą, ocenia ich rolę i działanie, bariery przeprowadzanych zmian gospodarczych, powiązania między tymi instytucjami i efekty podejmowanych działań.
Z doświadczeń zagranicznych i polskich (międzywojennych) wynika, że najlepiej własność komunalną obsługują banki komunalne. Problematyce tworzenia lokalnych instytucji bankowych poświęcone jest opracowanie. Autorka nawiązuje także do Komunalnych Kas Oszczędnościowych (KKO) jako instytucji prowadzących działalność kredytowo-pożyczkową w gminach.
Artykuł ma na celu prezentację zagadnień dotyczących integracji zarządzania komunikacją miejską w obszarach zurbanizowanych. Omówiono problematykę tworzenia i funkcjonowania związków komunalnych oraz porozumień taryfowo-biletowych jako rozwiązań integrujących zarządzanie komunikacją zbiorową.
Opracowanie poświęcone zostało zawartości informacyjnej zestawień prezentujących w gminach i w związkach międzygminnych przepływy finansowe z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi. Jego celem jest: 1) identyfikacja: a) zakresu władztwa opłatowego organów samorządowych w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, b) determinantów dochodów i wydatków związanych z gospodarką odpadami komunalnymi w gminach i związkach międzygminnych w kontekście konieczności bilansowania się systemu gospodarki odpadami komunalnymi; 2) diagnoza i ocena sposobu prezentacji i struktury przepływów finansowych z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi w uchwałach budżetowych i sprawozdaniach z wykonania budżetu wskazanych jednostek samorządowych - krytyczna analiza praktykowanych rozwiązań; 3) prezentacja możliwej w świetle prawa struktury omawianych przepływów, pozwalającej na racjonalizowanie działań w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce. Od strony metodycznej w opracowaniu kluczową rolę odegrała krytyczna analiza i ocena obowiązujących regulacji prawnych oraz rozwiązań stosowanych przez jednostki samorządowe. W prowadzonych rozważaniach wykorzystano podejście diagnostyczne (opis i ocena stosowanych rozwiązań) oraz prospektywne (propozycja zmiany dotychczasowych rozwiązań). (abstrakt oryginalny)
Nowe zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego upoważniają gminy do nawiązywania różnorodnych form współdziałania. Najlepsze efekty w gospodarce odpadami daje międzygminna współpraca regionalna. W artykule omówiono formy prawne funkcjonowania wspólnych organizacji gmin, ich wady i zalety. Scharakteryzowano formy organizacyjne gmin takie jak: fundacje, związki i porozumienia komunalne oraz spółki prawa handlowego (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne).
Posługując się przykładami zaczerpniętymi z krajów zachodnich, w których dbałość o środowisko przyrodnicze jest szczególnie wysoka, omówiono różnorodne formy działania organów samorządowych w sferze ochrony środowiska na poziomie lokalnym, poczynając od przygotowywania planów zagospodarowania przestrzennego, kosultacji społecznych przedsięwzięć inwestycyjnych, przygotowywania lokalnych programów ochrony środowiska, finansowania różnych konkretnych przedsięwzięć ochronnych itd. Zwrócono uwagę na konieczność współpracy gmin, także w ochronie środowiska, poprzez tworzenie obligatoryjnych związków komunalnych.
Ochrona środowiska określona została w Ustawie o samorządzie terytorialnym jako zadania własne gminy. W artykule przedstawiono działania samorządów w tym zakresie, trudności na jakie napotykają w praktyce i różne inicjatywy, także społeczne, integrujące społeczności lokalne wokół spraw ochrony środowiska.
Autor przedstawił różne formy organizacyjno-prawne podmiotów służących realizacji zadań samorządowych w sferze usług komunalnych i problematykę ich prywatyzacji jako środka do poprawy efektywności, zwracając szczególną uwagę na techniki tej prywatyzacji - kontraktowanie usług, franchising, bony dla mieszkańców, dotacje dla producentów, porozumienia między gminami dotyczące wspólnego świadczenia usług.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.